Transatlantický přelet a světová sláva, kterou Balbo získal, vyvolaly duceho závist. Mussolini ho sice na uvítanou srdečně políbil na obě tváře a předal mu zlaté orly prvního leteckého maršála Itálie, ale po třech měsících byl hrdina jmenován do funkce guvernéra italské kolonie – Libye. Pro člověka na takovém stupni společenského žebříčku a s takovou popularitou znamenala podobná funkce hanebné vyhnanství, ale on to snášel s naprostým klidem. „vykonávám rozkazy,“ konstatoval. „Jsem voják.“
I když byl Balbo zaníceným fašistou – jedním ze zakladatelů hnutí a údajným tvůrcem metod mučení antifašistů, nesdílel duceho nadšení pro válku. Jeho výhrady Mussoliniho nesporně rozčilovaly. Když duce projevoval stále větší nadšení pro spojenectví s Hitlerem, Babo protestoval: „Lížete Němcům boty.“ Byl přesvědčen, že italské oddíly v Libyi nejsou pro britská vojska v Egyptě rovnocenným partnerem. Nedožil se ale chvíle, kdy se ukázala správnost jeho domněnek.
Při přeletu nad Tobrúkem 28. června 1940 – teprve osmnáct dnů po tom, co Itálie vypověděla válku velké Británii – zahynul sestřelen vlastním protiletadlovým dělostřelectvem.

Balbo.

letadlo1.

defilé.