Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Tuzemské dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Zde se krátce zaměříme na moderní dálkově řízené zbraňové stanice, které pocházejí ať již ze Slovenska nebo ČR. Jako první můžeme zmínit lehkou dálkově ovládanou stanici Gladius 12, nebo Gladius Mini osazená kulometem FN MAG ráže 7,62mm, obě od projektového ústavu EVPÚ. Blíže si ale představíme až bezosádkovou věž TURRA 30. Ta opět pochází od slovenského Elektrotechnického výzkumného a projektového ústavu EVPÚ. Zde spojenými silami vznikl projekt teprve druhé věže tohoto typu, po dálkově ovládané věži na vozidlech Puma (!) Bezosádková bojová věž Turra 30, byla vyvinuta pro modernizaci starších sovětských bojových vozidel pěchoty řady BVP-1/2 společného slovensko-českého projektu BVP-M2 SKCZ Šakal. Poprvé byla k vidění na veletrhu IEB 2012, kdy ji prezentovala společnost Excalibur army, na bojovém vozidle pěchoty BVP-1 vybaveném vícestupňovou balistickou ochranou. Tato moderní bojová věž může být osazena ruským rychlopalným kanónem 2A42 ráže 30 mm, nebo americkým ATK Mk 44 Bushmaster II stejné ráže. Doplňkovou výzbrojí může být 7,62mm ruský kulomet PKT nebo podobná zbraň "západní" provenience a dvě ruské protitankové řízené střely Konkurs nebo izraelské Spike. Součástí je i optický kontejner a gyroskopická stabilizace, je možno ji vybavit nezávislým pozorovacím přístrojem velitele nebo RWS dle přání zákazníka.

Věž bezosádková TURRA 30:
- rozměry bez zbraně: 2244 x 2021 x 765 mm (DxŠxV)
- hmotnost: 1500 kg
- kanon 30mm, typ: 2A42, nebo CZ 30, nebo Bushmaster MK-44
- spřažený kulomet, ráže: 7,62mm, 12,7mm nebo 14,5 mm
- automatický vrhač granátů AGS-17
- odměr: 360°
- náměr: -10° až + 70°
- stabilizace zbraně: gyroskopická v dvou rovinách
- kouřové granátomety, typ: Galix
- PTŘS, typ: Konkurs, nebo Spike
- pancéřování: Level 1 (STANAG 4569)


Obrázek Obrázek
dálkově řízená věž TURRA 30 a dálkově řízená zbraňová stanice GLADIUS 12

Dálkově řízené zbraňové stanice řady ZSRD

Vojenský Technický Ústav (VTU), konkrétně odštěpný závod VTÚVM Slavičín ve spolupráci se slovenskou firmou EVPU a.s. vyvinuly, v rámci spolupráce, jako společný produkt: Dálkově řízené zbraňové stanice řady ZSRD. Zbraňové stanice řady ZSRD07 mohou být osazeny kulomety PKT ráže 7,62mm nebo kulometem FN MAG. Těžší řada ZSRD08 pak může být osazena těžkým kulometem NSVT ráže 12,7mm nebo automatickým granátometem AGS-17 ráže 30mm. Po ukončení společného vývoje ZSRD bylo cestou EVPU a.s. realizováno několik dodávek těchto stanic pro Ozbrojené síly SR, konkrétně tři soupravy ZSRD08-12,7 a jedna souprava ZSRD08-AGS v roce 2010 a tři soupravy ZSRD07-PKT v roce 2011. Pro Armádu ČR byla dodána jedna souprava ZSRD07-PKT pro lehké obrněné chemické vozidlo a deset souprav ZSRD07-FN MAG pro lehká obrněná vozidla Iveco LMV v roce 2012. V roce 2013 byl zahájen vývojový projekt LOV-PZ, v jehož rámci probíhá inovace zbraňové stanice ZSRD07-FN MAG na zbraňovou stanici ZSRD-PZ s posílenými senzory určenou pro průzkumná vozidla na bázi lehkých obrněných nebo terénních vozidel.

Zbraňová stanice ZSRD07-PZ:
- přehledová denní TV kamera PUMA FHD
- zaměřovací denní TV kamera FALCON 135
- inerciální navigační jednotka INU TALIN 3000
- termovizní nechlazená kamera SPIRIT 140
- laserový dálkoměr LDM 38
- kulomet FN MAG ráže 7,62 mm
- systém napnutí zbraně: motorický/ruční
- rozsah pohybu: azimut n x 360º elevace -15º až + 70º
- rozsah rychlostí: azimut 0,03 až 60 º/s elevace 0,03 až 60 º/s
- pohotovostní zásoba munice - 500 ks
- vezená zásoba munice - 1500 ks
- počet nábojových schrán - 3 ks


Zbraňová stanice MGC 01

Státní podnik VOP CZ využil výstavy Future Forces 2016 k představení projektu dálkově ovládané zbraňové stanice MGC 01. Jedná se o zařízení, které umožňuje posádce tanků řady T-72 či T-55 (konkrétně velitelům) bezpečně používat na věži lafetovaný protiletadlový kulomet NSV ráže 12,7 mm. Až doposud je tato zbraň ovládána obsluhou vysunutou prakticky celou horní polovinou těla z velitelského průlezu věže tanku a vystavenou celé škále ohrožení v bojové zóně. Proto VOP CZ nyní přichází s řešením, které má umožnit relativně snadnou a finančně nenáročnou náhradu manuálně ovládané zbraně NSV stanicí MGC 01. Podle údajů výrobce mohou tuto náhradu provést tankové jednotky přímo v poli bez nutnosti stahovat tanky do specializovaných opravárenských závodů, při použití stávajícího kulometu NSV, zásobníků nábojů a lapače.
MGC-1 využívá na stanici umístěnou kombinovanou denní/noční TV kameru Vision VB30S, jež analogovou cestou přenáší zobrazení na displej uvnitř věže a vysoké přiblížení cíle umožňuje přesné zaměření a vysokou účinnost střelby. Zde pak stanici ovládá a zaměřuje velitel tanku pomocí joysticku a informací z displeje, přičemž náměr v rozsahu –3° až +60° a odměr 360° ovládají elektrické pohony. Rovněž tak nabíjení zbraně lze provádět na dálku z bezpečí věže; možnost ručního nabíjení zůstala zachována. Dalším zajímavým aspektem je skutečnost, že při zběžném pohledu nebo na větší dálku nemá MGC 01 siluetu klasické dálkově ovládané zbraňové stanice, a naopak se tvarově blíží standardnímu manuálně ovládanému kulometu NSV. To pochopitelně může v bojových situacích znamenat nevýhodu pro protivníka, který může považovat protiletadlový kulomet za neobsazený, a tedy zatím neohrožující.
Zbraňová stanice MGC 01 však přináší ještě další velmi důležitou výhodu při boji v zastavěných oblastech. Zkušenosti americké armády v Iráku prokázaly takovou účinnost tankového 12,7mm kulometu na lokální lehké stavby, že je mnozí velitelé široce využívali, a to nejen kvůli šetření kanonové munice. Tankový kanon vzhledem k velmi omezenému náměru neumožňoval působit proti cílům ve vyšších patrech domů v okolí tanku. To s využitím MGC 01 samozřejmě možné bude, a navíc obsluha kulometu NSV bude plně pod pancéřovou ochranou.

Zdroj:
http://www.vtusp.cz/a/dalkove-rizene-zb ... ady-zsrd-1
http://www.vtusp.cz/a/vtuvm-lehke-obrne ... mne-lov-pz
http://www.mocr.army.cz/informacni-serv ... aci-68405/
http://www.militarybox.cz/news/scipio-k ... ou-armadu/
http://forum.valka.cz/topic/view/160425 ... adana-veza
http://www.armyrecognition.com/idet_201 ... 51534.html
http://palba.cz/viewtopic.php?f=297&t=7358
http://www.vydavatelstvo-mps.sk/atm/67- ... e-fff.html


Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek
TURRA 30 (NATO) a zbraňová stanice GLADIUS MINI

Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Slovenský věžový komplet od DMD Group

Věžový komplet DVK-30 je určen pro modernizaci pásových a kolových vozidel BMP-1/2, BTR-70, BTR-80, OT-64 atd. Je vybaven prostředky odpovídajícími požadavkům současného boje pro ochranu výsadku a posádky, pro spolehlivé a přesné navedení zbraní za každých povětrnostních podmínek v rozsahu teplot od -30°C do +50°C, ve dne i v noci a za pohybu vozidla. Zbraně jsou externě lafetované ve věžičce a umožňují střelbu v rozsahu odměří 360° a v náměru od -4° do +68°. Věž DVK-30 je modulární jednomístná věž, kterou tvoří svařenec s externě lafetovanými zbraněmi. V bojovém prostoru věže je umístěno kompletní elektrické vybavení pro navádění a řízení zbraní, zásobníky střeliva a sedačka střelce-operátora. Navádění věže a zbraní je prováděno servopohony s možností manuálního navádění. Díky vysoké účinnosti, dobré balistické ochrany, modulární koncepci a nízké hmotnosti představuje věž DVK-30 optimální řešení náročných požadavků současných ozbrojených sil. Výzbroj tvoří 30 mm automatický kanón 2A42 a s ním koaxiální spřažený kulomet PKT 7,62 mm. Zbraně jsou stabilizované ve dvou rovinách. Střelba je řízena pomocí ovládacího panelu střelce. K věžový kompletu je možné také integrovat PTRS nebo OLRS dle přání zákazníka. Pro zaměření zbraně slouží modernizovaný periskopický zaměřovač PBK-2-42 s výkyvem zrcadla od -6o do + 60o. Zaměřovač je vybaven nočním viděním. Pancéřování zabezpečuje ochranu proti zbraním ráže 14,5 mm z čela a proti zbraním ráže 7,62 mm ze všech stran. Ochrana proti ZHN je řešena obkladem věže sklo textilem. Vrhače kouřových granátů (81 mm - systém 902) jsou umístěny na přední části věže. Váha prázdné věže je pouze 1150 kg. Výrobcem je ZTS – ŠPECIÁL, a.s. součást DMD Group.

Věžový komplet DVK-30:
Technicko-taktické údaje:
Posádka 1 (operátor)
Náměr - automat / manual. režim -4 ÷ 50°/-4 ÷ 58º
odměr 360º
Stabilizace - dvouosá
Hlavní kanón 30 mm 2A42
Rychlost střelby 550 / min manuál, 250 / min automat.
Spřažený kulomet 7.62 mm PKT
Vezená munice 100 + 200 ks nábojů 30 mm
1500 ks nábojů 7.62 mm
Zaměřovač modernizovaný BPK -2-42
Zadymovací systém - 6 x 81 mm systém 902
Hmotnost prázdné věže - 1150 kg


http://www.dmdgroup.eu/
http://www.ztsspecial.sk/sk/specialna-v ... let-dvk-30

Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Zájem o zbraňové stanice od VTÚ

Vojenský technický ústav, s.p. (VTÚ) se poprvé účastnil světového veletrhu obranných technologií a techniky IDEX 2017 ve Spojených arabských emirátech. VTÚ byl součástí české expozice, v rámci níž prezentoval klíčové schopnosti podniku a jeho zapojení nejen do obranného a bezpečnostního průmyslu v ČR. Nešlo jen o prezentaci portfolia státního podniku, ale i o získání aktuálních informací o současných trendech v obranném průmyslu. Na stánku státního podniku proběhlo během veletrhu několik předjednaných schůzek, ale i návštěv ze strany zahraničních vystavovatelů. Jako příklad lze uvést jednání s ministrem obrany Slovenské republiky, dále se zástupci obdobně zaměřených výzkumných institutů (například z Jihoafrické republiky) nebo schůzky s reprezentanty různých národních expozic. Z konkrétních jednání vyplynul největší zájem o minometné systémy a zbraňové stanice. Patrně se jednalo o dálkově řízené zbraňové stanice řady ZSRD. Společnost nabízí ZSRD07 (verze ZSRD07-PKT, ZSRD07-FN MAG) a ZSRD08 (verze ZSRD07-12,7, ZSRD08-AGS17). Co se týče minometů, tak se jedná o lehký ruční minomet ANTOS, nebo lehký minomet ANTOS-LR, oba ráže 60 mm.

Obrázek
Zbraňová stanice ZSRD 08 osazená kulometem ráže 12,7 mm

Zbraňová stanice ZSRD 08

Zbraňová stanice ZSRD 08 je navržena pro lafetaci kulometu ráže 12,7 mm nebo granátometu ráže 30mm. Konstrukce zbraňové stanice ZSRD 08 je postavena na manipulátoru tvaru U, do kterého je integrována lafetace zbraně se senzorickým kontejnerem obsahujícím přehledovou TV kameru, zaměřovací TV kameru, IČ kameru a laserový dálkoměr. Zbraňová stanice ZSRD 08 umožňuje záměnu dvou typů kulometů pro oba typy používaného 12,7 mm náboje (východní, západní) v polních podmínkách. Odvozenou variantou zbraňové stanice je verze s 30 mm automatickým granátometem.
Zbraňová stanice ZSRD 08 je lehký dálkově ovládaný zbraňový systém, určený pro použití na kolových nebo pásových vozidlech, prioritně lehkých kolových obrněných vozidlech. Ve zbraňové stanici je lafetován 12,7 mm kulomet nebo 30 mm granátomet pro vlastní ochranu vozidla na bojišti a palebnou podporu bojové činnosti vezené osádky, případně malého výsadku. Manipulátor zbraňové stanice je přizpůsoben k zástavbě 6 ks výmetnic dýmových granátů a systému detekce laserového ozáření (volitelně). Pro zamiřování zbraně na cíl je ZSRD 08 vybavena senzorickým systémem s možností působení ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek.

http://www.vtusp.cz/a/vyvoj-a-vyroba-zb ... u-a-munice
http://www.vydavatelstvo-mps.sk/atm/410 ... idexu.html

Obrázek
Naposledy upravil(a) Rase dne 30/3/2017, 12:56, celkem upraveno 1 x.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 21:35

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od klingy »

Len doplnim, ze rada ZSRD je vyrabana spolocne z EVPU Nova Dubnica
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 21:35

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od klingy »

Turra 30 s integrovanym Busmasterom II na podvozku Corsacu
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

S jistotou bych řekl, že tady ten Corsac je osazený i českými protiminovými sedačkami BOG-AMS-V: http://palba.cz/viewtopic.php?f=175&t=7246 Tahle verze Turry s Bushmasterem (navíc ne jen maketou) je velice pěkná :up:
ps. je sranda, že maskování jako korba, má jen věž s kanónem 2A42, věž s Bushmasterem je použitá ze Scipia (jen zelená)
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 21:35

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od klingy »

ANO jedna strana je BOG-AMS-V, druha strana je taka aku ma ACR v Panduroch BOG-AMS-V bol pouzity uz v Sakalovi
arten
7. Major
7. Major
Příspěvky: 2707
Registrován: 10/3/2010, 02:30

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od arten »

Ehm, TURRA 30 má ochranu len STANAG 1? :shock:
http://forum.valka.cz/topic/view/160425 ... adana-veza

A teraz som si všimol, že nemá zameriavač veliteľa? :-?
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 21:35

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od klingy »

Arten Turra ma ochranu 1 v zaklade s moznostou zvysenia keramikou az na uroven 4, rovnako panorama je vyvinuta a je na zaujemcovi, ci si ju objedna, je to taka skladacka :)
Vestly
praporčík
praporčík
Příspěvky: 396
Registrován: 26/1/2015, 18:43

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Vestly »

v druhej minute je vidiet, že skušaju verziu so zameriavacom pre velitela.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Věžové komplety DVK-30 ve výrobě

Aktuální fotografie (hodinu staré) z podniku ZŤS Dubnica nad Váhom - pěkný pohled na věžové komplety DVK-30, přímo z výroby
https://www.facebook.com/ztsDUBNICA/

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1267
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Flader »

Ktovie pre koho ich toľko stavajú, na sklad asi nie ...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Nemůžou jít místo Turry na modernizované slovenské BVP ? akorát v tomhle případě bych čekal spíš větší věž, kde se vejde víc senzorů atd. Teoreticky i na ty BOV 4x4, ale na ně ještě není podepsaná smlouva.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 21:35

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od klingy »

Modernizovane BVP urcite nie, vyslo najavo ze tych 18 objednanych su modernizovane Svatany a tie maju Turra 30
Inak tieto veze boli dodane napr. do Sudanu

BOV je vo verzii s automatickym granatometom a gulumetom
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Sice to možná není úplně aktuální, ale tenhle SL1 (strelecký príklop) se mi hodně líbí. Výrobcem je KONŠTRUKTA-Defence, z Trenčína.
Na těžká vozidla to moc nemá smysl, ale vykouknout z nějakého 4x4 nebo pancéřované limuzíny, tak to bude velice cool :)

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Ještě něco krátce ke zbraňové stanici MGC 01, dle informací co jsem našel na FB stránce VOP CZ. MGC 01 je zbraňová stanice, která pro typ obrněných vozidel (4x4) není určená a ani vhodná (nemá stabilizaci, apod.). To je tedy i důvod, proč u vozidla AJBAN 440N použili zbraňovou stanici Kongsberg - dle jejich slov nejlepší zbraňová stanice na trhu (!), ale zákazník si může vybrat jakou zbraňovou stanici bude chtít. Hlavně tedy že onu nekvalitní stanici máme na průzkůmných vozidlech IVECO LOV-Pz. Kongsberg je tak patrně podle VOP CZ plnohodnotná zbraňová stanice asi za vyšší cenu, ale MGC 01 je akorát tak dobrá náhrada za ručně ovládaný kulomet. Obávám se tedy, že ony všechny věže z produkce českých, nebo i slovenských firem, budou mít stejný problém - stabilizaci :)

Obrázek
IVECO LOV-Pz s věží MGC 01

Obrázek
Poevropstěný Ajban 440N osazený věží Kongsberg
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1267
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Flader »

Neviem ako VOP CZ, ale výrobca staníc Gladius pri jeho variantách udáva gyroskopickú stabilizáciu.
klingy
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1869
Registrován: 15/1/2011, 21:35

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od klingy »

Neviem ako MGC-01, ale ZSRD 07 (na tvojom obrazku) ma samozrejme stabilizaciu
MGC-01 je toto
http://www.vop.cz/images/file/RCWS%20MGC%2001_CZE.pdf
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Dálkově řízené zbraňové stanice a věže

Příspěvek od Rase »

Dost se v těch označeních plácám :)
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“