Mapa bojových operací RA v Pobaltí. Těžké boje probíhaly v době

od 14. září do 24. listopadu 1944. Rudá armáda v nich měla dobýt Lotyšsko, Litvu a Estonsko.
Němci museli pod náporem RA v srpnu 1944 ustoupit na novou čáru obrany. Tahle nová čára německé obrany, od Finského zálivu až k řece Němen, byla 1 000 kilometrů široká. Němci zde na celé šířce soustředily uskupení, které mělo, "k 1. září 56 divizí (včetně 3 tankových a 2 motorizovaných) a 3 motorizované brigády. Německé uskupení mělo přes 700 000 lidí, 1 216 tanků a SHD. Skupinu armád Sever (Nord) podporovala 1. Letecká armáda se 215 bojovými letouny. Celkem měl nepřítel v Pobaltí se svazky 6. Letecké armády, která podporovala 3. TA Skupiny armád Střed (Mitte), 400 bojových letounů (historickým podkladem pro uvedené informace je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 17 936, str. 719.)."
Před začátkem bojů v září 1944 Němci na tukumském směru zcela neobvykle, ale pro ně charakteristicky, soustředily na tomto poměrně malém úseku Jelgava-Auce nakonec celkem 6 tankových divizí. V historických dokumentech německého uskupení Sever, se zachovalo vysvětlení, že na řečeném úseku očekávaly, "že Sověti obnoví své útoky mnohem silnějšími údery. Generál Schörner, velitel Skupiny armád Sever (Nord), měl k dispozici šest tankových divizí (1. td, 4. td, 7. td, 12. td, 14. td a 20. td), divizi pancéřových granátníků ´Grozdeutschland´ a sPzAbt. 501 a 510.
Německý Generální štáb předpokládal sovětský průlom v oblasti Šiauliai-Jurbakas ve směru na Klajpedu, ale generál Schörner navzdory obdrženým rozkazům soustředil většinu sil v okolí Jelgavy a Rigy. Vyplývalo to ze Schörnerova přesvědčení, že Sověti zaútočí u Jelgavy, tak jako v červenci a srpnu /my uvidíme, ze instinkt pak v říjnu 1944 generála nezklamal - má poznámka/ (historickým podkladem pro informace zde uvedené je: Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina, str. 180). "
Další velké síly Němci soustředili i na Narevské šiji, na valgském úseku (na jih od jezera Vörtsjärv) a na úseku Ergli-Západní Dvina.
"Před začátkem zářijového útoku sovětských vojsk mělo německé fašistické velení připravenu pevnou obranu o mnoha pásmech do hloubky od linie fronty až k pobřeží Baltského moře. Vybudování takové obrany velmi napomáhal značně močálovitý rovný terén.
Na tallinském směru vybudovali hitlerovci nejsilnější obranu mezi Finským zálivem a Čudským jezerem. Základem této obrany byla již starší ´linie Tannenberg´, nyní zdokonalená, takže se skládala ze tří obranných pásem o celkové hloubce 25-30 km. Hlavní pozornost věnovalo německé velení rižskému směru. Na přístupech k Rize ze severovýchodu a z východu byly čtyři obranné čáry: linie ´Valga´, skládající se ze dvou obranných pásem o celkové hloubce 12 km, linie ´Cesis´, sestávající z jednoho souvislého zákopu a vybudovaných palebných postavení, ´linie Sigulda´, skládající se ze dvou obranných pásem a tří mezilehlých postavení, a konečně ´rižský obranný obvod´, skládající se ze dvou pásem. Na jih od Západní Dviny na přístupech k Rize bylo nutno překonat tři hlavní obranné čáry a městský obvod. Na kleipedském směru vybudoval nepřítel také do hloubky rozvinutou obranu.
Sovětské uskupení operující na pobaltském směru mělo začátkem září toto složení a rozmístění: Leningradský front (2. UA, 8. a 13. Letecká armáda) operoval v pásmu od Finského zálivu ke Gdovu; 3. Pobaltský front (67. a 1. UA, 54. a 14. Letecká armáda) v pásmu od čudského jezera k Lejasciemsu; 2. Pobaltský front (10.GA, 42. a 3. UA, 22. a 15. Letecká armáda) v pásmu od Lejasciemsu k Západní Dvině; 1. Pobaltský front (4. UA, 43., 51. A a 2. GA a 5. GTA a 3. Letecká armáda) v pásmu od Západní Dviny k řece Dubyse (historickým podkladem pro informace je - Velká vlastenecká válka. sv. 4., kapitola XII. str.304., 305.)."
Všechny čtyři sovětské fronty tak měly dohromady 125 střeleckých divizí, 7 polních opevněných prostorů, 5 5 tankových (Kromě toho byl 3. Pobaltskému frontu za zálohy STAVKA přidělen ještě 10. tankový sbor; na počátku útoku zde tedy bylo 6 tankových sborů) a 1. mechanizovaný sbor. Vojska frontů měla 900 000 lidí, 17 483 děl a minometů ráže 76 mm a větší a 3 081 tanků a SHD. Letecké armády frontů disponovaly 2 643 bojovými letouny (historickým podkladem je zde : IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké fronty, inv. čís. 17 936, str 719.)." Mimo toho celé uskupení podporovalo při jejich bojových operacích v Pobaltí i letectvo Baltského loďstva vyznamenaného Řádem rudého praporu a dálkové letectvo.
"Baltské loďstvo mělo počátkem operace jednu eskadru, po jedné brigádě ponorek, torpédových člunů a pobřežního dělostřelectva, letectvo a námořní základny s jejich svazky a útvary. Bojové využití válečných lodí bylo však velmi sníženo hustým zaminováním Narvského a Finského zálivu. Na hoglandských a porkkalských torpédových a dělostřeleckých postaveních nepřítel natáhl protiponorkové sítě. Všechny zátarasy byly chráněny loďmi německého válečného loďstva, které mělo své základny v estonských přístavech. Aby bylo možno využít loďstva, bylo nutno při přípravě i během bojových operací provést rozsáhlá odminování. 25. brigáda říčních lodí Baltského loďstva mohla na Čudském jezeře podpořit palbou sovětská vojska na narvském a tartuském úseku fronty a omezovat akce nepřátelských lodí, které zde zůstaly.
Situace, která se vytvořila na pobaltském směru, byla příznivá pro rozvíjení dalšího útoku sovětských vojsk, pro rozbití Skupiny armád Sever (Nord) a úplné osvobození národů Estonské, Lotyšské a Litevské SSR z německého jha. Ke splnění tohoto velkého úkolu v létě a na podzim roku 1944 přispělo také vytvoření nezbytných podmínek pro útok sovětských ozbrojených sil na hlavním berlínském směru. Operace na křídlech sovětsko-německé fronty proti Skupinám armád Jižní Ukrajina a Sever pokládala STAVKA za nezbytnou podmínku pro rozvíjení velkých útočných operací na středním úseku fronty směrem na Varšavu a Berlín ( viz zde všechny boje od LVOVSKO-SANDOMÉŘSKÉ operace: http://www.palba.cz/viewforum.php?f=389
). Tento plán byl úspěšně splněn. Na jižním křídle sovětsko-německé fronty postoupila RA do konce srpna o 300-400 km a dosáhla skvělých vojenskostrategických a politických výsledků. Skupina armád Jižní Ukrajina byla poražena a Rumunsko se ze spojence fašistického Německa stalo jeho nepřítelem (viz také odkaz o něco výš). Bylo nutno porazit také Skupinu armád Sever (historickým podkladem pro informace je - Velká vlastenecká válka. sv. 4., kapitola XII. str., 305.).
"Když hlavní stan vrchního velení plánoval ofenzívu v Pobaltí, přihlédl k připomínkám velitelů pobaltských frontů a k návrhům velitele Leningradského frontu, který by převzal od 3. Pobaltského frontu tartuský úsek frontu (historickým podkladem pro informaci bylo: AMO SSSR, f.217, inv. 1227, sp. 97, l. 11-14.)."
STAVKA chtěla, aby jednotky 1. Pobaltského frontu pevně držely zaujaté čáry ve středu a na levém křídle frontu, zároveň neměly připustit, aby zde Němci pronikli svými tankovými uskupeními. Na pravém křídle měly sovětské jednotky zaútočit z jihovýchodu na Rigu, dosáhnout pobřeží Rižského zálivu a odříznout pobaltskému uskupení Němců ústupové cesty do Východního Pruska.
"3. a 2. Pobaltský fronty měly současně útočit na rižském směru ze severovýchodu a východu a rozčlenit hlavní síly německé Skupiny armád Sever. Vojska tří pobaltských frontů měla takto zasadit údery ve sbíhavých směrech na Rigu. Leningradský front měl společně s Baltským loďstvem útočit na tallinském směru a zlikvidovat nepřátelské uskupení v Estonsku.
V souladu s tímto plánem obdržely fronty dispozice k útoku a velitelé frontů učinili tato rozhodnutí:
Leningradský front (velitel maršál Sovětského svazu L. A. Govorov, člen vojenské rady genrálplukovník A. A. Ždanov a náčelník štábu generálplukovník M. M. Popov), který převzal od 3. Pobaltského frontu tartuský úsek frontu i s vojsky, přesunul na tento úsek z narvského směru 2. ÚA a z prostoru Tartu útočil ve směru na Rakvere. Nejbližším úkolem frontu bylo zmocnit se čáry Rakvere-Tapa, proniknout do týlu narvského nepřátelského uskupení a dále rozvinout útok ve všeobecném směru na Tallin (historickým podkladem pro informaci bylo: AMO SSSR, f.217, inv. 1227, sp. 97, l. 94.). Baltské loďstvo nositel Řádu rudého praporu (velitel admirál V. F. Tribuc, člen vojenské rady viceadmirál N. K. Smirnov, náčelník štábu kontradmirál A. N. Petrov) bylo operačně podřízeno Leningradskému frontu a mělo podporovat útok vojsk frontu palbou z lodí a letadel., které operovaly ve Finském zálivu a na Čudském jezeře.
3. Pobaltský front (velitel armádní generál I. I. Maslenikov, člen vojenské rady generálporučík M. V. Rudakov, náčelník štábu generálporučík b. R. Vaškevič) zasazoval hlavní úder na pravém křídle silami 67. a 1. ÚA z prostoru na jih od jezera Vörtsjäv ve všeobecném směru na Valmiera-Cësis s nejbližším úkolem dosáhnout čáry Mazsalaca-Valmiera-Smiltene. Na levém křídle frontu měla útočit 54. A z prostoru Hargly směrem na Smiltene vstříc 10. GA 2. Pobaltského frontu a spolu s ní rozbít nepřátelské uskupení východně od Smiltene (historickým podkladem pro informaci bylo: AMO SSSR, f.242, inv. 2305, sp. 7, l. 285-286, 278-279.).
Úkolem 2. Pobaltského frontu bylo zasadit hlavní úder ve středu bojové sestavy frontu silami 42. a 3. ÚA směrem na Rigu s nejbližším úkolem dosáhnout čáry Ieriki-Nitaure-Madliena-Skriveri. Na pravém křídle útočila 10. GA směrem na Dzërbene (historickým podkladem pro informaci bylo: AMO SSSR, f. 239, inv. 2226, sp. 36, l. 248-253.).
2. Pobaltskému frontu velel armádní generál A. I. Jeremenko, členem vojenské rady byl generálporučík V. N. Bogatkin, náčelníkem štábu generálplukovník L. M. Sandalov.
1. Pobaltský front (velitel armádní generál I. Ch. Bagramjan, člen vojenské rady generálporučík D. S. Leonov, náčelník štábu generálplukovník V. V. Kurasov) útočil armádami pravého křídla 4. a 43. ÚA, z prostoru jihovýchodně od Jelgavy na Iecavu a Vecumnieki s cílem proniknout k Západní Dvině, k pobřeží Rižského zálivu v prostoru Rigy a znemožnit Skupině armád Sever (Nord) ústup do Východního Pruska (historickým podkladem pro informaci bylo: AMO SSSR, f.325, inv. 4570, sp. 178, l. 1-3.)."