SU-152 versus Ferdinand

Uživatelský avatar
badaxe
poručík
poručík
Příspěvky: 783
Registrován: 1/10/2011, 13:49

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od badaxe »

bax ve kterém díle to je? Schválně se na to podívám, osobně si myslím že filmaři to prostě udělali pro efekt. A jen tak pro sebe si zkus říct, proč umět skrz lauf u taženého děla, když můžeš se stejným úspěchem koukat podél něj i zvenku a navíc uvidíš i okolí a ne ten pidivýřez skrz hlaveň. Ale pokud víš číslo dílu (a třeba i že je to někde konkrétně) sej vědět, mám to doma klidně se na to mrknu. Ale seriál byl ani ne tak o bojích, ale o tom jak trestanci jak političtí tak kriminální nakonec spolupracují a navíc pro rusy jde o citlivé a do té doby myslím nezobrazované téma trestanců ve válce. Pokud vím velitele jim dělá důstojník který je taky v trestu a má "smýt vinu krví" jak se oblíbeně říkalo. To bojování je tam spíš proto aby bylo vidět jak i trestanci se obětují za vlast. To že s nimi vymetli kdeco a poslali je do minového pole je ale zřejmě podle reality, kdysi jsem si psal s jedním rusem a trestné prapory vnímal trochu jinak (spíš v tom komunistickém duchu) a to že se tam dostala řada vojáků kteří se probili z obklíčení a neměli svědka že se nedostali do zajetí nějak nebral. On i rozsah byl zřejmě obrovský. Narazil jsem na číslo několika set tisíc lidí kteří prošli štrafbaty (část samozřejmě přežila a pokračovala v běžných oddílech). Kolik to bylo opravdu netuším, ale malé číslo to nebylo.
Obrázek

Socialisté ti slibují střechu nad hlavou, slibují tě nakrmit slaninou a fazolemi, slibují tě léčit, když onemocníš.
To vše jsou ale věci, které se dostane každý vězeň nebo otrok.
(Ronald Reagan)
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 9246
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od Dzin »

Mířit skrz výhled hlavní je nesmysl. Nemohu samozřejmě vyloučit, že by to někdo někde nemohl zkusit, ale jinak je to nesmyslný postup při střelbě a neumím si představit, proč by to někdo dělal. Když budu mířit jen tak přes něco na hlavni (cokoliv i přilepenou žvíkačku), má to daleko lepší efekt.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Martan
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 262
Registrován: 14/6/2005, 00:11
Bydliště: Domašín

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od Martan »

Přes hlaveň vidíte kulový. Vím to z vlastní zkušenosti. Např. při rektifikaci miřidel se hlaveň zaměřovala jenom na pár metrů a byl to docela problém.
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 9246
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od Dzin »

Jasně, prostě nesmysl. Snad všechno jiné je lepší. Třeba i jen stát vedle a dávat to podle oka podle dopadu střely...
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
NANUK
praporčík
praporčík
Příspěvky: 337
Registrován: 18/12/2017, 13:07

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od NANUK »

Pohled na SU-152 a nejen na něj. Zmínka o Tiger, Ferdinand, Panter, T-34. Titulky u toho fungují.

https://www.youtube.com/watch?v=wHGIrx3YCN0
Karel19
Příspěvky: 3
Registrován: 1/6/2022, 15:32

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od Karel19 »

Navzdory dobrým vlastnostem ISU-152 trpěl v některých dalších oblastech. Největší nevýhodou bylo, že vnitřní uložení bylo omezeno pouze na 20 nebo 21 nábojů, přičemž další náboje byly často uloženy na zadní palubě. Doplnění zásob munice do vozidla trvalo více než 40 minut a vyžadovalo velmi silný nakladač, kvůli velkým rozměrům a hmotnosti granátů (granáty vážily přes 40 kg). Teleskopický zaměřovač ST-10 používaný k přímé palbě byl odstupňován až na 900 metrů. Druhý, panoramatický, zaměřovač byl použit pro přímou palbu až do vzdálenosti 3500 metrů (7000[9] žádný přímý oheň). Pro střelce však bylo problematické přepínat mezi dvěma hledími. Pro kompenzaci bylo jednodušší soustředit palbu několika vozidel na cíl a obětovat přesnost pro samotný objem palebné síly. Výbušné granáty byly dostatečně velké, aby vyřadily i silně obrněné vozidlo, nebo opevnění ještě těžšími dělostřeleckými granáty dlouhého dosahu. Obvyklým doplňkem střeliva bylo 13 vysoce výbušných a 7 průbojných nebo betonových.Jeho použití bylo vyhrazeno hlavně pro předběžné bombardování, aby se umožnil postup sil Rudé armády.
Tanková děla Tiger 88 mm však byla účinná při zničení ISU-152.Všude se píše,že na větší vzdálenost dokázal probíjet čelní pancíř německých tanků Panter, Tiger a samohybných děl Ferdinand-ale stále mě není jasné,jak prováděl zamíření,když neměl otočnou věž.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 9246
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: SU-152 versus Ferdinand

Příspěvek od Dzin »

Karel19 píše: 2/6/2022, 11:19 Tanková děla Tiger 88 mm však byla účinná při zničení ISU-152.Všude se píše,že na větší vzdálenost dokázal probíjet čelní pancíř německých tanků Panter, Tiger a samohybných děl Ferdinand-ale stále mě není jasné,jak prováděl zamíření,když neměl otočnou věž.
Obecně se dobře ví, jak se u ISU-152 provádělo zamíření, úplně stejně jako u jiných bojových vozidel tohoto typu. Odměr dělal řidič celým vozidlem a jemnější domíření bylo prováděno v rozmezí pohybu zbraně v lafetaci, podobně jako náměr.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Samohybná děla“