Zemakt původně píše:
Téměř o jeden měsíc později 1. prosince 1939 se před pobřežním fortem Russarö objevil sovětský těžký křižník Kirov (9 x 180 mm, 9 792 tun, 33 uzlů), jenž si s finskou pevností vyměnil pár přátelských pozdravů. Toho času se Väinämöinen s Ilmarinenem nacházely u ostrova Borstö, cca 30 n. m. od místa přestřelky. Bohužel nijak závratná maximální rychlost obou obrněnců dala nějakému smysluplnému stíhání sovětského vetřelce zapomenout. Zároveň marná plavba k Hankö odklonila oba obrněnce dále od jejich prioritního cíle, kterým byla ochrana finských transportů plujících na obsazené Alandské souostroví. Plavidla tedy udělala obrat o 180 stupňů a zamířila zpět k Alandům.

Finská dvěstětřicetčtyřka v březnu 1940 na ostrově Russarö
TTD
Ráže: 233,68 mm
Délka hlavně: 1168 cm aka L / 50
Hmotnost v akci: 99295 kg (pro celou zbraň)
Rychlost střelby: 2 shots / min (teoretická), 1,5 snímku / min (praktická)
Úsťová rychlost: 811 - 846 m / sec
Přejít: 360 stupňů
Náměr, odměr: - 2,5 stupně, + 31 nebo + 33 stupňů
Max. dostřel: cca 25,5 km
Munice hmotnost: 172 kg (všechny typy munice),
Druhy střeliva:HE, safé, APHE, praxe
Země původu: Spojené státy
Zemakt nově píše:
Hned druhého dne nad ránem se před finskou pobřežní baterií nacházející se na ostrově Russarö (6 x 234 mm /50 BS), téměř co by kamenem dohodil od Hankö, objevil oddíl sovětské Baltské flotily ve složení těžký křižník Kirov (9 x 180 mm, 9 792 tun, 33 uzlů) a doprovodné torpédoborce Stremitelnyj, Smetlivyj. Moment překvapení se však nekonal, když v 09:55 hod zahájila finská pobřežní baterie palbu na téměř 24 km vzdálené vetřelce. Samotný Kirov s palbou otálel až do zkrácení vzdálenosti na 20 km, což mu ostatně zabralo nějaké dvě minuty. Nicméně jeho palba díky nedostatku informací byla vedena jen na základě mapových kvadrantů, tudíž s nepříliš ucházejícím účinkem.
V této souvislosti stojí rovněž za zmínku příhoda, která se udála sovětským plavidlům pár chvil před napadením finského pobřeží a která mj. z části poukazuje na tu skutečnost, že nedostatečná kondice byla vlastní nejen sovětským letcům, ale rovněž hladinovému respektive podhladinovému loďstvu. Pár chvil před dosažením cíle operace totiž hlídky na Kirovu spatřily nedaleko plující vynořenou ponorku, kdy k zahájení palby nechybělo mnoho. Kapitána ponorky musel při pohledu do ústí 190 mm kanónů jistě trefit šlak, naštěstí se rychle identifikoval jako ponorka S-1, přičemž nahodilé setkání s možnými fatálními následky bylo zažehnáno. Posléze se ukázalo, že o nějakém válečném stavu či přítomnosti Kirovem vedeného bojového oddílu neměla posádka ponorky žádného povědomí, zrovna tak kapitán Kirova o blízkosti vlastní ponorky, prostě šlendrián! Nyní se ale vraťme zpět před Russarö.
Dělostřelecký souboj pobřežní baterie se sovětskou flotilou probíhal již více jak jednu hodinu, když se útočící plavidla dostala mimo dostřel baterie a zamířila zpět do domovského přístavu. Bohužel, popis těchto okamžiků se však liší zdroj od zdroje, když sovětská historiografie uvádí, že v rámci palby Kirov vplul do finského minového pole a jedna z min mu svým výbuchem lehce poškodila obšívku trupu. Finské prameny oproti tomu uvádějí poněkud jiný pohled na věc. Následkem palby pobřežní baterie sice nemělo dojít k přímému zásahu, nicméně několik nedaleko plavidel dopadajících granátů mělo vážně poškodit levobok torpédoborce Stremitelnyj vč obšívky samotného Kirova. Ať tak či onak, holou skutečností je, že po palebném přepadu finské baterie sovětská plavidla odplula k opravám do bývalé lotyšské Liepaji.
Výše uvedenou pasáž jsem vložil do článku.