Mapa všech operací Rudé armády na východní frontě od 12. ledna do 30. března 1945.
Viselsko-oderská, Východopruská, Slezská operace a boje na jižním křídle, v Maďarsku okolo Balatonu.
Tím dalším, v pořadí třetím frontem, jehož úkoly a cíle si ve Viselsko-oderské operaci řekneme, byl 4. Ukrajinský front, cituji:
"3/ 4. Ukrajinskému frontu bylo uloženo připravit pravokřídelní 38. A k útoku na krakovském směru, aby v součinnosti s 1. Ukrajinským frontem osvobodila Krakov (historickým podkladem pro informace zde je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 312.). Vojska rozmístěná na jejím levém křídle a ve středu frontu měla pokračovat v útoku na území Československa.
Týden před zahájením útoku byl dán frontům pokyn, aby spolu s dělostřeleckým útokem připravily letecký útok na nepřátelská vojska. Údery na nepřátelská letiště měly být uskutečněny podle uvážení velitelů frontů. Přitom se žádalo zachovat na vlastních letištích maximální bdělost, aby byly odraženy eventuální údery nepřátelského letectva (historickým podkladem pro informace zde je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 3.)."
Rudá armáda, spolu s Polskou armádou, tak měly třemi svými fronty rozbít před sebou se bránící síly nepřítele na části, obklíčit jeho uskupení v prostoru měst Varšavy, Ostrowce a Krakova a dosáhnout řeky Odry. Útoky jednotek se měly provádět ze všech třech předmostí na levém břehu řeky Visly. Všechny předpokládané údery proti Třetí říši měly pak v průběhu Viselsko-oderské operace postupně splynout a volně přejít ve dva hlavní údery - na Poznaň a ten druhý na Vratislav.
Když dostaly fronty směrnici k Viselsko-oderské operaci, tak jí začaly, dle zvyklostí svými štáby rozpracovávat na jednotlivé své armády a sbory a ihned jí začaly logisticky zabezpečovat (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 54, Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 730 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků). Zde je pak ono rozpracování po frontech, jejich velitelích a jejich odpovědných zástupcích, cituji:
"1/ Velitelem 1. Běloruského frontu byl maršál Sovětského svazu G. K. Žukov, členem vojenské rady generálporučík K. F. Tělegin, náčelníkem štábu generálplukovník M. S. Malinin.
Velitel frontu se rozhodl prolomit nepřátelskou obranu na třech úsecích (úseky viz lépe na mapě u Č 1.v Úvodu):
a) Z Magnuszevského předmostí.
b) Z Pulawského předmostí.
c) Z prostoru Jablonné severně od Varšavy.
a) Z Magnuszevského předmostí - Podle tohoto rozhodnutí měly hlavní úder zasadit z tohoto předmostí čtyři vševojskové a dvě tankové armády a jezdecký sbor.
61. A , 5. UA (5. ÚA - 5. Úderná Armáda) a 8. GA, operující v prvním sledu frontu,, operující v prvním sledu frontu, měly prolomit nepřátelskou obranu na úseku širokém 17 km a pokračovat v útoku směrem na Kutno - Poznaň. Pravokřídelní svazky 61. A, které útočily z magnuszewského předmostí, měly obklíčit varšavské nepřátelské uskupení z jihu a ze západu. 3. ÚA, rozmístěné v druhém sledu frontu, byl dán rozkaz útočit na Poznaň. 2. GTA a 1. GTA a 2. gardový jezdecký sbor měly rozvinout úspěch úderného uskupení.
2. GTA a 2. gardový jezdecký sbor dostaly za úkol vniknout třetího dne Viselsko-oderské operace do průlomu v pásmu činnosti 5. ÚA, zaútočit na Sochaczew - Gostynin a odříznout ústupové cesty varšavskému uskupení. Kdyby nepřítel kladl houževnatý odpor, mohla armáda - chráněna jedním sborem od západu - udeřit na Varšavu. 1. GTA měla druhého dne operace vniknout v pásmu útoku 8. GA do průlomu, obsadit prostor Kutno - Leczyca a dále postupovat na Poznaň. Průměrné denní tempo tankových armád mělo podle plánu činit až 40 km.
b) Z Pulawského předmostí. Druhý úder měly zasadit z Pulawského předmostí 69. A a 33. A, příslušně posílené 11. a 9. tankovým sborem. Jejich úkolem bylo prolomit nepřátelskou obranu na úseku širokém 13 km a útočit ve všeobecném směru na Lodž. Část sil levokřídelní 33. A měla obchvátit ze severu a ze západu kielecko-radomské uskupení německých fašistických vojsk a v součinnosti s pravokřídelními armádami 1. Ukrajinského frontu je zničit. V záloze frontu byl 7. gardový jezdecký sbor.
c) Třetí úder, severně od Varšavy, měla zasadit vojska pravokřídelní 47. A za součinnosti polské 1. A. Sovětské 47. A bylo uloženo zaútočit druhého dne operace z úseku širokého 4 km, rozdrtit nepřátelské útvary bránící předmostní opevnění na východním břehu Visly v prostoru Jablonné, překročit řeku a zúčastnit se likvidace varšavského nepřátelského uskupení. Dále měla tato armáda útočit podél levého břehu Visly na západ.
Polské 1. A bylo uloženo zahájit útok čtvrtého dne operace a v součinnosti s vojsky 47. A, 61. A a 2. GTA obsadit Varšavu (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 55, Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 730 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků).
Hlavní síly 16. Letecké armády měly podpořit pozemní vojska útočící z magnuszewského předmostí. Úkolem armády bylo zasadit hromadné bombardovací a bitevní údery bojovým sestavám nepřátelské pěchoty, dělostřelectva a tanků, nepřátelským pochodovým proudům a železničním spojům a také chránit vlstní vojska před činností německého letectva. V hloubce nepřátelské obrany mělo letectvo zajišťovat činnost rychlých vojsk (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: AMO SSSR, f. 233, inv. 2 536, sp. 425, l. 92-106.).
"Velitelem 1. Ukrajinského frontu byl maršál Sovětského svazu I. S. Koněv, členem vojenské rady frontu byl generálporučík K. V. Krajňukov a náčelníkem štábu armádní generál V. D. Sokolovskij. Velitel frontu se rozhodl zasadit jeden mohutný úder ze sandomierzského předmostí ve všeobecném směru na Radomsko - Vratislav. Nepřátelskou obranu měly prolomit na úseku dlouhém 39 km 13. A, 52. A a 5. GA a také část sil 3. GA a 60. A, posílených 25., 31. a 4. gardovým tankovým sborem. 6. A, bojující na pravém křídle frontu, dostala za úkol zaujmout obranu a připravit se, aby mohla společně s 3. GA pronásledovat a likvidovat oparowsko-ostrowiecké nepřátelské uskupení. Ve druhém sledu frontu byla 21. A a 59. A. 21. A měla posílit úder na Radomsko a 59. A na Krakov. V záloze frontu byl ponechán 7. gardový mechanizovaný a 1. gardový jezdecký sbor (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 55, Martin Gilbert, Druhá světová válka, Úplná historie, str. 694 až 730 a mé poznámky a Použité podklady na konci článků).
4. TA měla proniknout do průlomu na úseku 13. A, rychle postoupit na severozápad k Rozprze, zničit ustupující nepřátelské jednotky a zálohy, dosáhnout ústupových cest kielecko-radomského uskupení a poté se spojit s vojsky 1. Běloruského frontu v prostoru Lodže. 3. GTA dostala za úkol vniknout do průlomu na úseku 52. A, rozvíjet úspěch ve směru na Radomsko, rozdrtit ustupující nepřátelské jednotky a zálohy a znemožnit jim, aby zaujaly připravené obranné čáry na řekách Nidě a Pilici (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: AMO SSSR, f. 236, inv. 2 673, sp. 340, l. 5-13.).
Pravé křídlo úderného uskupení frontu měly podle plánu operace zajišťovat 6. GA a 3. GA, útočící na Szydlowiec. 3. GA měla kromě toho obchvátit z jihu a ze západu kielecko-radomské uskupení Němců a v součinnosti s levokřídelními vojsky 1. Běloruského frontu je zničit. Levé křídlo úderného uskupení frontu měly chránit 60. A a 59. A druhého sledu. Jejich úkolem bylo útočit podél levého břehu Visly a v součinnosti se 4. Ukrajinským frontem osvobodit Krakov (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: AMO SSSR, f. 236, inv. 2 673, sp. 340, l. 5-13.).
2. Letecká armáda měla chránit soustřeďování hlavních sil frontu na sandomierzském předmostí, podporovat vojska při průlomu nepřátelské obrany a při rozvíjení úspěchu tankových armád druhého sledu, chránit vlastní přepravy na Visle, bombardovat nepřítelovy přepravy na Nidě a Pilici a také ničit nepřátelské letouny na letištích krakovského a jedrzejowského leteckého uzlu (historickým podkladem pro uvedené informace je zde: AMO SSSR, f. 236, inv. 2 520, l. 45-52.).
Velitelem 4. Ukrajinského frontu byl armádní generál I- J. Petrov, členem vojenské rady generálplukovník L. Z. Mechlis a náčelníkem štábu generálporučík F. K. Korženěvič. Podle pokynů hlavního stanu vrchního velení vyčlenil front pro Viselsko-oderskou operaci 38. A. 38. A měla udeřit z prostoru jižně od Jasla ve všeobecném směru na Bielsk-Biala a částí sil na Krakov, rozdrtit nepřítele a v součinnosti s vojsky 1. Ukrajinského frontu osvobodit Krakov (historickým podkladem pro informace zde je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 493, l. 312, 339.).
Za příprav k operaci byly provedeny velké přesuny vojsk ze zálohy hlavního stanu a z frontů, které bojovaly v Pobaltí a na severu. Do 1. Běloruského frontu byla například začleněna 61. A z 1. Pobaltského frontu, 3. ÚA z 2. Pobaltského frontu, tři pluky těžkého SHD z Leningradského frontu a tři pluky ze zálohy hlavního stanu. V téže době bylo na frontu dopraveno na 500 nových autotahačů a 1 000 aut (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 2 356, sp. 425, l. 73.).
Aby se podařilo nepřátelskou obranu prolomit, bylo na úzkých úsecích fronty soustředěno obrovské množství vojsk a bojové techniky. Jen na magnuszewském předmostí, velkém 240 kilometrů čtverečních, bylo soustředěno 400 000 lidí, 8 700 děl a minometů a na 1 700 tanků a SHD, což bylo 52% střeleckých svazků a více než 70% dělostřelectva a tanků, které měl k dispozici 1. Běloruský front (historickým podkladem pro informace zde je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 110 162.). Bylo dosaženo vysoké dělostřelecké hustoty - 230 - 250 děl a minometů na kilometr fronty. V důsledku toho měl 1. Běloruský front a 1. Ukrajinský front na úsecích průlomu nad nepřítelem 9násobnou převahu v lidech, 9-10násobnou převahu v dělostřelectvu a 10násobnou v tancích a SHD (historickým podkladem pro informace zde je: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 609, str. 126.). Takový poměr sil a prostředků zajišťoval, že bude brzy a úspěšně prolomena nepřátelská obrana a rychle rozvinut útok do velké hloubky (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II. str. 56.)."