Josef Frantisek

vojáci a jejich velitelé, politici

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav, Rase

Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Ramon »

Skeptik píše:
Pátrač píše:Zemakt - a přesně tak to vyznělo v podání Františka Fajtla.
Jenže Fajl ho osobně vůbec neznal a pravděpodobně se ani nikdy nepotkali.
Fajtl Františka znal velmi dobře - před válkou byl jeho nadřízený u 5. pozorovací letky a taky spolu občas lítali - Fajtl jako pozorovatel a František jako pilot (když teda František zrovna neseděl v base za nějaký průšvih:D ).
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 9607
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Dzin »

Co se týká (ne)pozornosti delegování Františka a obecně našich válečných veteránů. V tomto trochu problém je i předchozích 40 let komunistické vlády. Tehdy jsme byly doslova bombardování hrdinstvím všeho možného druhu a jeho až patetickým zdůrazňováním. V rámci toho je potom trochu složité chtít od občanů, kteří toto zažili nějakou bližší angažovanost. Proto zde existovala určitá odtažitost k těmto tématům a následující generace jen převzala postoje svých rodičů.

Co se týká literatury, ono je jí sice dost, ale značná část produkce je ze starší doby a ta má problém, že buď je opravdu silně ideologicky pokřivená a nebo je apriori takto vnímána. Přičemž naši západní letci jsou nyní v tomt oalespoň trochu lépe, protože po revoluci nastala poměrně solidní poptávka po zjištění jejich osudů. Bohužel část produkce je vyloženě pro odbornou veřejnost a část naopak masivně komerční a výsledek není zrovna ideální.

Další problematika je, že se jedná o téma války a to je a bude vždy v určitých kruzích nepopulární. Minimálně jen z pohledu, proč se zajímat o válku, když máme mír nebo to už bylo hrozně dávno. Opět se tak negativně projevuje celkově špatná (až hrozivá) absence výuky dějepisu a budování určitého kvalitního historického povědomí společnosti. Přednost mají jiné vědy, než historie "která přeci k ničemu není".
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7848
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Pátrač »

Skeptik - kolega Ramon mě předběhl. Sežeň si tu knihu co jsem o ní psal, a uvidíš.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Flogger G
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 853
Registrován: 24/9/2009, 15:01
Bydliště: Č.Budějovice

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Flogger G »

O vyznamenání Josefa Františka jsem se dozvěděl až tady na Palbě díky Franzovi.
Tento pilot, který zemřel smrtí letce, si toto ocenění určitě zasloužil, ať už se o jeho činnosti u 303. polské perutě píše cokoliv.
Podle vyprávění Poláků a knihy Dr. E. Čejky "Zlomená křídla" byl František nejen dobrý střelec a pilot, ale také taktik: Když jednoho dne bojoval s letounem Bf-110, donutil posádku německé těžké stíhačky se vzdát (vystříleli palebný průměr) a tlačil ji k přistání na letišti RAF v jižní Anglii. Když pilot Bf-110 vysunul podvozek a nasadil na finále, František se schoval pod široké VOP a čekal. Posádka messerschmittu, které se britská stíhačka ztratila z dohledu, přerušila přistávací manévr, zasunula posvozek a pokusila se zmizet. Tehdy se hurricane Mk. IA vyhoupl nad horizont a dávkou ze všech osmi kulometů poslal dvoumotorovou stíhačku na plochu letiště. František přistál ihned vedle doutnajícího Bf-110 a snažil se posádku vyprostit z trosek letadla.
V závěru celé příhody projevil i lidskost.
Uživatelský avatar
Ramon
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 432
Registrován: 18/9/2007, 17:30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Ramon »

Tohle je další z mnoha legend, které kolem Františka existují. Na zmíněné stodesítce se kromě něho "vystřídalo" dalších 5 stíhačů (od 5 různých squadron). Jednoduše na ni postupně útočili tak dlouho dokud nedopadla na letiště. Františkova verze byla pravděpodobně motivována sázkou, podle které měl donutit přistát německé letadlo na britském letišti. S tím souviselo i ono přistání poblíž trosek - z trosek vytáhl ohořelý kus padáku, který měl posloužit jako důkaz u squadrony.
Obrázek
Martas2411
praporčík
praporčík
Příspěvky: 345
Registrován: 3/10/2008, 15:22
Bydliště: Bohumín
Kontaktovat uživatele:

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Martas2411 »

Přidám jednu takovou malou zajímavost o které se málo ví.František létal v Polsku na pozorovacích strojích s Josefem Balejkou,Matějem Pavlovičem a Wilhelmem Kosarzem.Jejich kamarádi a přátele říkali této čtveřici Český čyřlístek.Zajímavé na tom je,že vlastně "praví" Čechoslováci byli jen ti první tři.Seržant Wilhelm Kosarz byl spíš poločech.Na různých stránkách jsem se právě setkal s Vilémém Košařem,což je počeštělé jméno Wilhelma Kosarze.Autoři těchto článků si myslím ani neuvědomili,že by to mohl být polský pilot a zařazujou ho jako Čechoslováka.Ale podle občanství to byl polský letec a to dokonce dost známý.

Seržant Wilhelm Kosarz se narodil v Karviné a do mého rodného města Orlové chodil na obchodní školu,Když ji vystudoval odešel do Polska za prací a v roce 1928 získal polské státní občanství.Zbytek rodiny si ponechal občanství československé.V e 30 tých letech to byl jeden z nejlepších pilotů Polska ,zejména se proslavil jako člen proslulé akrobatické skupiny pod velením kpt.Jerzyho Bajana a jako zalétávací pilot továrny PZL.V prvních dnech války je jeho jméno spojováno v nerozlučném čtyřlístku pilotů Kosarz,František,Balejka,Pavlovič.Byli to nerozluční kamarádi.Wihelm Kosarz padl 8.listopadu 1940 v leteckém boji nad Mayfieldem jako pilot 302.polské stíhací perutě.

Takže co myslíte vy?Kosarz nebo Košař.

Obrázek

nahoře-Pavlovič,Kosarz
dole-Balejka,František

Jinak k tomuto tématu bych asi doporučil tuhle knihu.Napsal ji Jiří Rajlich a bude asi skvělá.Tak jako všechny jeho díla.

Obrázek
Uživatelský avatar
Skeptik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 6728
Registrován: 16/1/2011, 23:28
Bydliště: Středočeská gubernia

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Skeptik »

Ramon píše:Fajtl Františka znal velmi dobře - před válkou byl jeho nadřízený u 5. pozorovací letky a taky spolu občas lítali - Fajtl jako pozorovatel a František jako pilot (když teda František zrovna neseděl v base za nějaký průšvih:D ).
Aha, tak to se omlouvám. To je pro mne novinka.
Už je to přeci jen nějaký pátek, co jsme o tom s kolegy a s panem Fajtlem mluvili. Možná že to myslel tak, že ho neznal resp. se s ním nesetkal během Františkova působení ve Velké Británii.
Díky.
ObrázekObrázek

"Hádá-li se člověk s blbcem déle než pět minut, hádají se blbci dva," Jan Werich
"Važte si lidí, kteří hledají pravdu, a střezte se těch, kteří tvrdí, že ji našli," Voltaire
Uživatelský avatar
Farky
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1162
Registrován: 19/6/2008, 23:52

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Farky »

Martas2411 píše: Jinak k tomuto tématu bych asi doporučil tuhle knihu.Napsal ji Jiří Rajlich a bude asi skvělá.Tak jako všechny jeho díla.

Obrázek
Ta kniha je výborná a troufnu si říct že lepší a rozsáhlejší práce o Františkovi už zřejmě nikdy nevyjde. Takže všichni sehnat a přečíst, povinně !
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 8625
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Josef Frantisek

Příspěvek od Zemakt »

Odhalení nového pomníku věnovanému Josefu Františkovi:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Osobnosti“