
Nová Koncepce použití Ozbrojených sil ČR
Od roku 2016 probíhají na Ministerstvu Obrany práce na nové Koncepci použití Ozbrojených sil ČR. Ta probíha v Sekci rozvoje a plánování schopností MO, kterou vede brigádní generál Ladislav Košner. Dokončena má být v průběhu roku 2017. Takto popisuje současný stav AČR dokument Koncepce výstavby Armády ČR do roku 2025:
Armáda ČR prošla v uplynulých dvaceti letech zásadní proměnou. Do roku 1999 probíhala její výstavba s důrazem na schopnosti zabezpečující individuální obranu ČR a po vstupu do NATO byly schopnosti rozvíjeny v souladu s potřebami kolektivní obrany. V procesu transformace na plně profesionální síly po roce 2004 byly posilovány především schopnosti nezbytné pro nasazení v zahraničních operacích. Velitelská struktura a struktura sil byly přizpůsobeny potřebám nejpravděpodobnějších operačních scénářů. Byl respektován princip jednoho souboru sil a modularity. Působením jednotek v zahraničních operacích a jednotlivců ve vojenských strukturách NATO došlo v mnoha ohledech k nárůstu odborné připravenosti a posílení interoperability se spojenci. Dnešní armáda je z tohoto pohledu spojenci pozitivně hodnocena. Nicméně působení v zahraničních operacích, především v Afghánistánu a doplňování techniky na základě urgentní operační potřeby, mělo i negativní dopady. Promítlo se do omezení přípravy vojsk, velitelů a štábů pro hlavní druhy bojové činnosti, značného opotřebení materiálu, přetěžování personálu a byla potlačena koncepčnost výstavby AČR. Transformační úsilí bylo zpomaleno významným poklesem finančních prostředků alokovaných ve prospěch AČR v letech 2009 – 2013, což mělo zásadní negativní dopady na úroveň jejích schopností. Většina útvarů a zařízení vykazuje naplněnost personálem na 60–80%. Vojenský materiál není doplněn na tabulky počtů a jeho kvalitativní parametry nejsou v souladu se standardy NATO. Vzhledem k dlouhodobému podfinancování, nedokončování transformačních procesů a chybnými rozhodnutími v minulosti se nepodařilo dosáhnout všech požadovaných schopností AČR. Tato situace vytváří funkcionální omezení pro plnohodnotné plnění stanovených úkolů a závazků jak v současnosti, tak i blízké budoucnosti.
Priority Armády ČR pro rok 2017 byly stanoveny:
udržení a další posílení úrovně přípravy vojsk a záloh
pokračování intenzivního doplňování vojáků z povolání a vojáků v aktivní záloze
modernizace AČR zejména se zaměřením na projekty Pozemních sil AČR
plnění závazků kolektivní obrany v zahraničních operacích, hotovostních silách i v rámci aliančního systému ochrany vzdušného prostoru NATINAMDS
pokračování a rozvoj práce na koncepčních dokumentech
Co se týče práce na klíčových modernizačních projektech, zde generál Bečvář uvedl, že Armáda má stanoveny jednotlivé vedoucí a pracovní týmy, které odevzdávají specifikace Sekci vyzbrojování a akvizic MO k realizaci dalších kroků a vidí zcela konkrétní finanční prostředky alokované do nákupů v příštích letech. To je údajně hmatatelný a jednoznačný posun vpřed. Připravena je komplexní databáze plánu rozvoje jednotek a pořizování techniky a materiálu do roku 2025. Za klíčové označil generál Bečvář i pokračující doplňování personálu. V rámci vydání pokynů k plánovací činnosti na rok 2018 byly priority položeny na přípravu vojsk a plnění úkolů na teritoriu ČR, vyčleňování sil a prostředků pro zahraniční operace a hotovostní síly, doplňování personálu a modernizaci. Mezi ostatními úkoly pak bylo zmíněno i nadcházející 100. výročí vzniku Československa.
Zdroj:
http://www.mocr.army.cz/images/id_40001 ... _verze.pdf
http://www.acr.army.cz/informacni-servi ... ji-130644/