Mapa Východopruské operace

,od 13. ledna do 26. dubna 1945. Útočná operace RA, která probíhala ve dvou etapách - Etapa 1 - od 13. ledna do 9. února a Etapa 2, od 10. února do 26. dubna 1945.
Ústup německé 4. A ve Východopruské operaci byl po 22. lednu 1945, i když za těžkých bojů jeho zadních vojů, spořádaný. Byl zde velký rozdíl oproti německé 2. A, která se také spěšně, ale mnohem chaotičtěji a za velkých ztrát stahovala za řeku Vislu, cituji:
"Mnohé rozdrcené jednotky z německé 2. A opouštěly svá obranná postavení bez boje. Ustupující vojska tvořila neuspořádanou, nikým neřízenou tlupu. Posádky některých opěrných bodů a uzlů obrany přestaly klást odpor, jakmile je obešly sovětské útvary a svazky. Za samovolné opuštění svých postavení byli velitelé opěrných bodů Mohrungen a Preussich-Eylau (Bagrationovsk) předáni polnímu soudu a zastřeleni. Zmatek vládl i ve štábu Skupiny armád Střed (Mitte); svědčí o tom nesmyslný rozkaz generála Reinhardta, aby byl zničen Hindennburgův pomník. Protože nepřítel musel ustupovat velmi rychle, nestačil zničit materiální hodnoty, podniky, elektrárny, sklady a zásoby potravin. Jen v pásmu sovětské 70. A v severním Polsku se koncem ledna dostalo do rukou sovětských vojsk přes 1 000 tun obilí, 4 200 tun brambor, 32 500 litrů lihu a 14 500 tun cukru (historickým podkladem pro informace je zde: AMO SSSR, f. 237, inv. 2 414, sp. 111, l. 94.).
Vojska 2. Běloruského frontu, rychle postupující do východopruského vnitrozemí, 23. ledna 1945 úplně prolomila obranná pásma allensteinského opevněného prostoru, která chránila centrum Východního Pruska z jihu. Na hlavním směru dobyla z chodu důležité uzly obrany Osterode, Deutsch-Eylau, Preussich-Holland a zamířila k Elbingu. Předsunutý oddíl 31 tankové brigády 29. tankového sboru 5. GTA pod velením kapitána G. I. Ďjačenka pronikl večer 23. ledna 1945 k Elbingu a vtrhl do města. Hitlerovci nečekali, že se tu objeví Rudá armáda. Elbing žil obvyklým životem týlového města. Elektrárna pracovala, jezdily tramvaje, po ulicích pochodovali posluchači tankového učiliště. A najednou tu byly sovětské tanky!... Jely s rozsvícenými světly po hlavních ulicích a ostřelovaly nepřátelské kolony a auta. Mnozí hitlerovští vojáci a důstojníci se dali na útěk. Tankisté rychle projeli městem a začali postupovat k Viselskému zálivu (Frisches-Haff). Domnívali se, že jednotky, které postupují za nimi, zajistí úspěch. Avšak hlavní síly 31. tankové brigády a potom i ostatní jednotky 29. tankového sboru dorazily k Elbingu až za několik hodin. Za tu dobu se Němci vzpamatovali, zorganizovali obranu a sbor musel znovu o město bojovat. Ale oddíl tanků G. L. Djačenka byl už na pobřeží zálivu.
Dne 26. ledna 1945 byla Skupina armád Střed (Mitte), operující ve Východním Prusku přejmenována na Skupinu armád Sever (Nord) a Skupina armád Sever (Nord) na Skupinu armád Kurlandy (Kurland). Německá vojska, která se bránila v Pomořanech vytvořila Skupinu armád Weischel (Skupina armád Visla), k níž byla přičleněna i německá 2. A.
Velitel německé 2. A se bál úplné porážky, a proto neřídil, aby hlavní síly, byly staženy na levý břeh Visly a Nogatu. Na pravém břehu ponechal jen nepatrnou skupinu vojsk, která měla bránit důležitá postavení na předmostích a v toruňském opevněném prostoru.Velitelství německé 2. A se podařilo zastavit na této čáře svá vojska, udělat pořádek a zorganizovat houževnatou obranu. Aby posílil obranu, otevřel nepřítel u ústí Nozatu zdymadla a zatopil celou krajinu severozápadně od Elbingu.
Do večera 26. ledna dosáhla vojska 2. Běloruského frontu velkých úspěchů. 5. GTA přeťala dálnici Královec - Elbing a pronikla k Viselskému zálivu v prostoru mezi řekami Passarge (Pasleka) a Nogat. 8. mechanizovaný sbor z chodu překročil Nogat v prostoru Marienburgu a vytvořil předmostí na jeho levém břehu. Sovětská 2. ÚA překročila řeku severně od Marienburgu, vnikla do města a zahájila tam boj. 65. A a 70. A zdolaly odpor nepřítele v toruňském opevněném prostoru a postoupily k dolnímu toku Visly (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola III, str. 103.).
Když vojska 2. Běloruského frontu pronikla k moři a k Visle, úplně odřízla německou 3. TA a 4. A a 6 pěších a 2 (mot.) motorizované divize 2. A. Ostatních 14 pěších a 1 tanková divize, 2 brigády a 1 Bojová skupina, které tehdy patřily k 2. A, utrpěly velké ztráty a byly zahnány za Vislu. 8 divizí, odříznutých od 2. A, předalo hitlerovské velení 4. A, která zůstala ve Východním Prusku (historickým podkladem pro informace je zde: Sbornik matěrijalov po sostavu vojsk fašistskoj Germanii, vš. pjatyj, str. 12, 13.)."
Když sovětský 2. Běloruský front maršála Sovětského svazu K. K. Rokossovského dosáhl svými jednotkami Viselského zálivu, odřízl tím německým hlavním silám východopruského uskupení prakticky všechny spoje po souši. Zároveň přitlačil ještě více německá vojska k moři. Německým silám nezbývalo nic jiného než udržovat pak spojení s centrálním Německem po Viselské kose anebo jen po moři a letecky.
"Ve dnech 14. - 26. ledna 1945 postoupil 2. Běloruský front za bojů o 200 - 220 km, prolomil trvalou německou obranu v jižní části lötzenského opevněného prostoru, dobyl mlawský a allensteinský opevněný prostor, pevnost Modlin, Mlawu, Fordon, Marienburg a obklíčil pevnost Toruň.
Osvobodil tak území severního Polska o rozloze 20 000 kilometrů čtverečních a obsadil část Východního Pruska o rozloze 14 000 kilometrů čtverečních. V lednových bojích rozdrtily armády 2. Běloruského frontu asi 15 německých divizí (historickým podkladem pro informace je zde: Sbornik matěrijalov po sostavu vojsk fašisstskoj Germanii, vš. pjatyj, str. 12 - 15.).
Sovětský 3. Běloruský front (armádní generál I. D. Čerňakovskij) také úspěšně útočil, hlavně na pravém křídle. Rozkazem hlavního stanu vrchního velení byla 43. A z 1. Pobaltského frontu, které velel genrálporučík A. P. Běloborodov, předána již 19. ledna 1945 právě 3. Běloruskému frontu, aby se zúčastnila dobývání Tylže a dalších bojů na kraloveckém směru (historickým podkladem pro informace je zde: IML, dokumenty a materiály oddělení dějin Velké vlastenecké války, inv. čís. 9 496, l. 16.). V noci na 20. ledna překročily jednotky 43. A, které stály na pravém břehu Němenu, v prostoru Tylže zamrzlou řeku a ztečí město dobyly.
Na pravém křídle 3. Běloruského frontu se schylovalo k obratu v bojových operacích. Velitel frontu armádní generál I. D. Čerňakovskij správně odhadl situaci a rozhodl se pozměnit úkoly 11. GA: nezasazovat ji do bitvy v pásmu 5. A, jak původně plánoval, ale poněkud více na severu, na styku 39. A a 5. A. 11. GA pod velením generálplukovníka K. N. Galického byla zde 20. ledna zasazena do bitvy z prostoru řeky Inster. Svazky armády spolu s 1. a2. gardovým tankovým sborem začaly útočit směrem na jihozápad.
Pravokřídelní 8. gardový střelecký sbor 11. GA a 1. tankový sbor udeřily na Wehlau a obešly instenburské uskupení ze západu. 16. a 36. gardový střelecký sbor za součinnosti 2. gardového tankového sboru útočily směrem na jih a pronikly na blízké přístupy k Insterburgu ze severu.
Na průlomu německé obrany se aktivně podílela sovětská 1. Letecká armáda, posílená svazky 3. Letecké armády z 1. Pobaltského frontu.
Sovětská 43. A a 39. A pronásledovaly nepřítele, který rychle ustupoval podél levého břehu Němenu, a 21. ledna 1945 dosáhly pobřeží Kurského zálivu.
Vojska sovětské 5. A obchvátila Insterburg z východu. 28. A za podpory dělostřelectva a letectva dobyla ztečí důležitý komunikační uzel - město Gumbinnen. 2. GA pod velením generálporučíka P. G. Čančibadzeho přešla do rozhodného útoku, postoupila o 8 - 14 km a dosáhla řeky Angerapp a přístupů k městům Darkehmen a Goldap. Pravokřídelní jednotky 31. A, kterým velel generálporučík P. G. Šafranov, zaútočily na nepřítele a dobyly několik opěrných bodů.
Za útoku vojsk 3. Běloruského frontu na přímořském směru aktivně bojovalo letectvo a ponorky Baltského loďstva na námořních spojích. Hlavní údernou silou loďstva bylo letectvo.
Za leden - únor 1945 podniklo 3 500 bojových vzletů, nakladlo 150 námořních min na přístupech k nepřátelským přístavům a základnám a zničilo a poškodilo desítky dopravních a bojových lodí (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola III, str. 103, 104.).
Dne 20. ledna 1945 dal štáb Baltského loďstva veliteli brigády ponorek takovýto pokyn:
´Rychlý postup jednotek Rudé armády, jejichž jedním operačním směrem je Gdaňsk, pravděpodobně přiměje nepřítele, aby v nejbližších dnech začal evakuovat prostor Královce. V souvislosti s tím se dá čekat, že hitlerovci podstatně zesílí přepravu v prostoru Gdaňské zátoky. Zvažte situaci a sdělte, jak jste se rozhodl přeskupit ponorky na tomto směru. Informujte o tom velitele ponorek, které jsou na postaveních (historickým podkladem pro informace je zde: AHO VL, sp. 9 273, l. 80.). Ponorky bojovaly hlavně na trase Ventspils - Liepäja - Brüsterort a Hell - Bornholm. Potápěly dopravní lodě i s posádkami a technikou a na cestách vytvářely minové zátarasy. Kromě toho přepravovalo Baltské loďstvo náklady z Finska do Sovětského svazu a zbavovalo min cesty k základnám a přístavům (historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola III, str. 104, 105.)."
Německé OKH v čele s Adolfem Hitlerem svolávalo ke vzniklé situaci nejen ve Viselsko-oderské operaci, ale i k Východpruské operaci, na konci druhé a na začátku třetí dekády ledna, jednu poradu za druhou. Na konci druhé dekády k situaci v Baltském moři promluvil i Velkoadmirál Dönitz, velitel Kriegsmarine.
"Na poradě OKH dne 20. ledna bylo na návrh velkoadmirála Dönitze schváleno usnesení vyčlenit z německého válečného loďstva 20 000 námořníků, poslat je na pobřeží Dánska a 22 armádních praporů, které se tu uvolní, přesunout na sovětsko-německou frontu a posílit tam jimi pozemní vojsko. Část těchto sil přibyla koncem ledna na Salmandský poloostrov a účastnila se obrany Východního Pruska. Dne 21. ledna OKH znovu jednal o mimořádně napjaté situaci ve Východním Prusku. Rozhodl se evakuovat vojska, která se bránila na memelském předmostí, a přesunout je po moři a po Kurské kose do Východního Pruska. Kromě toho bylo rozhodnuto přesunout tam námořní dělostřelectvo, rozmístěné v Gdyni (historickým podkladem pro informace je zde: Brassey´s Naval Annual, r. 1948, str. 428, pro -Velká vlastenecká válka, svazek 5, Kapitola III, str., 105)."