Tak na tohle si počkám, naposledy Shania přehlédl otázku a začal mi vysvětlovat "způsob šití potahu sedačky" ... tedy kličkovat z kouta ven a hlavně neodpovídat na otázky. Standardní odpovědí je AWACS, nebo ticho a úprk. Dokáže takový E3 Sentry vůbec včas zachytit cíl o velikosti Rafale s dvojicí dárečků Scalp (Stormshadow), které si to z výšky 16 km doplachtí na 500 km, nebo vyvíjené střely ASN4G s nukleární/konvenční hlavicí. Jen tak mimochodem, ve výšce 16 000 m má elektrooptika prakticky nerušený rozhled téměř na 500 km, tedy pasivně. Dále co když bude mít nepřítel ekvivalent F-111 Raven (EW) a posvítí si svou výkonnou aparaturou na AWACS, což se mimochodem při operaci Desert Strom několikrát stalo a oslepili si AWACS (čti jde to).
S celým orchestrem umí spolupracovat kde co, sice je v tom nejlepší, ale pořád je bez orchestru odkázána sama na sebe. Takže co vlastně má? Přirozeně radar, který generuje vyhledávací schéma náhodných pulzů v celém jeho rozsahu (8-12 GHz), je trochu problém rušit, tedy zpětně analyzovat opakovací pulzy střídajících se frekvencí a sekvencí, ale pořád vysílá do prostoru elektromagnetické vlnění, tedy svítí jak baterka ve tmě a všichni okolo vědí, že tady někde pracuje radar. Co tam máme dál? Tak přirozeně elektrooptiku, kterou má protivník přirozené také a dále varovné a výstražné přijímače pro rušení a vyhledávání zdroje. Nic co by protivník dávno neměl. Takže co tam teda má kromě očí a telepata nacpaného pod sedačkou? Nic, tedy vidí srovnatelně s protivníkem, ale rád si přečtu tvé vysvětlení.
Budu-li hnidopich, klidně dokážu schopnost F-16 nepozorovaně pronikat vyspělou aktivní PVO a s chirurgickou přesností zasahovat cíle nejvyšší priority v nepřátelském vzdušném prostoru. Z nejznámějších akcí elitní 69. perutě IAF patří zničení jaderného reaktoru - Orchad. Vlastně je to i zdokumentované a jediné o co se historie pře je, zda byli systémy S1E aktivním, nebo nikoliv. Dokáže to F-35? To zatím nevíme, ale jedno je celkem jisté a to, že munici do vnitřních pumovnic nedá. Stelth v elektromagnetickém spektru je obrovská výhoda, ale neznamená to, že se ti F-16 nemohou producírovat v nepřátelském protivzdušném prostoru a likvidovat PVO. Syřané cvičí, nakupují techniku i poradce a stejně si tam dělají co chtějí.
Operace Desert Shield a Desert Strorm se dlouho opakovat nebude, tedy si dělali ve vzdušném prostoru co chtěli. Na odpověď, co božšká F-35 vidí si opravdu počkám. Mimochodem je pravda, že na 2000 km najde i špendlík zakopaný 3 kilometry pod zemí?