Mapa
japonských agresí od roku 1931 do roku 1937. Pro Palbu nakreslil Roz.
Další jednání v SN o Mandžusku.
Jak bylo minule řečeno, další jednání ve Společnosti národů (dále též SN) začalo 16. listopadu 1931. Rada SN se k němu sešla toho dne v Paříži, kde jí předsedal francouzský ministr zahraničí Aristid Briand. Dalšími jednajícími byli za VB sir John Simon, za USA, jako neoficiální, tzv. "styčný činitel" tam byl vyslán velvyslanec Spojených států v Londýně Charles B. Dawes. Úloha Dawese byla popisována jako sporná, neboť se většiny jednání vůbec neúčastnil.
Nejvíce zprvu hovořil japonský delegát, který stále točil okolo jednoho základního argumentu, že Čína, podle něho, stále není schopna dostát svým závazkům, které vyplývají z mezinárodních smluv a proto musela japonská vojska zasáhnout...!!! Stále se tak nic neměnilo. Jakýs takýs obraz přinášel až 21. listopad, když Jošizawa náhle, a pro většinu překvapivě, navrhl jménem své vlády, aby "Společnost národů vyslala zkušební komisi přímo na místo". Čínský delegát tohle prosazoval již několikrát předtím a již delší dobu, ale japonská strana to nechtěla až do stávajícího okamžiku vůbec přijmout. A proč ta změna? Prostě Japonci chtěli získat čas, aby mohli své pozice v Mandžusku lépe upevnit.
Zástupce Číny, dr. Sze, odmítl den poté co Jošizawa návrh přednesl s japonskou stranou jednat, pokud "bude trvat jejich agrese". Ve svém memorandu pak varoval: "Zkoumání případu, aniž by současně došlo k přerušení nepřátelství a stažení vojenských sil, ... by mohlo vést k přehlédnutí některých skutečností a japonská nezákonná okupace čínského území by mohla trvat dlouhou dobu." Neštěstím doby a místa bylo, že nejen tehdejší americký státní tajemník Stimson, ale především pak Rada SN, váhala s označením Japonska jako agresora! Nepochopitelně byl tehdy, a to několikrát, vysloven názor, že říznější vystupování proti Japoncům by mohlo "zranit jejich citlivou národní hrdost", vláda strany Minseitó, reprezentující relativně nejsmířlivější elementy v japonské politice, by mohla padnout a poté by prudce klesla šance na mírové urovnání konfliktu (ejhle jak působily "kabaretní, předstírané vojenské puče v Tokiu...)! Nebyly to jen puče v Tokiu, co tehdy působilo na Radu SN. Vzpomeňme jen, že se jednalo o dobu po Velké válce a ve velmocích světa tehdy vládla doba kompromisních stanovisek až tzv. smířlivost za každou cenu (tzv. appeasement - usmiřovací politika ústupků protivníkovi..). Zároveň si však velmoci chtěli bránit své zájmy na Dálném východě a sice na úkor Číny.
Z historických archivů i těch diplomatických, český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, ve své knize - Japonská válka 1931 - 1945, str. 43 až 54. - a v Použité podklady, a zde pak stejné je i v Tři vojevůdci. Heihačiró Togó, Isaroku Jamamoto, Tomojuki Jamašita. Edwin P. Hoyt a též Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 85 až 108, rok vydání originálu 1986., popisuje A. S. další vývoj slovy, cituji:
"Stimson se nakonec rozhodl pro ostřejší formulace, ale to také zatím bylo vše. 18. listopadu americký státní tajemník napsal Dawesovi do Paříže: ´Postoj Japonska směřuje k tomu, aby mne donutil přistoupit k řešení, která tato vláda může přijmout ve světle toho, že mnohé smlouvy se stávají stále beznadějnějšími...´ Stimson však v žádném případě neuvažoval o možnosti zasáhnout proti Japonsku silou a rozhodně nechoval sympatie pro úsilí dr. Szeho ´zapojit všechny národy světa do války proti Japonsku.´ "
I z dalších postupů, které z historie známe víme, že tehdejší Společnost národů, stejně jako Rada SN, byl pomalý a těžkopádný mechanismus, který ani v případě Japonska, ale ani za tři roky Itálie a později i Hitlerova Německa nebyl vůbec schopen postavit nějakou hráz proti agresorovi. Což se ukazovalo právě zde u Japonska již v letech 1931,32. Poslechněme si dále:
"Rada SN projednávala podrobnosti o vyslání komise na Dálný východ, kde ovšem japonský nástup dále pokračoval. V pátek 27. listopadu 1931 japonské deníky oznámily ve zvláštním vydání postup japonských jednotek na mandžuské Ťin-čou, prozatímní sídlo Čang Süe-linga a vládních orgánů. V této souvislosti Stimson na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že ´stěží může uvěřit zprávě o postupu generála Hondžóa (zde viz foto

generála Shigeru Hondžóa) k Ťin-čou, když před pouhými třemi dny dostal ujištění o tom, že proti Číně nebudou prováděny další nepřátelské operace a nebudou vydávány žádné rozkazy v tomto směru.´ Japonský tisk reagoval na toto prohlášení podrážděně, ministr zahraničí Šidehara jím byl dokonce obžalován z prozrazování vojenského tajemství."
No a japonská Kuantungska armáda prostě jen, pod dojmem novinových článků, a to jen na pár dní, přibrzdila postup na Ťin-čou. Noviny však spustily, na druhé straně však okamžitě - protivládní agitaci a demise premiéra Wakacukiho byla na spadnutí. Nyní se čekalo na verdikt SN.
10. prosince 1931 proběhlo hlasování na půdě Společnosti národů, usnesení bylo nemastné neslané. Samozřejmě však Japonsko nebylo označeno za agresora, jen bylo rozhodnuto vyslat již řečenou vyšetřovací komisi. Ale Japoncům to jistě nevyhovovalo, neboť v komise, ať už by bylo její složení jakékoli, mohla komplikovat situaci, a to jak v souvislosti s domácím vývojem v Japonsku, tak pokud šlo o postoje Číňanů a světové veřejnosti.
"Den po rozhodnutí ve Společnosti národů Hirohito konečně přijal rezignaci Wakacukiho kabinetu. Podle tradiční zvyklosti byl vyslán posel do sídla knížete Saiondžiho v Okicu, aby zjistil názor starého muže na osobu nového premiéra. Poslem byl tentokrát sám baron Harada, tajemník knížete. Saoindži se barona ironicky zeptal, ´koho vybral Klub jedenáctky´, a když se Harada zmínil o předáku strany Seijúkaj Inukaiovi, suše poznamenal: ´V tomto případě je Inukai nevyhnutelný´.
Tak jako tak odpor knížete netrval dlouho. 12. prosince vystoupil z vlaku na tokijském nádraží Šimbaši, aby ´splnil obtížnou povinnost vybrat příští kabinet.´ Rozrušený Harada již z nádraží telefonoval Kidóovi, že kníže přijal nominaci Inukaie. Tento politik zformoval 13. prosince kabinet, kterému připadla zvláštní role, hovoříme-li o meziválečném období v Japonsku. Inukaiova vláda byla totiž poslední, v níž měli převahu a rozhodující vliv zástupci politických stran. Poté už vznikají pouze tzv. nadstranické kabinety, složené ze zástupců armády, byrokracie a případně i politických stran. S nástupem nové vlády získali stoupenci expanze důležité pozice. Generál Araki se stal ministrem války. Kenkiči Jošizawa ministrem zahraničí."
Když pak 16. prosince rezignoval generál Hanzo Kanaja na funkci náčelníka generálního štábu pozemních sil, bylo v japonské vojenské hierarchii důležité kdo převezme tuto klíčovou pozici v armádě (Nejvýznamnějšími v armádě byly funkce ministra války, náčelníka generálního štábu a generálního inspektora vojenského výcviku - proto ten důraz.). "Císař Hirohito se postavil proti nominaci generála Minamiho", překonal odpor knížete Saiondžiho i předáků "seveřanů" v armádě a 23. prosince prosadil do řečené funkce militantního "prince Kanina. Tento šestašedesátiletý císařův prastrýc byl šedou eminencí císařské rodiny, dokonale znal všechna tajemství císařské rodinné politiky, jeho muži byli generálové Tatekawa a Koisó, kteří měli lví podíl na přípravě a provedení agrese v Mandžusku. Princ sám setrvá ve funkci až do podzimu 1940, bude se podílet na přípravě série operací na kontinentě - obsazování severního Mandžuska počínaje a okupací severní Indočíny v roce 1940 konče. Z taktických důvodů funkci opustí - člen císařské rodiny se nemohl, alespoň formálně, podílet na rozpoutání světové války, jejíž výsledek se pro Japonsko poměrně brzy stane nejistým. Ještě než v květnu 1945 zemře, bude princ svědkem porážek Japonska."
Exstrémistická část japonské společnosti přijala pak jmenování prince Kanina do funkce náčelníka generálního štábu pozemních sil s velkým jásotem. Konaly se velké a bujaré oslavy, které po zvolení prince Kanina uspořádal stařičký Micuri Tójama a další předáci ze Společnosti černého draka a to při příležitosti masového oslavného shromáždění na stadionu Meidži v Tokiu. Hovořilo se o tom, že v historii nebyla tak velkolepá oslava uspořádána při příležitosti nástupu jakéhokoliv nového náčelníka generálního štábu armády. Více než 18 tisíc členů ultranacionalistických organizací, veteránských spolků, mládežnických, ženských, kulturních a osvětových organizací přišlo na stadion "poděkovat" císaři za to, že jmenoval člena vlastní rodiny do veřejné funkce.
Diplomatické historické archivy ukrývají různá tajemství, ale i různá běžná dění, která se v Japonsku v období začátku 30 let 20. století stala. Český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc, ve své knize - Japonská válka 1931 - 1945, str. 43 až 54. - Použité podklady, a zde pak stejné je i v Tři vojevůdci. Heihačiró Togó, Isaroku Jamamoto, Tomojuki Jamašita., Edwin P. Hoyt a též Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 85 až 108, rok vydání originálu 1986., A. S. popisuje další příhodu, která souvisí s princem Kaninem (zde viz foto

prince Kanina, volně přístupné na několika webech a i na Wikipedii) a oslavou jeho zvolení do funkce náčelníka generálního štábu pozemních sil, a popisuje ji slovy, cituji:
"Reportáž o průběhu shromáždění (na stadionu Meidži v Tokiu) byla dokonce vysílána rozhlasem, princ Kanin, jako první člen císařské rodiny mluvil do radia. Ostatně jeho vystoupení bylo 'zlatým hřebem' programu. Nový náčelník generálního štábu oslňoval svou skvělou maršálskou uniformou a jistě působila i jeho krátká řeč, v níž vyzval 'k národní jednotě a službě trůnu'. Takové tedy bylo ovzduší v samotném Japonsku v době, kdy se Kuantungská armáda rozhodla dokončit okupaci Mandžuska."
Pokračujme dál o politickém dění světa, které svědčí o předchozích slovech, když řekneme, že americký velvyslanec v Tokiu Forbes Stimson dne 22. prosince psal do Washingtonu: "Pokračují aktivní přípravy dalších operací v Mandžusku, kde, jak se zdá, dostala armáda volnou ruku." Na Dálném východě ukazovalo veškeré dění na to, že Japonci chtějí vytlačit Číňany, jejich armádu i politické představitele za Velkou zeď. Japonci veškerou finální přípravu ukončili do posledního týdne roku 1931. Již také 26. prosince, tedy tři dny po zvolení prince Kanina do funkce náčelníka generálního štábu pozemních sil, vydalo japonské ministerstvo zahraničních věcí zprávu, že "aktivita banditů v okolí Ťin-čou pokračuje", což byl neklamný signál toho, co bude následovat. Čínský maršál Čang Süe-liang okamžitě nařídil stažení všech čínských jednotek z Mandžuska - což také okamžitě hlásil, dne 29. prosince z Číny, americký velvyslanec Nelson Johnson a žádal diplomatický zásah své vlády. Americký státní tajemník Stimson se ještě pokusil podniknout určité kroky v tomto směru a varoval Japonce, že "postup na Ťin-čou by bylo nutno považovat za zcela jasnou agresi". Jenomže už bylo pozdě, veškeré výzvy a konání se minuly účinkem, neboť 3. ledna 1932 Japonci město Ťin-čou okupovali i s okolím. O dva dny později, tedy 5. ledna 1932, mohl plukovník Itagaki odletět ze štábu Kuantungské armády do Tokia, aby císaři Hirohitovi a generálnímu štábu ohlásil, že "byla zlomena páteř odporu Číňanů".