Mapa postavení armád 1. Ukrajinského frontu a jejich boj

do 6. května 1945, patrné jsou již i útoky směrem na jih do ČSR. Mapy jsou volně přístupné na několika webech, viz také zde: http://rkka.ru/imaps.htm
Maršál SSSR I. S. Koněv, velitel 1. Ukrajinského frontu se rozhodl ihned 4. května 1945, rozpracovat směrnici, kterou vydala STAVKA, způsobem, že nechal vytvořit, jako hlavní úderné uskupení, své pravé křídlo frontu. Jeho hlavní úderné uskupení se pak skládalo z 3. GA a 5. GA, 12. A, a jako hlavní úderná síly byla 3. GTA a 4. GTA, dále 25. a 4. gardový tankový sbor a 1. gardový jezdecký sbor. Hlavní úderné uskupení mělo za podpory hlavních sil 2. Letecké armády zaútočit z prostoru soustředění Reisa ve všeobecném směru na Prahu. Přitom mělo rozdrtit drážďansko-zhořelecké německé uskupení a již šestý den své útočné Pražské operace svou 3. GTA a 4. GTA osvobodit hlavní město ČSR Prahu (Historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 236, inv. čís. 2 673, sp. 2 609, l. 57-64.).
Foto maršála SSSR

I. S. Koněva.
"Ostatní síly úderného uskupení měly dosáhnout Prahy sedmý den útoku. Druhý úder měl front zasadit z prostoru severozápadně od Zhořelce směrem na Žitavu-Mladou Boleslav silami 28. a 52. A a 7. gardového mechanizovaného sboru. Vojska tohoto uskupení měla přejít do útoku třetí den operace. Třetí úder měla zasadit polská 2. A z čáry Kamenz-Neschwitz směrem na Pirnu a obejít Drážďany z jihovýchodu. Velitel frontu zdůraznil, že první dva dny operace musí být útok tankových vojsk velmi rychlý, aby se vojska zmocnila výhodných postavení v horských průsmycích dříve, než si tam nepřítel vybuduje obranu. Vojáci měli útočit i v noci a počítat s tím, že budou operovat v členitém horském terénu a že je proto třeba předsunuté oddíly vybavit přepravními prostředky. 1. gardový jezdecký sbor byl v záloze velitele frontu připraven krýt útočící vojska ze západu (Historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka svazek 5, Kapitola VIII., str. 284.).
Letecké zabezpečení útoku bylo uloženo 2. Letecké armádě. Na směr hlavního úderu bylo určeno 1 900 bojových letounů a na ostatní směry 400 letounů. Letectvo mělo krýt ze vzduchu soustředění a operace úderného uskupení frontu, přepravy přes Labe v prostorech Torgau, Mühlberg a Riesa a soustředěnými bombardovacími údery v pásmu 13. A, 3. GA a 5. GA ničit nepřátelskou živou sílu a dělostřelectvo, dále znemožňovat nepřátelským vojskům manévr po železnici do Prahy z východu a provázet útok tankových armád v celé hloubce operace (Historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 236, inv. čís. 2 673, sp. 2 022, l. 12-18.).
Velitel 2. Ukrajinského frontu maršál Sovětského svazu R. J. Malinovskij se rozhodl zasadit hlavní úder na Prahu z prostoru jižně od Brna silami 7. GA a později zasadit v jejím útočném pásmu 6. GTA, která by útočila na Novou Bystřici-Plzeň. Útok byl naplánován na 7. května. Za dva dni nato měla přejít do útoku 9. GA směrem na Retz-Písek. Druhý úder z prostoru západně Brna měla zasadit 9. května 53. A a v jejím pásmu zasazená 1. gardová jezdecko-mechanizovaná skupina skládající se ze dvou jezdeckých a jednoho mechanizovaného sboru. Na olomouckém směru měla rozvinout útok 40. A spolu s rumunskou 4. A (Historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 240, inv. čís. 2 779, sp. 1 935, l. 14-15.).
Foto

maršála SSSR R. J. Malinovského.
Celkem mělo úderné uskupení frontu určené k útoku na Prahu čtyři vševojskové a jednu tankovou armádu a jednu jezdecko-mechanizovanou skupinu, které podporovala 5. Letecká armáda s 1 100 letouny.
Velitel 4. Ukrajinského frontu armádní generál A. I. Jeremenko chtěl pokračovat v útoku, soustředit hlavní úsilí v pásmu 60. a 38. A a zasadit úder na Olomouc ze severu a severovýchodu. Aby vojska rychleji dosáhla Prahy, vytvořil velitel 60. A rychlou skupinu složenou ze střelecké divize na autech a z tankové brigády; byl připraven také, letecký výsadek v síle střeleckého praporu. Tato opatření byla učiněna z toho důvodu, že front neměl velké rychlé svazky. K leteckému zajištění útoku byla určena 8. Letecká armáda se 600 letouny. Čs. 1. armádní sbor měl pokračovat v útoku společně s 18. A.
Foto armádního generála

A.I. Jeremenka.
Podle plánu Pražské operace byla příprava vojsk a přeskupení jejich hlavních sil na plánované úseky průlomu provedena v neobyčejně krátké době. 3. GTA a 4. GTA a střelecké svazky 1. Ukrajinského frontu překonaly během tří dnů vzdálenost 100-200 km, od Berlína do výchozího prostoru severozápadně od Drážďan. Za tu dobu soustředila velitelství frontu na směru hlavního úderu velké síly. Značné přeskupení vojsk bylo provedeno také v 2. Ukrajinském frontu.
Vojska dala do pořádku zbraně, bojová vozidla, doplnila PHM a střeliva a vytvořila nezbytné zásoby potravin. Ranění a nemocní z armádních nemocnic byly předáni frontovým léčebným zařízením.
Velitelé a političtí pracovníci zatím mobilizovali vojáky k rychlému a vzornému plnění uložených úkolů. Bylo vynaloženo mnoho práce na to, aby příslušníci některých jednotek 1. Ukrajinského frontu překonali své sebeuspokojení, které se u nich objevilo po pádu Berlína a setkání s americkými vojáky na Labi. Političtí pracovníci vysvětlovali vojákům i důstojníkům význam osvobozeneckého poslání Rudé armády vůči dosud porobeným národům Československa a seznamovali je se smlouvou z 8. května 1944 o vztazích mezi československými úřady a sovětskými vojsky po vstupu Rudé armády na československé území /jaksi se však zapomnělo proškolit o stejné smlouvě jak NKVD tak i SMĚRŠ - má poznámka/ (Historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka svazek 5, Kapitola VIII., str. 284, 285.)."
Vojenská rada 1. Ukrajinského frontu ihned vydala "Směrnici", ve které se vojákům a důstojníkům vysvětlovalo, že RA vstoupí do spřáteleného ČSR, protože v něm musí zlikvidovat poslední ohniska a zbytky nacistického odporu a musí pomoci úplně osvobodit tamější lid od nacismu. "Vojenská rada frontu nařizovala sovětským vojákům a důstojníkům, aby se žádným způsobem nevměšovali do vnitřních záležitostí Československé republiky a ohleduplně se chovali k temnějším národním, lidovým nebo náboženským tradicím a obřadům (nařízení je jedna věc a skutečnost...? - má poznámka). Současně upozorňovala směrnice všechny vojenské osoby na to, že je nutno zvýšit bdělost a vést nesmiřitelný boj proti německé agentuře v Československu a proti zrádcům lidu, kteří napomáhali nacistům (Historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 236, inv. čís. 2 675, sp. 165, l. 167.).
Také mezi vojáky a důstojníky 2. a 4. Ukrajinského frontu, kteří už dávno operovali na území Československa, se prováděla politická práce. Velitelé a političtí pracovníci frontů informovali všechny příslušníky vojsk, že v Praze povstali pracující proti německým fašistickým okupantům, že vedou krvavé boje a netrpělivě čekají na okamžitou pomoc Rudé armády.
Tato zpráva ještě zvýšila útočný elán sovětských vojáků, takže nezadržitelně spěchali na pomoc bratrským národům Československa (Historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka svazek 5, Kapitola VIII., str. 285.)."
Dne 6. května, den před stanoveným datem, provedly předsunuté prapory divizí prvního sledu úderného uskupení 1. Ukrajinského frontu průzkum bojem. Spolu s nimi operovaly předsunuté brigády tankových sborů 4. GTA a 3. GTA. Průzkumem bylo zjištěno, že západně od Míšně vyklidila německá armáda svá postavení a ustoupila na jih. Odpoledne, po krátké, ale mohutné dělostřelecké přípravě přešly do útoku základní síly hlavního úderného uskupení, včetně 3. GTA a 4. GTA a 25. a 4. gardového tankového sboru. Nepřítel sváděl houževnaté obranné boje a kryl přístupy k Drážďanům od severu a východu. Odpor nepřítele byl však zlomen. 13. A pod velením generálplukovníka N. P. Puchova a 4. GTA pod velením generálplukovníka D. D. Leljušenka, které útočily na pravém křídle úderného uskupení, postoupily o 23 km.
Večer dal velitel frontu rozkaz 13. A, aby rychle zaútočila směr Praha (Historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 236, inv. čís. 2 673, sp. 2 609, l. 90.)."
Neočekávaný útok sovětských jednotek z prostoru severozápadně od Drážďan Němci nevydrželi, navíc jim úplně zmařil plány, kterými chtěli vysvobodit své obklíčené jednotky z města Vratislav.
Téhož dne (7. května) obnovila vojska sovětské 6. A pod velením generálporučíka V. A. Gluzdovského útok proti vratislavské posádce. Velitel německé obrany ve městě Vratislav uznal další odpor za beznadějný a kapituloval před sovětskou 6. A z 1. Ukrajinského frontu.
Rudá armáda "zajala 40 845 vojáků a důstojníků, kteří kapitulovali, ukořistila přes 10 000 pušek a samopalů, 416 kulometů, 146 děl a minometů a SHD a mnoho skladů s různými zbraněmi a vojenským materiálem (Historickým podkladem pro informace zde je: AMO SSSR, f. 236, inv. čís. 2 673, sp. 2 609, l. 78, sp. 2 448, l. 151.)."
Stejného 7. května pokračovaly jednotky 1. Ukrajinského frontu v útoku na levém břehu Labe. Sovětská 4. GTA, přestože útočila ve velice obtížném terénu, kterým horský terén pro tanky je, postoupila za den o 45 km, a 3. GTA obsadila po boji město Míšeň.
"Část sil 3. GTA pod velením generálplukovníka tankových vojsk P. S. Rybalka předešla pěchotu a pronikla k západnímu okraji Drážďan. Díky úspěšnému útoku tankových armád nestačil nepřítel včas zaujmout opevnění na německo-československých hranicích a organizovat pevnou obranu v horských průsmycích. 5. GA pod velením generálplukovníka A. S. Zadova, která útočila na Drážďany ze severu, pronikla k Labi a zahájila boje o město.
Polská 2. A, pod velením generálporučíka Karola Świerczewského, která operovala na severovýchod od Drážďan, zahájila útok 7. května ráno a do večera postoupila o 15km.
Ve stavu armády bojoval 1. samostatný tankový sbor a polská 2. dělostřelecká divize. 28. A pod velením generálporučíka A. A. Lučinského, zesílená 7. gardovým mechanizovaným sborem, pod velením generálplukovníka K. A. Korotějeva zasadily úder směrem na Zhořelec.
Svazky 52. A zahájily boje na severním okraji města. 21. A pod velením generálplukovníka D. N. Guseva se zmocnila města Striegau. Téhož dne (7. 5.) zahájil útok 2. Ukrajinský front. 7. GA pod velením generálplukovníka M. S. Šumilova zaútočila na nepřítele z prostoru jižně od Brna na frontě široké asi 25 km a do večera postoupila o 12 km.
Vojska 4. Ukrajinského frontu pokračovala 6. a 7. května v útoku na olomouckém směru v neschůdném hornatém a zalesněném terénu. Pravokřídelní jednotky 60. A, které velel generálplukovník P. A. Kuručkin, zmocnily se 6. května nepřátelských uzlů obrany, měst Krnova a Horního Benešova, a pronikly k severovýchodnímu okraji Olomouce. Houževnaté boje na přístupech k městu ze severovýchodu a východu sváděla 38. A pod velením generálplukovníka K. S. Moskalenka. 1. GA, jíž velel generálplukovník A. A. Grečko a 18. A pod velením generálporučíka A. I. Gastiloviče pronikly k Olomouci od jihovýchodu. Čs. 1. armádní sbor pod velením generála Karla Klapálka postoupil 6. května o 20 km. 40. A z 2. Ukrajinského frontu pod velením generálporučíka F. F. Žmačenka útočila na Olomouc z jihu, vstříc jednotkám pravého křídla 4. Ukrajinského frontu. Do večera se vzdálenost mezi fronty zkrátila na 20 km. Hitlerovským vojskům operujícím východně od Olomouce hrozilo obklíčení (Historickým podkladem pro informace zde je: Velká vlastenecká válka svazek 5, Kapitola VIII., str. 286.)."