OSSR, kampak kráčíte?

Komentáře aktuálního dění ...

Moderátor: jarl

Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 903
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Lynx píše: 29/9/2022, 11:12 Pre to isté, prečo máme exota Z2, napríklad. Alebo exota 98mm minomet,dalo by sa pokračovať
Z2 nie je exot, je to vylepšená verzia Z2000, ktorá je už 20 rokov zavedená. Máme výrobné kapacity, nadväzuje sa hĺbkovo modernizovaným produktom. 98 mm mínomet je preto, lebo nejaká dohoda (nepamätám si presne) obmedzovala počty 100 mm mínometov, tak sme si vyrobili 98 mm.
Ak tie veci budú hradené z grantu (JLTV), nie je čo riešiť. Viac k tomu niet čo dodať.

Určite sa bude vyberať z toho, čo som predtým uviedol - PVO, drony a 4x4 (JLTV).
"Alea iacta est"
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Celosvetovo je ako Z1 aj Z2 exot. To isté minomet. Ja viem, že po r1989 boli nejaké okolností, resp dohody, ale to na veci nič nemení. Nehovorím, že JLTV je zle vozidlo, nie je, ale je to facka do tváre vývojárom, ktorí sa snažia a nejakí originálny výrobok. Tým netvrdím, že Gerlach ci Aligátor sú v súčasnej podobe super,ale zabiť ich len preto, že sa dostali nejaké peniaze - tak to nie. Skratka tie peniaze treba minúť na výrobky, ktoré sú tiež potrebné, ale nie je žiadna šanca vyrobiť si ich doma, ako napr Uh60, alebo Javelin, alebo rôzne nočné videnia.
No keď nám prenechajú batériu Patriot, presne podľa dohody o odsune S300, tak tiež dobre.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Bateriu Patriot za 200 mil. $ hej ? Tak to asi tazko.
mikojan29
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 903
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od mikojan29 »

Lynx, vráť sa nohami na zem, niko to napísal úplne presne.
Pri PVO to určite bude NASAMS, otázka je, koľko batérií? Páli to AMRAAMY, čiže kompatibilita s F-16, navyše KUBy sú po životnosti a nejaké ND už tak ľahko nezoženieš, resp. končí aj životnosť rakiet.
Ja som fanúšikom Gerlachu, ale ako sa hovorí, darovanému koňovi na zuby nepozeraj. Želal by som si jeho predajný úspech, ale nejako sa nedostavuje. Je to tým, že 4x4 v takejto konfigurácii si vyrába skoro každá strojársky zdatnejšia krajina.
Vrtuľníky v tom určite nebudú, ani Javeliny. Výber bude z vyššieuvedeného spektra.
"Alea iacta est"
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Jedna bateria NASAMS stoji 65 mil.$. Takze mozeme dostat maximalne 3. To by este ostali 2 baterie Kub vo vyzbroji.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

mikojan29 píše: 30/9/2022, 14:35 Lynx, vráť sa nohami na zem, niko to napísal úplne presne.
Pri PVO to určite bude NASAMS, otázka je, koľko batérií? Páli to AMRAAMY, čiže kompatibilita s F-16, navyše KUBy sú po životnosti a nejaké ND už tak ľahko nezoženieš, resp. končí aj životnosť rakiet.
Ja som fanúšikom Gerlachu, ale ako sa hovorí, darovanému koňovi na zuby nepozeraj. Želal by som si jeho predajný úspech, ale nejako sa nedostavuje. Je to tým, že 4x4 v takejto konfigurácii si vyrába skoro každá strojársky zdatnejšia krajina.
Vrtuľníky v tom určite nebudú, ani Javeliny. Výber bude z vyššieuvedeného spektra.
OK, ty si insider ze máš zaručene informácie? Tie Patrioty - bohvie aká by bola cena už amortizovanej batérie, ktorá je teraz v Kuchyni..
puuupava
desátník
desátník
Příspěvky: 46
Registrován: 28/9/2017, 17:51

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od puuupava »

No tie Patrioty v Kuchyni myslim uz toho maju dost za sebou co som ich videl na Siafe. Myzlim ze 20 rokov maju minimalne. A tych 200 milionov by nemusela byt az tak nerealna cena. S nejakym mensim poctom rakiet. Stym ze si casom nejake rakety prikupime zo svojho. Co sa tyka Zetoru, myslim ze armada sa ich nechysta najblizsich 5 rokov kupovat zo svojho. A ani to nie je uplne rovnaka vahova kategoria ako jltv. Aligator je skoda riesit
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Zetor : bol som na veľtrhu a tam sa predajca snažil nejakých uniformovanych presviedčať, že 2x Gerlach je lacnejsie (2x 400000eur) a efektívnejšie ako 1x BOV 8x8. Očividne sa táto predstava neujala a ani mne sa nepáči 12+t vozidlo 4x4. Na druhej strane sa zhodneme, že nejaké vozidlo 4x4 armáda potrebuje.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

puuupava píše: 30/9/2022, 16:44 No tie Patrioty v Kuchyni myslim uz toho maju dost za sebou co som ich videl na Siafe. Myzlim ze 20 rokov maju minimalne. A tych 200 milionov by nemusela byt az tak nerealna cena. S nejakym mensim poctom rakiet. Stym ze si casom nejake rakety prikupime zo svojho. Co sa tyka Zetoru, myslim ze armada sa ich nechysta najblizsich 5 rokov kupovat zo svojho. A ani to nie je uplne rovnaka vahova kategoria ako jltv. Aligator je skoda riesit
Ten Patriot ma Siafe som videl tiez a 20 rokov isto nemal.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

niko píše: 30/9/2022, 15:13 Jedna bateria NASAMS stoji 65 mil.$. Takze mozeme dostat maximalne 3. To by este ostali 2 baterie Kub vo vyzbroji.
Nikde nie je napísané, ze MOSR k daru 200mil$ neprida vlastných 250mil$ a vyrieši Kuby naraz.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

To by ma uprimne prekvapilo.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Ono mňa by zaujímalo ako sa dar S300 podpísal na personálnej otázke. A vôbec, ved ta batéria to bolo x ľudí a malo ich určite nebolo. Co robia teraz? Počas rokovaní o S300 sa nie raz hovorilo o náhrade systému trvalým riešením. Treba zvážiť, že tuším Naď deklaroval účtovnú cenu S300 na cca 80mil eur. Tak nejaký USA Patriot by mohol zmeniť majiteľa. Tam sa samozrejme nepočíta cena novovyrobeneho výrobku. A priznajme si na rovinu, inak by SR už nikdy nemala systém tejto kategórie.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4103
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od niko »

Podla mna sa teraz Patriot vobec neriesi. Jednak jeho uctovna hodnota stale klesa a jednak je dolezitejsie teraz vymenit Kuby. Patriot sa podla mna bude riesit vtedy, kednsa rozhodne o stiahnuti Americanov zo Slovenska.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Lynx píše: 30/9/2022, 22:59 . A vôbec, ved ta batéria to bolo x ľudí a malo ich určite nebolo. Co robia teraz?
Ak si dobré pamätám zverejnené tabuľky, prave 11.brigada patrila k najslabšie naplnenym častiam OS.
Určite majú čo robiť.
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Juraj Tichý píše: 1/10/2022, 09:30
Lynx píše: 30/9/2022, 22:59 . A vôbec, ved ta batéria to bolo x ľudí a malo ich určite nebolo. Co robia teraz?
Ak si dobré pamätám zverejnené tabuľky, prave 11.brigada patrila k najslabšie naplnenym častiam OS.
Určite majú čo robiť.
Co robia keď všetku techniku poslali na UA? Zametaju kasárne? Asi...
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

Všetku?
Lynx
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2452
Registrován: 28/2/2019, 22:26

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Lynx »

Všetku z batérie/oddielu dlheho dosahu.
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Juraj Tichý »

A potom je tam Buk, Igla a radiotechnicke a v nich množstvo neobsadených pozícii.
Flader
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1440
Registrován: 25/4/2017, 13:58
Bydliště: Trnava

Re: OSSR, kampak kráčíte?

Příspěvek od Flader »

Októbrovej Obrane dominuje téma ruskej vojny proti Západu – nielen v rubrikách Téma, Technika a Hybridné hrozby, ale aj v reportážach z prípravy mnohonárodného práporu, ochrany slovenského vzdušného priestoru a medzinárodného cvičenia chemikov. Navštívili sme Južnú Kóreu, stretnutie ministrov obrany krajín V4, letecké dni SIAF i rozlúčku s lietadlami MiG-29 v Sliači. V hlavnom interview sa zhovárame s veliteľom vojenského zdravotníctva brig. gen. Romanom Jantošom.
https://www.mosr.sk/obrana-102022/
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“