Mapa

, pod kterou byl popisek, v překladu, japonské útoky v Barmě, v dubnu a květnu 1942, foto je volně přístupné na několika webech.
Japonské pozemní síly se po nezdařeném pokusu o letecký výsadek v Lašou, začaly svými pozemními, údernými oddíly, přibližovat, dne 29 dubna 1942 k tamějšímu letišti, které začalo být velice rychle přímo ohroženo. A právě v tuto dobu musely začít spojenecké letecké síly ustupovat. Christopher Shores, Brian Cull a japonský historik Jasuho Izava, v knize - Krvavá jatka II. pod titulem – Konec bojů v Barmě, na str. 373., a na dalších stranách, píší, cituji:
„V Loiwingu se Sqn. Ldr. Stone rozhodl, že povede po silnici malý konvoj vozidel zpět do Indie. Nakonec tato skupina dojela do Myistiny, odkud byla evakuována transportními DC-3. V Lašou však zůstalo pět pilotů peruti – nově povýšený Flt. Lt. Chadwick a Plt. Off. Everad, Warburton, Murdoch a Reid. – s instrukcemi získat si místa v odlétajících letounech.
Zde viz náčrt

, na kterém malíř Roz., z mnoha map, nakreslil Barmu i s Barmskou cestou, včetně velkého množství letišť, tehdy používaných. Náčrt byl nakreslen pro Palbu.
Po ústupu 113. peruti zůstaly v Lašou dva pumami poškozené Blenheimy, které měly být zničeny. Na Chadwickův podnět a se souhlasem pilota jednoho Blenheimu, Plt. Off. MacArthura, bylo rozhodnuto, že se pokusí zprovoznit jeden letoun. To však znamenalo, že budou muset z jednoho letounu vymontovat poškozený motor a nahradit jej jiným motorem z dalšího letounu. Po celonoční práci tuto náročnou výměnu dokončili a příštího dne bez problémů odletěli na Dum Dum.“
Personál ze skupiny Burwing, který ještě zbyl, odjel též do Myistiny, tam se však rozdělil. Někteří odletěly do Dinjanu, odtud pak železnicí do Kalkaty. V Kalkatě byla znovu zformována 17. peruť a dostala za úkol bránit město. Zbývající velká skupina; jednalo se o 200 důstojníků a 324 dalších profesí, odjelo do Číny – do Chentu – odkud se předpokládalo, že je odvezou letouny Hudsony. Jenomže tam se zjistilo, že pro Rafchhin nemohl být postrádán ani jeden Hudson. Proto byla celá tato skupina ponechána v Chentu a Číňanům pak pomáhala celý rok ve výstavbě nových vojenských, pozemních i leteckých základen. Z letiště v Lašou bylo přivezeno radarové zařízení, které pak Číňanům mohla sloužit jako PVO a dávat včasnou výstrahu. Když později spálili 22 neopravitelných P-40, mohli všichni ustoupit do Kunmingu v Číně, a to i s celou tamější leteckou skupinou AVG.
„Na některých místech v Barmě však letecké operace pokračovaly. Bombardéry 7. bombardovací skupiny amerického letectva opět po setmění zaútočily na Rangún – beze ztrát – ale Hudson AE 574 z GR letky, který byl vyslán ke zjištění škod po nočním bombardování, byl v blízkosti města sestřelen; Plt. Off. L. G. MacLeod z RCAF a celá posádka zahynuli.“
Pozemní fronta barmsko-japonská, duben 1942.
Chceme-li si říci o situaci na barmsko-japonské pozemní frontě v dubnu roku 1942, musíme začít souhrnem událostí, které začaly vlastně již špatně připravenou obranou spojeneckých pozemních jednotek v lednu 1942. Historik Daniel Marston nejen jako editor své knihy - Průvodce válkou v Pacifiku, od Pearl Harboru po Hirošimu, v - Kapitola 6, Poučení z porážky, Barmské tažení, na str. 107 a 108 (z anglického originálu – The Pacific War Companion: From Pearl Harbor to Hiroshima, B4U Publishing. s.r.o., 2013), ale i v pojednání o historii tohoto konfliktu, právě v - Kapitola 6., píše doslova, a já cituji:
„Indická 17. divize zaujala postavení v Moulmeinu (Mawlamyine) a dalších místech na jihu počátkem ledna 1942, zatímco Japonci shromažďovali jednotky na hranicích. Po obsazení Victoria Point (město a letiště na úplném jihu Barmy, viz mapa od Roz.) vyrazila japonská 55. pěší divize na sever k Moulmeinu a udeřila přes hranici. Britové měli nedostatečné zpravodajské informace, kam Japonci míří, s čímž se potýkali během celého tažení. Japonci postupovali rychle: do Moulmeinu (Moulmein je také na šíji Kra – viz na mapě od Roz – pohled vpravo od Rangúnu, přes Matabanský záliv je vidět město a letiště v Moulmein) dorazili 31. ledna 1942 a obsadili ho. Indická 17. divize se stáhla k řece Bilin. Bojovala sice dobře, ale hrozilo jí obklíčení a musela ustoupit k řece Sittang (Japonci z Thajska přicházeli nejen od jihu, ale i od prostředku a hrozilo tedy obklíčení). Japonské síly, nyní již dvě divize se rychle přesunuly, aby zničily 17. indickou divizi před překročením řeky Sittang. Když byl v noci 23. února most přes řeku vyhozen do vzduchu, dvě brigády 17. divize se ještě nacházely na východní straně řeky (Autoři a vydavatelé výše uvedeného historického díla, v poznámce nejnovější historické knihy, na str. 261., ještě dodávají, cituji: ´Ohledně bojů na řece Sittang se vede spousta sporů. Oblast byla silně opevněna, ale obránci nebyli dobře rozmístěni. Na nejvyšší úrovni velení panoval zmatek ohledně pohybu japonských jednotek. Dvě brigády 17. divize byly nuceny bojovat u předmostí a Japonci je obklíčili. Na Smythovi zůstalo těžké rozhodnutí, zda umožnit Japoncům obsazení neporušeného mostu, nebo jej vyhodit do povětří dřív než se obě brigády probijí do bezpečí.).
Tato událost znamenala začátek konce celého (Barmského) tažení. Z indické 17. divize zůstalo 40% původního stavu a 1. Barmská divize (1BURDIV) postupovala na jih jako posila. Japonci se rychle přesunovali ( právě z Thajska), aby se dostali přes řeku Sittang (překročili jí 3. března 1942), obklíčili Brity a vynutili si rozhodující bitvu o Rangún (Již 1. března 1942 nahradil Smytha ve funkci velitele 17. divize brigádní generál D. T. Cowan, na místo Huttona byl 5. března jmenován generál sir Harold Alexander /zde viz foto

, pod kterým byl popisek, Generál Harold Alexander, foto je volně přístupné na několika webech/. Alexander a jeho štáb dorazili na frontu s posledními posilami – 7. obrněnou a 63. Indickou brigádou). Jednotky 17 indické divize zareagovaly a snažily se prorazit obklíčení směrem na sever. To se jim povedlo 7. března, ale 9. března 1942 padl Rangún, a tím byla Barmská armáda prakticky odříznuta od vnějšího světa. Přesouvala se na sever a snažila se udržet Japonce za obrannou linií,“
Další historik, který se zabývá Barmskou válkou 1941-1944, a je jím již zde též vzpomínaný David Rooney, vydal po studiích historických dokumentů své dílo – Vítězství v Barmě. Historickou knihu Vítězství v Barmě vydalo Nakladatelství Mustang s. r. o., jako svou 61. publikaci (edice MILITARY, svazek 4). Plzeň 1995, vydání 1. Kniha Vítězství v Barmě, pak na str. 11, 12, pak rozšiřuje historické události v Barmě, na barmské frontě o události v březnu 1942, a já cituji:
„(Britský) Generál Slim (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, general Slim, foto je volně přístupné na několika webech), který předtím bojoval v Africe a na Středním Východě přijel 13. března 1942 do Barmy (byl do Barmy převelen v důsledku porážky indické 17. divize na řece Sittang a odvolání generála Smitha – má poznámka), aby se ujal velení nad dvěma dělostřeleckými divizemi nesoucími název Barmský sbor, ačkoli situace zde byla beznadějná (jak jsme již výše řekli, v obklíčení zůstaly dvě indické brigády u řeky Sittang; Japonci je poté zničili a zbytek zajali a ze 17. divize tak zůstalo 40% původního stavu – má poznámka). I když byl (generál) Slim se svými muži nucen ustoupit, získal si u nich přízeň a oblibu. Později musel ještě několikrát pozvednout jejich sebevědomí, než je dovedl k vítězství u Impálu a Kohimy (v roce 1944 – má poznámka). Nyní měl ale výhodu v tom, že nebyl v žádném směru odpovědný za omyly při organizaci barmské obrany.“
Tolik tedy zatím od Davida Rooney, a nyní si řekněme co o březnu 1942, o situaci o Sittangu a po Sittangu, říká nejnověji, z historických pramenů v 21. století - Daniel Marston v knize - Průvodce válkou v Pacifiku. Od Pearl Harboru po Hirošimu na str. 108, cituji:
„Japonci neodpočívali. S Rangúnem v rukách (víme, že Japonci obsadili Rangún 9. března 1942) si mohli dovolit posílení 15. armády (spojenecké velení, nazývané Operační velitelství Spojenců se o plánech Japonců dozvědělo až za mnoho týdnů). K 19. březnu 1942 ustanovili Britové oficiální armádní sbor, BURCORPS, pod velením generálporučíka Williama Slima. Tažení vstoupilo do závěrečné fáze – trvalého ústupu. Čínské jednotky pronikly do Barmy (od severu, po Barmské cestě) a zaujaly pozice, ze kterých kontrolovaly údolí řeky Sittang a roviny směrem k Mandalay (ze severu Barmy). BURCORPS (s generálem Slimem) pak převzal odpovědnost za západní stranu Barmy, podél Irawady a na sever od údolí této řeky.
Koncem března bylo, RAF, donuceno Barmu opustit a BURCORPS tak zůstal bez letecké podpory i průzkumu (my víme, že pro BURCORPS provádělo průzkum a občasnou podporu letectvo AVG – Létající tygři). Sedmnáctá indická divize se musela po těžkých bojích stáhnout z Prome. Mezitím BURCORPS ustupoval k Magwe.“