Obchod s otroky v jižní Nigérii

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Dzin
7. Major
7. Major

Re: Obchod s otroky v jižní Nigérii

Příspěvek od Dzin »

vajotkl
Moc se omlouvám, jestli si ode mne něco četl, protože jsem souboj s pravopisem vzdal zhruba před deseti léty a sice tedy píši tak, že by z toho češtináři vstávaly vlasy hrůzou na hlavě, ale jsem neskonale šťastnější. Nedělám to tedy proto, abys trpěl a ještě jednou se ti za to omlouvám, ale proto, že jsme zcela neschopný psát spisovně česky.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
zzz
Kapitán
Kapitán

Příspěvek od zzz »

vajotkl
k názoru na gramatiku v tom co píši:
Primo - máš pravdu

Secundo - změnit to k výrazně lepšímu, patrně hned tak nenastane, neboť gramatická stránka toho co píšu má nižší prioritu. Vyšší prioritu má to, aby v textu nechyběly slova. A aby text byl aspoň trochu stylisticky čitelný. Proč tedy takto "neřádně" píši? Protože vesměs píši o tom, o čem tak moc nevím. Tj. v průběhu sepisování textu si sháním podklady, dovzdělávám se, takže v okamžiku, kdy začínám psát nějaký delší text, tak můj názor je buď žádný nebo můj názor je jiný (a na začátku bývá můj názor založen na chatrné, povrchní znalosti věci, která se trochu zlepší právě v průběhu sepisování textu). Z toho vyplývá, že já svůj názor přepisuji např. 10x. Vesměs proto, že nejprve zkouším formulovat hypotézu a pak k hypotéze hledám fakta, k popření/potvrzení hypotézy. Text který z toho vyjde je obvykle obtížně čitelný. Takže v druhém kroku nastoupí snaha o úpravy stylistiky. V třetím kroku se snažím doplnit chybějící slova či dát pryč slova (např. slovesa), která jsou v textu opakovaně či nadbytečně. A na gramatiku ve čtvrtém kroku mi už leckdy nezbývá ani čas a ani chuť, protože namísto relaxu mi připomíná např. 10.-té pročtení svého textu to kvůli čemu relaxuji = odpočinout si v přestávkách mezi pracovními úkoly.

Tercio - vajotkl... nyní víš proč v tom co píšu jsou gramatické chyby. Automatické korekce ve Wordu mi s tím vesměs nepomůžou (protože formátovací znaky, které používá publikační systém Palba.cz). Zbývá jen opakované pročítání. Aproč bych měl znovu a znovu pročítat text ve kterém mám gramatické chyby? Víš, jak to obrovsky otravné? Co za to?

Pro mě je odměnou sui generis. Buďto férová diskuze s moudřejším, sečtělejším, informovanějším člověkem a to ideálně má-li na svět jiný pohled než já. Anebo je pro mě "kvazi-odměnou", když se dočtu o něčem, na co jsem dosud nenašel odpověď. Konkrétně Ty, předpokládám, máš znalosti z Oceánie v období před a během WW2 (viz Tvůj komentář k situaci na Filipínách). Mě by zajímalo proč vlastně Japonci během WW1 usilovali o roztroušené ostrovy v Pacifiku (po Němcích). Zatímco o pár roků později Japonci vyklidili nejen Vladivostok, ale také severní část Sachalinu). Připadá mi, že "japonský zisk po Němcích" byla vesměs "černá díra" na peníze, zatímco blízké Přímoří či Sachalin by pro Japonce byly mnohem lépe využitelné z geografického pohledu. Kdybys např. na tuto moji nejasnost nějak informačně přínosně zareagovatl (např. ve vlákně o Japonsko v WW1), tak bych byl rád.
Jinými slovy - vajotkl... až uvidím na Tvém profilu, že ses podělil o své znalosti/fundovaně jsi diskutoval s kýmkoliv k věci, tak Tvůj názor o mé gramatice se budu snažit brát mnohem víc na zřetel.
Víš jak... "zadarmo ani kuře nehrabe" :rotuj:
"Opravdu myslíte, že někdo, kdo vyhrál volby férově s 79%, potřebuje následně mlátit lidi na ulicích a vypínat internet??"
https://twitter.com/BenesikOndra/status ... 4985394178
Držím jim palce, ať se o vnitřní politice své vlasti můžou rozhodovat naprosto svobodně.
Moudře. Demokraticky.
Bez násilí. Sametově.
Alfik
7. Major
7. Major

Příspěvek od Alfik »

Jestli ono to nebude tím, že člověk, který nevyužívá ani ten čít, který do češtiny dali obrozenci jako pomoc pro blbce, tedy to "ten, ta, ti, ty, ta" což je pomůcka pro shodu (ti muži běželi, ti lidé běželi, ty ženy běžely, ty děti běžely, ta děcka běžela - aby bylo jasno co je ten čít, ta pomůcka), prostě opovrhuje tou komunikací, resp. čtenáři.
Neváží si toho, že jeho příspěvky čtou, a sere na to... proto si nedělá ani bazální starost o to, jak jeho příspěvky vypadají, a zda jsou třeba srozumitelné. A podobně.
A vymlouvá se popř. na diagnózy, které nemá - a které se ostatně projevují jinak.
Kdo se v tom vidí, nechť se potrefené kachny ozvou. S ostatními se můžeme zasmát.
:razz:
ObrázekObrázek

"Dificile est satiram non scribere" Decimus Iunius Iuvenalis
"Lidé jako Hitler by nikdy nemohli napáchat tolik zla, nebýt lidí jako Eichmann" S. Wiesenthal
"Чешские, это назады." Громыко.
"Ranní ptáče dál doskáče, ale pozdní kočka to unavené ptáče večer ráda dočká." Já.
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník

Příspěvek od Rase »

Stává se mi to taky docela běžně, většinou když si v půlce věty uvědomím, že jinak by to znělo líp a pak si text pořádně nepřekontroluju. Nj. nerad po sobě texty čtu.
Ps. bude vhodné, když se budeme držet tématu.
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - připisováno Winstonu Churchillovi
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Odpovědět

Zpět na „ostatní“