Náčrt

, na kterém jsou expanze Japonska do konce roku 1942. Náčrt je volně přístupný na několika webech.
20) Plánování a provedení operace WATCHTOWER (I. Fáze - Guadalcanal).
Operace WATCHTOWER – I. fáze – Guadalcanal, počátek operace – obsazení ostrovů.
U operace WATCHTOWER (Watchtower – přeloženo – Strážní věž, píše jeden ze zdrojů a dodává, že spíše Shoestring – Tkanička do boty, což je vlastně narážka na fakt, jak tenká byla na Guadalcanalu hranice mezi možným úspěchem a neúspěchem. Jako podklad pro tuto poznámku, my zde posloužil, úvod článku – PhDr Dalibora Váchy, Ph.D./*1980/ - Cesta na Guadalcanal, str. 10., z jeho knihy – Krvavý ostrov Guadalcanal 1942-1943, Vydává společně Nakladatelství Epocha, s. r. o. Kaprova 12, 110 00 Praha 1 a Pražská vydavatelská společnost s.r. o. Na poříčí 1048/28-30, Praha 1, v roce 2018) je nutno říci hned v úvodu, že se před začátkem této operace, ukrývá spousta událostí, které pak v samotné operaci, vedly k americkému postupu od jihu směrem k japonským ostrovům. A jedná se vlastně o odvetu US NAVY, která připravovala vrátit japonskému agresorovi, postupně, po Pearl Harboru, jeho záludný agresivní úder. Základem bylo, že již týden po Pearl Harboru, když se americký ministr námořnictva Frank Knox (zde viz foto

, pod kterým je popisek_Harold_Stark_admiral_Frank_Knox, foto je volně na několika webech) odtud vrátil do Washingtonu, zkáza v Pearl Harboru a vše co tam tehdy viděl, jej ohromilo a rozhořčilo až tak, že se celou zpáteční cestu rozhodoval, že musí být provedeno rozhodnutí, a to hned, jaké budou „radikální změny na nejvyšších stupních velitelského sboru, kterému velel“.
Ihned, v den, kdy do hlavního města USA přijel, předložil ministr Knox svá doporučení, která začínala rozhodnutím, že do nejvyšší budoucí funkce musí přijít admirál J. King (zde viz foto

, pod kterým byl popisek_admiral_Ernest_J_King_, foto je volně přístupné na několika webech a zde bylo zmenšeno.), kterého president Roosevelt (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, F_D_Roosevelt, foto je volně přístupné na několika webech.) velmi dobře znal, a kterého také on sám, admirál Knox, vysoce hodnotil.
Admirál King si za čtyřicet let služby u námořnictva získal jméno a dokonce se říkalo, cituji: „Tvrdý, ale nezaujatý, přísný, ale spravedlivý velitel.“ – To říkali jedni, a ti druzí, kteří mluvili méně lichotivě, tvrdili „sveřepý, jako želva v krunýři, tak tvrdý, že se holí letlampou, neoblomný poháněč“. Povahový rys, který Kingovi pomlouvači označovali za „umíněnost“, považovali jiní za „rozhodnost“. O admirálu Kingovi se všeobecně věděly a také říkaly, i některé další skutečnosti: „Byl názoru, že první povinností velitele je uložit úkol a vysvětlit čeho se má jeho splněním dosáhnout; jeho druhou povinností je podněcovat k plnému rozvoji iniciativy při plnění rozkazu“. Vědělo se též, že se admirál King inspiroval takovými velikány, „kteří byli prodchnuti ofenzivním duchem, kteří dokázali postřehnout prchavou příležitost a využít ji ve svůj prospěch – Nelson, Tromp, hrabě ze St. Vincent, Farragut“. Jedna z Kingových pouček zněla „Dokažte co nejvíce s tím, co máte“. A ta nejoblíbenější z jeho pouček zněla: „Nelze připustit, aby se nedostatečná příprava na válku omlouvala poukazováním, že teprve později získáme vycvičený personál a moderní výzbroj… Personál je třeba cvičit, aby byl na výši úkolů… Materiál jaký je k dispozici, musí se neustále udržovat a využívat s maximální účinností“.
Rozhovor s prezidentem proběhl dobře a ve prospěch názorů admirála Kinga, neboť, již po čtyřiceti osmi hodinách v Bílém domě, podepsal president Roosevelt nejprve - Rozkaz 9 894. Říkalo se v něm, že „Vrchní velitel válečného loďstva Spojených států je pověřen ‚vrchním velením nad operačními silami zahrnujícími příslušné flotily loďstva Spojených států‘.“ V dalším pak bylo řečeno, že odpovídá za přípravu a provádění plánů „běžných válečných operací“.
Byla sobota 20. prosince 1941, když byl admirál King jmenován vrchním velitelem válečného loďstva Spojených států (zkratka - Cominch) /Vrchní velitel loďstva Spojených států (Comander in Chief, United States Navy). Dále je označován jako Cominch. Tato funkce byla zrušena 1. února 1941, kdy byly vytvořeny nezávislé flotily Atlantická, Pacifická a Asijská. Dřívější zkratka zněla CincUS. Ze zřejmých důvodů považoval King po Pearl Harboru tuto zkratku (vyslovovanou ‚sinkus‘ – klesající) za mimořádně nevhodnou. (Poznámka pochází z knihy Bitva o Guadacanal, Samuel B. Griffith II. str. 15. Japonská válka 1931 - 1945,a je vysvětlována, různou formou, i v jiných historických dílech, různých historických autorů, jako - Aleš Skřivan , Duel v Pacifiku, Hrowe, H. Saunders, Hoyt, Edwin P. Guadalcanal.Rozhodující dramatická bitva v Pacifiku o ostrov Guadalcanal, Praha – Plzeň 2001., a u další autorů ).
Dalších deset dní poté, tedy 30. prosince 1941, byla velitelská vlajka admirála Kinga vztyčena na lodi U.S.S. Vixen, která kotvila ve washingtonském přístavu válečného loďstva.
V nové funkci pak, stejně nový Cominch, Vrchní velitel loďstva Spojených států, admirál King, neztrácel nijak zbytečně čas a ihned ze své kanceláře, i s podpisem formuloval svůj první rozkaz v nové funkci, pro admirála Chestera W. Nimitze (O jmenování admirála Nimitze se hovoří již i v Č 117., viz zde:
http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=393&t=8386
, když Č 117., nalezneme zde:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=393
. Admirál Nimitz (zde viz foto

, pod kterým byl popisek, admirál Chester W. Nimitz, foto pochází z amerického námořního archivu.) se totiž před necelými dvěma týdny ujal velení právě této zájmové oblasti, velení Tichomořského loďstva. Admirál King tak Nimitzovi nařizoval, „aby nyní nový Cincpac (CincPac – Commander in Chief, Pacific Fleet – Vrchní velitel Tichomořské flotily) střežil a držel „linii Havaj-Midway“, aby chránil spoje s územím Spojených států a udržoval bezpečnost leteckých a námořních tras mezi pobřežím (USA) a Austrálií“. Tento úkol ve své podstatě znamenal a předpokládal – vybudovat celý řetěz ostrovních základen (námořních i leteckých) od USA až po Austrálii.
A tak to byl právě admirál Ernest J. King, který dal základní podnět k zahájení transoceánského postupu amerického námořnictva v době, kdy to pro USA ještě ani trochu nevypadalo dobře ( kde to ještě nebylo, dle Arcadie, ani vítáno – má poznámka), o čemž bude o chvíli řeč.
Musíme si uvědomit, že v této době, posledního týdne roku 1941, probíhaly v celé Asii a v celém Tichomoří události, které byly, mírně řečeno, znepokojivé. Nechme hovořit historická fakta, která jsou podchycena v historických podkladech z dob nejen let 50., 60., ale i 70., ale i 80., a úplně stejně, jako se o nich pak hovoří i v 21. století, viz Použité podklady (zde pak, k situaci v Tichomoří - Battle for Guadalcanal – Bitva o Guadalcanal, Samuel B. Griffith, vydaného nakladatelstvím University of Illinois Press v Champaign v Illinoisu roku 1991, přeložil Robert Müller, nakladatelství Paseka 2001, Hoyt, Edwin P., Guadalcanal, Rozhodující bitva v Pacifiku o ostrov Guadalcanal, Praha – Plzeň 2001, zde pak i v Japonská válka 1931 - 1945, Aleš Skřivan, potom též se mnohé dozvíme i v - Krvavý ostrov Guadalcanal 1942-1943, Copyright 2018 – přeloženo - Autorská práva 2018, - Nakladatelství epocha, Pražská vydavatelská společnost, Praha 2018, zde, u českého autora PhDr, PhD./ * 1980/ Dalibora Váchy., bude od něho použito i později několik osvětlujících citací a příběhů, které napíši vlastními slovy, a následně odkážu čtenáře na původní anglický originál díla, které bylo použito jako historický podklad, a další a další autoři a jejich díla, které budu k jednotlivým odkazům, průběžně doplňovat), cituji:
„Zatímco vysocí britští důstojníci přijížděli do Washingtoonu na konferenci Arcadia (konala se v konci prosince 1941 a v lednu 1942, historické zdroje jsou i zde: viz ve Wikipedii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Konference_Arcadia
https://en.wikipedia.org/wiki/Arcadia_Conference
), byla stahována americká vlajka na ostrově Wake, americké a filipínské jednotky zahájily plánovaný ústup k Bataanu, Japonci se vylodili na Sarawaku, překonali odpor na ostrově Jolo, v Suluském souostroví, a v Malajsku se nelítostně drali na jih. Na Boží hod kapituloval Hongkong. Pozice Spojenců na Dálném východě už nebyla kriticky napjatá; už se dokonale zhroutila.
Posledního dne tohoto neblahého měsíce konference (Arcadia) vytýčila tichomořskou oblast ABDA (asustralsko-britsko-holandsko-americkou) a jmenovala britského generála, sira Archibalda Wavella, vrchním velitelem. Třebaže se tato papírová konstrukce brzy pod japonskými údery rozpadla, přinesla konference Arcadia přinejmenším dva trvalé výsledky:
a/ byla stanovena zásada jednotného velení, která se pak ukázala životně důležitým předpokladem úspěchu spojeneckého válečného úsilí v Evropě.
b/ byla schválena zásadní strategická koncepce formulovaná v dokumentu ABC-I (ABC byla zkratka pro americko-britské štábní rozhovory, které probíhaly již v lednu 1941, krycí jméno: Arcadia.).
Spojenecké úsilí se mělo podle tohoto dokumentu soustředit proti evropské Ose, kdežto v Tichomoří se měl zaujmout defenzivní (obranný) postoj.“
A zde byl pro některé milovníky Tichomoří a tamější válčiště, „kámen úrazu“. Admirálu Kingovi se totiž pokyny ABC-I – „v Tichomoří jen provádět zadržování a obranu“ - z duše protivily. Kdo dobře četl Kingovy vlastnosti a podání od lidí výše, kteří jej znali a poté o něm i psali, tak ví, že obranná taktika, či „poziční válka v Tichomoří“ se přímo a „strašně“, admirálu příčila. Hned se musí dodat, že čekat bylo pro admirála kletbou. Kdo mu o obraně říkal cokoli, byl v přímém rozporu s jeho názory. Ale, admirál dobře věděl, že zásadní strategii dodržovat bude muset, neboť kdyby ji ihned odmítl, byl by prezident Roosevelt velmi rychle za něho nalezl náhradu ve funkci vrchního velitele válečného loďstva USA. Generál Alan Brooke, náčelník imperiálního generálního štábu, později napsal, jak často litoval, že prezident Roosevelt výměnu neprovedl hned v začátku. Dokonce později Brooke pak také napsal, „že ať si on či někdo jiný říkal cokoli, nemělo to na Kinga velký účinek, nedokázalo ho to odlákat od Tichomoří. Tam tíhlo jeho srdce a tam byla podstatná část jeho loďstva. Evropská válka pro něho znamenala jen velkou nepříjemnost, která mu znemožňovala nerušeně válčit v Tichomoří.“
A nyní si ještě připomeňme i vývoj událostí v prvních měsících roku 1942, jen tak v kostce, neboť zde již byly hlouběji popsány u jednotlivých útoků do Honkongu, Wake, na Filipíny, do Malajsie a Barmy tak, jak je shrnulo několik historických popisů, několika historiků, kteří stejně bez rozdílu, kdy byla jejich díla napsána, tedy jestli v druhé polovině 20. století, nebo počátkem století 21. století.
Japonský útok, který mnozí nazývají, vějířovité útoky, zaplavily v konci roku 1941 a v prvních několika měsících roku 1942 (zde viz náčrt mapy

, na kterém jsou vějířovité útoky císařského Japonska od roku 1910, až do roku 1942, náčrt je volně na několika webech.), nejen Dálný východ ale Tichomoří. Zdálo se tehdy, že japonskému přívalu nemůže nic odolat.
V Malajsku poražené jednotky generála sira Arthura E. Percivala postupně pouštěly jednu pozici za druhou, až se dostaly téměř nedotčeny do slepé uličky v Singapuru. Prosinec (1941) a leden (1942) přinášely pouze jednotvárná hlášení o japonských úspěších a spojeneckých neúspěších. Nikde, s výjimkou ostrova Wake, nedávali spojenečtí velitelé a jejich vojáci najevo zvláštní odhodlání bojovat s náležitým fortelem a rozhodností. Na pořadu dne byl ústup, ústup, ústup. Po necelých osmi týdnech války nemohl nikdo pochybovat, že britské (Malajsie a Singapur – viz Peeter H. Gryner – Pád nedobytné pevnosti Singapur Praha 1996, zde viz od Č 125. až Č 180.:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=393
), holandské a americké državy na Dálném východě spolu s jejich obránci, je třeba odepsat jako naprostou ztrátu.