Bělehradská operace RA a NOAJ, která probíhala od
28. září do 20. října 1944. Vidět jsou i útoky bulharské armády a její spolupráce s NOAJ.
Když štáb a velitelství 3. Ukrajinského frontu rozpracovávalo směrnici, kterou vydala STAVKA k 20. září 1944, musel při plánování Bělehradské operace přihlížet nejen k politické situaci v Jugoslávii, ale především k podmínkám stávající operačně strategické situaci, zvláště pak ke geografickým zvláštnostem tamějšího terénu. Před Rudou armádou se zvedal těžko schůdný terén západního Balkánu za kterým se zvedaly východosrbské hory.
"Sovětské vedení se rozhodlo obejít západní Balkán ze severu, takže bylo nutno soustředit hlavní síly na úseku západně od čáry Vidin-Kula. Východosrbské hory měly být zdolány i za cenu toho, že neexistovalo taktické spojení mezi sbory, a někdy dokonce i mezi divizemi. Po proniknutí vševojskových svazků do Moravského údolí měly být do bitva zasazeny rychlé síly frontu. Úspěšný průběh bojových operací potvrdil správnost tohoto řešení.
Plán operace byl takový: hlavní úder měla zasadit vojska 57. A a 4. gardového mechanizovaného sboru, a to z prostoru Radujevac-Kula-Vidin ve všeobecném směru na Bělehrad. 57. A měla do příchodu 4. gardového mechanizovaného sboru (10.-11.října) zdolat odpor nepřítele ve východosrbských horách, obsadit cesty v průsmycích a proniknout do údolí řeky Moravy. Dále měl 4. gardový mechanizovaný sbor a část sil 57. A obsadit Bělehrad. Značná část sil 57. A měla současně zabezpečit útok na jugoslávské hlavní město za jihovýchodu a jihu.
Napravo, tj. severně od Dunaje, útočila na frontě dlouhé asi 250 km vojska 46. A z 2. Ukrajinského frontu. Levokřídelní 10. gardový střelecký sbor této armády měl za úkol proniknout k Bělehradu v prostoru Pančeva, a tak zabezpečit akce 57. A ze severu.
Nalevo, z prostoru Pirotu, měla útočit na Niš a na Leskovec bulharská 2. A. Vojska této armády měla zajistit činnost 57. A z jihu, zmocnit se těchto důležitých dopravních uzlů, přetnout hlavní železniční trať Soluň-Niš-Bělehrad, zabránit tak nepříteli v přesunu sil z Řecka a proniknout k řece Jižní Moravě. Nalevo od bulharské 2. A měla útočit vojska bulharské 1. A a 4. A (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 4, Kapitola XIV., str. 372, 373.)".
Důležité bylo při Bělehradské operaci sovětské letectvo, které mělo podporovat pozemní vojska a ničit veškeré německé přesuny po komunikacích a cestách.
"Sovětská 17. Letecká armáda dostala za úkol podporovat pozemní vojska tím, že bude ničit živou sílu i techniku nepřítele na bojišti a mařit jeho silniční dopravu. Aby součinnost s pozemními vojsky byla co nejtěsnější, vyslalo velitelství letecké armády do štábu 57. A, 4. gardového mechanizovaného sboru, bulharské 2. A a NOAJ operační skupinu a zástupce leteckých svazků / sovětská 17. Letecká armáda zahájila svou činnost na jugoslávském území daleko dříve, než začal útok pozemních vojsk - už v polovině září 1944. 17. Letecká armáda, které velel generálplukovník letectva V. A. Suděc, dostala za úkol ´nedovolit Němcům, aby stáhli svá vojska z Řecka a Jugoslávie, dezorganizovat železniční a silniční dopravu na řadě úseků, přerušit provoz na železnici Soluň-Bělehrad, ničit nepřátelská vojska a techniku na cestách vedoucích z Řecka ajižní Jugoslávie na sever a severozápad.´(historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 243, inv. 20 371, sp. 61, l. 102). Útvary a svazky armády plnily tento úkol a ničily železniční mosty v prostoru Niš, Kraljevo, Skopje, Kruševac, důležité železniční objekty, přepadaly nepřátelské autokolony a vojenské vlaky."
Do bojů byla zapojen také "Dunajská válečná flotila, která měla plout po Dunaji k Bělehradu a podporovat činnost pravokřídelních svazků 57. A ze severu. Vedle toho měla provádět operační přesuny vojsk, odstraňovat miny a bojovat s nepřátelskými loděmi na Dunaji.
Jak již bylo napsáno, byly nejdůležitější otázky týkající se činnosti sovětských a bulharských vojsk na území Jugoslávie dohodnuty s Titem v Moskvě a v Craiově. Dne 1. října 1944 dala STAVKA maršálu Sovětského svazu Tolbuchinovi pokyn, aby navázal styk s jugoslávským velením a seznámil je podrobně s plánem operace (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 210.). Téhož dne dala STAVKA náčelníku sovětské mise v Jugoslávii rozkaz uvědomit štáb NOAJ o tom, že ´v zájmu součinnosti RA s vojsky NOAJ pokládá hlavní stan za nutné uložit vojskům NOAJ operujícím v prostoru Bělehradu a Biše tyto úkoly: zabránit nepřátelským vojskům, aby pronikla z jihu od Niše k čáře Kragujevac-Kruševac-Knjaževac, a za příznivých okolností Niš dobýt. Aktivní činností v prostoru jižně a jihozápadně od Bělehradu upoutat Nedicovy a Mihailičovy oddíly. Akce zahájit 9.-10. října 1944 (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 11 635, l. 510.)."
STAVKA vytvořila plán, který měl vypadat v součinnosti s NOAJ následovně:
"Zatímco sovětská a bulharská vojska budou zdolávat východosrbské hory, tj. v první etapě operace, musí jugoslávský 14. a 13. sbor bojovou činností v týlu nepřítele usnadnit postup útočících jednotek na západ a spolu s nimi obsadit takticky a operačně důležité body. Ve druhé etapě operace, kdy budou sovětská vojska a 14. sbor NOAJ útočit od řeky Moravy na Bělehrad, udeří 1. sbor NOAJ hlavními silami v týlu Němců z čáry Džurinci-Velika Moštanica na Bělehrad a částí sil z čáry Gornji Milanovic-Darasava ve směru na Kragujevac a Bački Palanku vstříc sovětským vojskům. Jugoslávský 12. sbor zasadí částí sil v součinnosti s 1. armádním sborem úder na Bělehrad a hlavními silami na Obrenovac a dále podél levého břehu Sávy ve všeobecném směru na Zemun. Velení NOAJ učinilo v tomto duchu svá rozhodnutí a vytýčilo úkoly uvedeným sborům."
Příslušné politické orgány sovětských frontů pak v sovětských jednotkách seznámily vojáky s tím jak se chovat při vstupu do Jugoslávie (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 4, Kapitola XIV., str. 373, 374.)".
Osvobození Bělehradu, Bělehradská operace.
Samotný útok v Bělehradské operaci začal dne 28. září 1944. "Druhého dne, tj 29. září 1944, byla v Moskvě uveřejněna zpráva sovětského velení, že vojska Rudé armády vstupují se svolením NKOJ dočasně na území Jugoslávie a že po splnění svých úkolů budou zase ze země stažena. Sovětské velení zároveň upozorňovalo, že na území Jugoslávie, kde budou rozmístěny útvary Rudé armády, bude vykonávat svou moc civilní správa Národního výboru osvobození Jugoslávie (historickým podkladem pro informace je zde: Vněšnaja politika Sovetskogo Sojuza b period Otečestvennoj vojny. Dokumenty i matěrialy, t. II, Moskva 1946, str. 236.)."
Boje v Jugoslávii se již od prvého dne rozvíjely úspěšně.
"Čelní divize 68. střeleckého sboru z 57. A násilně překročila pohraniční řeku Timok a za bojů obsadila vesnici Kobišnica. Za dva dny bylo společným úsilím tohoto sboru a výsadku, který vylodila Dunajská válečná flotila v přístavu Radujevac, osvobozenao město Negotin. Tím se zlepšily podmínky pro koordinování činnosti pravokřídelního 75. střeleckého sboru a 68. střeleckého sboru, který útočil ve středu bojové sestavy. Svazky 64. střeleckého sboru armády se 30. září večer přiblížily k Belogradčiku.
Ve dnech 1.-8. října 1944 sváděla vojska 75. a 68. střeleckého sboru rozhořčené boje v prostoru Donji Milanovac a Klokočevac. Vesnice přecházely několikrát z ruky do ruky. V prostoru Štubiku byly obklíčeny a 4. října zničeny značné nepřátelské síly.
Svazky 75. střeleckého sboru, jemuž velel generálmajor A. Z. Akimenko, navázaly b těch dnech styk s 25. pěší divizí NOAJ, která bojovala v prostoru Klokočevace, a v součinnosti s ní dobyly Donji Milanovac. Ještě než překročila Rudá armáda jugoslávské hranice, sváděly 25. a 23. pěší divize z14. sboru NOAJ boje s německými a četnickými vojsky a přeťaly nepřátelské komunikace v prostoru Kučevo-Klokočevac-Bor (historickým podkladem je zde:: Završne operacije za oslobodenije Jugoslavije 1944-1945, str. 94-95.).
Když vstoupila sovětská vojska na území Jugoslávie, byla organizována těsnější součinnost. Ve směrnici velitele 3. Ukrajinského frontu ze dne 4. říjan 1944 se veliteli 57. A ukládalo ´ dohodnout se s velitelem 14. armádního sboru NOAJ a akcemi 23. a 25 pěší divize z prostoru Kučeva a Žagubici na východ podporovat postup 75. a 68. střeleckého sboru a zamezit nepříteli přístup k horské oblasti ze západu (historickým podkladem je zde: AMO SSSR, f. 413, inv. 322 931, sp. I, l. 130.). Aby byl navázán přímý kontakt s jugoslávskými svazky, vyslal velitel armády do prostoru jejich činnosti svého náčelníka štábu. Styk se 14. armádním sborem NOAJ byl navázán.
Ve středu pásma, v němž armáda útočila, dobyly 3. října svazky 68. střeleckého sboru pod velením generálmajora N. N. Škodunoviče spolu s útvary 23. divize NOAJ velké středisko těžby mědi a zlata - město Bor (historickým podkladem pro informace je zde: Završne operacije za oslobodenje Jugoslavije 1944-1945, str. 95.).
Dne 6. října překročily východosrbské hory a na druhý den pronikl předsunutý oddíl do prostoru Ždrela v Moravském údolí.
Velitel armády ve snaze maximálně využít úspěchu ve středu útoku vydal rozkaz přesunout 5. samostatnou motostřeleckou brigádu k přepravám na řece Moravě v prostoru Svilajnace. Dne 8. října pronikla brigáda zcela nečekaně k řece a druhého dne se zmocnila přepravy západně od Svilajnace. V té době poněkud severněji překročila Moravu 93. střelecká divize 68. střeleckého sboru a obsadila důležitý uzel nepřátelské obrany - město Velika Plana.
Při dobývání přeprav a při přechodu řeky projevili vojáci a důstojníci této divize statečnost a hrdinství. Ženijní náčelník 266. střeleckého pluku komunista nadporučík N. P. Lyskov se skupinou vojáků odminoval pod silnou palbou most. Člen VKS(b) P. M. Jemeljanov, velitel družstva v dělostřeleckém pluku téže divize, pronikl k mostu a palbou ze samopalu zlikvidoval sedm hitlerovců, kteří most střežili (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 413, inv. 218 301, sp. 4, l.517.). "