Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příběhy a osudy vojáků všech zemí.

Moderátoři: Pátrač, Tkuh

Odpovědět
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Najviac kto by o tom mohol niečo mať sú železnice, oni však nič nemajú, možno tie písomnosti boli zhabané pri vyšetrovaní gestapom a už sa im nevrátili. Z celej predpokladanej trasy vlaku sa nezachovali žiadne staničné knihy, boli sme aj na fare v Trnavej Hore, kde by údajne mali byť pochovaní títo vojaci v zákopoch po bojoch SNP a mal byť pri tom aj slovenský farár, na fare nie je nič. A zisťovať mená a niečo o nich v dnešnej dobe komplikuje aj ochrana osobných údajov. Azda najhoršie je že ani Nemci nemajú žiadnu zmienku o tejto tragédii. Asi sa archív tejto jednotky vôbec nezachoval, ak to bola jednotka SS Dirlewanger, tak potom určite, tí svoj archív mali údajne pred koncom vojny spáliť. Je len škoda že sa už v minulosti viac nepátralo, ja som začal 2011, teraz už ani pamätníci takmer nežijú a info už je skôr z druhej ruky od príbuzných a pod.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Gestapo urcite nic nezhabalo. Ono v podstate na Slovensku bolo Gestapo velmi malo zastupene a minimalne aktivne, vsetko riesilo SD. Spisy SD su z velkej casti uz aj verejne aj na nete. Su to ale hlavne situacne hlasenia o naladach v spolocnosti a take, pre nas dnes uz nezaujimave veci. Co sa tyka nehody v Starej Kremnicke kazdopadne potvrdzujem, ze raneni vojaci boli lieceni v Kremnici v budove byvalej skoly. Na tu informaciu som nahodou natrafil pri studiu archivnych dokumentov niecoho uplne ineho. Kazdopadne by bolo dobre si pozriet udaje z polnych nemocnic posobiacich na Slovensku: Feldlazarett 157, Feldlazarett mot. 10, Feldlazarett mot. 34, Feldlazarett 609 a Kriegslazarett 2/601.

Volksbund ste uz kontaktoval ?
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

Škoda, že nič nové nevieme. To ma mrzí. U nás teda ochrana osobných údajov a čo v Nemecku? nemajú zoznamy mŕtvych vojakov? miesto a dátum vieme. U nich by človek čakal, že stále majú záznamy - kde, kto zomrel počas bojov. Ale to už ste asi skúšali.
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Stuka píše:Škoda, že nič nové nevieme. To ma mrzí. U nás teda ochrana osobných údajov a čo v Nemecku? nemajú zoznamy mŕtvych vojakov? miesto a dátum vieme. U nich by človek čakal, že stále majú záznamy - kde, kto zomrel počas bojov. Ale to už ste asi skúšali.
Pytame sa obaja to iste. Ale vidim, ze to asi budem musiet lepsie vysvetlit. O zaznamy nemeckych vojakov sa stara organizacia Volksbund. Dokonca maju aj online vyhladavanie. Pan Kovar, tam ste uz skusali ?

Nech sa paci link na online vyhladavanie:

https://www.volksbund.de/erinnern-geden ... che-online
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

ok ok... sorry, kamarát, že som sa pýtala. Nechám vás už diskutovať.
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Ne, neber to v zlom. :wink: Len som to chcel objasnit. V tejto debate je samozrejme kazdy vytany. :lej:
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4088
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od jarl »

Jsem jediný kdo má na základě této diskuse pochyby, zda se popisovaná událost vůbec odehrála? Stovky mrtvých Němců a nikde se nedá dohledat žádný záznam. To vypadá opravdu podezřele.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

OK, Niko. v pohode. Aj autor článku je vítaný. :razz:
Jarl, môže byť. Ak Nemci nemajú záznam o aspoň pár mŕtvych vojakov z 27.12.44 pri Kremnitz, tak je to čudné. Veď tí vojaci mali rodiny a bolo ich treba upovedomiť, či už o úmrtí alebo nezvestnosti.
Už som samozrejme mimo tejto témy, už ju nemám naštudovanú a z hlavy sa hodne vyparila, ale je fakt čudné, že by aspoň Nemci nemali niečo podchytené.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

ešte k tej stránke od Nika. Stránka dobrá, ale potrebujeme zadať aspoň meno (ak nie aj dátum narodenia atď.). K tomu sa nevieme dostať. Potrebovali by sme, aby nám poslali info, či 27.12. 44 v danej lokalite prišlo k stratám. Mená vojakov nie sú dôležité - pre nás. Ak by napísali, že nemajú žiadnu stratu z tej oblasti a z toho času, tak ... neviem. Jedine, že by napísali, že také podrobné záznamy nemajú. Čo je tiež možné.
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Stuka musis tam do Volksbundu normalne napisat ziadost, objasnit temu a predpokladam, ze budu napomocni.
Inak nemam pochybnosti, ze sa udalost stala. Ako som pisal, mam vypoved cloveka, ktory tam pri tych ranenych Nemcoch bol. V tej budove totiz bola ubytovana aj jedna ina jednotka. Ze tam ale boli stovky mrtvych takmer urcite vylucujem. Je to zvelicene, ako takmer vsetko z toho obdobia. Ta nehoda nebola pre Reichsbahn nejako extremne velka.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Nemci nemajú absolútne žiadny záznam k tejto udalosti alebo úmrtiu vojakov v tejto lokalite v danom čase. Bol som v kontakte aj zo slovenskou pobočkou, ktorá sa stará o nemecké hroby na Slovensku, tí to skúšali tiež overiť. Ako som už písal našiel som vo Važci pochovaného jedného Nemca z Kremnice, deň úmrtia 27.4.1944, možno to bol z tej havárie.
Naposledy upravil(a) F. Kovár dne 8/10/2021, 21:26, celkem upraveno 1 x.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

A tak je teda asi na mieste otazka, ci tam vobec nejaki mrtvi boli. Ked to nevie Volksbund, ktory spravuje 5 mil. hrobov.
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

Či ich bolo toľko mŕtvych je možno otázne, sú to len spomienky ľudí v dedine. Ale to že tam určite niekoľko vojakov je viac ako isté, a to by mal mať niekto o tom záznam. Môže byť otázka koľko mohol mať taký vojenský transport vojakov. Zápis v pamätnej knihe stanice Hronská Dúbrava hovorí o 200 mŕtvych.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

Velmi spochybnujem tieto cisla. Napriklad po boji v Cetune hlasili partizani 196 mrtvych Edelweisovcov a bolo ich do 10. Edelweisovci hlasili 40 mrtvych partizanov a bolo ich 17. A to bolo x svedkov z dediny, ktori videli kolonu vozov plnych mrtvol. Skor by som teda povedal, ze isto vieme v tomto pripade v Starej Kremnicke len o ranenych. Inak by o nich Volksbund vedel. Hlavme ak sa jedna o 200 ludi.
Uživatelský avatar
kozlustechnykus
poručík
poručík
Příspěvky: 769
Registrován: 9/3/2014, 20:24

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kozlustechnykus »

Stuka píše:Veď tí vojaci mali rodiny a bolo ich treba upovedomiť, či už o úmrtí alebo nezvestnosti.
To by se mohl najit zaznam na nemecke poste o rozesilani takovych dopisu a nechalo by to i financni stopu, protoze by to nejaky urad musel poste proplatit.
„Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků, nebo z daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení."
Michal Jankovec clen rady CT
F. Kovár
desátník
desátník
Příspěvky: 44
Registrován: 13/2/2014, 13:22

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od F. Kovár »

niko píše:Velmi spochybnujem tieto cisla. Napriklad po boji v Cetune hlasili partizani 196 mrtvych Edelweisovcov a bolo ich do 10. Edelweisovci hlasili 40 mrtvych partizanov a bolo ich 17. A to bolo x svedkov z dediny, ktori videli kolonu vozov plnych mrtvol. Skor by som teda povedal, ze isto vieme v tomto pripade v Starej Kremnicke len o ranenych. Inak by o nich Volksbund vedel. Hlavme ak sa jedna o 200 ludi.
Žeby žiadny vojak nezahynul ? Ak by aspoň jeden zahynul, musel by Volksbund mať záznam. Ak sa vie o ranených, potom z akej jednotky boli ? Kto to vie ? To by veľmi pomohlo sa posunúť v pátraní.
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

Mňa, pán Kovár, teraz zarazilo, že ste našiel záznam o mŕtvom Nemcovi z 27.4.44 a spájate ho s tou udalosťou. Ona sa ale stala 27.12.44.
Možno preklep z vašej strany, alebo ja mám celý článok zlý?
pretože december a apríl to je sakra rozdiel, aj vzhľadom na poveternostné podmienky, aj náladu v spoločnosti. Ak platí december - tak rátam v tom čase so snehom a možno trať nie dobre prejazdná. Mohlo teda dôjsť k vykoľajeniu bez zásahu zvonku? to len rečnícka otázka.
ObrázekObrázek
kenavf
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5997
Registrován: 15/12/2010, 23:13

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od kenavf »

To Stuka:
V inom príspevku F.Kovár zmieňuje dátum 27.12.1944 , takže asi preklep.
F. Kovár píše:Myslím že to tu je skôr spomenuté, podarilo sa mi zistiť že jeden vojak vo Važci zomrel práve 27.12.1944 v Kremnici, môže ísť možno o vojaka z tejto nehody, viac sa nepodarilo zistiť, lebo ochrana osobných údajov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté sily k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od Stuka »

ok. Nemám celú diskusiu prečítanú. Tiež som si myslela, že preklep, ale hovorím si , ak som ja dala zlý dátum... :) no nič. Ideme ďalej.
ObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4117
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Záhadná havária pri Starej Kremničke

Příspěvek od niko »

OK, tak posuniem tu debatu trochu odborne dalej, aby sme tu nemlatili prazdnu slamu.

1.Takze vypoved, ktorou disponujem:
15. alebo 20.2.1945 sa do kremnickej skoly prestahovala nemocnica, v ktorej lezalo mnozstvo ranenych Nemcov z havarie nakladnych zeleznicnych voznov s municiou na zeleznicnej stanici v Malej Kremnicke (myslene urcite Starej Kremnicke).

2. Rychle googlovanie a hele:
13.2.1945 zomrel v Kremnici Artur Herbert Rummler.


3. Herberta Rummlera som dosadil do Volksbundu a hele:
Hauptfeldwebel Arthur Herbert Rummler zomrel 13.2.1945 v polnom lazarete v Kremnici. Jednotka: Feld.Laz.5/562 Kremnica -pochovany vo Vazci.

4. Hladam Armee Feld.Laz.5/562, cislo polnej posty 21189. To je jednotka, ktora nas teraz velmi zaujima. A na forum der Wehrmacht zrazu hele:

1)Kreissig Heinz Kurt
Grenadier
Date of die: 27.12. 1944 . Kremnitz Slovak republic.
2) Maurer Adalbert
Stabsfeldwebel
Date of die: 27.12. 1944 bei Kremnica Slovak republic.
3) Kopp, Johann
Obergefreiter
Todes-/Vermisstendatum: 05.02.1945
Todes-/Vermisstenort: Feldlaz.5/562 Kremnica
Preverene cez Volksbund

Vsetci lezia vo Vazci.

Takze mame minimalne 4 ludi, ktori zomreli bud tesne po nehode, alebo v kremnickom lazarete 562 v case, ked bol plny zranenych zo zrazky vlaku a v case, ked bol front od Kremnice vzdialeny 2 mesiace. Takze bojove straty to asi najskor neboli. Prvi dvaja pritom zomreli doslavo pri Kremnici skoro na den zrazky, takze ti budu takmer isti. Takze tak.
Jo a zabudnime na Dirlewanger a SS barz co. Vsetko su to armadne hodnosti. Jednotka, ktoru hladame bola Wehrmacht.
Naposledy upravil(a) niko dne 10/10/2021, 22:03, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Příběhy“