Mapa s postavením i 1. čs. armádního sboru na řece Ondavě, k datu 12. ledna

, a celkovými útoky RA do 18. února 1945. kdy v ČSR byla vojska již u Lipt. Mikuláše.
Nyní se přesuneme do prosince roku 1944, k 1. čs.armádnímu sboru, kde právě v řečené době, po těžkých a krvavých bojích v Karpatech, zaujaly vojáci sboru obranu na řece Ondavě. 1. čs. armádní sbor přešel pod velení sovětského 4. Ukrajinského frontu, kterému velel generál Petrov. Od 6. prosince roku 1944 se pásmo působení 1. čs. armádního sboru začalo rozšiřovat až dosáhlo své tehdejší největší šířky, téměř 40 km od vesnice Ciechania pod hlavním karpatským hřebenem až po Breznicu. Poté nastala v bojích přestávka, kterou rušila jen občasná střelba dělostřelectva a průzkumné aktivity hlídek. A právě doba bojového klidu, byla doba, kdy vrcholily sovětské intriky proti československé vládní delegaci, kterou vedl ministr Němec. Delegace londýnské exilové vlády tehdy přijela na osvobozené ČSR území v Podkarpatské Rusi, aby se podle československo-sovětské smlouvy /z 12. prosince 1943:
https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk ... A1_smlouva
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1946-11
a její vojenské části, dohody, z 8. května 1944: 5. dohoda o právech sovětských vojsk v ČSR podepsaná 8. 5. 1944 v Londýně; vymezovala pravomoci SSSR v ČSR jako v místě válečných operací; vláda měla přejít do rukou československých orgánů; viz i zde:
http://www.vhu.cz/zblizka-o-vzdalene-do ... ove-valky/
/ o správě osvobozeného území ujala svých pravomocí.
Ale již první rozhovor československého vládního delegáta se členem vojenské rady 4.

Ukrajinského frontu generálem Mechlisem (viz foto - má poznámka), v říjnu 1944, na velitelství frontu v Turku byl varovným signálem, "že tento stalinista, proslulý (svými pletichami i proti veliteli frontu generálu Petrovovi - má poznámka) svým zlovolným denuncianstvím, bude klást činnosti delegace všemožné překážky. Odevzdal jim do správy pouze několik nejvýchodnějších okresů... (Historickým podkladem pro informace je výňatek z: Drtina Prokop. Československo můj osud. Osud českého demokrata 20. století. Toronto: ´68 Publishers, 1982, Praha: Melantrich, 1991. 479 s, sestavil pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 14, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)!"
Mechlis pak požadoval, aby čs. vládní delegace "nezabraňovala Podkarpatorusům" v dobrovolném vstupu do RA. Určil jako působiště pro ČSR vládní delegaci město Chust.
Ministerstvo národní obrany ČSR, při londýnské exilové vládě, bylo rozhodnuto, vzhledem k oslabení 1. čs. armádního sboru, po dvouměsíčních krvavých bojích v Karpatech (na Dukle), stáhnout celý sbor z fronty na území osvobozené Podkarpatské Rusi (kde vyhlásilo Mobilizaci - má poznámka). Na osvobozeném území hodlalo MO vytvořit dokonce "Novou armádu ČSR" na základě Mobilizace vyhlášené tam dne 13. listopadu 1944. Tehdy bylo i ve válce, u většiny válčících armád, sovětskou RA nevyjímaje, úplně běžné, že se stáhl celý větší armádní útvar, doplnil se mužstvem a technikou, secvičil se s doplňky, a pak se nasadil zpět do boje...!
"Tím spíše bylo odůvodněné u československých jednotek, které měly dosud velmi omezené možnosti doplňování ztrát, a kterým se teprve nyní dostávalo možnosti mobilizovat do armády své vlastní státní příslušníky na svém vlastním území. Pokles početních stavů ve sboru byl vskutku katastrofální. Z původních šestnácti tisíc vojáků zbylo po skončení operace (v Karpatech a Dukle - má poznámka) celkem 9 754 lidí, z nichž pouze několik set přicházelo v úvahu pro přímý boj. Stažení z fronty k doplnění a reorganizaci bylo naléhavě nezbytné. Šéf čs. vojenské mise generál Píka neviděl prozatím jiné řešení než za frontou z prořídlých jednotek sestavit prozatím 3 až 4 bojeschopné prapory a dočasně zrušit podpůrné složky, pro které v dané chvíli nebylo dost lidí. Generál Ingr jeho návrh schválil a již 31. října 1944 telegraficky potvrdil, že ze zbytku bude možno postavit 3-4 prapory, které by dohromady mohly utvořit samostatnou divizi. Pěchotu předpokládal doplnit vojáky z útvarů těžkého dělostřelectva, které bude nutno pro nedostatek lidí prozatím zrušit. Tanková brigáda, která doposud nedosáhla plných početních stavů ani předepsaného vybavení tankovou technikou, měla být zatím zredukována na plnohodnotný tankový prapor (Historickým podkladem pro informace je výňatek z: Drtina Prokop. Československo můj osud. Osud českého demokrata 20. století. Toronto: ´68 Publishers, 1982, Praha: Melantrich, 1991. 479 s, vše sestavil pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 15, 16, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)! "
Takto nastíněná a vyhlášená reorganizace 1. čs. armádního sboru, vyvolala okamžitý odpor komunistické organizace, která tehdy měla celý armádní sbor politicky plně ve svých rukou... A začala se obávat ztráty svých pozic v něm (tolik svých kádrů tehdy zase neměla, aby rozšířenou armádu mohla politicky zcela ovládat... - má poznámka)..!
Komunisté v 1. čs. armádním sboru začali tlačit všemi dostupnými prostředky na generála Ludvika Svobodu, který měl být tehdy odvelen k velitelství osvobozeného území jako zástupce generála Hasala. A byl to právě generál Svoboda, který pod tlakem Sovětů prosazoval, aby armádní sbor, prý manifestující československo-sovětskou bojovou součinnost, setrval na frontě...!!!
Prosazoval až nakonec prosadil, že doplňování jednotek bude prováděno bez přerušení bojových úkolů. Oslabení důstojnického sboru řešil stejně jako provádění mobilizace jen o své vlastní vůli, třebaže mu to hlavní velitelství výslovně zakázalo.
V Londýně samozřejmě vzniklo pobouření nad svévolným postupem, že dokonce generál Neuman-Miroslav navrhl mimo jiné "neužívat a zrušiti všechna povýšení důstojníků, která provedl generál Svoboda" a zároveň nařídit "proti generálu Svobodovi soudní zákrok pro zneužití úřední moci." Náhle vyvstaly dávné a často záměrně vyprovokované spory mezi velitelem sboru a jeho nadřízenými orgány, které takřka předtím zapomenuty se znovu naléhavě oživily. Jedním z nich byl i případ Svobodovy objednávky nových stejnokrojů v Moskvě, která tehdy pobouřila Londýn.
"Veliteli sboru lze totiž zajisté sotva přiznat právo svévolně rozhodovat o tom, jaké uniformy budou nosit vojáci jeho sboru, zadávat jejich vyhotovení a nakonec ještě se sovětskou pomocí nedbat rozhodnutí nadřízeného náčelníka čs. vojenské mise dodat vyrobené stejnokroje přednostně do Chustu, kde jich bylo naléhavě zapotřebí pro materiální zajištění mobilizace, přinášející prospěch i doplňování početních stavů armádního sboru.
Nebrat na vědomí příkazy nadřízeného velení se v každé disciplinované armádě pokládá za vzpouru. V samotné Rudé armádě se odepření poslušnosti nadřízenému trestalo nekompromisně hrdelními ortely. Kdo nabádal a nutil generála Svobodu k odpírání poslušnosti, činil tak v naprosto zřejmé snaze narušit pravomoci ústředního velení čs. zahraniční armády, beztak již povážlivě narušované sovětským generálním štábem a velením 4. Ukrajinského frontu, ovládaným členem vojenské rady generálem L. Z. Mechlisem.
Právě nyní, v závěru roku 1944, začalo zřetelně vycházet najevo, že sovětské vojenskopolitické vedení si osvobozování Československa představovalo poněkud jinak, než je viděla československá exilová vláda na podkladě platných mezivládních smluv proklamací i příslibů sovětských představitelů. Centrální vedení československého politického i vojenského odboje již předtím v řadě klíčových situací organizování a bojového zasazení československých jednotek v SSSR naráželo na potíže signalizující, že sovětské velení v rozporu s deklarovanou pomocí československému odboji sabotuje a přímo maří jeho samostatné plány na všeobecné ozbrojené povstání na československém území v týlu německé fronty a vyvíjí velice důraznou a nyní dokonce až brutálně bezohlednou snahu o jeho podřízení svým plánům, založeným na takzvané nezištné internacionální osvobozenecké misi Rudé armády.
Ve dnech, kdy se po osvobození Podkarpatské Rusi, první územně celistvé součásti Československé republiky, zpod maďarské okupace měly ve smyslu květnové mezivládní úmluvy (vojenská část podepsaná 8. května 1944 - má poznámka) ujmout její správy, začalo vyplouvat na povrch, že sovětské orgány si československou vládu na Podkarpatské Rusi nepřejí, ježto v sovětských strategických plánech se počítá s připojením tohoto území k SSSR. Už dávno agenti NKVD s předstihem vyhledávání v řadách podkarpatoruských příslušníků čs. armádního sboru, jako byl poručík Petrus nebo podporučík Turjanica, připravovali podnícení protičeskoslovenského hnutí na osvobozeném území. Turjanica, který se dal přidělit k vládní delegaci již koncem října, dezertoval a v Zakarpatské pravdě uveřejnil 28. října štvavý článek proti sounáležitosti Podkarpatské Rusi a Československem. Bezostyšně odhodil své předchozí okázale projevované československé vlastenectví a tázal se nyní Rusínů v duchu nejsurovějších ´maďaronských´ štvanic, zda si přejí znovu nohu českého četníka na svém hrdle, zda se zase chtějí nechat ždímat, aby se za jejich peníze stavěly v Praze paláce, anebo chtějí raději vzít osud do svých rukou a spojit se s Velkou Ukrajinou a se Sovětským svazem (Historickým podkladem pro informace je zde: pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 17, 18, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)."
Na Turjanicu chtěl podat trestní oznámení vrchní polní prokurátor dr. Jaroslav Němec "pro zločin velezrady", ale nadřízený polní prokurátor na něho odmítl vydat zatykač. A když si dr. Němec postěžoval generálu Svobodovi tak ten mu odsekl rozčileně:
"To já jsem mu řekl, aby žádný zatykač nevydával. Jestli chcete vydejte si ho sám, ale já pak neručím za vaši bezpečnost v této armádě." Svoboda prý musel již tehdy vidět v pozadí sovětské zájmy, kterých je životu nebezpečno se dotýkat. A vliv na politické dění na Zakarpatské Rusi se pro exilovou vládu v Londýně a pro ČSR vůbec, stále více zmenšoval (Historickým podkladem pro informace je výňatek z: Drtina Prokop. Československo můj osud. Osud českého demokrata 20. století. Toronto: ´68 Publishers, 1982, Praha: Melantrich, 1991. 479 s, vše sestavil pan PhDr. Karel Richter, CSc., - Dobývání domova. Osvobozování Moravy a Čech bez cenzury a legend, str. 18, vydalo Nakladatelství NOOS s.r.o. v roce 2016, s jejichž laskavým svolením je možno mnou citace použít, jejich web je: www.noos.cz., na některých místech i s mým komentářem a textem.)! "