Mapa karpatsko-dukelské operace, na které jsou v období jejího trvání, od 8. září

do 27. 11. 1944, vidět boje a nasazení sovětských a československých jednotek. Lze zde nalézt i základní osady a město Dukla, jakož i kóty ( kóta 534, i kóta 694, což je Hyrowa hora) , místa nejtěžších bojů 1. československého armádního sboru.
Ještě než budeme pokračovat II. fází SNP, dořekněme si co o přípravě a pak i o prvních bojích
v karpatsko-dukelské operaci říkají východní historické zdroje. Vracíme se tedy nejprve někam do míst okolo 2. září 1944 kdy východní historiografie přiznává, že přípravy pro útok takového rozsahu , jakým byla karpatsko-dukelská operace byly velice obtížné. Konstatuje pak, že vojska 1. a 4. Ukrajinského frontu zakončila koncem srpna 1944 dlouhotrvající útočnou operaci a nutně potřebovala doplnit takřka vše. Doplnit nejen stavy mužstev, ale nechat staré kádry odpočinout. Jenomže všechny sklady frontů a zásobovací základny zůstaly hodně vzadu, za vojáky na předních okrajích. V dané chvíli tak všechny svazky a útvary RA měly jen velice omezené zásoby materiálních prostředků pro bojovou činnost. Navíc vojáci v jednotkách neměli zkušenosti z vedení útočných operací v horách. Vzhledem k času od rozhodnutí o útoku a datu začátku operace nemohla proběhnout žádná řádná příprava a alespoň nejnutnější zácvik .
Východní historiografie dál konstatuje, že ještě před karpatsko-dukelskou operací již zásobovalo povstalce na Slovensku. Sovětská dopravní letadla dovážela materiál na letiště Tri Duby (7 km na jih od Bánské Bystrice), když sovětští piloti dopravili od 5. do 18. září 580 samopalů, 250 lehkých a 74 těžkých kulometů, 1,5 miliónů nábojů a značné množství protitankových kanónů a pušek.
"Podle směrnice hlavního stanu pověřil velitel 1. Ukrajinského frontu provedením operace 38. A pod velením generálplukovníka K. S. Moskalenka. Maršál I. S. Koněv dal rozkaz, aby se operace zúčastnily daleko větší síly, než předpokládal 2. září 1944. Ve stavu armády měly operovat 52., 101. a 67. střelecký sbor a posilové útvary. Do armády byla včleněna také rychlá skupina (1. jezdecký sbor a 25. ts) a 1. československý armádní sbor.
Útočná operace, která dostala název - karpatsko-dukelská operace - byla naplánována takto:
hlavní síly zasadí šest divizí z prostoru severozápadně od Krosna směrem na městečko Duklu a dále na Prešov. Po prolomení taktického pásma nepřátelské obrany, v níž proti 38. A stály jen 3. pěší divize, bude zasazen do boje druhý sled armády - 1. československý armádní sbor. Předpokládalo se také, že do průlomu bude zasazena rychlá skupina, aby rozvinula úspěch na horských cestách v jihozápadním a jižním směru. Podle plánu měla být operace skončena pátý den a za tu dobu měla armáda proniknout do prostoru Ljubotina a Prešova. Pozemní vojska měla podporovat část sil 2. Letecké armády. Zahájení útoku bylo stanoveno na 8. září 1944. Protože povstalci potřebovali okamžitou pomoc, byla operace připravena velice rychle, za pouhých pět dní.
Na rozkaz velitele 4. Ukrajinského frontu byl z 1. GA, která sousedila s 1. Ukrajinským frontem, vyčleněn 107. střelecký sbor, který měl pomáhat 38. A. Sbor dostal za úkol prolomit nepřátelskou obranu v prostoru Sanoku a do večera druhého dne dosáhnout čáry Wislok Wielki-Komańcza.
Terén, ve kterém měla útočit sovětská vojska a 1. československý armádní sbor, byl velmi obtížný. Před vojsky se rozprostíralo pohoří Nízké Beskydy, skládající se z několika rovnoběžných, hustým lesem porostlých horských pásem, pnoucích se do výšky kolem 850 m.
Jednotlivá pásma byla od sebe oddělena úzkými dolinami a horskými bystřinami. Vojska zde mohla postupovat jen přes horské průsmyky, z nichž nejdůležitější je Dukelský průsmyk. Vede jím nejkratší cesta z jihovýchodního Polska na Slovensko.
Nepřítel využil výhodného terénu a vytvořil v Nízkých Beskydech mohutnou obranu do hloubky 50 km. Hlavní pásmo obrany bylo vybudováno v předhoří. Dále, podél severních svahů hor, vybudoval nepřítel postavení, která chránila nejdůležitější směry. Zvlášť mohutná opevnění byla na cestách vedoucích k průsmykům.
38. A zahájila útok na úsvitu 8. září 1944. Dělostřelecká příprava trvala přes dvě hodiny. Útočící vojska vyrazila vpřed. Zpočátku se nepřítel nezmohl na organizovaný odpor. Protože vojska prvního sledu úspěšně postupovala vpřed, nařídil velitel armády kolem poledne, aby byla do boje zasazena rychlá skupina a 1. československý armádní sbor. Ale cesty byly tak ucpány, že svazkům se nepodařilo první den operace zasáhnout do boje. Nepřítel se zatím vzpamatoval z nenadálého útoku, již večer 8. září zesílil svůj odpor a stále jej stupňoval. Zaujal obranu na nové čáře a zastavil postup sovětských vojsk v hloubce 6-12 km od předního okraje ( historickým podkladem zde byly: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 283, 284.).
Hitlerovské velení pochopilo, že úspěšná operace sovětských vojsk na krosensko-dukelském směru může vážně ohrozit německá vojska na Slovensku a v Sedmihradsku. Proto začalo rychle soustřeďovat vojska k prostoru průlomu. Již v noci na 9. září 1944 byla zasazena do boje 75. pěší divize, která byla přisunuta z prostoru Turky (75 km jihozápadně od Sanoku). Ze sandomierzského nástupiště se sem přesunovaly německá 1. td a 8. td; předsunuté jednotky 1. td napadly sovětská vojska už 9. září. Byly sem rychle přesunuty i některé jednotky ze Slovenska, které do té doby bojovaly proti povstalcům (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 393, inv. 9 005, sp. 239, l. 24, 44.)." Německému velení se tím podařilo značně zlepšit operační situaci, zpočátku pro ně nepříznivou. To se záhy projevilo v následujících bojích.
Vojska 38. A obnovila útok ráno 9. září a narazila na houževnatý odpor značně zesíleného nepřátelského uskupení. Zvlášť úporně se bojovalo o Krosno; sovětská vojska je první den operace nedobyla. Nepřítel toto město bránil, protože leželo na jediné cestě, po které mohla 38. A rozvíjet útok. Zasazení rychlé skupiny a 1. československého armádního sboru nepřineslo očekávaný obrat v operaci, protože mezera, která vznikla zpočátku v německé obraně, byla již přehrazena. Rozpoutaly se vleklé boje. Obě strany do nich postupně vrhaly další a další síly. K večeru 9. září mělo hlavní uskupení 38. A pouze dvojnásobnou převahu v pěchotě a zcela nepatrnou převahu v tancích. V následujících třech dnech nepřítel neustále svá vojska zesiloval, zatímco síly útočící 38. A zůstávaly nezměněny. Ve dnech 9. - 11. září postoupila vojska 38. A za velmi těžkých bojů, odrážejíce četné protizteče nepřítele, jen o 5-10 km a zmocnila se důležitého opěrného bodu - města Krosna (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 665, inv. 35 805, sp. 5, l. 8.)."
Sovětská a československá vojska se bila velmi statečně. Útvary 1. československého armádního sboru obsadily v noci na 11. září kótu 534, která dominovala nad širokou dolinou a silnicí Zmigród Nowy- Dukla, vedoucí touto dolinou. Velitel československého sboru generál Ludvík Svoboda se rozhodl, že bude pokračovat v útoku po jižních svazích kóty a obsadí úsek silnice v prostoru vesnice Teodorówky. V urputných bojích se 1. československé pěší brigádě podařilo k večeru proniknout do Teodorówky a přetnout silnici. Za tmy však hitlerovci zaútočili na československé jednotky a ohrozili týl brigády. Brigáda musela ustoupit zpět na kótu.
Zvlášť úporně se o kótu 534 bojovalo 12. září. Nepřítel přesunul do prostoru Teodorówky dva pluky 101. lehké pěší divize a část sil 78. pd a 1. td. Zběsile a úporně se vrhal na československé vojáky. Po poledni pronikl víc než prapor německé pěchoty za podpory tanků na kótu. Ale československý pěší prapor vnikl smělou protiztečí do boku hitlerovců a odrazil je na jižní svahy kóty. Zuřivé boje pokračovaly celý den. Kóta přecházela několikrát z rukou do rukou, ale nakonec zůstala obsazena praporem československých samopalníků pod velením hrdiny Sovětského svazu poručíka Antonína Sochora (foto hrdiny SSSR Antonína

Sochora, více o Sochorovi viz Wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Sochor
, ale i další článek:
http://www.novinky.cz/vase-zpravy/liber ... zere-.html
). Dne 12. září podporovalo operace československého sboru sovětské letectvo. Spolu s československými jednotkami bojovaly jednotky sovětské 183. střelecké divize, 111. tankové brigády a 11. protitankové dělostřelecké brigády. V bojích rostla a sílila bratrská družba sovětských a československých vojáků.
Po houževnatých bojích se sovětským vojskům podařilo vytvořit v nepřátelské obraně na úseku mezi vesnicemi Lysa Gora a Glojście mezeru širokou asi 2 km. Velitel frontu rozhodl, aby do průlomu byl zasazen 1. gardový jezdecký sbor. V noci na 13. září se jezdectvo probilo palebnou clonou, vytvořenou hitlerovci na úseku průlomu, a proniklo do nepřátelského týlu.
Fašistické velení zasadilo značné síly a snažilo se odříznout sovětské jednotky, které ohrozily týl jeho hlavního uskupení. Jezdectvo bylo pak brzy obklíčeno a bojovalo v horském zalesněném terénu v nepřátelském týlu mezi vesničkami Krempna a Polany. Když došlo jezdeckému sboru střelivo a potraviny, musel být zásobován letecky. Fašistická vojska se zuřivě pokoušela jezdce rozdrtit, ale ti hrdinně a mužně odolávali.
Hlavní síly 38. A zvolna postupovaly vpřed a do večera 14. září dosáhly čáry Wazyce-Osiek-severně od Dukly-Iwonicz. Za sedm dní houževnatých bojů prolomila vojska armády hlavní pásmo obrany, na úzkém úseku překonala druhé pásmo a postoupila asi o 23 km na jihozápad.
Boje byly rozhořčené především proto, že nepřítel neustále a rychle posiloval svá vojska.
Dne 8. srpna 1944 operovaly proti 38. A tři nepřátelské divize, kdežto v polovině září již více než šest pěších divizí a dvě tankové. Dne 14. září měl nepřítel v tancích a SHD 2,3násobnou převahu nad sovětskými vojsky. V lidech byly síly přibližně vyrovnané.
Současně se rozvíjel útok sousední 1. GA pod velením generálplukovníka A. A. Grečka, který začal 9. září. První den prolomil 107. střelecký sbor nepřátelskou obranu jižně od Sanoku. V dalších dnech přešel do útoku také 30. střelecký sbor. V prudkých bojích, které trvaly 6 dní, se vojska 1. GA zmocnila několika osad a postoupila o 10 až 15 km na jihozápad. Večer 14. září bojovala na čáře Bukowsko-Hoczew.
Přesto, že se sovětským vojskům a 1. československému armádnímu sboru nepodařilo splnit daný úkol, jejich útok již v prvních dnech částečně ulehčil situaci slovenských povstalců. Německé velení bylo nuceno přesunout sem z prostorů povstání jednotky 357. pěší divize, 338. pěší pluk a další útvary. Jen do pásma útoku 38. A přesunul nepřítel od 8. do 13. září asi 12 500 mužů ( historickým podkladem zde byly: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 284, 285.)."