Je to veľká škoda, že tie spomienky sa nezachovali vtedy ked ešte bolo možné ich pučuť z prvej ruky. Ja sa skúsim ešte spýtať na nejaké zaujímavé detajli a ak budem mať naozaj ale naozaj veľké šťastie možno nikde najdem aj životopis môjhoé predka. Mám totiž takú skusenosť, že práve v takých to prameňoch sa dajú nájsť celkom zaujímavé detajli, aj ked prirodzene, nerobím si iluzie o ich 100% presnosti.Lord píše:Rase až ke Kavkazu ? To se mi nezdá, nebylo to spíše jen až k Donu, Volze na jihu, nebo ani to NE. Pro představu mapka a zelená. Ano „starý otec“ mohl přejít, hranice nebyla relativně daleko ( 500 km a dál), pěšky to je horší. I když klobouk dolů, že to ustál. Ta epopej domů by mohla bejt zajímavá, kdyby si jí pamatoval
Osum roků v temném hrobě
Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase
Re: Osum roků v temném hrobě
“Není mé pravdy,” řekl Josef Arimatejský. “Je jen jediná pravda pro všechny.”
“A která je to?”
“Ta, ve kterou věřím.”
(Karel Čapek, Kniha apokryfů - Pilátovo krédo)
“A která je to?”
“Ta, ve kterou věřím.”
(Karel Čapek, Kniha apokryfů - Pilátovo krédo)
Re: Osum roků v temném hrobě
Teda je to OT, ale já se začal pídit po předcích ze strany mé matky (otcovu linii mám zmapovanou až do 17. stol.). Praděda z matčiny strany bojoval za R-U na italské frontě jako pozorovatel/střelec na letounu (byl vyučený zámečník a hodinář), jeho letoun sestřelili (nebo havaroval, to nevím) a praděd strávil zbytek války v lazaretu (zpíval jim tam prý sám Caruso)... Proč to sem píšu - zajímá mě jedna věc, jak zjistit u kterého fliku praděd sloužil (já stěží zjistil které fliky byly na italské frontě, nějaký seznam personálu s mojí němčinou prostě nejsem schopen dohledat). Za rady děkuji :-)

"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Re: Osum roků v temném hrobě
Čo takto skúsiť nájsť nejaký centrálny archív letectva priamo vo Viedni? Myslím, napísať im či by boli schopní vo svojej evidencii nájsť meno tvojho predka a jeho údaje.
Či takéto niečo ako centrálny letecký archív K.u.K neexistuje?
Či takéto niečo ako centrálny letecký archív K.u.K neexistuje?
Re: Osum roků v temném hrobě
Lucius: Právě že nevím... A mám velký problém s jazykem, ve Vídni sem sice pracovně dost často, ale německy umim tak ono známe "sheise katze"... Propátral jsem internet jak českej, tak anglickej, ale bohužel jsem nenarazil na nic podrobnějšího, než jaké fliky byly na italské frontě... Nepotřebuju aby mi to někdo našel, ale jestli má někdo s podobnou záležitostí zkušenosti, tak aby se podělil jak se k informacím dostal :-)

"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Re: Osum roků v temném hrobě
Nevím, když jsem občas koukal na „Tajemství rodu“, tak lze v záznamech a matrikách najít dost. Předkové byli většinou velcí junáci a hrdinovéCAT píše:Teda je to OT, ale já se začal pídit po předcích ze strany mé matky (otcovu linii mám zmapovanou až do 17. stol.). Praděda z matčiny strany bojoval za R-U na italské frontě jako pozorovatel/střelec na letounu (byl vyučený zámečník a hodinář), jeho letoun sestřelili (nebo havaroval, to nevím) a praděd strávil zbytek války v lazaretu (zpíval jim tam prý sám Caruso)... Proč to sem píšu - zajímá mě jedna věc, jak zjistit u kterého fliku praděd sloužil (já stěží zjistil které fliky byly na italské frontě, nějaký seznam personálu s mojí němčinou prostě nejsem schopen dohledat). Za rady děkuji :-)

Co jsem narychlo vygooglil.
Jiří RAJLICH (ed.): Byl jsem mechanikem hejtmana Brumowskiho. Ze vzpomínek Františka Šimka na jeho službu u letecké setniny Flik 41J na italské frontě roku 1918. Historie a vojenství č. 2/2006.
Potom by ti mohli poradit možná u „konkurence“. Seznam leteckých setnin už znáš.
http://forum.valka.cz/index.php/f/510263
Jenže tam pravda nenajdeš seznam všech členů, max. velitele, umístění, a když byl někdo známější, tak se píše.
No pokud chceš něco naštudovat sám, musíš se holt naučit německy. V archivech by to šlo asi najít.
No a poslední naděje Jan J. Šafařík. Stránky http://aces.safarikovi.org/





Re: Osum roků v temném hrobě
Tak jsem zjistil, že podobný příběh je u pevnosti Osowiec. Při ústupu Ruských vojsk v roce 1915, došlo údajně k zavalení skladu proviantu. Zde měl zůstat uvězněný hlídač, který zde devět let přežíval jen na konzervách. V roce 1919 připadla pevnost Polsku a zhruba v roce 1924 se vydali prohledávat trosky hledači železa. Dostali se až k onomu zavalenému skladu. Ruský hlídač ohrožoval překvapené dělníky puškou a nechtěl sklad opustit bez rozkazu, když jej vyvedli z trosek, údajně oslepl. Reálnost této legendy nechám na vás, ale je docela zajímavé, jaké senzační legendy kolem těchto tajemných zbořenišť vznikly.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček