Mapa útoků nejen ve Viselsko-oderské operaci, ale také ve Východopruské,
Východopomořanské a Slezské operaci od 12. ledna do 30. března 1945.
Pro město Lodž se stalo památným datum 19. ledna 1945. Ten den byla totiž Lodž dobyta vojsky 1. Běloruského frontu maršála Žukova. Mimořádně důležitá pro Lodž byla ta skutečnost, že byl postup RA tak rychlý, že Němci nestačili město ani poškodit a"dokonce nevyvezli ani cenné stroje a zařízení, připravené k odvozu do Německa."
Prakticky všechny továrny a závody v Lodži měly také dostatek surovin na 2 až 3 měsíce výroby. To znamenalo, že většina dělníků z města a okolí zůstala na svém místě a mohla dále pracovat (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 76, a také Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina, str. 194, 195 a 196, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem. Druhá světová válka – Úplná historie, str. 709 - 733, Martin Gilbert, Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky a mé poznámky)

Obyvatelé Lodže vítali RA stejně jako na tomto fotu.
"Ve dnech 20. - 23. ledna 1945 postoupila vojska 1. Běloruského frontu o 130-140 km. Na pravém křídle frontu byl obchvatným manévrem částí sil 2. GTA a 2. gardového jezdeckého sboru obsazen silný opěrný bod nepřítele - pevnost Bydgoszcz, jež byla součástí poznańské čáry obrany.
Protože se však hlavní síly 2. Běloruského frontu obrátily k severu, aby obklíčily východopruské uskupení, zůstalo pravé křídlo 1. Běloruského frontu v délce 160 km obnaženo. Německé velení se rozhodlo toho využít a udeřit na severní křídlo frontu, který útočil na berlínském směru. Za tímto účelem spěšně vytvářelo silné uskupení vojsk ve Východních Pomořanech."
Dne 26. ledna 1945 byly německé Skupiny armád na východní frontě reorganizovány, jak jsme se již dozvěděly u německých a západních historiků a východní historiografie vše potvrzuje.
"Německá vojska operující ve Východním Prusku byla začleněna do Skupiny armád Sever (Nord); německá uskupení, bránící se v Pomořanech dostala název Skupina armád Visla (Weichsel) a Skupina armád A byla přejmenována na Skupinu armád Střed (Mitte).
Vzhledem k nově vzniklé situaci nařídila STAVKA dne 27. ledna 1945, veliteli 1. Běloruského frontu maršálu Žukovovi, aby spolehlivě zajistil své pravé křídlo před případnými údery nepřítele ze severu a severovýchodu. Maršál G. K. Žukov se rozhodl zasadit do boje armády druhého sledu (3. ÚA a polskou 1. A) a vyčlenit část sil úderného uskupení (47. A a 61. A). Později byly přesunuty na sever 1. GTA a 2. GTA, jezdecký sbor a mnoho posilových útvarů. Ostatní vojska mohla pokračovat v postupu na berlínském směru. Za prudkého útoku osvobodila vězně různých koncentračních táborů. Tak byli například osvobozeni vězni z koncentračních táborů v helském lese v kolském lese, v Lodži, v prostoru Schneidemühlu (Pila) a v mnoha jiných místech.
Na levém křídle prolomila vojska 1. Běloruského frontu přes zuřivý odpor nepřítele poznaňskou čáru německé obrany a 23. ledna obklíčila poznaňské uskupení, čítající 62 000 lidí (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 76, 77.)"
Dne 26. ledna 1945 překročila vojska 1. Běloruského frontu maršála Žukova hranice Německa. Vojenská rada 1. Běloruského frontu hlásila vrchnímu velení a Státnímu výboru obrany: "Váš rozkaz - mohutným úderem rozdrtit proti stojící nepřátelská uskupení a rychle dosáhnout polsko-německých hranic - byl splněn.
Za 17 dní útočných bojů urazila vojska 1. Běloruského frontu na 400 km. Celá západní část Polska v pásmu 1. Běloruského frontu je očištěna od nepřítele a polské obyvatelstvo, které Němci pět a půl roku utiskovali, je osvobozeno.
Mimořádně rychlý postup jednotek RA byl důvodem, který zabránil Němcům zničit mnohá města a průmyslové podniky, železnice i silnice, znemožnil jim vyhnat a vyvraždit další polské obyvatelstvo, odvézt dobytek a potraviny....
Vojska 1. Běloruského frontu, která společně s vojsky 1. Ukrajinského frontu a 2. Běloruského frontu splnila váš rozkaz - osvobodit naše polské bratry z fašistického otroctví - a jsou odhodlána dosáhnout co nejdříve, společně s celou Rudou armádou, úplného a definitivního vítězství nad hitlerovským Německem (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 233, inv. 2 356, sp. 570, l. 354, 358.)."
Pro sovětské vojáky a důstojníky, tehdy, bylo překroční německo-polských hranic velkým svátkem. Na shromážděních a ve volném čase konaných shromážděních v jednotkách se říkalo a je zapsáno: "Konečně jsme dosáhli toho, oč jsme usilovali, o čem jsme tři roky snili a zač jsme prolévali krev (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 233, inv. 2 374, sp. 63, l. 147 - 148.)."
Na zdech domů, na silničních tabulích a autech psali tehdy političtí aktivisté, ale i spontánně jednotlivci hesla: "Zde je to fašistické Německo!", "Dočkali jsme se!", "Konečně se můžeme radovat!" Mezi vojáky vládlo velké bojové odhodlání a nadšení. "Rudoarmějci se drali kupředu. Vojáci a důstojníci, kteří se léčili v nemocnicích, žádali aby se mohli co nejdříve vrátit ke svým útvarům. Bezpartijní voják 83. pluku 27. gardové střelecké divize F. P. Bondarev, který se léčil v nemocnici, řekl: ´Za dva týdny jsme urazili přes 400 km. Do Berlína zbývá už jen málo. Jediné, po čem teď toužím, je, abych se co nejdříve uzdravil, vrátil se k jednotce a vyrazil na Berlín (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 233, inv. 2 356, sp. 570, l. 98.). Člen strany, řadový voják 246. pluku 82. gardové střelecké divize A. L. Romanov, prohlásil: ´Jsem starý gardový voják... Žádám lékaře, aby mě co nejrychleji vyléčily a poslali zpět k mému útvaru. Jsem přesvědčen, že naši gardisté vkročí do Berlína jako první, a já musím být mezi nimi (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 233, inv. 2 356, sp. 570, l. 98.)"
V období, kdy vstoupila RA do Německa se silně prodloužily zásobovací trasy a Logistika sovětských jednotek u 1. Běloruského frontu a také 1. Ukrajinského frontu pociťovaly nedostatek PHM. Aby bylo PHM včas přisunuto, umisťovaly se další cisterny "na železničních plošinových vozech, používalo se pak velkého množství nákladních aut k rozvozu přímo do armádních skladů a do jednotek. Zároveň byl také na čas použit rozkaz a spotřeba PHM byla omezena. Po těchto opatřeních se podařilo výkyvy v zásobování PHM postupně odstranit.
Rychlé tempo útoku ve Viselsko-oderské operaci a velká operační hloubka znesnadňovaly při nedostatku železničního spojení v prostoru západně od Visly evakuaci raněných a kladly obrovské nároky na automobilovou dopravu, která musela evakuaci zajistit. Protože nebylo dostatek lůžek, nebylo možno v zimě zřizovat nemocnice mimo obce. Nemocnice se nestačily přesunout za rychle útočícími vojsky. V řadě případů byla kvalifikovaná a odborná pomoc poskytována opožděně. Avšak tam, kde nemocnice byly blízko přední linie, byli ranění ošetřeni včas. Ale i přes složité podmínky útoku v Polsku zdravotnická služba své úkoly splnila ( historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 77 až 80.)"
Je celkem pochopitelné a říkají to i všechny historické prameny, že když RA vstoupila na území Německa, citelně se zhoršil politický i morální stav obyvatelstva Třetí říše a došlo k ochlazení vztahů běžných Němců k veřejné zprávě. Tehdy, ve zbývající části Německa, jednotky SS přistoupily k represáliím, neboť nejen na frontě, ale i v zápolí, docházelo k dezercím.
Západní a také německé historické prameny, na druhé straně, píší o tom, že na některých místech si vojáci RA počínali skutečně jako v dobyté zemi a docházelo k rabování a znásilňování žen.
"Ve zbývající části Německa musely jednotky SS přistoupit k represáliím, neboť nejen na frontě, ale i v zápolí docházelo k dezerci" (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 77 až 80, a také Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina, str. 194, 195 a 196, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie, str. 709 - 760, Martin Gilbert, Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky a mé poznámky).
Hodnocení Viselsko-oderské operace z pohledu východních historiků.
Východní historiografie pak své hodnocení bojů ve Viselsko-oderské operaci říká, cituji:
"Dosažením řeky Odry a vytvořením předmostí na jejím levém břehu dovršila Rudá armáda jednu z největších strategických operací Velké vlastenecké války. Viselsko-oderská operace vyřešila nejdůležitější úkoly závěrečného tažení třetího období Velké vlastenecké války. Sovětská vojska rozdrtila hlavní síly německé fašistické Skupiny armád A, osvobodila značnou část Polska s jeho hlavním městem Varšavou a přenesla bojovou činnost na území Německa. Dík tomu získal nezávislost polský národ, který pět a půl roku trpěl pod jařmem okupantů (nic však východní historiografie neříká o tom, že byla okupována i část Polska, kterou zabral Sovětský svaz svou okupací po 17. září 1939, neboť sovětské vedení již počítalo s tím, že Polsko bude v jiných hranicích, které určí Sověti po válce... - má poznámka).
Na osvobození Polska se aktivně podílely svazky nově vzniklé Polské armády, které významně přispěly k vítězství nad fašismem. Polští vlastenci, bojující po boku se sovětskými vojáky proti společnému nepříteli, prokázali vysoké bojové mistrovství, statečnost a odvahu. Polsko bylo věrným spojencem SSSR v rozhodujícím boji proti hitlerovskému Německu /opačně tomu bylo v chování SSSR, které napadlo 17. září 1939 Polsko z východu, když se Poláci tehdy na západě bránily agresi Hitlerova Německa - má poznámka/ (historickým podkladem pro informace je zde: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola II, str. 80, a také Darius Jedrzejewski, Zbigniew Lalak – Ocelová lavina, str. 194, 195 a 196, Donald Sommerville - Druhá světová válka den za dnem, Druhá světová válka – Úplná historie, str. 709 - 760, Martin Gilbert, Horst Scheibert – Německé obrněné jednotky a mé poznámky)."