Na severu a v okolí Pas-de-Calais měli Němci 38 divizí různé kvality, v úseku mezi Cabourgem a poloostrovem Cotentin, dlouhém 70 km, kde se spojenecká vojska nakonec vylodila byly pouhé dvě pěší divize. Všeobecně měli Němci nedostatek motorových dopravních prostředků a letadel.
U Caen byly na počátku invaze prudké boje, pro Němce bylo toto město důležité, protože umožňovalo spojení se zálohami a posledním velkým uskupením, které ve Francii měli a sice s 15. armádou v okolí Pas-de-Calais (Spojenci předpokládali vylodění v tomto místě za nemožné díky silným obranným zařízením Atlantického valu, přesto se snažili Němce rozličnými způsoby utvrdit, že vylodění zde je pro ně lákavé). Němci se začali v situaci lépe orientovat až za měsíc a svazky 15. armády začali přesunovat až ke konci července, ale to už bylo pozdě.
Toto si spojenci relativně brzo uvědomili a věděli, že v této fázi operace prorazit u Caen by bylo možné jen za velkých ztrát. Zároveň však zesílili kolem Caen tlak, tak umožnili odlehčit svému pravému křídlo na poloostrově Contentin a dobýt přístav Cherbourg.
Dne 19. června 1944 vypukl uragán a spojení s předmostím bylo ohroženo, o letecké podpoře ani nemluvě. Uragán zuřil asi čtyři dny (byly těžce poničeny umělé přístavy). Tato chvíle by byla ideální pro německý protiútok, ovšem kdyby Němci měli dost sil.
Německá strategie v případě útoku v Normandii by měla mít asi takovouto podobu, udržet poloostrov Cotentin a tím ohrožovat pravé křídlo spojeneckého výsadku, tzn. Němci by museli mít v této oblasti před vyloděním alespoň dvě tankové divize (což neměli). Tím by zároveň znemožnili spojenecký výsadek v úseku UTAH. Je pravda, že spojenci se tohoto obávali a měli v plánech alternativu, kdy by se další vojska vylodila na západní straně poloostrova a ohrozila Němcům týl. Ovšem Němci si mysleli, že úsek UTAH je nevhodný pro výsadek, zatímco vedlejší úsek OMAHA byl vcelku těžce bráněn jednou pěší divizí! Komunikační centra a opěrné body zvolit na jedné straně CAEN a na druhé ST. LO.
Je ovšem jasné, že celá operace by se potom asi vyvíjela jinak. Na druhé straně zvolit strategii jakou zvolili tedy držet Caen a začít v čas přesouvat svazky z oblasti Pas-des-Calais.
Nutno ovšem dodat, že v průběhu bojů v Normandii sváděli Němci na Východní frontě těžké boje, neboť Rusové zahájili 22. června 1944 (tři roky po přepadení SSSR) operaci BAGRATION. Byl to všeobecný útok sovětských sil proti nacistům v Bělorusku ale i na dalších směrech. Bagration měl za následek zničení německé skupiny armád Střed, byla to největší porážka Wehrmachtu během druhé světové války (horší než Stalingrad).
Bagration byla rozsáhlá operace, která obsahovala celou sérii vzájemně se překrývajících ofenzív, které probíhaly od Baltu až po Karpaty. Kaskádový účinek těchto útoků trvale vyváděl Němce z rovnováhy a nedovolil jim stabilizovat frontu. Sovětskou ofenzívu zahájila mohutná palebná příprava do níž se zapojilo 30 000 děl a raketometů "Kaťuša".Už během ní zemřely tisíce Němců. Útočící sovětské tankové síly ani pěchota se nesetkávaly s výraznějším a silným německým odporem. 3. července byl osvobozen Minsk, bylo zajato na 50 tisíc Němců. Sovětský svaz znovu získat prakticky všechno území uvnitř jeho hranic z roku 1941, pokročil na území Německa do východního Pruska a jeho vojska dosáhla okolí města Varšavy.
Operace BAGRATION se účastnilo na dva milióny sovětských vojáků, 6 000 tanků a mnoho dělostřelectva. Němci utrpěli velké ztráty na životech a vojenské technice. Bitvy se účastnilo půlmiliónu německých vojáků. Sověti měli nad nepřítelem převahu deseti ku jedné v tancích a sedmi ku jedné v letadlech! Na hrotech útoku byla kvantita a kvalita jejich techniky ohromující. Zničení skupiny armád Střed znamenalo pro Němce odepsání 2 000 tanků, 10 000 děl, 57 000 dalších vozidel a více jak 150 000 Němců bylo zajato, na 350 000 německých vojáků padlo. Sovětské ztráty byly 770 tisíc zabitých, zraněných a nezvěstných vojáků, 2 957 tanků, 2 447 dělostřeleckých hlavní, a 822 letadel.
Operace Bagration znemožnila Němcům přesun jednotek do Normandie.
