
Bagration 1944 VI. Sever německá 3. TA. Č 1.
Díl VI.
Část 1.
V předchozích dílech jsme si řekli i o postavení německých armád skupiny armád Střed, které zasáhla operace „Bagration“. Od severu to byla německá 3. TA, pod ní 4. A a pod ní 9. A. Náš popis začne od severu, tedy od 3. TA, které velel generálplukovník G. H: Reinhardt. Tato 3. TA se skládala zase ze severu 9. as (252. pd a útvar D – útvar zvláštního nasazení generálmajor B. Pamberg), velitel generál dělostřelectva generálporučík R. Wuthmann, pod ním 53. as (206. pd, 246. pd, 4. pd a 6. pd), velitel generál pěchoty generálporučík A. Gollwitzer (Vitebsk), pod ním 6. as velitel generál dělostřelectva generálporučík G. Pfeiffer (197. pd, 256.pd a 299. pd).
V prvních bojích si řekneme právě o této 3. TA. Proti německé 3. TA útočí armády 1. Baltského frontu (v novějších historických literaturách je nazýván 1. Pobaltský front, je to ale to samé) jemuž velel armádní generál I. Ch. Bagramjan a 3. Běloruského frontu, velitel armádní generál I. D. Čerňachovskij.
Z důvodů zajištění potřeb pro vojska (logistika) se neuskuteční termín útoku 19. června 1944, ale generální útok je stanoven na 23. června 1944.
Protože se však už stalo běžnou praxí Rudé armády „průzkum bojem“, začne i 1. Baltský a 3. Běloruský front v některých úsecích tento „průzkum bojem“ již 22. června 1944 (3 výročí napadení SSSR fašistickým Německem – 22. červen 1941). Sovětské fronty se tímto „průzkumem boje“ snaží zjistit zda Němci necouvli (jak víme velká obava Sovětů, aby nemlátili do země nikoho a nemuseli přepracovávat své plány).
Ukázku jak takový sovětský „průzkum bojem“ vypadal, a jaké jednotky se ho účastnily nám zachytil člověk, který ho zde u 1. Baltského frontu studoval v sovětské historii, plukovník Glantz, pozdější historik, cituji:
„Sověti vyslali do čela průzkumu bojem útočné odřady. Tyto jednotky tvořily pěšáci a ženisté, vlekoucí s sebou minomety a těžké kulomety. Současně s nimi postupovalo i několik samohybných útočných děl nebo tanků. Tyto odřady často postupovaly přímo proti opevněným bodům německé obrany za podpory řízené dělostřelecké palby. Předsunuté prapory běžely v patách útočných odřadů za doprovodu praporů samohybných útočných děl a tanků.“
Ano armádní generál Bagramjan, velitel 1. Baltského frontu vydává dne 22. června 1944 v 5 hodin ráno rozkaz dělostřelectvu k zahájení palby, která má otevřít cestu jeho armádám k průzkumu bojem. Tato bubnová palba trvá jen 16 minut. Průzkumu bojem se ve svých sektorech účastní útočné odřady sovětské 6. gardové a 43. armády.
Sovětský útok (průzkum bojem) zasáhne německý 9. as, který bojuje na levém křídle 3. TA. Sovětské útočné odřady zatlačí u Sirotina jednotky německého 9. sboru na frontě široké 12 km do hloubky 7 km. Tedy na některých místech německá obrana nevydrží ani „ průzkum bojem“.
Německé OKH okamžitě reaguje tak, že ze zálohy skupiny armád Střed předá 3. TA 14. pd a jednu brigádu SHD, aby s jejich pomocí stabilizovala frontu u 9. as.
Jižněji položený 53. as ještě dokáže ten den útok čelních sovětských odřadů odrazit.
Armádní generál Bagramjan vyhodnocuje 22. června 1944 situaci tak, že dne 23. června provede mohutnou dělostřeleckou přípravu a letecké útoky jen v těch místech kde jeho vojska 22. června 1944 neprorazila.
A jak bude tato dělostřelecká příprava vypadat? Má trvat 2 hodiny 15 minut, z toho prvních 90 minut budou děla metodicky střílet na německá obranná postavení. Tedy pevnůstky, kulometná a dělostřelecká hnízda, ale i zákopy a ochranné náspy před nimi. Pak bude palba dělostřeleckých baterií pokládat clonu přehradné palby před útočící pěchotu, jak ta bude postupovat. Překládání palby bude trvat tak dlouho, dokud nebudou ovládnuty první a druhé linie německé obrany.
Mnoho děl je vyčleněno, aby střílelo na německé dělostřelecké baterie. Samozřejmě je vše zajištěno tak, že této přípravy se účastní i sovětské letectvo.
Tato taktika je využita u všech sovětských frontů operace „Bagration“.
A nyní ještě, jak den 22. červen 1944 a „ průzkum bojem“, popisuje sám armádní generál Bagramjan, velitel 1. Baltského frontu, cituji:
„Časně ráno 22. června jsem spolu se skupinou velitelů dorazil na pozorovatelnu, abych řídil průzkum bojem, vedený čelními odřady. Dělostřelectvo zahájilo palbu v 5 hodin. Palba vyvrcholila o 16 minut později. Generálové I. M. Čisťjakov, velitel 6. gardové armády, a A. P. Běloborodov, velitel 43. armády, ohlásili, že jejich prapory vyrazily do útoku. O několik minut později na pozorovatelnu přivedli zajatce. Informace, získané při jejich výslechu, potvrdily, že naše znalosti nepřátelských dispozic i skicy jejich obranných pozic odpovídají skutečnosti. Zajatci měli za to, že dělostřelecký přepad a následný útok našich útočných praporů znamenají začátek generální ofenzívy Rudé armády.
Do 8 hodin se ‚náckové‘ vzpamatovali z úderu a o přední linie se rozhořel zuřivý zápas. Německá obrana neochabla ani po setmění. Vražednou německou palbu střídaly protiútoky obránců, které měly jediný cíl – vytlačit naše vojáky ze svých pozic. Velitel frontu si uvědomil, že tak tuhý odpor by mohl eventuelně být veden nepřítelovou snahou zakamuflovat ústup hlavních sil na předem vybudované pozice v hloubce nepřátelské obrany.“
A ještě jeden názor pozorovatele, který pro autentičnost uvádím v „hovorové češtině“. Ten co to bude říkat je příslušníkem ruských spojovacích jednotek, který zajišťoval dobré spojení k dělostřelecké pozorovatelně, cituji:
„Když jsme se dostali až k pozorovatelně, děla pořád eště střílely. Předtím sem dělal pozorovatele na předsunutý pozorovatelně, a tak mě tam nechali koukat. Úplně celý linie byly v jednom vohni, jak tam praly granáty. Bouchalo tam toho tolik, že náckové ani moc nevodpovídali, protože nemohli. Moc dobře vymyšlenej byl ten útok, bylo vidět, že skoro ve všech pozicích hořelo. Pak se ukázaly ty letadla, Iljušiny. To sou bitevní letadla s těžkejma kulometama a raketama, a ty taky přidaly svoje drobky. Nepřítel byl zticha a letadla lítaly sem a tam a mlátily do všeho z kulometů.“