Mayská říše

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9326
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Mayská říše

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Mayská říše

Pojmem Mayská civilizace (cca 2500 př. n. l. – 1520/1697 n. l.) se rozumí území tzv. Mayské říše, přesněji řečeno konfederace městských států, která se rozprostírala na celém poloostrově Yucatán a protilehlém území až po Tichý oceán. Tedy v celé dnešní Guatemale, Belize, severozápadním Hondurasu, v mexických státech Yucatán, Quintana Roo, Campeche, Chiapas a na východě mexického státu Tabasco. O prvních Mayích můžeme podle posledního výzkumu mluvit už od roku 2500 př.n.l., čili přibližně s výskytem prvního zemědělství. Většina nálezů pochází až z období po roce 1500 př.n.l. Někdy ve středním předklasickém období převzali Mayové od Olméků systém hierarchické společnosti vedené králi a šlechtici. Nížinní Mayové vytvořili kmenové konfederace, zatímco Mayové ve vysočinách se podrobovali nadřízeným králům nebo náčelníkům. V nížinách se králové objevili až od pozdního předklasického období, král se tehdy nazýval ahaus (velkokrál). Podobně jako mnohé jiné civilizace, ani mayská společnost nikdy netvořila jednotnou říši, ale v klasickém období k tomu měla blízko, protože v nížinách existovala dvě velká království – Tikalské a Calakmulské. Mayská nížinná civilizace klasického období dosáhla v každém ohledu nejvyšší kulturní úrovně ze všech známých kultur předkolumbovské Ameriky. V klasickém období se mayská společnost členila na vládnoucí vrstvu (vládce, šlechtu, jejich rodinu s jejich družinou a dvořany) a kněze, střední vrstvu (jako dnes – specialisté, řemeslníci, manažeři a úředníci; vlivní lidé z této vrstvy se dostali i do vládnoucí vrstvy), bojovníky, otroky (výlučně zajatí nepřátelští vojáci) a ostatní. Společenské vrstvy se podobaly odděleným kastám. Kněží byli často současně vládci a naopak.
Budovala se města s nádvořími na náboženské obřady, chrámy, paláci, či hřišti na míčové hry. Město se chápalo spíše jako kultové středisko než jako místo na bydlení. Mayské chrámy, stavěné jako mohutné stupňovité kamenné stavby, bývají pro svou podobnost s egyptskými pyramidami nazývány chrámové pyramidy. Na začátku roku 2018 objevil na severu Guatemaly mezinárodní tým vědců, pomocí laserové technologie LIDAR, desítky tisíc dosud neznámých staveb mayské civilizace, včetně pyramid a paláců. Tyto ruiny byly po staletí ukryty pod hustou pralesní vegerací. Pozůstatky byly objeveny v departementu Petén na rozloze 2100 čtverečních kilometrů. Objeveny byly desítky mayských měst, ve kterých mohlo žít až deset milionů lidí, tedy dvakrát až třikrát více, než vědci doposud předpokládali. Podle archeologa Thomase Garrisona z Ithaca College v americkém státě New York, který se na využívání technologie LIDAR specializuje, objev přepíše dějiny civilizace středoamerických indiánů. Nový objev podle Garrisona dokazuje, že mayská civilizace vytvářela města hustěji osídlená, komplexnější a více propojená, než se doposud myslelo. Na rozdíl od jiných civilizací, jejichž pole a stavby zničily kultury, které přišly po nich, v případě Mayů zůstala značná část uchována právě díky vegetaci, která ji léta před zraky lidí ukrývala, vysvětlil Garrison. V turisty vyhledávaném mayském městě Tikal se dokonce podařilo objevit dosud neznámou pyramidu, o které si vědci dříve mysleli, že je to malý kopec.
Zánik Máyské kultury je dodnes nevyjasněný. Vrchol mayská kultura dosahuje po roce 800 a následně dochází k postupnému opouštění měst v jižních nížinách, čím tzv. klasické období skončilo. Mayové jižních nížin se změnili na primitivní pěstitele kukuřice, Mayové severních nížin se dostali pod vliv Toltéků a později se rozpadli na množství (ne nevyspělých) samostatných států. Mayové ve vysočinách se změnili v agresivní bojovníky. V takové situaci přišli okolo roku 1520 první španělští dobyvatelé, kteří okolo roku 1550 dobyli většinu mayského území (Petén až roku 1697).

Zdroj:
https://www.theguardian.com/science/201 ... lan-jungle
http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalost ... li-1342960
https://cs.wikipedia.org/wiki/Maysk%C3%A1_civilizace

Obrázek

Obrázek
snímky pořízené pomocí laserové technologie LIDAR

Obrázek

Obrázek
Wolf
rotný
rotný
Příspěvky: 81
Registrován: 20/3/2016, 12:56
Bydliště: Košice

Re: Mayská říše

Příspěvek od Wolf »

Mal som to šťastie pozrieť si minulý rok 2 mayské mestá a stálo to za to. Ak budete mať príležitosť, určite neváhajte a choďte si pozrieť. Navštívil som Altun Ha v Belize a Chichen Itza v Mexiku. Altun Ha bolo menej zachované, na druhej strane sa však dalo vyliezť na pyramídy. Chichen Itza bolo lepšie zachované (resp. lepšie povedané zreštaurované) ale nedalo sa dostať do/na budovy. Veľmi zaujímavá bola architektúra budov, ktorá umožňovala vznik ozvien a rôznych zvukových javov. Napríklad v jednom komplexe - "štadióne" (hřiště na Tlachtli) bolo podľa sprievodcu možné dorozumieť sa rečou medzi dvoma "tribúnami" pre vyvolených na cca 150 m bez kričania.

Ďalšími zaujímavosťami o Mayoch je, že: používali symbol pre nulu (čím predbehli Európu o pár storočí) a mali veľmi presný kalendár (opäť presnejší ako v Európe). Podľa ich výpočtov bol rok dlhý 365,242 dňa, pre porovnanie moderné výpočty ukazujú 365,242198.

Obrázek
Altun Ha, Belize

Obrázek
Obrázek
Chichen Itza, Mexiko

https://cs.wikipedia.org/wiki/Chich%C3%A9n_Itz%C3%A1
http://www.storyofmathematics.com/mayan.html
Odpovědět

Zpět na „státy a říše“