Pavel 15 píše: ↑24/6/2022, 18:25
Navzdory tomu, že Rusko má jedno z největších a technologicky nejsofistikovanějších vzdušných sil na světě, nedokázalo vytvořit vzdušnou převahu nad Ukrajinou. A mnoho západních analytiků je překvapeno a zmateno.
KDYŽ tam proudí furt protiletecké zbraně, ale i letadla, tak to není úplně jednoduché, to určitě. Převahu mají, ale ne absolutní.
Pavel 15 píše: ↑24/6/2022, 18:25
Tito zakladatelé teorie vzdušné síly prosazovali vítězství a udržení „ velení vzduchu “ nebo, v dnešní doktríně, „ nadvlády vzduchu “. Douhet navrhl, že „ovládat vzduch znamená být v pozici, která zabrání nepříteli létat, a zároveň si zachovat schopnost létat sám“.
Vzdušný prostor v oblasti fronty, ale Rusové ovládají.
Pavel 15 píše: ↑24/6/2022, 18:25
Ale letecká válka na Ukrajině, kde ani jedna strana nekontroluje oblohu, naznačuje, že popření vzdušné převahy je někdy chytřejší operační cíl, než se ji snažit přímo získat.
Tohle nejsou zcela přesná tvrzení, ale ten překlad se blbě čte, co tím chtěl básník vlastně říci?
Pavel 15 píše: ↑24/6/2022, 18:25
Výsledkem je smrtící hra „kočka a myš“ mezi ruskými letadly a ukrajinskou protivzdušnou obranou. Open-source zpravodajská stránka Oryx uvádí , že od začátku války bylo zničeno 96 ruských letadel, včetně nejméně devíti Suchoj Su-34 a jednoho Su-35 — ekvivalenty americkému F-15. Ukrajina zahájila válku s celkem 250 odpalovacími zařízeními S-300, ale o 11 týdnů později se Rusům podařilo vyřadit pouze 24 z nich, alespoň pokud Oryx potvrdils fotografiemi a videi. Vzhledem k tomu, jak ukrajinští představitelé pečlivě nakládají s informacemi o svých ztrátách, je třeba opatrnosti při vyvozování závěrů z našich omezených informací o nich.
Přesto tato čísla naznačují, že Rusové jsou schopni odstranit jen malou část hrozby a ve srovnání s radary a velitelskými vozidly na baterie tu méně důležitou část. Nejlepším důkazem může být samotné ruské chování. Jak argumentoval vysoký představitel Pentagonu : „A jeden z důvodů, proč víme... [Ukrajinská protivzdušná obrana] funguje, je ten, že i nadále vidíme, že Rusové jsou opatrní, aby se vůbec nepouštěli do ukrajinského vzdušného prostoru, a pokud ano, nezůstanou tam. dlouho… A myslím, že… to mluví za mnoho.
V tomto je asi obsažené jádro problému. JEN bych ale dodal, že 250 odpalovacích zařízení je dědictví ještě ze Sovětského svazu. A mnoho kompletů S-300 už bylo v dezolátním stavu, a modernizovat jich stihla Ukrajina jen desítky, takže na to pozor
