Mapa akcí československých a sovětských partyzánů

na území ČSR do 9. května 1945.
Ještě jedna historická epizoda je zmiňována při popisu 1. čs.partyzánské brigády Jana Žižky (viz také některé další popisy:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyeny_(Ja ... D%C5%A1il)
http://rodinnivalecnici.webnode.cz/voje ... ana-zizky/
http://www.panzernet.net/php/index.php?topic=5856.0
a i zde: http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/ ... ovsku.html
a o partyzánském oddílu Olga, viz také zde:
http://www.fronta.cz/dotaz/partyzansky-oddil-olga
), brigády velice "bezvýhradně" opěvované v historiografii komunistické doby.
Příběh se začíná rozvíjet při bujaré oslavě Nového roku 1945. Před oslavou totiž podporučice Olga Františáková, dcera hostinského, navštívila svého nemocného otce a přinesla do hor několik lahví dobré pálenky. Podporučice Olga Františáková, v jedné, zřejmě intimní chvilce, požádala po oslavě majora Murzina, aby ji nechal velet. Že by chtěla mít svojí vlastní partyzánskou skupinu. Murzin se prý nejprve jen smál, ale pak řekl, že do čela skupiny postaví Josefa Houfka, kterého povýší do hodnosti poručíka a Olga, jako podporučice, bude jeho zástupce (ona prý ho stejně přesvědčí a bude velet sama, vždyť Houfek byl do ní úplně blázen). Pak se skutečně všichni tři dohodli. V knize Hyeny od Jaroslava Pospíšila a v knize Rudá zrada, viz. autora Rudolfa Ströbingera (o Ströbingerovi, viz. zde Wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Str%C3%B6binger
), se objevilo spousta neznámých faktů a i dokumentů o partyzánské skupině Olga. Poslechněme si, co sestavil náš přední historik z jejich popisů o začátcích činnosti skupiny Olga, cituji:
"Do bojů s Němci se partyzáni nově utvořené skupiny nijak zvlášť nehrnuli. Dávali přednost veselému partyzánskému životu. Houfek s Olgou se rozhodli pro přesun na Českomoravskou vrchovinu. Policejní hlášení na trase jejich pochodu hovoří o vyloupených potravinářských obchodech a trafikách. Na rozkaz Olgy se skupina rozdělila na dvě části. Pepek, Olga a čtyři čeští partyzáni utvořili jednu skupinu, čtveřice uprchlých sovětských zajatců druhou. Obě skupiny měly samostatně táhnout napříč Moravou. Olga chtěla patrně navázat kontakt s organizací Rady tří (R3) generála Luži (
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rada_t%C5%99%C3%AD
). Po druhé skupině se v prostoru Křižanova ztratila jakákoli stopa. Patrně padla do nacistické léčky (Historickým podkladem pro informace je výňatek z knihy J. Pospíšila, Hyeny, a také Rudolf Ströbinger, Rudá zrada a od: pan PhDr. Karel Richter, CSc., Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 102, 103, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)."
Činnost partyzánské skupiny Olga začínala velice nechvalně, jak svědčí zápisy v četnických knihách, neboť už 12. ledna 1945 v půl osmé večer vtrhla Olga s pěti muži do trafiky v Brankovicích u Bučovic.
"Zabavili 3 500 cigaret značky Zora, 3 000 cigaret značky Vlasta, 2 800 cigaret značky Viktoria, sto balíčků cigaretového tabáku a 50 doutníků. Trafikant dostal místo peněz od Olgy potvrzení, že mu bude po válce zaplaceno." A z hlášení četnické stanice v Brankovicích, odkud pochází citace ze Ströbingerovy knihy /Rudá zrada/ se dozvídáme popis Olgy:
"Žena pětadvacet až třicet let stará, asi 160 centimetrů vysoká, pološtíhlá, s oválným pečlivě ošetřovaným obličejem. na pravé ruce dva zlaté prsteny, na prsteníku levé ruky třetí, poněkud širší prsten z téhož kovu. Energická, tmavá plavovláska. Nápadně krásná žena. Ozbrojená pistolí. Na hlavě koženou čepici s kožešinovým okrajem, krátký kožený kabát, tmavé kalhoty a černé šněrovací boty. Mluví perfektně česky."
A ihned další den, tedy 13. ledna 19445, stejná skupinka partyzánů přepadla byt německého správce statku Kamínky Karla Pachera, aby se lépe ozbrojila. Ten vytáhl pistoli a stačil jen jednou vystřelit, když při přestřelce utrpěl zranění. Několik mužů spolu s Olgou vniklo do domu, kde sebrali dvě lovecké pušky, dvě pistole, revolver, 20 000 korun, zimní prádlo a boty. Četnická zpráva zaznamenala opět popis Olgy takto:
"Žena ve věku asi pětadvaceti roků, vysoká kolem 165 centimetrů. Plavovlasá, modré oči a bledý oválný obličej. Na sobě měla hnědý kostým a zelenou halenku. Vysoké boty a kožený opasek..."
Jiná četnická zpráva s pozdějším datem, z "9. února mladá žena v uniformě barvy khaki ve vysokých černých botách v doprovodu dvou mužů uloupila trafikantu Novotnému více než 6 000 cigaret (Historickým podkladem pro informace je výňatek z knihy J. Pospíšila, Hyeny, a také Rudolf Ströbinger, Rudá zrada a od: pan PhDr. Karel Richter, CSc., Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 103, 104, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)."
Ale objevili se i další příhody z pochodu partyzánské skupiny "Olga" Moravou, které také svědčily o svérázném jednání. Při putování se oddíl stále rozrůstal. Byli i akce na poškození německé válečné mašinérie. Bohužel, některé příhody končili i smrtí těch nevinných.
"Ve vesnici Koběřice velikášský chvastoun Houfek dal obecnímu sluhovi vybubnovat oznámení, že vesnici obsadil partyzánský oddíl Olga a kdo se do 8,00 hodin příštího dne pokusí opustit vesnici, bude zastřelen. Řezníkovi Hemalovi partyzáni zabavili 60 kg salámů. Oddíl se během svého tažení vesnicemi početně rozrůstal přijímáním dobrovolníků.
Koncem února se Houfek s Olgou dozvěděli, že na nádraží v Morkovicích stojí několik cisternových vagónů s benzínem. Rozhodli se provézt diverzní akci´Benzin´. 23. února kolem půlnoci obsadili nádraží, kde byl v té době přítomen pouze přednosta stanice Zavadil a jeden ze železničních zaměstnanců. Strhli telefonní vedení a zničili telegrafní přístroj. Pak otevřeli výpustné kohouty čtyřiadvaceti cisteren. Vyteklo z nich 512 600 litrů pohonných hmot. Přednostovi nařídili, že policii může uvědomit až v 8 hodin ráno.
Přednosta stanice rozkaz dodržel. Brněnské gestapo ho zatklo a jako pomahače partyzánů jej společně s obuvnickým dělníkem Květoslavem Kolaříkem poslalo na smrt (Historickým podkladem pro informace je výňatek z knihy J. Pospíšila, Hyeny, a také Rudolf Ströbinger, Rudá zrada a od: pan PhDr. Karel Richter, CSc., Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 104, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)."
A pak byly i akce, které svědčili o tom, že když máš zbraň, a lidi kteří tě poslouchají, přivede to člověka k pocitům, že smí vše, a že je neomylný, a má nekončící moc....!
"28. března vpadnou do zdislavického zámku. Zahradníka přinutí ke spolupráci. Přeruší telefonní vedení. Německého správce Langra zbijí a Houfek ho nakonec i s jeho manželkou odsoudí k smrti. Určí popravčí četu, která manžele odvede do sklepa a zastřelí.
Ze zámeckých zásob uspořádají divokou hostinu s nevázaným pitím vína. Přitom budou střílet do stěn a stropu, rozřezávat čalouny a vzácné obrazy. Opilí se odpotácejí s hulákáním do blízkého lesa."
A tady někde se skutečně muselo něco zlomit a jak Olga, tak Houfek dostali chuť na zabíjení...
"V Kvasicích odsoudili k smrti velitele české četnické stanice pro údajnou horlivou spolupráci s Němci. Poručík Houfek rozhodl o způsobu popravy: ´smrt úderem do hlavy a probodnutí srdce´."
Další poprava má následky pro jednoho z partyzánů. Je již natolik kontroverzní , že vyvolá reakci a dojde k obvinění velitele Houfka. Partyzán Jindřich Gloza se ozve, že nepřišel jen vraždit, ale že chce bojovat proti Němcům. Ale to neměl! Stalo se něco, co nesvědčilo o ničem dobrém...!
"Další poprava se uskuteční 12. dubna. Čtyři partyzáni na Houfkův rozkaz pověsí údajného českého zrádce. Mezi příslušníky skupiny se však začnou ozývat nespokojenci. Nejhlasitěji osmatřicetiletý Jindřich Gloza, otec tří dětí, který se po dva roky skrýval ve vesnicích a v lesích Chřibského pohoří, protože odmítl nastoupit práci v rámci totalitního nasazení v Německu. Přihlásil se k partyzánům, aby bojoval proti Němcům, ale ne proto, aby vraždil."
Rebelanta však ani Houfek, ani Olga, v oddíle nemůžou strpět. A následovalo řešení z těch nejstrašnějších možných...! Ströbinger píše (Rudá zrada) o tragické události, která se stane na Květnou neděli 1945:
"Partyzánský oddíl se právě pohyboval v blízkosti vesnice Nemochovice. Dvě ženy, zastupující velitelka Olga Františáková a partyzánka Marie Parollová, a muži z oddílu procházeli kolem vesnického hřbitova, když Pepek Houfek vydal povel k zastavení.
Gloza musel předstoupit. Pepek zuřil. Řval jako zvíře. Gloza podrývá autoritu. Kdo neuznává velitele, ten se staví také proti všem členům partyzánské jednotky. Gloza rozkazy kritizoval a velitele dokonce označil za specialistu na loupeže a drancování trafik. Tak vážné obvinění si Gloza odpyká...
Nešťastníka svázali a Pepek jmenoval tříčlennou popravčí skupinu, která měla ihned vykonat rozsudek. Odsouzený prosil o milost, ale Pepek nechtěl nic slyšet. Olga nepronesla ani slůvko ve prospěch Glozy. Odsouzeného odvedli do blízkého lesa...
Gloza se ještě, když ho vedli na popravu, pokusil uprchnout, ale neměl štěstí. Jeden z členů popravčí skupiny, Rus Timofej, ho srazil pistolí k zemi. Údajného zrádce měl podle Houfkova výslovného příkazu zastřelit český partyzán Jaroslav, ale usmrtit kamaráda bylo pro něj příliš. Prosil Timofeje, aby Glozu popravil místo něho. Timofej po krátkém váhání souhlasil. Poručil Glozovi, aby poklekl, a pak mu rychle vpálil dvě kulky do hlavy.
Pepek Houfek nebyl s hlášením o popravě spokojený. Chtěl se osobně přesvědčit, zda je ´zrádce´ opravdu po smrti. Když přišel na místo popravy, Glozovo tělo tam nebylo. Zmizelo. Partyzáni okamžitě zahájili pátrací akci. Ale nemuseli dlouho hledat. Ve vzdálenosti asi třiceti metrů našli těžce zraněného Glozu. Jeho utrpení ukončily další dva výstřely z pistole (Historickým podkladem pro informace je výňatek z knihy J. Pospíšila, Hyeny, a také Rudolf Ströbinger, Rudá zrada a od: pan PhDr. Karel Richter, CSc., Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 105, 106 vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)."