
V minulých dvou dílech jsem se snažil popsat minulost stravování armád v poli, jaká je však současnost? Co dnes konzumuje armáda v poli? Zkusím popsat něco málo o stravování vojáků v době operace Pouštní štít a Pouštní bouře. Snad vám z mého menu nebude špatně.
V prvním díle jsem psal o konzervovaných potravinách, americká armáda v době WW2 používala polní dávky C a K rations. Přece jen to byly konzervy a ty člověk nemůže jíst věčně. V průběhu dalších let se armáda snažila vylepšovat systém stravování vojáků v poli za použití čerstvých potravin. Systém postupně nabýval na intenzitě a stával se neudržitelným. Prý byly dokonce jednotkám v džungli shazovány chlazené plechovku s pivem. Systém byl díky chlazeným a mraženým potravinám nepružný a proto musela nastat nějaká radikální změna.
Ta nastala paradoxně díky kosmickému programu. Postupně se vyvinula technologie dehydratace potravin, uchovaných v plastových obalech. I když armáda nadále používá A-Rations (čerstvé potraviny), nelze jej během polního tažení používat ve větším měřítku. Proto armáda používá T-Rations a MRE
T-Rations jsou hotová jídla již přímo od armádních dodavatelů, balená v hliníkových přepravkách. Odpovídá stravní dávce pro 12 vojáků. Před použitím se ohřívají vařící vodou a většinou nevyžadují skladování v mrazáku.
MRE je zkratka Meals Ready to Eat – jídlo hotové ke konzumaci. Existuje i jiná přezdívka, Meals Rejected by the Enemy - jídlo vyhozené nepřítele... MRE je asi kilový plastový balíček který obsahuje polní dávku jídla. Dnes existuje 24 druhů balíčků, začátky byly ale skromnější. Sice na internetu se ukazuje 12 verzí již od počátku (1981), v době začátku války v zálivu však byli k dispozici pouze čtyři varianty. A první jednotky v zálivu neměly k dispozici nic jiného než MRE. Navíc saudská Národní garda nebyla vůbec vybavena na stravování v polních podmínkách a proto jim bylo nabídnuto MRE. Problémem bylo ale vepřové maso ve dvou druzích ze čtyř, proto saudové věnovali verze s vepřovým spojeneckým jednotkám. A tak se vojsko v první linii několik týdnů cpalo šunkou s vejci a vepřovým ve vlastní šťávě (to muselo být určitě UHO*) .
Každý voják dostává čtyři MRE denně. V bednách je balení několika druhů aby si jej vojáci mohli naslepo vybrat a nedocházelo k podobným věcem jako v zálivu. A i tak si může ještě nerozbalené MRE vyměnit. Po rozbalení dostane voják několik hnědých balíčků. Může si připravit kávu nebo ovocný nápoj, hlavní jídlo se ohřívá – použije se vařící voda nebo MRE Heater, ohřívač s katalytickým materiálem, který se aktivuje vodou.
Co obsahuje takový balíček MRE? Třeba v roce 1993 byl k dispozici tento balíček MRE – menu 11.
- kuřecí s rýží
- sušenky
- tavený sýr
- oříškový řez s čokoládovou polevou
- ovocná šťáva v prášku
- bonbóny
- doplňkový balíček A (káva, instantní smetana, cukr, sůl, pepř, žvýkačka, zápalky, ubrousek a toaletní papír)
- tabasco omáčka
- lžička
Jak lze vidět, vojáci si v poli můžou i docela pochutnat na téměř normálním jídlu. MRE má hodnotu asi 3000 kalorii, to dává celkem denně 12000 kalorií. Někteří vojáci se paradoxně vracejí z pole o nějaké to kilo silnější. Stejnou technologii jako MRE dnes používá asi každá moderní armáda.
* - univerzální hnědá omáčka
Použité zdroje:
http://www.mreinfo.com
Tom Clancy – Obrněná kavalerie