Poslední zprávy hovoří, že v závodech v Severodvinsku již probíhají práce na modernizaci druhé ponorky typu Typhoon. Původně se předpokládalo se, že celkem budou k použití nových balistických raket Bulava přestavěny dvě ponorky Project 941 ruského vojenského námořnictva, ale nedávno bylo rozhodnuto o rozšíření na tři. V ruském tisku Izvestija bylo uveřejněno vyjádření jednoho nejmenovaného špičkového konstruktéra ruských ponorek, že ponorka Project 941 je nejlepší ponorkou ve své kategorii s ohledem na výkon, vysokou pohyblivost a bojové možnosti. Ruské vojenské námořnictvo bude schopné plnit stejné úkoly menším počtem ponorek, avšak vyzbrojených kvalitnějšími zbraněmi a elektronickými systémy průzkumu, řízení palby a vlastní ochrany.
Jurij Dolgorukij měl být původně vybaven raketami D-19M Bark ( SS-NX-28 ), což měla být nová generace balistických střel vypouštěných pod hladinou moře s akčním rádiem 5.000 mil. Ovšem kvůli závažným systémovým chybám byl její další vývoj ukončen. V současné době se počítá pro novou generaci balistických ponorek se střelami Bulava-30, které vycházejí ze střel Topol-M.
Ruská balistická raketa nové generace Bulava-30 je vyvíjena moskevským výzkumným a vývojovým institutem MIT, který nevyvíjel předchozí typ ponorkové verze rakety, ale obecně se specializuje na pozemní verze balistických raket. Bulava-30 je vyvíjena na bázi balistické rakety SS-27 Topol-M. Strategická balistická raketa Topol-M v stacionární i mobilní verzi je v současné době zavedena ve výzbroji ruských strategických raketových sil.
Reakce Spojených států je taková, že zatím nevyvíjejí následníka současné generace raket Peacekeeper a podmořských střel Trident II. Ve svém "Muži desetiletí" nazval Talbott tyto a jiné americké strategické programy "památníky starého myšlení. Jsou návratem do dnů, kdy američtí stratégové jako součást černého osudu přijímali fakt, že Spojené státy jsou zranitelné hazardními hráči v Kremlu." Podle Talbotta nejenže dnes v Kremlu žádní hazardní hráči nejsou, ale nikdy tam ani nebyli.
Ve stejné době sledovali analytici amerických tajných služeb s narůstajícím znepokojením stavbu obrovského podzemního města odolného jadernému výbuchu na Uralu poblíž Jamantau. Snímky z amerických satelitů odhalily obrovské výstupní stanice z tohoto komplexu v okruhu velikosti okružní dálnice kolem Washingtonu. Frank Gaffney říká: "Rusové vydávají na tento projekt miliardy dolarů a nikdo neví, odkud tyto peníze pocházejí. Vůbec nemáme představu, jaký je účel tohoto zařízení, a Rusové nám to neřeknou. Ale nabízí se, že má sloužit k účelům strategie jaderné války."
