Mapa,
na které jsou japonské agrese mezi roky 1931 až 1937. Pro Palbu nakreslil Roz.
Ještě než mohl vstoupit v platnost japonský návrh na příměří v Šanghaji, návrh, který vycházel z pětibodového návrhu západních velmocí a USA, situace ve městě se ještě více přiostřila. Dokonce se den 7. února 1932 stal "černým dnem" japonského válečného námořnictva. Neúspěchy v boji ve městě Šanghaji znamenaly, že japonská námořní pěchota zaznamenala v bojích i porážky a nepostupovala. Stalo se takřka dříve nemyslitelné, admirál Šiozawa musel požádat o spolupráci, přesněji řečeno o pomoc, japonské pozemní síly. Dne 7. února se tak musela v Šanghaji vylodit smíšená brigáda pozemních sil, což bylo 10 000 vojáků a důstojníků, "aby vytrhla trn z paty Šiozawovým modrokabátníkům" (zde viz mapu

japonských útoků a čínské obrany Šanghaje v roce 1932. Mapu jsem nalezl volně přístupnou na internetu,). A i když obě vojenské složky japonských ozbrojených sil měly v polovině února roku 1932 v Šanghaji skoro 20 000 mužů, nedařilo se boje ukončit vítězně (foto
obránců v Šanghaji v roce 1932. Foto volně přístupné na několika webech.). Bylo však patrné, že záměr akce jako celek, "stínové" boje na odvrácení pozornosti se podařily! Akce splnila účel.
Kromě však řečeného se zhoršila situace v samotném Japonsku - došlo k vnitřní krizi, která se dál stupňovala až do květnového pokusu o puč. Stále více a více se stupňovala aktivita krajně pravicových nacionalistických sil a militantních organizací. K jedné z nich, Bratrstvu krve, patřil i Tadaši Konuma, mladík (22 let), který 9. února zavraždil Džunosuke Inoueho, což byl bývalý ministr financí ze strany Minseitó. K tomu pak český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., kniha - Japonská válka 1931-1945, str. 54 až 64, stejné viz Použité podklady a v nich stejné je i v Tři vojevůdci. Heihačiró Togó, Isaroku Jamamoto, Tomojuki Jamašita. Edwin P. Hoyt a též Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 85 až 109., rok vydání originálu 1986. A. S. píše, cituji:
"Konuma zasáhl šestašedesátiletého Inoueho třemi ranami z revolveru do zad, politik byl okamžitě mrtev. Policie vraha bez nesnází zjistila. Zdá se, že se k němu chovala velmi ohleduplně neboť Konuma o několik měsíců později před soudem vypadal jako ´dokonalý obraz zdraví´."
Ve stejné době atentátu, se Tokio připravovalo na uzavření příměří, a to v co nejkratší době.
Už dne 8. února 1932 odjel v souvislosti s příměřím do Šanghaje Jósuke Macuoka, což byl člen užšího císařova okruhu od poloviny 20. let, absolvent Oregonské univerzity. Macuoka byl i pozdějším ministrem zahraničí, který se vehementně, zasazoval o upevnění svazků s Německem a Itálií.
"Tento císařův emisar zastával názor, k němuž se přikláněla řada vlivných osob, především v ozbrojených silách. Soudil totiž, že by v Šanghaji nemělo být uzavřeno příměří do té doby, než japonská armáda dobude výrazného vítězství. K tomu ovšem bylo třeba dalších posil. Během tří dnů, od 14. do 16. února, Japonci v Šanghaji vylodili dalších 20 000 vojáků.!
V Japonsku pak po 15. únoru vrcholily předvolební aktivity obou dvou hlavních politických stran, militantní a diktátorské strany Minseitó, kterou reprezentoval Wakacuki a demokratičtější strany Seijúkaj, kterou reprezentoval Inukai. Strana Minseitó šla do voleb s kritikou vlády, především dolarové machinace, která vedla ke snížení životní úrovně obyvatelstva. Ale i když Inukaiova strana Seijúkaj měla odpovědnost za řečené machinace a i odpovědnost za šanghajskou válku, vyhrála dne 20. února 1932 překvapivě volby - získala v parlamentu 303 hlasů, kdežto Menseitó měla jen 146 poslaneckých křesel. Bylo patrné, že nová hrozba pučem k níž se před volbami uchýlila krajní pravice, nefungoval nijak zvláště, a dle očekávaných předpokladů.
Již týden po volbách vyvíjeli Japonci horečnou činnost a měli k tomu hned několik důvodů.
Předně tedy, dne 29. února 1932 (rok 1932 byl přestupný rok), měla dorazit mise SN, vedená lordem Lyttonem. Dalším důvodem horečné činnosti bylo, že na počátku března 1932, Japonci plánovali vyhlášení státu Mandžukuo (Man-čou-kuo) a současně chtěli dosáhnout jednoznačného a rozhodujícího vítězství nad Číňany v Šanghaji. Pokud by se vše vyvíjelo dle japonských plánů a představ, mise SN by na místě spatřila naprosto neuvěřitelnou proměnu k k lepšímu. V Šanghaji by již nezuřily žádné boje. V Mandžusku by již tzv. "Nový národ" získal nezávislost a celá krize na Dálném východě by byla"nějakou" minulostí. Lyttonaova komise tak měla být zcela bez práce.
Část politické špičky Japonska se v oné době, především se jednalo o skupinu "Velkých bratří", kteří byli úzce spojeni s trůnem, se začala opět zabývat myšlenkou převratu, který by vynesl k moci muže tvrdé ruky!
"Byla středa 24. února 1932, když se sám kníže Konoe (zde viz foto
knížete Fumimaro Konoe. Foto volně přístupné na několika webech.) vypravil do Okicu, aby tam přesvědčoval stařičkého knížete Saiondžiho (foto,
posledního žijícího "Gendžó"

z období Meidži, knížete Kinmochi Saiondži /Saionji/, foto volně přístupné na několika webech.), aby přijal tuto ideu převratu a schválil nominaci generála Arakiho do úřadu premiéra. Současně Konoe Saiondžiho informoval o dalších plánovaných změnách. Do úřadu strážce tajné pečeti by měl přijít jeden z císařových strýců - buď princ Higašikuni, nebo princ Asaka.
Třiaosmdesátiletý stařec z Okicu však odmítl Konoeho návrhy. Nebyl vcelku proti nominaci Arakiho, ale nesouhlasil s postupem, jímž se měl tento generál dostat k moci. Změna v úřadu strážce pečeti mu asi také nebyla po chuti. Vždyť právě Fudžiwarové - tedy rod Saiondžiho i Konoe - měli tuto hodnost po celá staletí."
Saiondži měl, dle zápisů v historických archivech říci: "Předtím, než doporučím jakékoli jmenování tohoto druhu, vzdám se hodnosti nejstaršího poradce císaře. Vzdám se všech titulů a privilegií, stanu se řadovým občanem", tak prý pohrozil Saiondži zcela zmatenému princi Konoemu před jeho odjezdem zpět do Tokia.
Ve stejné době, o které je řeč, se šanghajská válka chýlila ke svému konci, i když se někde ještě střílelo.
"Na výzvu Společnosti národů ze 16. února 1932 Japonci odpověděli značně arogantně. Innukaiova vláda odmítla jakoukoli odpovědnost za krizi v Šanghaji. Svou hlavní argumentaci opřela o pobuřující tvrzení, že ´Čína není schopna jednat jako suverénní stát´ a nevraživé stanovisko k aktivitě jiných států jasně vyjadřovala formulace, že ´Japonsko má přirozeně, daleko lepší možnost posuzovat fakta než kterákoli vzdálená mocnost´".
Ve velkých denících mnoha států, stejně jako i v ranním vydání japonských novin si čtenáři dne 27. února 1932 mohli přečíst přetisk dopisu, který psal americký státní tajemník Stimson předsedovi senátního Výboru pro zahraniční vztahy senátoru Williamu E. Borahovi. Dopis přetiskly všechny deníky především z těch důvodů, že se přímo dotýkal konání Japonska v posledních měsících. Obsah dopisu již přímo varoval Japonsko, když říkal, aby "Tokio dál neporušovalo stávající systém smluv především Smlouvu devíti mocností o Číně, podepsanou na Washingtonské konferenci v roce 1922." V přetištěném textu dopisu se pak dál psalo, že v opačném případě se Spojené státy nebudou cítit vázány smlouvami o omezení námořního zbrojení a o budování opevnění v Pacifiku.
A právě text zvláště posledních vět dopisu vylekal japonského premiéra Innukaie, že okamžitě telefonoval do císařského paláce a doporučil vyslat do USA zvláštního zmocněnce, který měl americké vládě vysvětlit "skutečné úmysly Japonska a předejít nedorozumění".
Při úvaze kdo by měl jako zmocněnec odjet do USA padl návrh vyslat barona Takumu Dana, ředitele koncernu Micui. A jak dál o celém dalším dění napsal český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., kniha - Japonská válka 1931-1945, str. 54 až 63, stejné viz Použité podklady a v nich stejné je i v Tři vojevůdci. Heihačiró Togó, Isaroku Jamamoto, Tomojuki Jamašita. Edwin P. Hoyt a též Japonsko ve válce. Velký pacifický konflikt, Edwin P. Hoyt, str. 85 až 109., rok vydání originálu 1986. A. S. píše, cituji:
"Do věci se vložil náměstek ministra války generálporučík Koiso a Takumu Dana varoval před americkou cestou. Baron Dan pochopil, a jelikož nechtěl sebe a svou rodinu vystavit atentátům , prohlásil, že nehodlá v nejbližší době opustit Japonsko. Zdá se, že mu to moc nepomohlo. Danovi zbývalo již jen několik dní života. Jeho vrah, profesionální zabiják Goro Hisanuma právě v této době studoval baronovy každodenní zvyky a cesty."
Vraťme se nyní zase zpět do města Šanghaje a jeho okolí, kde, jak již bylo signalizováno, v posledních dnech února vrcholily boje. A právě v posledních únorových dnech roku 1932 se Japonci snažily, již z popsaných důvodů, dosáhnout v městě Šanghaji, a nyní již i okolí města, konečného úspěchu v boji s houževnatou čínskou 19. armádou. Tehdy v konci února počet japonských vojáků již narostl, neboť nasadili ještě svou 11. a také 14. divizi. K 29. únoru 1932, tedy ke dni kdy měla začít v Šangaji svou práci komise SN, tzv. Lyttonova komise, bojovalo v ulicích města a v okolí celkem 70 000 císařských japonských vojáků, jejich útočné akce směřovaly i mimo město Šanghaj. V okolí byla napadena i menší města při ústí řeky Jang-c´, ale i vzdálenější cíle. Například právě dne 29. února 1932 japonské letectvo bombardovalo letiště v Chang-čou, čili v městě, které leží asi 160 kilometrů od Šanghaje.
Český historik a diplomat, pan Prof. PhDr. Aleš Skřivan, CSc., v historických archivech, jakož i diplomatických archivech, nalezl i porovnání proti jak velké čínské armádě tehdy bojovaly elitní japonské divize pozemní, ale i námořní pěchota, když na str. 56, 57 (viz Použité podklady) píše i o dalších skutečnostech oněch posledních dnů bojů v Šanghaji..., cituji:
"Čínská 19. armáda vzdorovala déle než měsíc přesto, že její výzbroj a vybavení nebylo nejlepší. Například v okamžiku vypuknutí měla sice 33 580 mužů, ale ti měli k dispozici pouze 27 500 pušek, 72 kulometů a 64 lehkých děl. Odpor čínských sil proti japonské agresi měl především morální efekt - snad poprvé v moderních dějinách Číňané vzdorovali Japoncům tak odhodlaně a houževnatě. V Ča-peji se na čínské straně do akcí zapojily i dobrovolnické oddíly, zde se úporně bojovalo o každou ulici, o každý dům. Poblíž Šanghaje vyčkávaly tři Čankajškovy gardové divize v síle 40 000 mužů. Kromě menších oddílů, které k účasti přiměla čínská 19. armáda, vyčkávaly a do střetnutí vůbec nezasáhly.
Nakonec se síly generála Cchaj Thing-kchaje ztenčily na 20 000 mužů, kteří musely čelit náporu trojnásobné přesily Japonců.
Zvrat přineslo právě vylodění japonské 11. divize ráno 29. února. Poté dal čínský generál svým vyčerpaným silám rozkaz k ústupu. Čínská 19. armáda se stáhla na severovýchod, aby nebyla obklíčena Japonci.
V pátek 4. března boje skončily a druhého dne podepsal Jósuke Macuoka s čínskými zástupci dohodu o příměří.
Pouhé dva dny nato začala evakuace sedmdesátitisícového japonského expedičního sboru, což mělo udělat dojem na Lyttonovy komise.
Na půdě Společnosti národů byl vytvořen tzv. Výbor devatenácti, který měl vypracovat zprávu o přerušení nepřátelství v Šanghaji a zároveň mu bylo uloženo prozkoumat možnost opatření, která by podobným konfliktům zabránila?!!!
Tokijská vláda vlastně nikdy dostatečně nevysvětlila příčinu náhlého stažení jednotek po 4. březnu 1932. Na druhé straně důvody k jejich vyslání na počátku konfliktu byly přinejmenším značně pochybné!"