vzhledem k tomu, ze supercruise byla v te definici ciste kvuli (F-22) LM, tak uz tam samozdrejme davno neni ( nebo je to volitelna cast), protoze supercruise tak jak byla definovana pro F22 nic jineho neumi.
F-35 Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
ČSLA se mohla navádět maximálně na Blackbird a to stealth letadlo nebylo. Takže ne ta technologie překonaná není a stále neexistuje způsob jak tuhle výhodu eliminovat.
- Juraj Tichý
- Kapitán
- Příspěvky: 6188
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
RCS SR-71 sa odhaduje podľa rôznych zdrojov od 0,1 do 0,01m2The fuselage of the SR-71 included some of the very first composite materials ever used in an aircraft, which made the plane harder to spot for enemy radar. "It was essentially stealthy before the word stealth was even used," said Merlin.
Trup lietadla SR-71 obsahoval jedny z vôbec prvých kompozitných materiálov použitých v lietadle, čo spôsobilo, že lietadlo bolo pre nepriateľský radar ťažšie rozpoznateľné. "Bolo to v podstate stealth ešte predtým, ako sa vôbec použilo slovo stealth," povedal Merlin.
https://edition.cnn.com/style/article/s ... index.html
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Čili asi jako Gripen 
Obecně se za stealth považují až letadla, která jsou úmyslně a pomocí výpočtů konstruována s nižší radarovou stopou. Ještě než ta fyzika kolem toho byla objevena (v SSSR
), se to dělalo na základě zkušeností.

Obecně se za stealth považují až letadla, která jsou úmyslně a pomocí výpočtů konstruována s nižší radarovou stopou. Ještě než ta fyzika kolem toho byla objevena (v SSSR

Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
První dodaný pasivní systém RTZ měl určité zpoždění při detekovíní rychlých cílů, ale jeho modifikací došlo k eliminaci problému. Tím se mohl tento systém někdy v r. 1988-9 začít používat pro zkryté navádění stíhacích letadel na cíl. Stroj byl naveden do zadní polosféry cíle a tam již pilot mohl použít svůj pasivní střelecký zaměřovač (MiG23M/MF používal TP-23M, MiG-23ML/P/MLD používal 26-Š-1). Stíhací stroj byl naváděn povelově bez fónie na malé výšce, nic nevyzařoval, jen přijímal povely a po navedení na cíl přijímal na tepelný zaměřovač IR obraz motoru, který palubní počítač zobrazoval do zaměřovacího obrazce se zavedením dálky cíle. Protože by stíhač působil pod krytím vlastních jednotek REB, měl velkou šanci uspět i proti stroji Stealth.
Nevím, co Merlin, ale na SR-71 si mohl vystřelit i MiG-23MF - viz. povídání s pilotem MiG-23 v příslušném vláknu.
Nevím, co Merlin, ale na SR-71 si mohl vystřelit i MiG-23MF - viz. povídání s pilotem MiG-23 v příslušném vláknu.
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Ono by stačilo kdyby F-35 uměl asi jakýkoliv supercruise ne ? Nikdo nechce aby uměl létat nadzvukově tak jako EF-2000 s externí výzbrojí, tedy EF splňuje tuto definici 5 gen

- Juraj Tichý
- Kapitán
- Příspěvky: 6188
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
ne, EF fakt nesplňuje požadavky na 5G.
Gripen C má sice malý radarový odraz, ale i tak se uvádí 0,5-1,5m2 (optimisté do 0,1m2 nahoru)
Gripen C má sice malý radarový odraz, ale i tak se uvádí 0,5-1,5m2 (optimisté do 0,1m2 nahoru)



Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
F-35A nema dobrou transonickou akceleraci, takze technicky supercruise neumi. Pocitaji pouze se sprintem 150nm pri mach 1,2 v jednom z jejich profilu bez AB.
Supercruise znamena akcelerovat nad rychlost zvuku v hladinovem letu bez AB a pak tu rychlost nejakou dobu udrzet.
Prakticky vsechny stroje, vcetne F-22 budou stejne chtit prekrocit transonickou oblast co nejrychleji, takze bud AB a nebo snizi vahu stroje klesanim.
BTW tady mas C s daleko nejhorsi akceleraci nad rychlosti zvuku s 6x mk84F-35 sice není technicky vzato "supercruising" letoun, ale dokáže udržet rychlost 1,2 Machu na vzdálenost 150 mil bez použití přídavného spalování paliva.
"Mach 1,2 je pro vás podle pilotů dobrá rychlost," řekl O'Bryan.
F-35 sice nedokáže superrychle letět jako F-22 Raptor, ale testovací piloti zjistili, že jakmile překoná zvukovou bariéru, nadzvukovou rychlost snadno udrží.
"V našem letounu se můžeme dostat nad Machovu hranici s přídavným spalováním, a jakmile se rozjedete ... můžete rozhodně stáhnout plyn docela dost a stále udržovat nadzvukovou rychlost, takže technicky jste při letu na velmi, velmi minimálním přídavném spalování," řekl Griffiths. "Takže má opravdu velmi dobré akcelerační schopnosti ve vzduchu."
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Hlavni pokrok nastal zacatkem 90-tych let kdy doslo vybudovani digitalniho systemu vzdusne kontroly. Otcem tohoto systemu je byvaly ucitel z vojenske letecke akadamie v Kosicich. Na rozdil od zapadnich systemu nas propojuje i systemy ktere bezne nejsou soucasti ( dalna/blizna, atd ). Dale do systemu jsou propojeny i vsechny civilni radary a jine systemy. Diky tomuto rozlisovaci schopnost je vyzsi nez by se ocekavalo. I jine staty standartne pouzivaji centralni sit, ale dominantne obsahuje jen vojenske activni nebo pasivni systemy.Flogger G píše: ↑26/7/2022, 13:55 Jak jsem zde již smolil dříve, detekovat stroje stealth uměla ČSLA a byla schopna pasivními prostředky RTZ navádět stíhací letouny na cíle tvářící se neviditelně. Měli bychom být k sobě upřimní. Rusko, dříve SSSR, z našich technologií těžilo, protože přebíralo námi vytvořené systémy a dále si vyvíjelo vlastní pasivní prostředky RTZ, když bylo odstřiženo od zdroje. Jak jsou daleko v pasivní detekci cílů se moc neví, jsou to spíše odhady. Ovšem jejich domácí S 400 je vybaven aktivním i pasivním systémem vyhledávání cílů, v jaké vybavenosti to prodávají Turecku vědí zúčastněné strany.
Ještě upozorňuji na neblahé zkušenosti Izraelců s automatickým přebíráním opatření REB z USA. Od doby zavedení rušících kontejnerů do výbavy svých taktických letounů na počátku 70. let min. st. si tyhle věci sami ověřují a teprve poté tomu opatrně začínají věřit a využívat to.
Inteligence má své hranice,
ale blbost je nekonečná....
ale blbost je nekonečná....
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Tohle by si mozna zaslouzilo i vlastni vlakno, nicmene tohle je pro lepsi pochopeni jak dlouho trva akcelerovat na maximalni rychlosti, kolik zbyva paliva atd.
Tohle je prvni pokus Spurta udelat takove porovnani, takze to berte pouze jako velmi hrube porovnani.
Jak dlouho trva dostat AIM-120D 150nm (278km) od letiste. Coz je cca pred Berlinem/za Bratislavou
Tohle je prvni pokus Spurta udelat takove porovnani, takze to berte pouze jako velmi hrube porovnani.
Jak dlouho trva dostat AIM-120D 150nm (278km) od letiste. Coz je cca pred Berlinem/za Bratislavou
F-22/F-15C
Z hlediska vybavení jsou F-15C a F-22A zcela srovnatelné. F-15C má poměrně dost kanonové munice a může být vybaven identickou náloží raket, přičemž se jeho celkové výkony téměř nezmění.
Fyzikální vlastnosti jsou většinou všechny ve prospěch F-22A.
Graf paliva ukazuje, kolik paliva může F-22A nést, ale nevysvětluje, proč má téměř třikrát větší dolet než F-15C. Obě stíhačky při těchto zachyceních letí něco málo přes Mach 2 a obě by měly spalovat palivo obrovskou rychlostí. Ohromný tah F-22A mu umožňuje dokončit počáteční stoupání ve výšce 60 000 stop, když už zrychlil na Mach 1,5. Přibližně ve stejné vzdálenosti F-15C zrychluje na Mach 1,5 ve výšce 36 000 stop.
Při pohledu na graf rychlosti za 50nm je snadno vidět, že F-15C zrychluje rychleji než F-22A poté, co oba vyrovnají rychlost, přestože F-22A má mnohem příznivější jmenovitý T/W po odhození vnějších nádrží 1,16 oproti 1,01 u F-15C. To je způsobeno rozdílem ve výšce. Zatímco F-15C má účinnější konstrukci vstupního otvoru pro nadzvukovou rekuperaci tlaku, F119 letounu F-22 je navržen pro vysoký dynamický tah ve výšce. F-15C má v této misi omezený tah, protože je na plném plynu, dokud není třeba snížit tah pro bojovou část. Na druhé straně F-22A stále táhne výkon, aby nepřekročil svou maximální konstrukční rychlost, což v kombinaci s extrémní výškou dává velmi nízkou spotřebu paliva.
V grafu vypouštění raket můžeme vidět poziční výhodu F-22A oproti F-15C. Zrychlování během stoupání jej posouvá dále dopředu a způsobuje rychlé rozšíření obálky zásahu střelou. Můžeme také snadno vidět výhodu odpálení AIM120D z výšky 23 000 stop při v podstatě stejné rychlosti. F15C dokáže vynést AIM-120D 150nm od letiště za 13,2 minuty, zatímco F-22A to zvládne za pozoruhodných 11,2 minuty.
Z údajů o výkonech v zatáčce vidíme, že F-15C je při této hmotnosti v podstatě na zatáčkové rychlosti 0,8M a že výkony v zatáčce 0,8M se liší poměrně málo ve srovnání s jejich příslušnými výkony v zatáčce. Vyšší vztlakové zatížení letounu F-22A dává mnohem nižší zatáčkovou rychlost, která zlepšuje rychlost a poloměr pro dané G.
F-16/F-35A
Pokud jde o výzbroj, F-16C může napodobit raketovou výzbroj F-35A téměř bez postihu a má munice pro kanón. Z hlediska fyzikálních charakteristik vykazuje F-16C mírnou převahu v základních parametrech T/W a Wing Loading, ale v ostatních třech je horší.
V tabulce paliva by mělo být jako první zřejmé, že i při nesení nádrže v centrální linii má F-16C poloviční kapacitu paliva oproti F-35A na interní palivo.
Graf Rychlost upozorňuje na některé časté výtky vůči programu F-35. Má nižší stoupavost, nižší akceleraci a nižší maximální rychlost než F-16C v záchytné konfiguraci. V doletu zcela předčí menší F-16C, což je z velké části způsobeno vyšším podílem paliva.
Výškový graf ukazuje, že zatímco F-16C musí zůstat ve výšce 37 000 stop, aby si udržel nejlepší dopřednou rychlost, vidíme, že F-35A má dostatečnou rezervu tahu při svém rychlostním limitu na plakátě, takže může stoupat do 50 000 stop, zatímco je na 1,6M. Schopnost vystoupat do tak velké výšky mu pomáhá zajistit výrazně lepší dolet tím, že udržuje nízkou míru spalování paliva podobne jako u F-22A.
Graf odpalu raket ukazuje, jak zrychlení a rychlost letounu F16C dávají výhodu v tom, že zpočátku má raketa vetsi dolet. Jakmile F-35A získá určitou výšku, získá vzdálenější odhoz. F-16C dokáže dostat střelu AIM-120D do vzdálenosti 150 nm od letiště za 12,9 minuty, zatímco F35A na to potřebuje 14,0 minuty.
Údaje o zatáčení této dvojice také odhalují jeden ze společných rysů. kritiky programu F-35, a to udržitelné G. Při nižším G rychlosti v zatáčce může F-35 dohnat část ze svých 0,8M FL200. a vytvářet fantasticky rychlé a rychlé letové úseky. rychlé a těsné zatáčky. Vzhledem k jedinečnému FLCS letounu F-16 má místo zatáčkové rychlosti zatáčkovou plošinu. To posouvá jeho nejlepší rychlost doprava, a zatímco se zlepšuje na rychlost zatáčení v okamžitých i táhlých zatáčkách, rozšiřuje se tím poloměry zatáček v obou případech.
AV-8/F-35B
Z hlediska vybavení jsou AV-8B a F35B zcela srovnatelné. Nedostatek kanónů na F-35B dává větší šanci na pomyslnou výhodu pro AV-8B nicméně AV-8B možná nikdy nedostane na dostřel, aby ho mohl použít. Fyzická síla charakteristiky dávají přednost F35B.
Graf spotřeby paliva ukazuje, že zatímco F-35B má výrazně vyšší spotřebu paliva. také spaluje palivo mnohem rychleji než rychleji kvůli nedostatku přídavného spalování na AV-8B. Zatímco AV-8B má díky tomu velký dolet výhodu při misi na plný plyn zachycení je skutečně časově citlivé, takže je většina přidaného doletu promarněna.
Při pohledu na graf rychlosti můžeme vidět největší fyzickou výhodu kterou má F-35B oproti staršímu AV-8B.
F-35B má velmi krátký dolet v tomto profilu, protože má malý palivové zatížení vzhledem k výkonu motoru.
V grafu výšky vidíme, že F-35B stoupá do větší výšky v následujícím grafu kratší vzdálenosti než AV-8B.
Graf vypouštění raket pomáhá ukázat kombinovaný účinek výkonnostního rozdílu mezi těmito dvěma letounů. Za dobu, kterou potřebuje AV-8B dosáhne výšky 32 000 stop při výšce 0,82 M F-35B je již ve výšce 36 000ft a má zrychlil na 1,5M a mohl by potenciálně již být v pozici dostat střelu do vzdálenosti 150nm od LHA.
AV-8B potřebuje ohromujících 19,4 minut na to, aby se střela AIM-120D dostala na vzdálenost 150 nm. od LHA kvůli své nízké rychlosti a výšce, zatímco F-35B se zkrátí o celých pět minut a a stejný úkol zvládne za 14,4 minuty.
To ukazuje, že zatímco AV-8B má vybaven radarem BVR a a raketami, není v žádném případě stíhačem.
Z údajů o výkonech v zatáčkách je patrné, že letoun AV-8B a F-35B jsou si velmi podobné v tom, co mohou letouny generovat. při rychlosti 0,8M ve FL200, ale trvalý výkon je na světě. kvůli absenci přídavného spalování u AV-8B. . Údaje o rychlosti v zatáčce ukazují, že F-35B je lepší v každém ohledu.
F-14D/FA-18E
Vyzbroj F-14D a F/A18E jsou velmi odlišné, protože F-14 nikdy nedostal povolení k operačnímu použití AIM-120. Protože F-14D má dva typy střel BVR, podíváme se zde na oba. Zatímco fyzické parametry F/A-18E byly při jeho zavádění velmi kritizovány, zde vidíme, že v mnoha tradičních fyzických charakteristikách ve skutečnosti vyniká. Graf paliva ukazuje, že zatímco F/A-18E má výrazně lepší podíl paliva a nižší teoretickou odporovou plochu, má poměrně slabý dolet. To je způsobeno tím, že F/A18E má výrazně zhoršené charakteristiky odporu vln. Při pohledu na graf rychlosti vidíme, že mnoho z kritizovaných vlastností Super Hornetu se projevuje v pomalejší akceleraci na nižší maximální rychlost. V grafu výšky vidíme, že oba tyto letouny mají podobný výškový profil, dokud se nevracejí na loď, v tomto případě je F/A-18E schopen letět v mnohem větší výšce.
Graf vypuštění raket ukazuje, že ačkoli mezi těmito dvěma letouny existuje pozoruhodný výkonnostní rozdíl, pokrok v raketových technologiích tento rozdíl téměř uzavírá. Důležité je, že AIM-7M, ačkoli je to střela středního doletu, nemá po většinu svého letového profilu dostatečnou rychlost, aby se mohla výrazněji oddělit od odpalovacího letounu. Střela AIM-54C využívá k prodloužení svého doletu profil s vysokým stoupáním, který střela AIM-7M postrádá. F-14D dokáže AIM-54C dostat 150 nm od letadlové lodi za 13,8 minuty, AIM-7M se v tomto profilu nikdy nedostane 150 nm od letadlové lodi. F/A-18E potřebuje 15 minut, aby dostal AIM-120D na stejnou vzdálenost, ale to znamená, že Super Hornet má 4 střely, které může vypustit na dálku, zatímco Tomcat má ve skutečnosti jen dvě. F-14D sice může být vybaven až šesti střelami Phoenix, ale jejich hmotnost a odpor by snížily dolet a rychlost do té míry, že by ho F/A18E ve skutečnosti předčil. Výkony v zatáčkách při 0,8M a FL200 jsou výrazně ve prospěch F/A-18E, ale situace se většinou vyrovná, jakmile oba letouny dosáhnou rychlosti v zatáčkách, přičemž Super Hornet má stále malý náskok v rychlosti zatáčení. Důležitý je však rozdíl v limitech G. Řada F-14 je unikátní v tom, že uživatel nedodržel limit G stanovený výrobcem.
NATOPS stanovil pro letoun F-14D (použitý v analýze) válečný limit G 6,5 G při hmotnosti 57 000 liber, zatímco Grumman doporučil limit G 9,5 G při hmotnosti 57 000 liber a testoval letoun až za hranicí 12 G. Podle pokynů doporučených společností Grumman se zatáčková rychlost letounu F-14D pohybuje na 0,75M, 9,5G, 22,3 ITR, poloměr 2005ft a -1640 PS(-2,1G).
Služební piloti by občas překročili limit NATOPS a minimálně jeden z nich vytáhl letoun na 12G bez poškození. "Najednou je to "Guns on Hoser". Na "Guns" jsem toho chudáka Tomcata vytrhl do přestávky, která vrcholila na 12Gs... Grumman toho ptáka zkontroloval, když jsme se vzpamatovali. Ani vlásek nebyl na svém místě." - Joe "Hoser" Satrapa "Snort (Dale Snodgrass) přinesl ptáka z cross-country... začali byste se dívat blíž. Přesně tak. Vytékající tekutiny." - Rocky Riley
FA-18C/F-35C
Největším rozdílem ve výbavě je absence kanonu u F-35C. Zdá se, že fyzické charakteristiky se vyrovnávají, protože F/A-18C má lepší T/W a plochu odporu vzduchu a F35C má lepší podíl paliva a zatížení křídla i vztlaku. Graf spotřeby paliva ukazuje, že F35C má sice větší palivové zatížení, ale zároveň spaluje palivo rychleji, protože výkon jeho jediného motoru je zhruba o třetinu vyšší než kombinovaný výkon dvou motorů F/A-18C. Při pohledu na graf rychlosti vidíme, že F/A-18C zrychluje mnohem rychleji, a to do té míry, že nižší maximální rychlost je téměř nulová. Díky velkému křídlu má F-35C nejkomprimovanější odpor vln ze všech variant F-35. Důležité je poznamenat, že zde uvedené výkony Hornetu se týkají motorů F404-GE-400. Motory F404-GE-402 poskytují zhruba o 13 % lepší jmenovitý tah po spalování, ale tento výkon není v NATOPSu uveden. V grafu výšky vidíme, že výškové výkony obou těchto letounů jsou dosti podobné s tou výjimkou, že jakmile F-35C dosáhne 1,6M, může ještě stoupat na svůj přebytečný tah. Graf vypuštění střely ukazuje, jak podobné jsou si tyto dva letouny v roli zachycovače. F/A-18C dokáže dostat AIM-120D 150nm od letadlové lodi za 14,3 minuty, zatímco F-35C za 14,7 minuty.
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Viděl jsem u Gripenu právě 0.1. A proto jsou údajně v kombinaci s kvalitní REB na radarech mnohem hůře viditelné než F-16. Ale skutečné stealth je o dva řády jinde.
- Juraj Tichý
- Kapitán
- Příspěvky: 6188
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
To uz sme tu riešili niekoľkokrát
mam už z toho Dejavu.
Jednoducho to naráža na realitu tvaru Gripenu a použitie zdravého rozumu miesto viery.
Samozrejme veľkostne 3/5 Gripen bude mať menšie RCS ako F-16. Dôležité je aj ktorá verzia F-16.
Jednoducho to naráža na realitu tvaru Gripenu a použitie zdravého rozumu miesto viery.

Samozrejme veľkostne 3/5 Gripen bude mať menšie RCS ako F-16. Dôležité je aj ktorá verzia F-16.
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Kolego alibaba, tu dobu pamatuji, když piloti začali dostávat opravdu perfektní info o situaci ve vzduchu. Také se začaly vyvíjet některé nové postupy zkrytého přiblížení k cíli a jeho přepadu. Na tohle byl MiG-23 dobrý díky tepelnému zaměřovači.
Vzpomínáš vyšší rozlišovací schopnost. S tím měli zamotanou hlavu hoši od USAF, když přes území bývalého Československa posílali dle dohody svoje B-52 a B-1B. Deklarovali vždy počet strojů X, ale posílali X + Y, což jim vždy přesně vypočetla česká i slovenská strana. Stroje létaly v těsných skupinách a US. předpoklad byl, že na to nepřijdeme.
Pro představu matematiků dodávám - čísla X a Y byla celá kladná, vždy větší než 1.
Vzpomínáš vyšší rozlišovací schopnost. S tím měli zamotanou hlavu hoši od USAF, když přes území bývalého Československa posílali dle dohody svoje B-52 a B-1B. Deklarovali vždy počet strojů X, ale posílali X + Y, což jim vždy přesně vypočetla česká i slovenská strana. Stroje létaly v těsných skupinách a US. předpoklad byl, že na to nepřijdeme.
Pro představu matematiků dodávám - čísla X a Y byla celá kladná, vždy větší než 1.
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Juraj, tak ono je to i o materiálech. Čili je jasné, že bude záviset na versi F-16. Nicméně co jsem kde viděl, třeba Typhoon měl vždy o dost menší RCS než F-16. Jednak kvůli materiálům, jednak už je přecijen novější a nějaké ty poznatky stran snižování RCS za tu dobu výrobci nasbírali ;) A to samé má platit i u Gripenu. Ale dělat z něj stealth (a to i z verse E/F) je úplný nesmysl.
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
Flogger, a kolik z těch strojů bylo stealth? ;)
Re: Budoucnost nadzvukového letectva AČR
F35 bolo od začiatku zamýšľane ako lietadlo, ktoré bude pôsobiť v A2/D2 zónach a likvidovať prostriedky ako S400 (kým nevyprchala ich aureola).
Tak ci inak, najväčší vplyv na radarov obraz lietadla majú vstupné kanály k motorom a najmä rotujuce lopatky kompresoru,preto sa zavádzajú rôzne S shape vzduchovody a podobne. V tomto je zaujimave, že nové F15EX nebudú mať vychytavky predstavené na SilentEagle. Ale mozno už vo vzdušnom boji ten stealth nie je až taký podstatný a je potrebný len low observability tak do 30km - teda do dosahu IR rakiet.
Tak ci inak, najväčší vplyv na radarov obraz lietadla majú vstupné kanály k motorom a najmä rotujuce lopatky kompresoru,preto sa zavádzajú rôzne S shape vzduchovody a podobne. V tomto je zaujimave, že nové F15EX nebudú mať vychytavky predstavené na SilentEagle. Ale mozno už vo vzdušnom boji ten stealth nie je až taký podstatný a je potrebný len low observability tak do 30km - teda do dosahu IR rakiet.