Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Moderátor: Rase

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

Zbraně (8).jpg

Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Tento článek pojednává o vzniku a vývoji plně automatických pistolí (Reihenfeuerpistole)
a pistolových kulometech (Maschinenpistole), v zemích Rakousko-Uherska


V době první světové války, byla hlavní zbraní pěšáka rakousko-uherské armády, standardní opakovací puška. Na začátku války, to byla zcela dostačující zbraň, ale rychle vrůstal význam zbraní s vyšší kadencí, jako byly kulomety. Strojní pušky (kulomety) byly v této době velice těžké, neohrabané a vyžadovaly vycvičenou obsluhu. Snahy zvýšit palebné schopnosti pušek, nebo snížit hmotnost těžkých kulometů, narážely na konstrukční omezení a stále víc se tak začaly dostávat do popředí opomíjené zbraně – pistole. Tak jako revolvery, byly i pistole nejprve zbraní důstojníků ale rychle se ukázala výhoda jejich konstrukce. Ta v sobě spojovala nízkou váhu, snadnou manipulaci a dobrou rychlost střelby. Pistole se tak začaly postupně dostávat k útočným jednotkám, letcům a nejrůznějším složkám armády.
Především na Italské frontě, kde často bojovaly osamocené skupiny pěšáků ve složitém terénu, nebylo možné, spoléhat jen na kombinaci dlouhých pušek a těžkých kulometů. Začaly se tedy rozšiřovat různé typy automatických pistolí. Ty byly postupem času vybavovány delšími zásobníky, aby pojaly více nábojů, získaly ramenní opěrku pro přesnější střelbu, nebo jim byla prodloužena hlaveň. Tehdejší poloautomatické pistole se tak začaly postupně měnit do podoby plně automatických zbraní a následně i samopalů. Pak se ale stalo něco zvláštního a vývoj ukročil stranou.
Někoho napadlo, že zvýší kadenci těchto zbraní, pokud spojí dvě zbraně do jedné. Když se ukázalo, že jsou tyto zbraně příliš nestabilní při střelbě, byly umístěny na trojnožku. Tato konstrukce pak získala i madla jako standardní těžký kulomet a inspirováni těžkými kulomety, vývojáři nahradili spoušť tlačítky. Výsledná zbraň tak měla s původní pistolí společného jen málo a vzhledem se začala měnit v něco zcela nevídaného. Udaný směr byl ještě znásoben, když se rakousko-uherští vojáci zmocnili italských lehkých kulometů. Okamžitě je zařadili do služby a začali je, po lehké úpravě, sami vyrábět. Není se čemu divit, tyto lehké kulomety skvěle navazovaly na původní pistolové kulomety. Konec války tak znamenal i konec trápení rakousko-uherských konstruktérů zbraní a brzy se mělo ukázat, jak má vypadat moderní samopal. Nuž po bitvě je každý generál a my se nyní můžeme v poklidu, detailně podívat, jaká spletitá byla cesta za prvním c.a.k. lehkým pistolovým kulometem.

Zehnfach-Pistole Mauser C96 Model 1915

Velice raritní zbraní c.a.k. armády, byla zdesetinásobená samonabíjecí pistole Mauser C96, která byla určena pro průzkumné letouny. Zde dodám, že v době vzniku této zbraně, se prakticky jednalo o většinu strojů c.a.k. letectva. Našel jsem údaje že tato konstrukce pochází z let 1915-16, ale i že snímek pochází z roku 1917. Mělo by se jednat o zbraně na náboj 7,63x25 mm Mauser, která nebyla v c.a.k. armádě tak běžná. Konkrétně i Mausery C-96 používané v německá armádě, byly z drtivě většiny v standardní ráži 9x19mm Parabellum. Zde se opět dostáváme k velkému problému a to množství různých pistolových nábojů, které rakousko-uherská armáda používala. Rozhodně se nedá mluvit o unifikaci, nebo alespoň konstruktéři se necítili být nikterak vázáni na jeden typ náboje. Nyní něco k samotné samonabíjecí pistoli Construktion 1896 od zbrojovky Mauser. Po počáteční konstrukci moderní automatické pistole 1893 začali bratři Fidel, Friedrich a Josef Feederle pracovat na vlastním modelu pro zbrojovku Mauser, bez vědomí a souhlasu svých nadřízených. Zbraň byla nicméně již v roce 1896 uvedena na trh. Využívá energii zpětného rázu s krátkým pohybem hlavně. Uzamčení bylo prováděno pomocí kývavé závory. Schránka na náboje se nachází v přední části lučíku a je plněna shora nábojovými pásky. Hledí pistole bylo stavitelné, existovaly varianty ocejchované do 500, 700 a 1000 metrů. Zajímavostí je signalizace vystřelení posledního náboje, podavač zásobníku zadržel závěr v otevřené poloze. C96 byla vyráběna s různými délkami hlavně, různými kapacitami zásobníku a v různých rážích. Obě dvě původní varianty ráže 7,63x25 mm měly hlavně od 8 do 13 cm délky a šesti nebo desetiranný zásobník. Německá armáda používala oficiálně, pistole C96 v ráži 9x19 mm Parabellum. V našem případě je ale velice důležité, že plně automatické střelby byl schopen až Model 1932. Tato zdesetinásobená zbraň fungovala pouze poloautomaticky, kdy při stisku spouště vystřelily všechny zbraně salvou. Nejde ani mluvit o stisknutí spouště, ale spíš o zatáhnutí za provázek, kterými byly spoušťové mechanismy propojeny. Zbraní se otáčelo pomocí madla. Samotná kvalita výroby napovídá, že se jedná o pokusnou zbraň nebo jen demonstrátor. Velice problematickým bylo zásobení municí, která byla možná jen na zemi. Přeci jen bylo nutné vkládat munici, pomocí pásku, do každé zbraně jednotlivě, jelikož zásobníky nebylo možné vyndat běžným způsobem.

1604083786_19596_900.jpg
Deset automatických pistolí Mauser C96 namontovaných na letounu (1917)

Steyr Hahn Doppel-Pistole Model 1912

První pistolí, která si vysloužila hlubokou přestavbu, byla osvědčená 9 mm Repetierpistole M12, jinak známá pod názvem Steyr M1912. Pistole Steyr M1912 byla pověstná svou spolehlivostí ve válečných podmínkách. Pro svou jednoduchou údržbu byla oblíbená ve všech složkách R-U armády. Tato pistole používala munici 9x23 mm Steyr a celkem pojala 8 těchto nábojů. Nabíjení se provádělo pomocí pásku. Nás ale zajímá její upravená, automatická verze (Sonderversion) pro osádky letounů – Flugzeugbesatzungen, která se později rozšířila i do ostatních složek armády. V roce 1915 byl zaveden do výzbroje R-U armády model na 16 nábojů v prodloužené nábojové schránce, na kterou bylo možno nasadit pažbu. Tato pažba sloužila i jako pouzdro a rukojeť pistole se nasouvala na konec pažby, který byl zakončený okem. V tomto stavu z pouzdra vyčníval dlouhý zásobník. Tento zásobník nebyl zásobníkem v moderním slova smyslu, jelikož byl pevně zabudovaný do těla zbraně a náboje bylo nutno doplňovat pomocí pásku, otevřeným závěrem. Navíc nevznikl speciální nabíjecí pásek na všech 16 nábojů, ale bylo nutno použít dva standardní pásky po osmi nábojích. Kadence činila 800 až 900 výstřelů za minutu. V modifikaci Doppel-Pistole pak byla kadence dvojnásobná, tedy 1800 výstřelů za minutu. Tato úprava již ale stojí za detailnější rozbor, jelikož se jednalo o velice bizarní konstrukci, která měla předznamenat příchod celého odvětví zbraní, které by se daly označit jako pistolové kulomety.
Pažba již byla pevná a obě pistole byly spojeny speciální konstrukcí. K zaměření sloužila pevná mířidla v ose obou zbraní. Spoušťový mechanismus nebyl společný, ale patrně bylo nutno ovládat pistole jednotlivě, nebo oběma rukama. Zbraň měla speciální dřevěný futrál – krabičku, do které ji bylo možno umístit a snáze přepravovat pomocí popruhu. Tato zbraň vážila 4 kilogramy. V přepravní krabičce, kompletním příslušenstvím a plnými zásobník, pak rovných 9 kilogramů. Tato varianta pistole Steyr-Hahn M1912, byla testována v letech 1917-18.

7508783.jpg

Frommer-Stop Model 1917

Jednou z nejpodivnějších zbraní celé války byla plně automatická pistole z dílny konstruktéra Rudolfa Frommera. Byla vyráběna firmou Femaru-Fegyver es Gepgyar (FEG) v Budapešti. Níže je samostatně popsán její předchůdce, Frommer Model 1912, nyní ale k Modelu 1917. Hlaveň měla délku 25 cm a váha pistole byla 770 g. Byly používány zásobníky na 25 nábojů ráže 7.65 mm Browning. Pistole má klasický odnímatelný zásobník a je tedy snáze ovladatelný. Na první pohled je tato konstrukce nápadná absencí klasického spoušťového mechanismu (!) Také byl prodloužen vypouštěč zásobníku, patrně z důvodu lepší manipulace při palbě. Se zbraní se patrně nedalo střílet samostatně. Nás zajímá její zdvojená varianta v podobě lehkého kulometu. V tomto případě byly dvě tyto pistole usazeny od speciálního rámu. Pistole byly otočeny o 180° a zásobníky tak mířily kolmo vzhůru. Mezi zásobníky byl zaměřovací mechanismus se stavitelným hledím – jako u standardních pušek. Nad hlavněmi byl speciální kryt, který hlavně chránil před poškozením. Závěr na jednotlivých pistolích bylo možno natahovat pomocí napínací páky, aby nebylo potřeba pistole odepínat z konstrukce. Pistole byly k rámu upevněny pomocí šroubů na bocích. Rukojeť je pak klasická jako u kulometu Schwarzlose, byť jen ve velikosti dlaně. Spoušť je knoflíková, pro každou pistoli samostatná, a ovládala se palci. Lehká trojnožka je klasické konstrukce, jen mnohem drobnější. Celá zbraň působí velmi subtilním dojmem, ale kadence byla úctyhodných 1500 ran za minutu. Ještě zmíním předchůdce této zbraně:
Frommer Stop M.12
Původní maďarská polo-automatická pistole konstruktéra Rudolfa Frommera založená na dlouhém zákluzu, při kterém se po část dráhy, pohybuje se závěrem i hlaveň. V roce 1912 byla zavedena jako služební zbraň v maďarské části Rakousko-Uherské armády (honvédu). V armádě byla zavedena jako model 1912 pouze v ráži 7.65 mm Browning (.32 ACP), těchto nábojů pojala 7 kusů. Byla užívána i četnictvem a policií na území tehdejšího Zalitavska. Systém zbraně je poměrně složitý, ve chvíli výstřelu jsou hlaveň a závěr uzamčeny dohromady a pohybují se tedy v zákluzu společně jako jeden celek, tím je zároveň napínána vratná pružina kolem hlavně. V zadní koncové poloze je závěr zachycen a systém se odemyká, uvolněná hlaveň se vrací zpět do přední polohy silou vratné pružiny, přitom je z ní vytažen náboj a vyhozen ven, při návratu hlavně do přední polohy je odemčen záchyt závěru a tento se pomocí pružiny vrací do přední polohy a zároveň zasouvá nový náboj. Výhodou systému je využití hmotnosti hlavně pro snížení zpětného rázu, systém je ale dosti složitý a náročný na čistotu. Výrobcem těchto zbraní byla firma Femaru-Fegyver es Gepgyar (FEG) v Budapešti.

1604091901_1454001238_frommer-stop-m_17-1.png
1604092108_1454001253_frommer-stop-m_17-3.jpg
7508785.jpg
7508787.jpg
88f853381290419987244034e53b5dc7.png

Sturmpistole Model 1918

Na Italské frontě se rakousko-uherští vojáci zmocnili většího množství lehkých kulometů italské výroby. Byly to kulomety Villar-Perosa, které byly složeny ze dvojice samopalů - plně automatické pistole. Tento lehký kulomet byl okopírován a používán rakousko-uherskou armádou pod názvem Sturmpistole M.18. Upravena byla ráže pro munici 9x23 mm Steyr a použity rovné zásobníky na 25 nábojů. Kulomet mohl být podepřený dvojnožkou, nebo nesený ve zvláštním dřevěném postroji na prsou. Italští Ardité si ke zbraním vyráběli dřevěné pažby, které v kombinaci s popruhem, umožňovaly palbu i ve stoje – tato úprava se na Sturmpistole M18 nedostala a zůstalo u původní konstrukce. Rakousko-Uherská armáda je zavedla do výzbroje v relativně malém počtu, ale tato příčina se dá zdůvodnit stavem zbrojního průmyslu na konci války. Jisté ale je, že tato zbraň hluboce zapůsobila i na představitele c.a.k. armády. Nyní ale pár slov k původnímu kulometu Villar-Perosa M1915.
Villar-Perosa byl historicky prvním samopalem zavedeným do armádní výzbroje, stalo se tak v Itálii roku 1915. Vnějším vzhledem a konstrukčním řešením sice vypadal jako lehký kulomet, ale používal pistolový náboj 9mm Glisenti. Zbraň tvoří dvojice samopalů, spojených k sobě. V zadní části se nachází dvojité držadlo, podobné jako u některých těžkých kulometů. Spoušťová ústrojí jsou oddělená, takže lze střílet z kterékoliv hlavně jednotlivě nebo současně z obou hlavní zároveň. Závěry jsou částečně uzamčené. Při výstřelu vzájemným působením výstupků závěrů a šikmých drážek v nepohyblivém pouzdře se závěry pootočí kolem své podélné osy o určitou část obrátky, a tím je zpomalen jejich odsun. Při nabíjení se závěry odsunou dozadu pomocí pák ve tvaru písmene S. Shora nasazované zakřivené zásobníky mají kapacitu 25 nábojů. Prázdné nábojnice jsou vyhazovány směrem dolů. Zbraň byla vybavena dvojnožkou a někdy i štítem. Zbraň vážila 6,49 kg a měla délku 53,34 cm. Dvojhlavňový samopal Villar-Perosa zkonstruoval Abiel Revelli původně jako velmi lehký kulomet pro potřeby letectva, ale italská pěchota jej převzala taktéž. Byl používán hlavně v zákopových bojích první světové války a při boji v horách. Výroba probíhala u firem Villar-Perosa a Fiat. Tato slepá ulička vývoje samopalů se v praxi příliš neosvědčila. Zbraň měla značně vysokou rychlost střelby. Z toho plynula menší přesnost palby a neefektivně vysoká spotřeba nábojů. Samopal si nezískal větší oblibu a jeho další používání bylo brzy zastaveno. Na konci války, byla velká část těchto zbraní rozebrána a přestavěna na samopal Beretta M1918, který již byl konstrukčně mnohem vyspělejší.

D3YwF44XkAEJkuq.jpg
apswf26ikte31.png

Zdroj:
https://www.dwjmedien.de/Die-Weiterentw ... len-Band-2
http://guns.allzip.org/topic/36/1185938.html
http://forum.guns.ru/forummessage/36/1185938.html
http://forum.valka.cz/topic/view/29328/ ... ommer-STOP
https://www.youtube.com/watch?v=2B4A_u8WIjk
https://cs.wikipedia.org/wiki/Villar-Perosa_M_1915
http://www.landships.info/landships/wea ... erosa.html
http://www.forgottenweapons.com/light-m ... ar-perosa/
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 8397
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Zemakt »

Je tam toho mnohem víc, třebas samonabíjecí a sniperský Manlicher, to je fakt luxus:

ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

O spoustě zbraní, které jsou na videu, jsem psal články:
Standschützen Hellriegel Model 1915: http://palba.cz/viewtopic.php?f=211&t=7088
Odkolek Maschinengewehr M1899: http://palba.cz/viewtopic.php?f=211&t=7138
Handmitrailleuse Mannlicher M1885: http://palba.cz/viewtopic.php?f=211&t=7128
Škoda Maschinengewehr M1893: http://palba.cz/viewtopic.php?f=211&t=7132
Gebauer Model 1918: http://palba.cz/viewtopic.php?f=211&t=7091

Tři zbraně, konkrétně dva kulomety postavené z pušek a jednu automatickou pušku, jsem si poznamenal, tak se k nim toho pokusím sehnat víc. Paráda co se všechno dá vyčmuchat :)
Ta sniperská vypadá jako upravená civilní lovecká puška - přeci jen má hodně vymazlenou pažbu a na začátku války byla běžná praxe, že si profesionální střelci, brali s sebou na frontu i svoje pušky (i s optikou). Tohle bylo velice rozšířené v Německu i R-U, tedy zemích, kde byly lovecké pušky na velice vysoké úrovni a dá se říct, i masovou záležitostí:
http://palba.cz/viewtopic.php?f=92&t=4624
V tomto článku šlo čistě o R-U "samopaly" na základě upravených pistolí - díky za reakci
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 8397
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Zemakt »

Jasan, na snímku po té je zřejmě již vojenská verze pěchotní M95. Díky za odkaz, tento článek mne nějak minul :up: .
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5205
Registrován: 25/3/2008, 15:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od kacermiroslav »

Taky jsem tento článek nějak minul. V každém případě zajímavé čtení. Jen by mě zajímalo, jaká třeba byla kadence toho zajímavého zařízení Mauser C96 umístěného na letounu v pouzdru po deseti zbraních. Aspoň jsem si té informace v článku nikde nevšimnul.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

kacermiroslav:
V Zemaktově videu je popsaná jako Mauser C-96 M.1915 a pochází z let 1915-16. Počet nábojů 10x10-25, kadence více jak 1000 ran/min. údajně je používalo c.a.k. letectvo. Nic víc jsem nenašel ,ale patrně se jednalo o lehčí náhradu za kulomety pro průzkumné stroje, nebo snad i hydroplány. Přeci jen kolomety Schwarzlose se na letouny moc nehodily, a to jak z prncipu fungování (prodleva při střelbě) tak i váhou. Původně jsem si myslel, že se jedná o nějakou soukromou úpravu, ale asi to bylo oficiální. Věděl jsem, že C-96 c.a.k. armáda používala, ale pěšáci je snad nepoužívali, tak by to mnohé vysvětlovalo, kam se všechny zbraně poděly :)
ps. články jsem psal ještě v "blbém období Palby" tak poněkud zapadly.
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

Původní článek rozšířen o:
http://rarehistoricalphotos.com/austro- ... sers-1917/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Mauser_C96
Kdyžtak mě opravte, pokud je termín Zehnfach-Pistole (zdesetinásobená pistole) špatně - díky :)
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

Sturmpistole Model 1918

Na Italské frontě se rakousko-uherští vojáci zmocnili většího množství lehkých kulometů italské výroby. Byly to kulomety Villar-Perosa, které byly složeny ze dvojice samopalů - plně automatické pistole. Tento lehký kulomet byl okopírován a používán rakousko-uherskou armádou pod názvem Sturmpistole M.18. Upravena byla ráže pro munici 9x23 mm Steyr a použity rovné zásobníky na 25 nábojů. Kulomet mohl být podepřený dvojnožkou, nebo nesený ve zvláštním dřevěném postroji na prsou. Italští Ardité si ke zbraním vyráběli dřevěné pažby, které v kombinaci s popruhem, umožňovaly palbu i ve stoje – tato úprava se na Sturmpistole M18 nedostala a zůstalo u původní konstrukce. Rakousko-Uherská armáda je zavedla do výzbroje v relativně malém počtu, ale tato příčina se dá zdůvodnit stavem zbrojního průmyslu na konci války. Jisté ale je, že tato zbraň hluboce zapůsobila i na představitele c.a.k. armády. Nyní ale pár slov k původnímu kulometu Villar-Perosa M1915.
Villar-Perosa byl historicky prvním samopalem zavedeným do armádní výzbroje, stalo se tak v Itálii roku 1915. Vnějším vzhledem a konstrukčním řešením sice vypadal jako lehký kulomet, ale používal pistolový náboj 9mm Glisenti. Zbraň tvoří dvojice samopalů, spojených k sobě. V zadní části se nachází dvojité držadlo, podobné jako u některých těžkých kulometů. Spoušťová ústrojí jsou oddělená, takže lze střílet z kterékoliv hlavně jednotlivě nebo současně z obou hlavní zároveň. Závěry jsou částečně uzamčené. Při výstřelu vzájemným působením výstupků závěrů a šikmých drážek v nepohyblivém pouzdře se závěry pootočí kolem své podélné osy o určitou část obrátky, a tím je zpomalen jejich odsun. Při nabíjení se závěry odsunou dozadu pomocí pák ve tvaru písmene S. Shora nasazované zakřivené zásobníky mají kapacitu 25 nábojů. Prázdné nábojnice jsou vyhazovány směrem dolů. Zbraň byla vybavena dvojnožkou a někdy i štítem. Zbraň vážila 6,49 kg a měla délku 53,34 cm. Dvojhlavňový samopal Villar-Perosa zkonstruoval Abiel Revelli původně jako velmi lehký kulomet pro potřeby letectva, ale italská pěchota jej převzala taktéž. Byl používán hlavně v zákopových bojích první světové války a při boji v horách. Výroba probíhala u firem Villar-Perosa a Fiat. Tato slepá ulička vývoje samopalů se v praxi příliš neosvědčila. Zbraň měla značně vysokou rychlost střelby. Z toho plynula menší přesnost palby a neefektivně vysoká spotřeba nábojů. Samopal si nezískal větší oblibu a jeho další používání bylo brzy zastaveno. Na konci války, byla velká část těchto zbraní rozebrána a přestavěna na samopal Beretta M1918, který již byl konstrukčně mnohem vyspělejší.

https://guns.fandom.com/wiki/Sturmpistole

Zbraně (14).jpg
Zbraně (12).jpg
Zbraně (2).jpg
Výstřeeeižek.JPG
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

Frommer-Stop Model 1917

Jednou z nejpodivnějších zbraní celé války byla plně automatická pistole z dílny konstruktéra Rudolfa Frommera. Byla vyráběna firmou Femaru-Fegyver es Gepgyar (FEG) v Budapešti. Níže je samostatně popsán její předchůdce, Frommer Model 1912, nyní ale k Modelu 1917. Hlaveň měla délku 25 cm a váha pistole byla 770 g. Byly používány zásobníky na 25 nábojů ráže 7.65 mm Browning. Pistole má klasický odnímatelný zásobník a je tedy snáze ovladatelný. Na první pohled je tato konstrukce nápadná absencí klasického spoušťového mechanismu (!) Také byl prodloužen vypouštěč zásobníku, patrně z důvodu lepší manipulace při palbě. Se zbraní se patrně nedalo střílet samostatně. Nás zajímá její zdvojená varianta v podobě lehkého kulometu. V tomto případě byly dvě tyto pistole usazeny od speciálního rámu. Pistole byly otočeny o 180° a zásobníky tak mířily kolmo vzhůru. Mezi zásobníky byl zaměřovací mechanismus se stavitelným hledím – jako u standardních pušek. Nad hlavněmi byl speciální kryt, který hlavně chránil před poškozením. Závěr na jednotlivých pistolích bylo možno natahovat pomocí napínací páky, aby nebylo potřeba pistole odepínat z konstrukce. Pistole byly k rámu upevněny pomocí šroubů na bocích. Rukojeť je pak klasická jako u kulometu Schwarzlose, byť jen ve velikosti dlaně. Spoušť je knoflíková, pro každou pistoli samostatná, a ovládala se palci. Lehká trojnožka je klasické konstrukce, jen mnohem drobnější. Celá zbraň působí velmi subtilním dojmem, ale kadence byla úctyhodných 1500 ran za minutu.

https://www.reddit.com/r/ForgottenWeapo ... ahungarys/

Zbraně (6).jpg
Zbraně (11).jpg
Zbraně (9).jpg
Zbraně (10).jpg
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 9570
Registrován: 11/2/2010, 17:02
Bydliště: Prostějov

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Rase »

Steyr Hahn Doppel-Pistole Model 1912

První pistolí, která si vysloužila hlubokou přestavbu, byla osvědčená 9 mm Repetierpistole M12, jinak známá pod názvem Steyr M1912. Pistole Steyr M1912 byla pověstná svou spolehlivostí ve válečných podmínkách. Pro svou jednoduchou údržbu byla oblíbená ve všech složkách R-U armády. Tato pistole používala munici 9x23 mm Steyr a celkem pojalala 8 těchto nábojů. Nabíjení se provádělo pomocí pásku. Nás ale zajímá její upravená, automatická verze (Sonderversion) pro osádky letounů – Flugzeugbesatzungen, která se později rozšířila i do ostatních složek armády. V roce 1915 byl zaveden do výzbroje R-U armády model na 16 nábojů v prodloužené nábojové schránce, na kterou bylo možno nasadit pažbu. Tato pažba sloužila i jako pouzdro a rukojeť pistole se nasouvala na konec pažby, který byl zakončený okem. V tomto stavu z pouzdra vyčníval dlouhý zásobník. Tento zásobník nebyl zásobníkem v moderním slova smyslu, jelikož byl pevně zabudovaný do těla zbraně a náboje bylo nutno doplňovat pomocí pásku, otevřeným závěrem. Navíc nevznikl speciální nabíjecí pásek na všech 16 nábojů, ale bylo nutno použít dva standardní pásky po osmi nábojích. Kadence činila 800 až 900 výstřelů za minutu. V modifikaci Doppel-Pistole pak byla kadence dvojnásobná, tedy 1800 výstřelů za minutu. Tato úprava již ale stojí za detailnější rozbor, jelikož se jednalo o velice bizarní konstrukci, která měla předznamenat příchod celého odvětví zbraní, které by se daly označit jako pistolové kulomety. Pažba již byla pevná a obě pistole byly spojeny speciální konstrukcí. K zaměření sloužila pevná mířidla v ose obou zbraní. Spoušťový mechanismus nebyl společný, ale patrně bylo nutno ovládat pistole jednotlivě, nebo oběma rukama. Zbraň měla speciální dřevěný futrál – krabičku, do které ji bylo možno umístit a snáze přepravovat pomocí popruhu. Tato zbraň vážila 4 kilogramy. V přepravní krabičce, kompletním příslušenstvím a plnými zásobník, pak rovných 9 kilogramů. Tato varianta pistole Steyr-Hahn M1912, byla testována v letech 1917-18.

Zbraně (1).jpg
Zbraně (3).jpg
Zbraně (5).jpg
Zbraně (4).jpg
Obrázek

"Fašisté budoucnosti budou sami sebe nazývat antifašisty." - Winston Churchill
Kabinet Kuriozit https://www.kabinetkuriozit.eu/
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 8397
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Reihenfeuerpistole a Maschinenpistole

Příspěvek od Zemakt »

V roce 1915 byl zaveden do výzbroje R-U armády model na 16 nábojů v prodloužené nábojové schránce, na kterou bylo možno nasadit pažbu. Tato pažba sloužila i jako pouzdro a rukojeť pistole se nasouvala na konec pažby, který byl zakončený okem. V tomto stavu z pouzdra vyčníval dlouhý zásobník. Tento zásobník nebyl zásobníkem v moderním slova smyslu, jelikož byl pevně zabudovaný do těla zbraně a náboje bylo nutno doplňovat pomocí pásku, otevřeným závěrem. Navíc nevznikl speciální nabíjecí pásek na všech 16 nábojů, ale bylo nutno použít dva standardní pásky po osmi nábojích. Kadence činila 800 až 900 výstřelů za minutu.
Co mám k tomu uloženo, tak výše uvedená verze pro letce střílela klasicky, tedy jednotlivě. Verze s automatickou možností střelby se pak označovala jako model M.12/P16. Prodloužená schránka dokázala pojmout 16, 20 a 24 nábojů. Do armády oficiálně zavedena nebyla, přesto jich snad bylo vyrobeno necelých tři sta (zdokumentováno, wiki uvádí 960). Teoretická rychlost střelby byla udávána v hodnotě 1 200 ran za minutu (wiki Rasem zmíněných 800 - 900)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj a dělostřelectvo“