Opakovací puška systému Kalthoff

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9337
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od Rase »

Obrázek

Opakovací puška systému Kalthoff

Kolem roku 1630 vytvořil v Solingenu neznámý vynálezce pozoruhodný systém opakovací pušky, jejíž rychlost střelby zůstala nepřekonána až do 19. století. Zbraň získala jméno dle slavné puškařské rodiny Kalthoffů, která se jejich výrobou zabývala na mnoha místech Evropy. Prvním známým puškařem v této rodině byl jistý Herman Kolthoff (1540-1610), původem z města Kultenhof ve Vestfálsku, které tehdy bylo součástí Šlesvicka - dánského vévodství. Herman se proslavil výrobou ocelových dílů ve svých manufakturách a velmi zbohatl. Několik jeho synů se proslavilo jako zbrojíři u mnoha královských rodin napříč Evropou. Peter Kalthoff (1600-1672) pracoval jako vrchní zbrojíř dánsko-norského krále Frederika III. Dánského. Caspar Kalthoff starší (1606-1664), sloužil jako puškař anglického krále Karla I. Stuarta a Henric Kalthoff (1610-1661) založil několik železáren ve Švédsku a Norsku. Puškařskému řemeslu se věnovali i jejich potomci, nejslavnějším byl Caspar Kalthoff mladší, který pracoval pro anglického krále Karla II. a ruského cara Alexeje Michajloviče (1629-1676). První patent na zmíněnou opakovačku získal roku 1640 Guillaume Kalthoff a to od francouzského krále Ludvíka XIII. Patent se tehdy týkal mušket a pistolí schopných vystřelit 8-10 ran. O rok později získal v Holandsku Peter Kalthoff patent na pušku schopnou vystřelit 29 ran bez přebíjení. Tento patent později vylepšil, na rovných třicet, jistý Hendrick Bartmans a v dalších letech vznikaly různé odlišné prototypy. V Německu zbraň obdobného systému vyrobil "Gottorpský mistr", pravděpodobně šlo o puškaře jménem Heinrich Habrecht, který je autorem rovněž opakovačky vyrobené kolem roku 1645. Tyto zbraně se ale lehce liší a postupem času je vyráběli různí puškaři, byť ti z klanu Kalthoffů jsou nejznámější. Nyní něco k samotnému popisu funkce.

Opakovací puška měla hladkostěnnou hlaveň a vyznačovala se dvěma zásobníky. První zásobník obsahoval kule a byl uložen v předpažbí, druhý obsahoval střelný prach a nacházel se v pažbě. V podstatě celý mechanismus fungoval podobně jako pákové opakovačky, které vznikly až o dvě stě let později. Lulčík chránící spoušť totiž fungoval jako páka, která po stisku uvedla do chodu mechanismus, který vložil do hlavně kuli, nadávkoval střelný prach a natáhl kohout s křesadlem. Obsluha musela pouze nasypat střelný prach na pánvičku, leč i tento úkon byl později zautomatizován zabudováním třetího zásobníku na jemně mletý střelný prach. Pokud jde o samotný systém zámku, tak některé modely měly zámek kolečkový, kdy se pomocí silné listové pružiny (podobné jako u hodin) natáhlo kolečko se zdrsněným obvodem. Po uvolnění došlo ke škrtnutí o upevněný pyrit nebo pazourek, následná jiskra zažehla střelný prach na pánvičce, vzniklý oheň prohořel (prošlehnul) zátravkou do hlavně a zapálil zde prachovou náplň. Plyny vzniklé hořením střelného prachu vymetly střelu. Kolečkový zámek však byl komplikovaný a náročný na preciznost, zbraně s tímto typem zámku byly velmi drahé a málo rozšířené. Pozdější modely Kalthoffových opakovaček tak již měly mnohem praktičtější křesadlový zámek, který zapaluje výmetnou náplň úderem křesacího kamene na ocílku. Rozdíly jsou však ale i v samotném množství munice. První první modely pojmuly šest nebo sedm ran, později zhruba dvanáct a zmiňována je opakovačka schopná až 30 výstřelů, než bylo nutno doplnit kule a prach. Pozoruhodný byl čas mezi jednotlivými výstřely, kadence střelby činila 1-2 sekundy, což střelci poskytovalo obrovskou výhodu nad jakoukoliv jinou zbraní v 17. století. Ve skutečnosti se výkonům Kalthoffovy opakovačky nepřiblížily střelné zbraně až do poloviny 19. století (!)

Patrně nemusíme zmiňovat, že tato opakovačka byla velice drahá a mohli si ji dovolit pouze velice majetní lidé. Jistý Jan Flock z Utrechtu prodával roku 1668 jednu z těchto zbraní za nejméně 260 guldenů (fl). Mechanismus byl komplikovaný a kladl velké nároky na obsluhu, přičemž střelec musel být schopen zbraň sestavit a opravit. Mechanismus se mohl snadno zaseknout v případě vlhčího prachu, nebo obsahujícímu nečistoty. Proto se zbraň stala nevhodnou pro všeobecné vojenské použití a krom bohatých lidí se objevuje pouze u elitních vojenských jednotek. Přesto se dočkaly bojového nasazení. Stovka kusů opakovacích pušek systému Kalthoff byla pořízena roku 1648 pro gardu dánského krále Frederika III. Na zakázce se podílel Peter a Mathias Kalthoffovi (a možná i několik dalších puškařů) a zbraně byly předány v roce 1657. Vojáci z elitního Scanijského pluku (Det Skaanske regiment) dostali přibližně stovku těchto opakovaček - nejvyšší vyražená výrobní čísla jsou 108 a 110. Bojově byly použity během obléhání Kodaně (1658–59) a Scanijské války. Vyřazeny ze služby byly roku 1696 a soupis zbraní z roku 1775 jmenuje 133 těchto opakovaček, které byly již tehdy považovány za cenné starožitnosti. Do dnešních dnů se zachovalo několik exemplářů, nalezneme je ve Windsdorském zámku, puška anglické výroby z roku 1660 se nachází v Kremlu.

Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kalthoff_repeater
http://firearmshistory.blogspot.com/201 ... eater.html
https://www.muzzleloadingforum.com/thre ... es.116097/
https://granitegrok.com/blog/2018/03/pi ... ings-vol-6

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 527
Registrován: 3/12/2012, 17:49

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od Vlastimil Čech »

Geniální!
pbla4024
svobodník
svobodník
Příspěvky: 20
Registrován: 2/11/2013, 14:17

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od pbla4024 »

O té psali v edici OKO, kniha Zbraně střelci puškaři od Letošníkové, kapitola Dánský mistr v Moskvě, strana 139-143

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázky správně vložil a příspěvky spojil Jarl.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9337
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od Rase »

pbla4024:
knížka je dost poplatná době a ono zacílení na Moskvu je potřeba brát jako nutné zlo, ony ruské zbraně stejně pocházejí z Anglie. Kdybych ale věděl o tomto textu, tak bych se nemusel patlat s překladem. Pokud jde o samotné autory, tak mám docela problém je nazvat puškaři, možná šlo spíš o hodináře. Právě od hodinářů vznikaly (podobné) neskutečně vychytané automaty, kterým je tohle podobné.
Quajak
desátník
desátník
Příspěvky: 47
Registrován: 18/6/2010, 11:01
Bydliště: Prostějov

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od Quajak »

Zajimalo by mě zda bylo skutečně možné vystřelit těch 29-30 ran po sobě bez čištění, on černej prach dosti "špiní". Hádám že tak po 10-15 výstřelech se mechanismus zakousne.

Dál si myslím že při rychlé střelbě bude podobný systém háklivý na "Cook-off" detonaci slože nasypané do komory horké předchozími výstřely, s možností prošlehnutí do zásobníku prachu a následnými nepříjemnými následky pro uživatele.
Uživatelský avatar
Ataman
podporučík
podporučík
Příspěvky: 611
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od Ataman »

Zajímavá flinta, díky Rase!
Nicméně, měl bych tu jednu, sice výrazně mladší, ale taky opakovačku, u který nejsem sto odhalit, jak to vlastně funguje:
http://www.nramuseum.org/guns/the-galle ... usket.aspx
Má někdo nějaký nápady?

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 918
Registrován: 16/1/2008, 00:15
Bydliště: Praha

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od vodouch »

Jde o systém Chelembron. Vznikl kolem roku 1668. Vynález systému je připisován Michele Lorenzonimu, systém je pojmenován po francouzských výrobcích zbraní. Zbraně obsahovaly 20 nábojů.
Při nabíjení se zbraň postavila hlavní nahoru a stiskla se uvolňovací západka. Pak šlo sestavou hlavně otáčet, čímž se nasypal prach do komory a na pánvičku a vložila se střela, pánvička se uzavřela a natáhl se kohout.
Válčení je až druhým nejstarším řemeslem, kterému se lidé věnovali. Ale člověk žasne, kolik technického důvtipu bylo vyplýtváno na to, aby mohl jeden člověk praštit druhého člověka do hlavy ...
Obrázek
Uživatelský avatar
Ataman
podporučík
podporučík
Příspěvky: 611
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Opakovací puška systému Kalthoff

Příspěvek od Ataman »

vodouch píše: 14/4/2022, 07:16 Jde o systém Chelembron...
Díky :up:
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“