Stacionární průzkumné stanoviště, kóta 940 Dyleň.
Před nedávnem se zde objevila obrazová reportáž věnující se krytu štábu civilní ochrany v Olomouci, přičemž tak volně navazovala na cyklus cyklistických fotoreportáží IgoraT. Vzhledem k tomu, že dnes se na bývalém stanovišti radioelektronického průzkumu Dyleň konal "den otevřených dveří", mohu se s Vámi rovněž podělit o pár amatérských fotografií dnešního stavu objektu.
V polovině osmdesátých let minulého století, za časů Československé lidové armády spadalo stacionární průzkumné stanoviště, kóta Dyleň, pod 7. radiotechnickou brigádu zvláštního určení Zbiroh. V rámci brigády pak působil: 77. radiotechnický prapor ZU Mariánské Lázně, 78. radiotechnický prapor ZU Klenčí pod Čechovem, 79. rádiový prapor ZU Litoměřice a Výcvikové středisko rádiového a radiotechnického průzkumu Litoměřice. A právě prvně jmenovaný sedmasedmdesátý prapor z Mariánských Lázní byl pánem na kótě Dyleň (rovněž i na kótě Havran).



Pro představu jak vypadalo stanoviště v plné polní a na začátku devadesátých let. Fotografie jsem ofotil v malém "muzeu", které se nachází v suterénu budovy s občerstvením (foto viz níže).


To, že v čase Studené války se celá západní a jihozápadní hranice obdobnými zařízeními doslova hemžila, není pro odbornou veřejnost žádným tajemstvím. Nicméně opakování je matka moudrosti a tak jen pro pořádek zacituji z armádních webových stránek věnujících se této problematice poněkud blížeji: Stacionární průzkumná stanoviště byla na kótách Dyleň (940 m.n.m.) – 77. rtpr ZU Mariánské Lázně, Havran (894 m.n.m.) – 77. rtpr ZU Mariánské Lázně, Velký Zvon (859 m.n.m.) – 7. rtb ZU, 71. radiotechnický pluk ZU Kladno, ruská Ramona, Čerchov (1041 m.n.m.) – 78. rtpr ZU Klenčí pod Čechovem, Milíře (vrch Javořina u Tachova) - 19. průzkumný prapor Tachov a ruská jednotka, Poledník (1315 m.n.m.) – 15. průzkumný prapor Vimperk a 9. průzkumný prapor Kašperské hory a rádiová rota od 7. rtb ZU. Zmínil bych ještě kótu Rozsocha (757,5 m.n.m) nedaleko od Tachova, která byla užívána jako jedno ze stanovišť ruské Ramony na našem území, stanoviště Tišina (791,3 m.n.m.) nedaleko Dyleně, kde probíhaly zkoušky radiotechnických pátračů a kde bylo stanoviště rádiové roty 1. průzkumného praporu Podbořany, stanoviště Chodská Lhota náležející 2. průzkumnému praporu Janovice nad Úhlavou. Zaměřovací základnu radiotechnického průzkumu 77. rtpr ZU tvořily stanoviště Zvon – Havran – Dyleň, základnu 78. rtpr ZU tvořily stanoviště Čerchov – Velký Zvon – Havran. Pro úplnost rádiová rota 20. průzkumného praporu Cheb působila z prostoru Aš. Popsané obsazení stanovišť je nutné brát jako orientační, protože se v průběhu desetiletí měnilo. Navíc zde byla také odloučená pracoviště 78. rádiového střediska ZU Litoměřice. (http://www.53pluk.army.cz)




Hlavní budova s věží je celá oplášťovaná, taktéž budova s nynějším občerstvením, vyhlídkovou terasou a suterénem ukrývajícím v sobě zmíněné minimusem s artefakty Studené války.



Garáže vedle hlavního vchodu na věž, hlavní vchod a pohled na schodiště ve věži z patra ochozu.



Věž je dnes využívána různými telekomunikačními společnostmi. Sice to z fotografií není zřejmé, ale věřte že byla vidět obdobná stanoviště Havran, Čerchov a snad i Zvon.

Těšilo mne, Zemakt
