Dalo by se možná napsat že se mnoho zemí orientuje na svůj druh zbraní který používá ve svých vojenských letadlech.Třeba v Americe se snaží do letadel dávat hlavně rotační kulomety a zbraně o více hlavních které mají velkou kadenci.
V Rusku zase zbraně s jednou nebo 2ma hlavněmi které jsou přesné a s kadencí na tom taky nejsou tolik pozadu za "americkými".
Hlavňové zbraně v letadlech by se daly rozdělit na 3 skupiny podle kadence a způsobu střelby : revolverový tzv. Clarke
rotační tzv. Gatling
se sdruženými hlavněmi tzv. Gast
V moderní taktice už od začátku bylo všem jasné že cíl na který je stříleno je v zaměřovači jen chvilku a proto je nutno aby tu chvilku co je pod palbou byl zasažen co nejvíce a samo co nejúčinněji proto se dává důraz spíše na kadenci než na ráži.Vývoj ráže leteckých zbraní se zastavil na 30 mm větší zbraň už má problémy jak se schopností zasáhnout svými kulkami cíl tak má špatný vliv na letadlo.Optimální hranice je jakoby stanovena na 20 mm.
Budu to psát ve dvou jakoby směrech, americký a ruský pže ty pak ovlivňují ty další země - jestli se to někomu nebude líbit tak ať mě doplní nebo nějak upozorní a já mu daný dotaz,nebo to co se mu nebude líbit nějak doplním!
USA
S příchodem proudových motorů a prvních vojenských letadel jako F-86 Sabre,nebo P-80 Shooting Star, s ním se zbraňové techniky zase tak nezměnily a pořád byl prioritní zbraní kulomet nebo kanon.To se ale za chvíli změnilo a už tu byly první "nové" zbraně a to řízené střely vzduch-vzduch jako byl první AIM-9 Sidewinder. Rakety se postupem času stále více zdokonalovaly a také zapojovaly do výzbroje armádních letectev USA nebo letectev s americkými stroji.
Postupem času začal sílit a v armádě USA převládat názor že hlavňové zbraně už v moderních letadlech nejsou potřeba,že by se prostor a váha těchto zbraní dal využít i jinak. To jde dobře vidět na situaci před a po začátku Vietnamské války kdy z prvořadé americké stíhačky té doby F-4 Phantom zmizel její kanon. Jenže po prvních soubojích se Severo vietnamskými Migy-21 se ukázalo že tato zbraň citelně chybí pže raket se tehdy do stíhaček Phantom vlezlo docela dost,jenže bylo docela obtížně s raketou trefit - ostatně statistiky vypálených raket / raket které zasáhly svůj cíl to názorně dokazují. Je to prosté po vypálení všech raket už chyběla zbraň poslední záchrany a piloti se pak už neměli čím bránit. Bylo to dáno tím že do doby války ve Vietnamu se piloti USA neutkali zatím v žádně větší bitvě kde by potřebovali všechny rakety nesené na svém stroji takže ani nemysleli na to že až se do takovéto bitvy dostanou budou potřebovat rakety všechny pže když se sečtou rakety nesené všemi stroji tak to přeci musí stačit na zničení velikého počtu letadel nepřítele. Jaksi se už nepočítalo s tím že by se některá raketa nemusela trefit - rakety byly tehdy považovány za zbraň která je naprosto přesná,jen opravdu malinké procento vypálených střel se netrefí - tak to tehdy viděli.
Takže po těch prvních soubojích se do F-4 ek začaly zase zpátky montovat kanony které tehdy měly základní stroje už z továrny k dispozici. a to kanony GE M61 Vulcan - 20 mm rotační kanon který je v úpravách používán dodnes v nejznámějších typech stíhaček jako je třeba F-18 Hornet aj.
Jestli je potřeba hlavňových zbraní vidět dobře v případě leteckých soubojů,je to ještě líp vidět na boji vzduch-země kde se potřeba těchto zbraní ve Vietnamu ukázala potřebná dvojnásob,proto taky u bitevních strojů byly tyto zbraně vždy používány. Obvzláště při misích jako "Sandy" (podpora vrtulníků vytahujících sestřelené posádky letadel) kdy se stroje jako A-1 musely těžce utkávat z útočící pěchotou a jedinou pořádnou obranou bylo postřelování porostu a udržování nepřítele zpět,ale to stejné při klasické podpoře boje kdy se projektilové zbraně ukázaly jako jediná pořádná zbraň pro zastavení útočící pěchoty,obvzláště v podmínkách Vietnamské džungle.Ale nejen při "ničení" pěchoty ale např. při útocích na pohyblivé cíle a to hlavně ty neobrněné kdy se zdálo jako plýtvání je ničit pumami takže se kanony a kulomety ukázaly jako výborná zbraň - stále,pže taky zasáhnout nějaké jedoucí vozidlo přesně neřízenou pumou,ale i řízenou byl problém.
V moderním letectvu se tyto zbraně stále zdokonalují a jsou neustále upravovány a vymýšleny jejich nové inovace. Takovou hlavní zbraní používanou ve stíhačkách USA je 20 mm kanon M61A1 Vulcan který je používán ve většině moderních stíhaček,ale i jiných letadel třeba gunshipů AC-130 Spectre,nebo v obranných věžích bombardérů B-52.
Vulcan se dobře hodí pro boj ve vzduchu i pro útoky na pozemní cíle.Tyto kanony se výborně osvědčily během války v Perském zálivu kde je jim připisováno 15% z celkového počtu sestřelů.
Technický popis M61A1 Vulcan
kadence:6 600 ran/min - - max. 515 nábojů v dávce
úsťová rychlost:3 730 km/h
hmotnost: 100 kg
dostřel: 1,5 km
Podobně je to i s hlavňovými zbraněmi na ostatních vojenských letadlech USA. Používají se i zdokonalené zbraně jako třeba GAU-8 Avenger na letadlech A-10,který je určen primárně na ničení tanků a obrněných vozidel - ostatně nevím jak by dopadlo jeho nasazení ve vzdušném souboji,ostatně jako celého A-10...
Rusko
V ruské armádě dávali zbrojíři a konstruktéři zbraní vždy více přednost zbraním se sdruženými hlavněmi které jsou praktičtější pro použití v obou případech,jak v leteckém tak pozemním boji.Ale nyní už se začínají přeorganizovávat na více hlavňové zbraně,gatling.
S kanony v ruské armádě to není jako v USA kde používá jeden kanon většina typů stíhaček tady je to rozdílné,letouny požívají mnoho typů hlavňových zbraní. napíšu alespoň hodně malý popis letadel a jejich zbraní:
Mig-21: 30 mm kanon NR-30
Mig-23: 23 mm kanon GŠ-23
Mig-27: 23 mm kanon GŠ-23
23 mm kanon GŠ-6 rotační
Mig-29: 30 mm kanon GŠ 30
Mig-31: 23 mm kanon GŠ-23 /GŠ-6-23M rotační (kadence 10 000 ran/min)
Su-9: 30 mm kanon HR-30
Su-15: 23 mm kanon GŠ-23
Su-22: 23 mm kanon GŠ-23
Su-25: 30 mm kanon GŠ-30
Su-27: 30 mm kanon GŠ-30
Su-30: 30 mm kanon GŠ-30 / GŠ-6 rotační
Su-32: 30 mm kanon GŠ-30
Su-33: 30 mm kanon GŠ-30
Su-34: 30 mm kanon GŠ-30
Su-35: 30 mm kanon GŠ-30
Su-37: 30 mm kanon GŠ-30
Technický popis GŠ-30
ráže:30 mm
úsťová rychlost: 860 m/s
kadence:3 000 ran/min
Technický popis GŠ-6-23,rotační
ráže: 23 mm
úsťová rychlost: 700 m/s
kadence: 8 000 ran/min
Ovšem známé jsou i letecké zbraně evropských výrobců jako francouzský kanon DEFA - 30 mm,GIAT M791,Mk.11;německý Mauser BK27 - 27 mm (JAS-39 Gripen);britský ADEN 25 - 25 mm; švýcarský Oerlikon KCA - 30 mm.
Česká republika také vytvořila svou vlatní zbraň pro stíhačky řady L-159 Alca (L-39) a to 20 mm kanon Plamen který je takovou jakoby aletrnativou kanonu GŠ-23 ikdyž o jiné řáži.
pouzdro s dvouhlavňovým kanonem Plamen pod křídly L-159.../.......M61A1 Vulcan

