Mapa SNP i
s místy posledního odporu 1. čs. armády a partyzánů v III. dekádě měsíce října, roku 1944.
V době kdy Němci napadli naráz čtyři povstalecké TS, což bylo v souladu s operačním plánem generála Höfleho a jeho čtvrtým cílem (cíl d/) - zničit centrum povstání," byli povstalci posíleni příletem většiny výsadkářů z československé 2. paradesantní brigády.
Českoslovenští výsadkáři byli letecky dopraveni "na letiště Tri Duby i s veškerou výzbrojí mezi 25. září a 15. říjnem 1944." Přepravu na Slovensku, v řečeném časovém úseku, "zpomalily podzimní deště, které často rozmáčely travnaté letištní plochy, takže těžká dopravní letadla někdy nemohla přistávat i několik dní."
V říjnu,

přesněji 7. října 1944, přiletěl z Moskvy generál Viest a ihned převzal velení 1. československé armády na Slovensku. Jak říkají historické prameny: "Přišel právě včas, protože generál Golián a jeho štáb vzhledem k neúspěchům armády v minulých týdnech ztráceli sebedůvěru."
A ihned ten první rozkaz generála Viesta byl určen pro československou 2. paradesantní brigádu plukovníka Přikryla, která měla dobýt Jalnou. Pro samotný útok na Jalnou byla československá 2. paradesantní brigáda posílena ještě jedním pěším praporem a partyzánskou skupinou kapitána Jána Nálepky. Výsadkáři z 2. paradesantní brigády "zaútočili ve směru Trnavá Hora - Jalná, zatímco partyzáni postupovali z Kĺačan na Pitelovou, odřízli ze severu německé jednotky a zabránili německým posilám vyslaným ze Žiaru nad Hronom zasáhnout do boje."
Samotný útok rozsáhlého a nesourodého druhu jednotek, - výsadkáři, pěšáci a partyzáni -, "začal 10. října 1944 a po tuhých bojích skončil úspěšně 12. října, kdy brigáda obsadila Jalnou a vyčistila od německých jednotek úsek mezi Jalnou a Budčou. Tato akce dočasně stabilizovala povstaleckou obranu v tomto úseku. (historické informace byli použity z historických podkladů: Dějiny Velké vlastenecké války 1941 - 1945 Svazek 4., str. 289 až 295, dále pak - z Charles K. Kliment, Břetislav Nakládal - Slovenská armáda 1939 - 1945, Karel Richter - Apokalypsa v Karpatech, Boje na Dukle bez cenzury a legend, další historické informace pocházejí z - Použité podklady, a z mých poznámek. Informace jsem zpracoval svými slovy, jen fakta a data z historických dokumentů jsou v uvozovkách)."
Němci se na konečné zúčtování rozhodli připravovat i teoreticky, když již na 5. října 1944 svolal Heinrich Himmler do Vídně poradu, "na které vyjádřil svou nespokojenost s pomalým postupem vojenských operací proti povstalcům a s tím, že povstání nebylo ještě zcela zlikvidováno. Generál Höfle dostal rozkaz okamžitě zahájit ofenzívní akce. Protože generál žádal o posily, byla mu přidělena 2.SS Sturmbrigade ´Dirlewanger´ z Polska (viz Varšavské povstání - má poznámka) a 18. divize SS pancéřových granátníků ´Horst Wessel´ z Maďarska, které velel Brigadeführer Wilhelm Trabandt. Tato divize s 39. a 40. plukem SS pancéřových granátníků, 18. tankovým praporem a 18. pancéřovým dělostřeleckým plukem představovala úctyhodnou bojovou sílu."
Ke 12 říjnu 1944 se tak německému velení podařilo soustředit proti SNP tyto jednotky:
- Německou "178. divizi pancéřových granátníků Tatra, velitel generálporučík Friedrich von der Meden;
- Bojovou skupinu SS Schill, velitel Sturbannführer Ludwig Schäffer a Bojovou skupinu Schäffer, velitel Stürbannführer Ludwig Schäffer;
- 14. divizi SS no. 1 (Ukrajinskou) pancéřových granátníků ´Galizien´ pod velením Brigadeführera Nikolause Heilmana (tato divize měla 29., 30. a 31. pluk SS pancéřových granátníků a 14. dělostřelecký pluk - celkem 286 důstojníků a 13 999 mužstva);
- 708. Volksgrenadier divizi pod velením plukovníka Wilhelma Bleckwennna - celkem 6018 mužů;
- 271. Volksgrenadiier divizi s velitelem generálmajorem Martinem Bieberem - celkem 7215 mužů;
- brigádu SS Dirlewanger (složenou z německých trestanců, hlavně pytláků) - celkem přibližně 4 000 mužů;
- V oblasti Myjavy působila exotická Východoturecká ´Bojová skupina zbraní SS (Osttürkischer Waffenverband der Waffen SS) v síle přibližně praporu. Této jednotce velel Standartenführer Harun al Rašíd!
- Jednotky armády slovenského štátu zahrnovaly polní roty a pohotovostní jednotky ´Hlinkovy gardy´ a jeden prapor ´Haššíkovy Domobrany´".
- Německá 18. divize SS Horst Wessel pak zahájila přesun z Maďarska 8. října a všechny své jednotky proti SNP, měla na Slovensku připraveny k 17. říjnu 1944!
K výčtu všech německých jednotek proti SNP samozřejmě patří letectvo:
"Letadla Luftwaffe patřila jednotkám 8. Letecké armády a zahrnovala stíhací letouny Bf 109 a Fw 190, bombardovací stroje Ju 87 Stuka, Ju 88, Hs 129 a Si 204D, Ju 52 na shazování letáků a dále letouny Fw 189 a Fi 156, které byly používány k průzkumu."
Proti pro Němce závěrečné ofenzívě, měla, do obrany a protiztečí, 1. československá armáda na Slovensku, již pod velením generála Viesta - "18 pěších praporů, 27 dělostřeleckých baterií, 3 obrněné vlaky, 10 až 12 lehkých tanků a 20 letadel (18 strojů La-5, jednu Avii B-534 a jeden Letov Š-328)."
Pěchota povstalců pak čítala asi 60 000 vojáků a asi 12 000 partyzánů. Jenomže, jak říkají historické zápisy, v horní části článku - "pouze tři čtvrtiny slovenských vojáků měly zbraně a všichni byli vyčerpáni předchozími boji."
Závěrečné kolo německé ofenzívy - III. etapa - začala 19. října 1944.
V prostoru západního úseku, mezi Kremnicí a Žiarem nad Hronom "byla k útoku připravena divize Tatra. Brigáda Dirlewanger vystřídala na severu u Bieleho Potoka Bojovou skupinu Schäffer. Bojová skupina Wittenmayer, která byla složená ze tří posílených praporů 14. divize Galizien, byla soustředěna severovýchodně od Liptovského Hrádku. Hlavní úder byl plánován z jihovýchodu ve směru na Lučenec. Měly ho vést jednotky divize Horst Wessel s asi 10 000 muži a Bojová skupina Schill u Krupiny.
Útoky začali Němci bombardováním centra povstání, Banské Bystrice, dále pak bombardovali Liptovskou osadu a letiště Tri Duby. Jako prvá zaútočila brigáda Dirlewanger na Biely Potok. Byla však po těžkých a krvavých bojích povstalci zastavena. "Úderná skupina Schill zaútočila z Antolu na Krupinu a Žibritov. I když povstalci tento útok očekávali, Němcům se podařilo jejich obranu prolomit a a obsadit obě města. Obránci se stáhli k Dobré Nivě a Senohradu, ale Němci je pronásledovali i tam a způsobili jim další ztráty.
Pod dojmem porážek nechalo velení 1. československé armády na Slovensku rychle připravit obranu Zvolena z jihu, ale vůbec nemělo zpravodajské informace o hrozícím útoku divize Horst Wessel. Povstalci, pod dojmem horšící se situace pro Němce v Maďarsku, zcela mylně doufali, že hitlerovská vojska nebudou mít možnost odtud přesunout jakoukoliv jednotku proti SNP. A právě divize Horst Wessel zaútočila od jihu, hned také 19. října 1944. Hlavní úder směřovala na Muráň, odkud měly pak její jednotky dále postupovat na Tisovec na západě a na Červenou Skalu na severovýchodě. Další, a sice vedlejší úder pak směřoval "z Rimavské Soboty na Rimavskou Baňu a Tisovec, kde se předpokládalo spojení tohoto křídla s hlavními silami.
Třetí (levý) proud měl vyčkávat až na sebe oba proudy upoutají hlavní síly obránců a pak zaútočit na Podkriváň a Detvu. Pravý proud dobyl Chyžné a střední proud Rimavskou Baňu už první den útoku. Bojová skupina Schill postoupila 18 km a obsadila Babinu, která leží jižně od Zvolena."
Povstalecké jednotky, ještě než začala řádně III. etapa, ztratily k 18. říjnu 1944 27 tanků LT-38, pět tanků LT-35, 3 tanky PzKpfw III verze N a 4 stíhače tanků Marder III. Proto do německé III. etapy bojů mohli zasadit již jen - pět LT-38, šest LT-40, tři LT-35 a poslední PzKpfw III verze N. 20. října se do boje zapojili i 2. paradesantní brigáda,

obrněný vlak "Stefánik" - viz obrázek (popiska zněla obrněný vlak "Štefánik"), - jednotky 3. TS a partyzáni. "Povstalcům se podařilo stabilizovat frontu na linii Dobrá Niva - Sása - Pliešovce. Bojová skupina Schill byla přinucena přejít do obrany, ale jeden z jejich praporů stačil ještě obsadit Senohrad, který leží východně od Krupiny."
Toho samého 20. října 1944 ještě 18. divize SS, odpoledne, dobyla Revúcu a v nočním boji i Muráň. "V ostatních úsecích se obránci udrželi, ale jejich postavení byla ohrožována neustálým postupem 18. divize SS, která se obsazením Muráně dostala do týlu 2. TS."
Dne 21. října 1944 došlo k boji německé 18. divize SS s obrněným vlakem "Masaryk" a vítězící Němci pak obsadili Červenú Skalu a Telgárt. Poté se obrátili na západ a postupovali k Rimavské Bani a Tisovci.
Další den tedy 22. října 1944 Německé velení "povolilo uzdu" levému proudu 18. divize SS a esesáci zaútočili ve směru od Lučence na Zvolen. Snadno překonali čerstvě vybudovaná a neúplná obranná postavení 3. TS u Tomašovců a pak Němci hladce postoupili k Podkrivání a obsadili Pliešivce a Sásu. Taktiku proti povstalcům zvolili Němci správnou - tím, že neustále měnili hlavní směr úderu, neboli "Schwerpunkt", - snažili se "zmást obránce a dezorientovat jejich činnost." Jejich záměr tehdy vyšel. "Další útok podnikla divize Tatra, ale byla zastavena na dobře připravených obranných postaveních. Stejně tak byla odražena i brigáda Dirlewanger na Bielom Potoku a v údolí Necpal. I Bojová skupina Wittenmayer byla zastavena u Kráĺové Lehoty. Ačkoliv se německým jednotkám dosud nepodařilo prolomit obranu na žádné z těchto front, jejich stálý tlak zabránil obráncům přesunout síly na jih, kde probíhal hlavní německý útok."
Velitel 1. československé armády na Slovensku generál Viest svolal již 22. října poradu štábu s veliteli všech TS (víme již, že se jednalo celkem o 6 TS - TS 1. až TS 6.) Výsledkem porady s polními veliteli bylo, že se celkem 5 TS ( byly to - 1., 2., 4., 5.. a 6. TS) přesune na přístupy k Nízkým Tatrám a k Velké Fatře. Jen 3. TS s jednotkami letectva se měla přemístit do Slovenského Rudohoria, aby se zabránilo úplnému zničení 1. československé armády na Slovensku.
Ve stejnou dobu, jak plynulo z porady u Viesta dne 22. října 1944, měli partyzáni přejít k partyzánskému způsobu boje. Což pro ně znamenalo - narušovat německý týl, jeho dopravu, zásobování a přesuny jeho jednotek na frontu.
Ale:
"Příští dny proběhly celkem v klidu. Obránci se domnívali, že německé jednotky byly předcházejícími boji oslabeny a přinuceny zastavit ofenzivní akce, a proto odložili (domluvenou a stvrzenou) reorganizaci své obrany Zdánlivý klid byl přerušen 25. října 1944, kdy prapor Dirlewanger vytlačil partyzány z údolí Necpal a dobyl důležitou výšinu Ploska, což mu otevřelo cestu na Bánskou Bystricu.... Další její prapor postoupil za Biely Potok. Bojová skupina Wittenmayer dobyla Malužinou a kontrolovala tak trať Ružomberok - Poprad!"