Potopení parníku Eastland (1915)

Moderátoři: Pátrač, kacermiroslav, Bleu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Potopení parníku Eastland (1915)

Příspěvek od Rase »

maxresdefault.jpg

Tragédie českého Titanicu

Na počátku 20. století bylo Chicago po Praze a Vídni třetím největším českým městem. Svůj americký sen se tam snažilo žít přes 100 tisíc krajanů. Řada z nich pracovala ve společnosti Western Electric. Ta si 24. července 1915 pronajala výletní parník SS Eastland (původně převážející ovoce), aby dopravila své zaměstnance na piknik u Michiganského jezera. Skutečnost, že sobota byla pracovním dnem, ještě znásobila nadšení, se kterým se zaměstnanci s celými svými rodinami na akci vypravili. Slavnostně oblečení, muži v oblecích, ženy v dlouhých bílých šatech. Ještě v přístavu na řece Chicago River, pouhých šest metrů od břehu, se ale loď po nalodění tisíců cestujících v 7:28 hodin ráno kvůli nestabilitě převrátila na bok a zůstala na bahnitém dně v hloubce šesti metrů. Tragickou událost zpětně přibližoval Vincenc Dubek, který byl na lodi se ženou a třemi dětmi:
"Vykřikl jsem 'Skočte do vody!' a sám už jsem tam byl. Když jsem se dostal na hladinu, byla již loď ve vodě. Spatřil jsem nejprve mladšího hocha a ploval jsem k němu. V tom mne podruhé voda zalila, ale chlapce jsem už držel a dostal jsem se s ním na záchranný člun. Díval jsem se na všechny strany, uvidím-li někoho ze svých drahých, ale nespatřil jsem nikoho. Voda náš člun unášela dolů k jiné lodi, kde nás vytáhli po žebříku nahoru. Manželky, dcery ani syna jsem již více živých nespatřil."
Vodou nasáklé šaty stáhly ke dnu i ty z mála, kteří uměli plavat. Do přístavu přispěchali také dělníci z okolí a snažili se do trupu převrácené lodi vyřezat otvory. Po převrácení zemřelo 844 lidí, z toho více než 220 Čechů. Celkem přišlo o život 22 kompletních rodin. Průměrný věk zemřelých byl 23 let, 58 utonulých byli kojenci a malé děti. Většina obětí českého původu byla pohřbena na Českém národním hřbitově v Chicagu. Důvodem k tomu, proč se loď za zcela klidného počasí převrátila, byla kromě její velké nestability dané vysokým těžištěm i nefunkčnost tzv. balastních nádrží, které měly do lodi čerpat vodu a tím zajišťovat lepší ponor. Ani po několika letech soudních sporů nebyl nakonec žádný viník tragické nehody potrestán.
Zajímavý je i další osud Eastlandu. Ještě téhož roku byla loď vyzvednuta a prodána americkému námořnictvu. Byla přestavěna na dělový člun a přejmenována na USS Wilmette. V roce 1921 potopila německou ponorku, která se koncem první světové války vzdala Američanům. Loď byla v provozu ještě za druhé světové války. Od února 1941 byla klasifikována jako pomocné plavidlo Wilmette (IX-29). Během druhé světové války se na ní školili dělostřelci pro službu na ozbrojených obchodních lodích. V roce 1943 se na ní dokonce plavil prezident Roosevelt. Definitivně dosloužila v roce 1946 a brzy byla sešrotována.

Zdroj:
https://www.dotyk.cz/magazin/parnik-ss- ... 01208.html
https://temata.rozhlas.cz/ss-eastland-t ... cu-8109934
https://www.denik.cz/ze_sveta/cesky-tit ... 00723.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/SS_Eastland

5U_dzdAQu7XJABIQ.jpg
intro-1596774476.jpg
chi-eastland12terror-19980420.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Potopení parníku Eastland (1915)

Příspěvek od jarl »

Zajímavý příběh s výraznou českou stopou, o němž jsem zatím nic nevěděl. Připomnělo mi to tragédii francouzského říčního parníčku Saint-Philibert. Ten si v roce 1931 pronajala jedna společnost, aby vzal jejich zaměstnance i s rodinami na výletní plavbu k ostrovu Noirmoutier ležící asi 15 mil od ústí řeky Loiry. Bohužel se zvedl silný vítr a přetížený parníček se převrhl a vzal sebou do hlubin asi 500 osob.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Potopení parníku Eastland (1915)

Příspěvek od Rase »

Jednou z obětí byla i 21 letá Bessie Dvořáková. Jakmile se její rodina o tragédii dozvěděla, spěchala do přístavu. Protože Bessie byla výborná plavkyně, věřili, že se zachránila. Kdo jiný než ona. V provizorní márnici ale vzaly jejich naděje za své. Navíc zblízka viděli, jak je Bessiina tvář sedřená nehty lidí, kteří se díky ní snažili udržet na hladině. Schopnost, která jí měla zachránit, jí paradoxně stála život.
Symbolem neštěstí se stal sedmiletý Vilík Novotný. Na palubě byl s rodiči a malou sestrou. Nikdo nepřežil. Neidentifikované Vilíkovo tělo, označené pouhým číslem, leželo v provizorní márnici celý týden. Až pak ho identifikovali jeho spolužáci.

Záběry z pozdější záchranné akce zachytil a uchoval dokument, který v roce 2015 objevil v chicagských archivech student místní univerzity Jeff Nichols. V nizozemském válečném zpravodajském týdeníku našel jeden 55vteřinový záběr zachycující záchranáře v akci a půlminutový záběr sledující pokus o vyzdvižení převráceného parníku týden po katastrofě:

https://www.youtube.com/watch?v=r6pMlk0_P3s



308965440_461194562716178_5154379650225121297_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Potopení parníku Eastland (1915)

Příspěvek od jarl »

Smutný příběh. Dobře, že jsi nám jej připomněl.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12969
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Potopení parníku Eastland (1915)

Příspěvek od Rase »

Není zač, detailnější popisky onoho neštěstí jsou kdyžtak ve zdrojových odkazech.

Lidem co chodí na Kabinet vrtalo hlavou, že Chicago bylo po Praze a Vídni třetím největším českým městem. Tak rovnou i sem dál pěkný výňatek z komentářů. V roce 1915 bylo v Chicagu přes 100 tisíc Čechů, víc v té době bylo jen v Praze a Vídni. I Brno mělo jen asi 110-120 tis obyvatel (a z toho zdaleka ne všichni Češi). A to je ještě třeba si uvědomit, že Praha v roce 1915 bylo prakticky jenom dnešní historické centrum - Nové a Staré město, Hradčany a Malá strana. Třeba Vinohrady nebo Žižkov byly samostatné obce až do roku 1922, kdy vznikla Velká Praha.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Odpovědět

Zpět na „významné nebo zajímavé vojenské události“