(Pro verzi optimalizovanou pro smartphony a tablety viz Paradigma tank. vojsk NATO 76-16 na Wordpressu)

V poslední době se objevuje řada otázek souvisejících s tankovými vojsky NATO. Proč nemají "tankový biatlon"? Není přesun tanků USA do Evropy zbytečnou provokací? K čemu vlastně americké posily v Evropě mají být? Či nejnověji: proč posádky USA prohrály na obnovených tankových soutěžích NATO?
Odpovědi jsou jednoduché, znáte-li kontext. Tedy předně: co tankové jednotky NATO pokládají za smysl své existence a co vidí politici, řídící resorty Obrany a Zahraničí, jako jejich potenciální nasazení. Z toho vyplývá vše ostatní: jaká technika se pořizuje, v jakých počtech se provozuje či rozmisťuje, co kdo co cvičí i zda se konají mezinárodní cvičení či dokonce soutěže s účastí tankové techniky a v jaké podobě.
Prostě a jednoduše, jedná se o paradigma tankových vojsk NATO a důsledcích z něj plynoucích. A právě toto paradigma a jeho proměny v posledních čtyřiceti letech je předmětem této práce.
Tankisté jako první linie obrany: fuldská soutěska, doktríny obrany a technika pro ně
Po většinu Studené války NATO počítalo s masivní invazí SSSR a později Varšavské smlouvy do NSR jednak přes Severoněmeckou nížinu a jednak soutěskou Fulda. Druhý zmíněný invazní koridor byl důležitý proto, že
- se jednalo o historicky osvědčenou trasu invazí a útoků oběma směry,
- nabízel nejkratší cestu z NDR k překročení Rýnu a zajištění tohoto naprosto klíčového předmostí (Rýn měl být nejzazší přípustnou obrannou linií NATO), a
- odkrýval útoku sil VS Frankfurt nad Mohanem a leteckou základnu USAFE Rhein-Main, která byla pro obranu NATO klíčová – měly na ní přistávat americké posily z plánu REFORGER
- NATO se obávalo, že průlom v oblasti Fuldy je pravděpodobnější, než v oblasti severoněmecké nížiny
Než se ale budeme bavit dále, musím předeslat, že zde nepopisuji jak by to skutečně vypadalo nebo co plánovala či neplánovala VS, nýbrž s čím ve svých plánech a výcviku počítalo NATO. (Také podotýkám, že NATO jako takové nemělo žádné útočné plány proti VS: operativec STASI Rainer Rupp se v roce 1977 dostal do ústředí NATO, ze kterého postupně vynesl přes 1000 přísně tajných dokumentů – mj. všech operačních i nouzových plánů NATO, které byly okamžitě sdíleny s KGB. K překvapení soudruhů rozvědčíků však ani jediný z nich nezahrnoval útok na státy VS. To se projevilo i tím, že většina států NATO odmítla přijmout za svou pozdější americkou doktrínu "Airland Battle", protože se jim zdála "příliš útočná".)
Ony dvě varianty byly tyto:
První – dojde k jediné rozhodující superbitvě, kde se hlavní útočný klín VS pokusí prorazit obrannou linii NATO, načež budou obě strany mezinárodním tlakem, organizacemi i vystrašeným domácím obyvatelstvem dohnány k jednacímu stolu a výsledek této první a poslední bitvy rozhodne o tom, kdo bude mít lepší vyjednávací pozici.
Druhá – z jakéhokoli důvodu se rozhodující superbitva nekoná a válka pokračuje tlakem početní převahy VS, deroucí se na západ pravděpodobně s cílem zrušit Západní Německo jako politický, vojenský i ekonomický fenoném a vyhnat USA z Evropy.
(Rozmístění jednotlivých armád NATO na hranicích s VS. Zdroj: CIA/Wikipedia CC)
V praxi generalita NATO plánovala trošku sofistikovanější postup: v první fázi měla obrněná kavalerie a její ekvivalenty uštědřit pronikajícím jednotkám VS ztráty, vést zadržovací boj, umožnit velení poznat záměr protivníka a pak se stáhnout přes hlavní obranné jednotky do týla. Hlavní obranné jednotky pak měly nasměrovat VS do "průlomu" tam, kde by si jej přálo NATO a podél něhož by byly připraveny vysoce mobilní jednotky na křídlech, které by "průlom" koncentrovanou silou neustále opotřebovávaly. Následně měla být "průlomu" postavena do cesty další zadržovací vojska a zároveň se do jeho týla měla přesunout mobilní záloha, čímž by průlom uvízl v kotli a byl zlikvidován.
Zbytek bojových jednotek by přitom vedl zadržovací boj v "elastické" linii, aby nedošlo k více průlomům a byly zmařeny snahy dostat hlavní průlomový proud z kotle. Hlavní však bylo zničit co nejvíce klíčové techniky nepřítele s co nejmenšími vlastními ztrátami a chytře využívat terén, letectvo a prostředky nepřímé palby ke zpomalování a ohlodávání útočníka, přičemž debata se vedla o tom, jak daleko nechat Sověty proniknout: čím dále by pronikli, tím větší ztráty by utržili, ale tím větší by byly i politické a humanitární škody.
Když mluvím o "chytrém využívání terénu", nemohu dostatečně zdůraznit, jak klíčový prvek terén pro NATO od pozdních 60. let představoval: dalo by se téměř hovořit o posedlosti kopci. Z terénu vyplývala nejen taktika nasazení, ale i strategie a dokonce i akviziční programy, kde ohledy na terén v oblasti nasazení těch kterých vojsk představovaly důležitý prvek v definování parametrů. Na nízkoletící letouny se nahlíželo z pohledu toho, jak dlouho se budou mezi jednotlivými kopci odhalovat PVO VS – a tanky se musely přizpůsobit terénu co do efektivního dostřelu (tzn. vzdálenosti, na jakou jsou schopny zasahovat cíle o dané velikosti daným procentem výstřelů), elevace a deprese kanonu, výhledu velitele i rychlosti na zpátečku.
Ale zpět k doktríně platné od 70. let: ustupující pozemní vojska NATO měla každopádně měla postupně "ohlodat" a "opotřebovat", resp. vyčerpat síly VS prvního sledu, zatímco letectvo by jednak bojovalo o vzdušnou nadvládu a jednak podporovalo pozemní síly, NEBO – to se stalo prvořadým úkolem v 80. letech – mělo zabránit nástupu jednotek VS druhého a třetího sledu na frontu, takže by se celý útok VS zadrhl.
Snaha ale celou dobu byla zadržet VS co nejblíže hranicím s NDR a co nejdále od politického a průmyslového zázemí NSR: podobně jako v bojových uměních se okamžitě stáhnout s co nejmenšími ztrátami – ale až tehdy, když bude tlak příliš silný a hrozilo by prolomení "krytu".
Imperativ tak zněl jasně: bylo nutné co nejdéle uchovat každý tank NATO v boji a hlavně chránit posádky, protože tanky by NATO dokázalo dodávat nové a repasované, ale vojáků mělo díky demografii málo a vycvičených specialistů ještě méně. K tomu bylo nutné co nejlépe využívat terén a ideálně střílet na nepřítele dříve a na větší vzdálenost, než na jakou mohl on opětovat přesnou palbu.
Od cca. 70. let se proto doktrína tankových sborů NATO týkala jen toho, jak nejlépe prakticky uvést do praxe tento imperativ – doktrína Active Defense jasně mluvila o cíli obrany jako "zničení množství útočících nepřátelských obrněných vozidel", "poměrech sil", nevýhodách útočníka (který se na svém postupu musí vystavit obránci) a o tom, že "obránce má na své straně všechny výhody kromě jediné: iniciativy".
Právě této doktríně byla "šitá na míru" generace nové bojové techniky NATO:
Zbytek NATO dospěl k podobným závěrům, protože též stavěl na "teorii opotřebení". Proto Němci zkonstruovali těžký tank Leopard 2 podobným způsobem a na základě podobných priorit, jako Američané Abramse (priorita ochrana posádky; pancíř, odolávající zásahům nejrozšířenější sovětské tankové munice; snaha "první vidět, první střílet, první zasahovat"), a kombinovali jej s BVP Marder modernizovaným na podobné schopnosti jako BVP Bradley (termovize dávající schopnost "první vidět" a PTŘS dávající schopnost poté "první střílet"). Britové zamýšleli vést obranný boj jen trošku jiným způsobem, více se držet na místě a méně měnit pozice a tomu odpovídaly Chieftany a Challangery s vyšší ochranou i proti dělostřelectvu poněkud na úkor mobility; neměly však tak sofistikovaný SŘP a dlouho (do Chieftanu Mk.10) ani termovizi pro rychlé vyhledávání cílů.Maj. J. W. Long – The evolution of US. Army doctrine: from Active Defense to Airland Battle and beyond píše:Nová rodina obrněných vozidel zvýšila schopnost jednotek US. Army držet své pozice. Tank M-1 Abrams a BVP M-2 a M-3 představovaly kvalitativní skok v ochraně posádky a smrtícnosti. Tato vozidla dala obránci schopnost držet pozice dokonce i pod palbou sovětského dělostřelectva. PTŘS TOW na vozidle Bradley může být použita pouze pokud vozidlo stojí a její malá rychlost a výrazná signatura vyžadují, aby vozidlo stálo v pozici poskytující dobrý úkryt i maskování. Tedy je střela TOW optimální pro použití v obraně. Stejně tak armáda na konci 70. a začátku 80. let těžce investovala do protimobility... Rodiny min pokládaných dělostřelectvem a letectvem
V roce 1982 pak v OS USA proběhla určitá konceptuální kontrarevoluce, která využila mobilitu nové generace techniky (Abrams s plynovou turbínou a Bradley, schopný držet s ním krok) a opět nad obranu v ústupovém boji vynesla iniciativu v protiofenzivě: doktrína AirLand Battle v principu ponoukala velitele armády, aby se chovali jako množství skupin OMS, protože:
Na tuto doktrínu, jak jsem již psal, nepřistoupilo celé NATO – byla markantní pro OS USA a snad i pro Německo. Ale obě doktríny se promítly do způsobu, jakým členské státy NATO definovaly, pořizovaly, zkoušely a cvičily s vojenskou, zejména mechanizovanou technikou. A vrcholem tohoto zkoušení a cvičení byly mezinárodní vojenské soutěže. Ale o tom až dále.Maj. J. W. Long – The evolution of US. Army doctrine: from Active Defense to Airland Battle and beyond píše:Nemusíte zničit každý nepřátelský tank, družstvo nebo bojový systém; musíte zničit jen schopnost útočníka pokračovat v boji (...) Síla nepřítele závisí dílem na jeho počtech a zdrojích, ale dílem i na morálce jeho vojsk, jeho rozmístění, stabilitě jeho velení a řízení, a efektivitě jeho jednotek bojové podpory a logistiky. Útočit na tento měkký podbřišek může vážně narušit schopnost nepřítele bojovat (...) Nejlepší výsledky plynou z toho, když počáteční údery směřují proti kritickým jednotkám a oblastem, jejichž ztráta degraduje soudržnost operací nepřítele.