Mapa hitlerovské Třetí říše

k datu 15. prosince, předvečer Wacht am Rhein, Bitvy o Ardeny.
Hitlerovské Německo, počátek roku 1945.
I když Německo, 16. prosince 1944, ještě spustilo na západní frontě velkou a krvavou ofenzívu, tzv. - Bitva o Ardeny - Wacht am Rhein - , bylo jasně patrné, že Třetí říše je ve velké vojensko-politické krizi. Ať tak, nebo tak, Německo do 31. prosince 1944 ztratilo všechny satelitní státy, které jí podporovaly, ale co především, ztratilo obrovská území na všech světových stranách. Ztratilo území, která předtím okupovalo, jak na severu a jihu, tak na západě a především východě. Třetí říši se neopakovatelně a navždy, snížil do konce roku 1944, a to velice zásadně, její válečně ekonomický potenciál. Když RA vyhnala hitlerovská vojska z Rumunska, přišlo Německo o rumunskou naftu, která tehdy kryla nejpodstatnější část PHM Wehrmachtu a ostatních druhů vojsk.
"Nálety stovek letadel spojeneckého letectva na závody vyrábějící syntetický benzin zostřily problém tekutých paliv. Jak dokazuje německý ekonom Hans Kerrl, od druhé poloviny roku 1944, "kdy už všechny zásoby PHM byly vyčerpány, změnil se jejich nedostatek v podstatnou překážku, která mařila nebo krajně zpomalovala přípravu a uskutečňování všech operačních opatření německého velení (historickým podkladem pro informace zde je: Bilanz des zweiten Weltkrieges, Hamburg 1953, S. 283.)."
Němci ztratily do konce roku 1944 dodávky z Bulharska a z části Jugoslávie, čímž Třetí říše přišla o "zdroje cenných strategických surovin a potravin. Ve Francii, Belgii a Lucembursku přišel nepřítel nejen o bohaté surovinové zdroje, ale i o mohutný válečný průmysl. To všechno se negativně odrazilo na válečném hospodářství. Už koncem roku 1944 byla výroba oceli mnohem nižší, než bylo zapotřebí pro plánovanou výrobu zbraní a válečného materiálu.
Maximální měsíční výroba oceli v březnu 1944 činila 3,2 miliónů tun, ale do února 1945 poklesla na 0,6 milónů tun (historickým podkladem pro informace je zde: Die deutsche Industrie im Kriege 1939-1945, S. 109.).
Těžba uhlí v Německu a v okupovaných zemích činila v červnu 1944 26,9 miliónů tun, v prosinci 14,3 miliónů tun a v lednu 1945 14,3 miliónů tun (historickým podkladem pro informace je zde: Die deutsche Industrie im Kriege 1939-1945, S. 99.). Krize v uhelném průmyslu se zvlášť zostřila, když byla fašistická vojska vyhnána z Horního Slezka (RA obsadila Horní Slezko v lednu 1945.) kde se ještě v listopadu 1944 těžila polovina veškerého německého uhlí. Potíže v zásobování uhlím vzrostly následkem dezorganizace dopravy. Ministr zbrojní a válečné výroby Speer ve zvláštním nařízení z 12. února 1945 konstatoval, že situace v dopravě je mimořádně napjatá a proto se dopravní prostředky, jež jsou k dispozici, poskytují jen na přepravu výzbroje a střeliva (historickým podkladem pro informace je zde: ´Nachtrichten des Reichsministers für Rüstung und Kriegsproduktion´, čís. 55 z 13. března 1945, str. 565.)."
Vzhledem k situaci právě řečené, Speer žádal, aby se v dopravě upevnila kázeň a bezpodmínečně se dodržovaly směrnice o plynulém odbavování nákladů (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5. Kapitola I. str. 17.).
Avšak přesto, že byl zaznamenán celkový pokles průmyslu, držela se válečná výroba Německa stále ještě na dosti vysoké úrovni (byla odstěhována do podzemních továren - má poznámka). V roce 1944 bylo vyrobeno více tanků, SHD, letadel a různých jiných zbraní než v roce 1943 (historickým podkladem pro informace je zde: Die deutsche Industrie im Kriege 1939-1945, S. 99, 180-181.). Vysoké úrovně válečné výroby bylo dosahováno intenzifikací práce, zesíleným využíváním cizí pracovní síly a omezováním civilního průmyslu. Na první čtvrtletí roku 1945 se například vůbec neplánovala výroba běžných domácích potřeb obyvatelstva (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 5 103, l. 13.). Avšak válečný průmysl pracoval již na mnohem užší základně. V zemi sílil hospodářský rozvrat, vyvolaný tím, že se válka přenesla na území Německa. V druhé polovině roku 1944 začala válečná výroba klesat a v lednu-březnu 1945 byla už katastrofální nákladů (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5. Kapitola I. str. 17.).
Koncem roku 1944 se zhoršilo v Německu zásobování potravinami. ´Totální´ mobilizace odčerpala obrovské množství pracovníků nejen z průmyslu, ale i ze zemědělství. Osevní plocha se zmenšila. Sklizeň pšenice se v roce 1944 oproti roku 1939 snížila o 11,8%, žita o 21,3%, ječmene o 37,8%, ovsa o 29% a brambor o 47,8% (historickým podkladem pro informace je zde: Statistical Yerbook 1948. United Nations, New York 1949, p. 88, 89, 93-95.).
Podzim roku 1944 byl pro Třetí říši obdobím mnoha mobilizací, neboť bylo třeba doplnit mužstvo ve Wehrmachtu, ale i pracovní síly ve válečném průmyslu. Je to období kdy byl založen (25.září 1944) tzv. Volkssthurm, viz zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Volkssturm
a zde: https://de.wikipedia.org/wiki/Volkssturm
, čímž se odčerpaly pracovní síly z již tak jejich nedostatku ve válečném průmyslu. Němci pak doslova pořádali hon na "totálně nasazené" v Polsku, severní Itálii, Holandsku, Dánsku a Norsku, na územích, která Německu ještě zbyla a byla jím ještě okupována. Došlo i k totálnímu nasazení mnoha dalších válečných zajatců říše.
"V září 1944 pracovalo v národním hospodářství Německa celkem 35,9 miliónů osob (v roce 1943 to bylo 36,6 miliónu. Z toho připadalo 7,5 miliónu na dělníky z jiných zemí a na válečné zajatce (historickým podkladem pro Informace a data v uvozovce je zde: I. M. Fajngar, Očerk razvitija germanskogo monopolističeskogo kapitala, Moskva 1958, str. 418.)."
Zhoršení politické, vojenské a hospodářské situace negativně ovlivňovalo morálku fašistických vojsk. Na východní frontě utrpěla německá armáda obrovské ztráty a žádná, ani "totální mobilizace" je nemohla nahradit."Počet příslušníků německých ozbrojených sil poklesl v roce 1944 z 10 169 000 na 7 476 000, tj o 2 693 000 lidí neboli o 26,5% (podkladem pro informaci a data zde je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 17 936, str. 613, 762.).
Nové porážky na frontě počátkem roku 1945 ještě více zostřily problém záloh Wehrmachtu. Proto bylo fašistické velení donuceno v lednu-březnu 1945 povolat do armády 16-17leté chlapce a znovu zrevidovat stavy osob, které byly dosud označovány za nepostradatelné (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola I, str. 17,18.). V lednu roku 1945 uveřejnily noviny, které byly od počátku v rukou nacistů, tzv. "Völkischer Beobachter" (volně přeloženo "Lidový pozorovatel") článek "Specialisté v národním hospodářství, ve kterém se vysvětlovalo, koho, že je třeba opravdu považovat za opravdu nenahraditelné odborníky. V článku se v překladu říkalo: "Ne každý, kdo je označen jako dělník-specialista, je v hospodářství nenahraditelný... Průmysl musí se vší odpovědností přihlížet k tomu, že bojující fronta potřebuje lidi způsobilé konat vojenskou službu, protože dnes nestojí v popředí hospodářské nebo materiální zájmy, ale mnohem důležitější zájmy obecné (historickým podkladem pro uvedenou stať zde byl: "Völkischer Beobachter" z 23. ledna 1945.)."
A i v dalším textu pak nacistické noviny poučovaly čtenáře, že prý dnes, v době technického rozvoje, armáda zvlášť potřebuje ty tzv. dělníky-specialisty, neboť jednoduché opravy bojových vozidel, letadel, protiletadlových a spojovacích prostředků je třeba provádět na místě." A od poučování pak Goebbelsovy novináři - specialisté na propagandu - ihned přecházeli k pohrůžkám typu: "Kdo si neuvědomí tyto elementární požadavky fronty, kdo se malicherně obírá svým já, ten nepochopil smysl současných světových událostí a musí být vystřídán (historickým podkladem pro uvedenou stať zde byl: "Völkischer Beobachter" z 23. ledna 1945.)."
Směrnice o novém povolání odborníků do armády pak svědčily o tom, že skutečně ve Wehrmachtu se nedostává lidí a situce začíná být jen těžko udržitelná, spíše je "čím dál tím méně udržitelná - spěje k záhubě Třetí říše."
Celkově se ve Wehrmachtu zhoršilo i kvalitativní složení jednotlivých druhů vojsk. Ty narychlo formované "nové prapory" byl většinou špatně vycvičeny, pokud jejich kostru netvořilyi veteráni z fronty.
"V morálním a politickém stavu armády i německého lidu došlo k hlubokému přelomu; téměř nikdo už nevěřil v příznivý konec války (ale stále zde byla poslušnost Němce a jeho smysl pro pořádek věcí veřejných, která byla taková, že mnohde se bojovalo až do konce války v květnu 1945 - má poznámka)."
Na podzim roku 1944 se krize záloh katastrofálně vyostřila a 25. září 1944 vznikl tzv Volkssturm, viz odkazy výše.
"Podle výnosu byli do Volkssturmu mobilizováni všichni Němci od 16 do 60 let, schoní nosit zbraň. Vytvořením Volkssturmu byli pověřeni Gaulaiteři a Kreisleteři (Gaulaiter - župní vedoucí, Kreisleiter - krajský vedoucí.). Výcvik povolanců vedli instruktoři oddílů SA, oddílů SS, motorizovaného nacionálně socialistického sboru a Hitlerovy armády. Veliteli (vyšších) jednotek Volkssturmu byli jmenováni funkcionáři fašistické strany. Celkovou organizaci, výcvik a vyzbrojování Volkssturmu měl na starosti Himler jakožto velitel Záložní armády (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5. Kapitola I. str. 17.)."
Protože byl na počátku roku 1945 nedostatek i základní vojenské výstroje pro Volkssturm, uspořádali nacisté v Německu sbírku šatstva a ostatního vybavení pro mobilizované. Německý tisk a rozhlas, pod vedením Josepha Goebbelse, viz něco víc zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Joseph_Goebbels
, vyzval Němce k nové "národní oběti" pro německé vojáky. Protože však mnozí Němci neprojevovali pro tzv. "oběť " nijak velké nadšení a mimo toho byly odhaleny velké krádeže sebraného šatstva, byl brzy vydán Hitlerem striktní a velice přísný rozkaz. Hitlerův rozkaz byl uveřejněn 12. ledna 1945 a říkalo se v něm:
"Ten, kdo se obohacuje na úkor sebraných nebo ke sbírce určených věcí nebo jakkoli jinak zabraňuje jejich použití bude odsouzen k trestu smrti (historickým podkladem pro uvedenou stať zde byl: "Völkischer Beobachter" z 12. ledna 1945.). Rozkaz nabyl platnosti poté, co byl oznámen v rozhlase. Kromě Německa platil i v polském Generálním gouvernementu a v jiných zemích okupovaných německými vojsky. Z nařízení vrchního velitelství německé branné moci byli všichni vojáci Wehrmachtu povinni rovněž se podílet na tzv. ´národní oběti´- sbírat oděv a výstroj pro Wehrmacht a Volkssturm. ´Kamarádskou povinností je odevzdat stejnokroj a součástky výstroje, které voják již sám nepotřebuje, (historickým podkladem pro uvedenou stať zde byl: "Völkischer Beobachter" z 12. ledna 1945.)." Tak celou akci vysvětlovalo OKW!