
Bagration 1944 XIII. Jih 12. td Č 1.
Díl XIII.
Část 1.
V předchozích dvou dílech jsme hovořili o vývoji situace severovýchodně a ve středním úseku u Minska od 27. června 1944 do 9. července 1944, kde měla situaci zachraňovat německá 5. td.
Nyní si pohovoříme o tom, jak se ve stejném období (od 27. června do 9. července 1944), vyvíjela situace jihovýchodně a jižně od Minska, kde má v úseku 9. A vše zachránit německá 12. td.
I sem, jižně od Minska, povolil Hitler, přestože stále věřil, že pravá ofenzíva přijde proti skupině armád Severní Ukrajina, poslat 12. td.
Německá 12. td byla odeslána na jih od skupiny armád Sever, aby zastavila postup pravého křídla Rokossovského 1. Běloruského frontu. To hrozilo, že východně od Bobrujska odřízne celou německou 9. A. Napomohl tomu i ústup německé 20. td, který jsme si popsali v předchozích dílech a ke kterému došlo již 3 dny po začátku operace Bagration.
První vlak s ubytovacími jednotkami německé 12. td dorazí do sektoru Marjina Gorka – Osipoviči, v týlu 9. A dne 27. června odpoledne. Marjina Gorka je město, které leží na okraji rozsáhlých bažin 65 km na JV od Minska, na železniční trati Minsk – Bobrujsk.
Vznik německé 12. td je datován rokem 1940. Tehdy je tato divize vytvořena ze 2. motorizované divize. Německá 12. td bojuje na východní frontě již od 22. června 1941. Samozřejmě mnohé se za tři roky války u 12. td změnilo. Původně byla, jak bylo v německé armádě zvykem, složená jen z vojáků, kteří pocházeli z Alsaska. Alsasko je historické území mezi pohořím Vogézy a Rýnem, střídavě přecházející pod svrchovanost Německa a Francie. Po porážce Francie patří Německu, po válce opět Francii. Nyní po roce 1940 je začleněno do Německa, jako správní jednotka Haut Rhin (Horní Porýní) s hl. městem Štrasburk.
Válkou a z ní vzniklých ztrát, již nebylo možno doplňovat 12. td jen z Alsasanů. V roce 1944 již tvoří 12. td muži z celého Německa, včetně Alsasanů. Zajímavostí je, že mnoho Alsasanů sloužilo do roku 1940 ve francouzské cizinecké legii. Tito muži (zkušení v boji) po okupaci Francie odchází z cizinecké legie a vstupují jako doplněk do 12. td. Součástí mužstva jsou i tak zvaní Hiwi (a je jich 681) z řad ruských válečných zajatců, z nichž mnozí jsou etničtí Němci.
Německá 12. td má 12 281 mužů, kterým velí generálplukovník Erpo Freiherr von Bedenhausen. V době kdy vypukla operace Bagration tráví generálplukovník řádnou dovolenou v Německu. V jeho nepřítomnosti 12. td řídí plukovník Gerhard Müller, nositel mnoha vyznamenání, který bojoval v Afrikakorpsu, kde přišel o ruku. S válkou na východě neměl žádné zkušenosti a tak odpovědnost a velení přebírá ve většině případů „Ia“ – první důstojník štábu (zástupce velitele). U 12. td je jím podplukovník Gerd Niepold. Podplukovník Gerd Niepold má za sebou výchovu štábního důstojníka. Byl i členem osobního štábu generála Pauluse, když rozpracovával plán operace Barbarossa.
Po válce Niepold vstoupil do Bundeswehru, byl povýšen na generálporučíka a velel zde armádnímu sboru.
Pro přepravu 12. td do nových pozic, přestože jak uvidíme nebyla kompletní, bylo třeba celkem 53 železničních souprav.
Normálně měl mít 29. tankový pluk z 12. td 2 tankové prapory. Ale od skupiny armád Sever ke skupině armád Střed jede jen jeden a to 2. tankový prapor s 35ti tanky Panzer IV. s dlouhými hlavněmi a 9 tanků Panzer III. rovněž s dlouhými hlavněmi (43 ráží). Totiž 1. prapor z 29. tp 12. td byl v městě Putlos v Německu, kde se přezbrojoval na tanky Panther. Německá 12. td tak jede do posic s 44 tanky. Co tam chce dělat?
Dále měla 12. td 4 prapory pancéřových granátníků. Z toho 1 prapor byl plně vybaven OT SPV Sd. Kfz. 251/1. Další 3 prapory byly vybaveny jen nákladními automobily. 2. pluk obrněného dělostřelectva měl 22 děl včetně 12 samohybných houfnic Wespe, děl která jsou připevněna na podvozku tanku Panzer II.
Od 12. td byl odeslán průzkumný prapor, protiletadlový prapor a většina ženijního praporu na přezbrojení a výcvik buď v Německu nebo v Kuronsku.
Kuronsko je území na západ a jihozápad od Rigy v Lotyšsku, kde měla své výcvikové středisko skupina armád Sever.
Lavinám sovětských tanků se tak mohly postavit z 12. td jen tanky Panzer IV. a Panzer III. spolu s jednou rotou divizního protitankového praporu.
Nepřítomnost všech vyjmenovaných jednotek bude mít, jak později uvidíme, nepříznivý dopad na bojeschopnost celé 12. td.
První vlaky 12. td míjí po cestě železniční soupravy, které míří na západ. Jsou plné příslušníků týlových vojsk a civilistů se zavazadly, kteří utíkají před válkou.
V prostoru Marjana Gorka je první vlak s bojovou částí divize zastaven červeným praporkem příslušníka železničního vojska. Ten důstojníkům oznamuje, že trať dál na východ je demolována. Je to z preventivních důvodů, neboť čelní mobilní a tankové jednotky Sovětů se již pohybují v této oblasti a mohly by využít trať k přepravě svých vlastních vojsk. Důstojníci se také dozví, že je již podminována i vykládací rampa. Začíná shon a rychle se musí vykládat. První sjede z rampy v rychlosti tanková rota a dvě roty pancéřových granátníků.
Toto bojové zajištění je okamžitě odesláno na kopce na východě. Tady budou bránit přístupy k vykládací rampě.
Wespe na podvozku Pz II.

OT SPW Sd. Kfz. 251/1.
