DÍL PRVNÍ: ROK 1945
ÚVOD
Slováci se dali svojí cestou. Ta je přivedla do tábora nacistického Německa, a do otevřené války se Spojenci i Sovětským svazem. Obyvatelé vzniklého Protektorátu Čechy a Morava se uzavřeli ve svém světě a snažili se přežít. Po celou válku se tak významně podíleli na německých úspěších i neúspěších díky obrovskému množství zbraní a válečného materiálu, který zde byl produkován.
Přesto ale nebyl konec touhy po svobodě. Okamžitě začal žít odboj - velmi složitý, zpočátku velmi naivní a díky tomu utrpěl kruté ztráty. Až těžce získané zkušenosti naučili odbojáře přežívat. Bohužel ale současně začala tragédie pro jednu významnou část naší populace. Začala plošná likvidace našich židovských spoluobčanů, která byla za tichého přihlížení a bohužel často i nadšeného souhlasu našich občanů vybita z 90%.
Naši vojáci i nevojáci opouštěli trosky naší země přesvědčeni, že se jednou vrátí domů se zbraní v ruce a znovu budou mít svoji zem. Pokusili se bojovat už v Polsku. Ale nic moc z toho nebylo. Ve Francii, na území jednoho z našich spojenců a následně zrádců byla emigrantskými politiky postavena velká vojenská součást. Celá pěší divize, která dokonce zasáhla do bojů proti Němcům. To co z ní po rozpadu zbylo, odjelo do Británie rozhodnuto pokračovat v boji. Naši letci, kteří se předvedli v nejlepším světle už ve Francii, v bitvě o Británii pomohli tuto zemi zachránit před námořní invazí. Z pozemních jednotek postupně vyrostla velmi silná tanková brigáda.
Na opačné straně obrovského válčiště, ve které se změnila Evropa, dne 8. března 1943 zasáhl do bojů u Charkova 1. československý pěší prapor do boje a svedl velký boj. Ten se stal obětí propagandy a dnes bývá často znevažován, ale bylo to velké vojenské vzepjetí. Naši vojáci bojovali o Kyjev, kdy jako první díky skvělému velení plukovníka Kratochvíla pronikli do jeho centra. Přes hořkou a nesmyslnou bitvu svedenou o Dukelský průsmyk se probojovali k nám domů, na Slovensko. V SNP sepsala svoje válečné dějiny 2. paradesantní brigáda tvořená většinově Slováky, dřívějšími spojenci Německa. Když válka skončila, byl zde velký vojenský celek - 40 tisícový armádní sbor, složený ze zkušených a statečných vojáků všech druhů zbraní.
Na území Protektorátu se mimo odboj odehrálo několik výsadků. Většinou zanikly, ale pár jich dokázalo mnoho a atentát na říšského protektora Heydricha způsobil krvavou odvetu a vyvraždění Lidic a Ležáků. Je vykládán různě, i já se s ním nedokážu úplně ztotožnit, ale byla to tato akce, která probudila letargický národ a propojila ho s emigrantskou vládou a zahraničními jednotkami.
Když válka skončila, byla naše země respektovaným členem vítězné protihitlerovské koalice. A bylo na nás, jak v době která skončila převzetím moci komunisty v roce 1948, zajistíme obranu naší obnovené země.
Kapitola první: STAV NAŠÍ ZEMĚ PO SKONČENÉ VÁLCE
Primo: Hranice a územní změny.
Jako první si musíme pár slovy připomenout naši velkou územní ztrátu, a to ztrátu Podkarpatské Rusi. Po rychlém osvobození v souladu se sovětsko - československou smlouvou z prosince 1943, která uznávala Československo v jeho původních hranicích, vyslala koncem října 1944 naše vláda Podkarpatskou Rus oficiální delegaci pro správu osvobozeného území v čele s ministrem londýnské vlády Františkem Němcem a generálem Antonínem Hasalem-Nižborským. SSSR ale měl už svoje plány a tyto realizoval postupně těmito kroky:
- mařením československé správy
- vyvoláním hnutí za připojení Podkarpatské Rusi k Sovětskému Svazu
- násilnou mobilizaci československých občanů do Rudé armády.
- zmanipulováním – či spíšen zorganizováním voleb na přelomu října a listopadu 1944. Vítěz byl jasný a činnost jiných stran než komunistické byla zakázána.
- zorganizováním dne 12. listopadu 1944 veřejných schůzí, které odsouhlasily připojení k Sovětskému svazu.
- ve dnech 25. až 26. listopadu 1944 sjezd národních výborů Zakarpatské Ukrajiny vydal v Mukačevě manifest O opětovném sjednocení Zakarpatské Ukrajiny se sovětskou Ukrajinou. A celé to vyvrcholilo 8. prosince 1944, kdy sovětské úřady násilím vyhnaly představitele československé vlády ze země.
Díky tomu naše země získala společnou hranici se Sovětským svazem v délce 98 kilometrů a ztratila část svého předválečného území a odpovídající množství obyvatelstva. Postupimská konference v rámci likvidace Německa jako hrozby pro jeho východní sousedy zajistila posun německých hranic na západ až k Odře a Nise. Plných 750 kilometrů hranic dříve s Německem najednou bylo hranicí s Polskem.
Poražené Maďarsko muselo vrátit zabraná území na Slovensku a naše hranice s ním nyní měla délku 679 kilometrů. Jelikož Maďarsko bylo okupováno výhradně Rudou armádou, nemělo moc na výběr.
Situace na hranicích s Německem byla také pro nás relativně výhodná. Jejich část od Odry a Nisy po ašský výběžek dlouhá 439 kilometrů byla jištěna sovětskou okupační mocí a později zřízeným státem zvaným Německá demokratická republika.
Hranice s Německem na jihozápadě v délce 356 kilometrů jsa považována od počátku za rizikovou, byla pod kontrolou americké okupační správy.
Poslední úsek hranic, hranic s Rakouskem byl v délce 570 kilometrů od konce války do vzniku neutrálního státu Rakousko v roce 1955, byl opět pod kontrolou sovětské okupační moci.
Secundo: Stav ekonomiky
Extrémní využívaní bývalé československé předválečné ekonomiky, průchod fronty přes naše území po celé jeho ploše a důsledky leteckých úderů na náš průmysl vedly k velkým materiálním ztrátám.
- škody způsobené naší ekonomice byly vyčísleny na 347 miliard korun.
- vojenské škody byly vyčísleny na 42,5 miliardy korun a
- škody na dopravní infrastruktuře byly vyčísleny na 25,1 miliardy korun
Bylo konstatováno, že celkové hmotné škody odpovídaly československému národnímu důchodu – pokud použiji socialistickou terminologii – vytvořené za roky 1932 až 1937. Můžeme říci, že naše hospodářství bylo rozvráceno. Vše navíc komplikoval nedostatek surovin, výrobních kapacit a rozvrácená pracovní síla.
Zvláště tíživá situace byla na Slovensku. Jestliže bylo spočteno, že škody způsobené válkou na jednoho obyvatele v Českých zemích dosáhly sumu kolem 17 000 korun, na Slovensku to bylo 35 000 korun.
Dopravní infrastruktura Slovenska po válce de facto neexistovala. Byla zničena v rozsahu 80 až 90%. Z 1 110 silničních a železničních mostů jich bylo zničeno 798. Ze 71 tunelů jich bylo zničeno nebo vážně poškozeno 31.
Produkce. Jelikož poslední vyhodnocený rok před válkou byl rok 1937, je srovnání některých výkonnostních parametrů roku 1945 porovnáváno právě s tímto rokem. Takže bylo vyprodukováno přes velké nasazení lidí jen:
- 50% elektrické energie
- 52% černého a hnědého uhlí
- 36% ocelí
- 28,7 % surového železa
- celková zemědělská produkce dosáhla jen 40% předválečného stavu
Zahraniční obchod byl 57% naplněn se západními zeměmi a 25% připadalo na SSSR.
Zadluženost byla alarmující.
- vnitřní státní dluh z doby První republiky byl 27,3 miliardy korun
- 5,2 miliardy korun činil přírůstek do konce roku 1945
- zahraniční dluhy byly koncem roku 1945 4,6 miliardy korun
Válečné dluhy byly tyto:
- 13 milionů anglických liber
- 12,5 miliardy dolarů
- 135,5 miliardy švýcarských franků
- 745 milionů francouzských franků
Státní ekonomiku významně poškodil obrovský úbytek obyvatelstva. 362 000 mrtvých československých občanů byl ztráty, které nešlo nahradit. Z tohoto čísla bylo na 274 000 Židů. Z Českých zemí 80 000, ze Slovenska 72 000, ze slovenského území okupovaného Maďarskem 42 000, z Podkarpatské Rusi 80 000. Popraveno bylo 8 500 občanů, v německých káznicích, koncentračních táborech a na pochodech smrti jich zahynulo dalších 28 000.
Bojové ztráty československé zahraniční armády:
- na východní frontě činily 10 600 padlých vojáků,
- na západní frontě včetně Středního východu, severní Afriky a letectva 2 200 vojáků.
Další osoby, jejichž počty se doposud nepodařilo přesně sumárně vyčíslit, zahynuly v důsledku válečných událostí jako civilní oběti bombardování, ztráty vzniklé v důsledku postupu fronty přes československé území a další. Jejich odhadnutý počet dorovnává uvedené číslo 362 000 lidských ztrát.
Došlo k prudkému poklesu vzdělanosti našich národů. 17. listopadu 1939 přepadly německé policejní jednotky české vysoké školy a koleje, pro zastrašení popravili 9 funkcionářů studentských spolků a den nato bylo téměř 1000 studentů odvlečeno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Na tři roky byly uzavřeny všechny vysoké školy a až do konce války už otevřeny nebyly.
EDIT: zde jsem měl půvabný překlep, kdy jsem útok na naše VŠ přenesl do roku 1989. Kolegové Flogger a Franz mě na to upozornili. S tím že po roce 1989 se naše VŠ staly obětí několika ministrů školství a celková škoda je možná horší než ta způsobená Němci.

Perzekuce se nevyhnula ani školství střednímu, kde bylo do konce roku 1942 zrušeno kolem 70% českých středních škol a v letech 1939–1943 se počet studentů snížil z 95 000 na 43 000. V závěru války česká školní mládež stále více využívána pro válečné potřeby, jako bylo přidělování k pomocným vojenským a polovojenským složkám i k budování vojenských opevnění a zákopů. Perzekuci se nevyhnul ani učitelský sbor, kde zahynulo na 650 učitelů v koncentračních táborech a věznicích a kolem 400 jich bylo popraveno.
Jako nový fenomén se objevilo znárodňování. Byl znárodněn v podstatě veškerý průmysl báňský, hutnický, energetický, a zbrojní, většina průmyslu chemického. Do všech výrobních kapacit patřících Němcům nebo Maďarům byl pro kontrolu dosazen národní správce, který měl zajistit, že nedojde ke škodám a sabotážím.
Tertio: Demografické změny a jejich odraz v možnostech budování ozbrojených sil.
Ve skladbě československé populace nastalo mnoho významných změn. Občané ukrajinské národnosti žijící na východním Slovensku, měli po připojení Zakarpatské Ukrajiny k Ukrajině možnost získat sovětské státní občanství a naopak sovětští občané české a slovenské národnosti měli možnost získat občanství naše. Ukrajinci a Poláci, kteří se rozhodli žít v naší poválečné republice, získali plnou občanskou rovnoprávnost včetně branné povinnosti.
Řadou dekretů a nařízení bylo upraveno občanské a majetkoprávní postavení občanů maďarské a německé národnosti. Očekával se jejich odsun a tak jim bylo dekretem ze 7. července 1945 odebráno československé státní občanství. Tato ztráta občanství znamenal mimo jiné i pozbytí branné povinnosti. Z těchto opatření velké právní, sociální a všeobecně lidské síly byly vyjmuti jen prokazatelní antifašisté.
Jakmile byl zahájen odsun Německé populace z pohraničí a výměna Maďarů, bylo zahájeno postupné osidlování pohraničí českou a slovenskou populací. V únoru 1945 žilo v bývalých Sudetech pouhých 863 000 občanů české národnosti. Byl to důsledek vypuzení velké části českých občanů z těchto oblastí po Mnichově a šest let trvající germanizace.
Ale do poloviny roku 1946 zem přišlo více než milion obyvatel české a slovenské národnosti. Odsunem významné části maďarské a německé populace – to co zde zůstalo z jiných národností po roce 1947 bylo početně nevýznamné - vznikl národnostně homogenní stát dvou národů, kdy každý žil na svém území.
Válečné ztráty, vyvraždění většiny židovské populace a zbavení občanství u Němců a Maďarů způsobilo, že počet obyvatelstva použitelného pro budoucí obranu země klesl pod 10 milionů. Oproti roku 1938 byl pokles téměř třetinový. Navíc a to si dnes asi málokdo uvědomuje, se začal negativně projevovat pokles přírůstku obyvatel pod vlivem Velké hospodářské krize. Ročníky 1929 až 1933 byly početně velmi slabé.
Když se odečetli zdravotně nezpůsobilí a branci se zkrácenou vojenskou službou, bylo možno počítat na jeden ročník pouze s 55 000 nastupujícími branci. Na rok 1945 byl tento odvodní kontingent stanoven na 60 000 osob. Při požadavku, který byl považován za základní podmínku funkční armády, byl mírový počet armády, která se právě rodila předpokládán na 110 000 až 120 000 vojáků základní služby.
Zkušenosti z války přinesly jeden poznatek. Bylo zjištěno, že únosný počet válečné, v poli bojující armády nepřesahuje 10 odvodních ročníků. Tedy se počítalo, že v případě války by naše republika postavila armádu o počtech 550 000 až 600 000 osob.
Válka ukázala, jak nesmírně narostla ve válce úloha válečného hospodářství a válečného řízení chodu státu. Bylo tedy jasné, že tyto ročníky nelze odvést bez výjimky. Velké množství lidí z jednotlivých ročníků tedy nebylo možno odvést do případné války.
Další válečná zkušenost byla v tom, že pokud má protivník dostatečně silné letectvo, přesun k frontě znamená ztráty až 20%. Proto se muselo počítat pro udržení stavů na únosné efektivní výši s dalšími pěti odvodními ročníky. To nebylo málo. A aby to bylo dokonalé, s dalšími ročníky se muselo počítat pro podle tehdejší terminologie „týlovou armádu“, která zajišťoval chod válečné mašinérie v týlu bojující armády a cvičila další a další ročníky pro náhradu bojových ztrát.
Z toho se potom odvozovala doba trvání branné povinnosti. V prvních letech po válce se v naší zemi všeobecná branná povinnost týkala slovanské populace a trvala od 1. ledna toho roku, kdy osoba povinná dosáhla dvacátý rok života a končila 31. prosince toho roku, kdy dovršila padesátý rok svého života. Tedy trvala 30 let. Tedy občan povolaná ve dvacátém roku života v roce 1945 mohl být povolán do války ještě v roce 1975. To je rozpětí, které bere dech, ale v té době to byla v Evropě běžná praxe.
Záloha se členila na I. a II. druhou zálohu a obsahoval 28 ročníků – dva ročníky byly v základní – prezenční službě.
I. zálohu tvořili záložníci, kteří dovršili maximálně 39 let života. Po skončení základní služby byli tito záložníci povoláni na celkově 4 cvičení v celkové délce 14 týdnů. Důstojníci v záloze měli předepsáno cvičení 5 a doba trvání byla celkem 20 týdnů.
II. zálohu tvořili starší ročníky do ukončení své povinnosti s dožitým věkem.
Ale ani to nebylo vše, co bylo dle platného zákona možné. Byly další možnosti jak vojáky povolat na řešení mimořádných událostí v životě země:
- ministr národní obrany mohl při zavádění nové výzbroje rozhodnout a povolat záložníky I. zálohy až na 4 týdny ke zvládnutí těchto změn.
- vláda potom mohla až na 4 týdny povolat kterýkoliv ročník I. a II. zálohy k výjimečné činné službě
- za mimořádné situace mohl i prezident republiky na návrh vlády povolat až 5 nejmladších ročníků I. zálohy a to dokonce bez časového omezení.
Inu bylo to nelehké období a před obnovenou republikou stálo nemálo složitých úkolů. A jeden z nich byl jasný – je potřeba vybudovat, a to rychle silnou a spolehlivou armádu. Aby to bylo možno realizovat, bylo potřeba provést to, co kdysi musela provést i armáda První republiky v roce 1918. Inventuru zbraní, bojové techniky a válečného materiálu. Takže se podíváme na výsledek této inventury.