PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Moderátor: jarl

Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Japonci, ilustrační foto

Obrázek

, vstupují na ostrovy v Tichomoří.

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení Palbáci, čtenáři Palby, i příležitostní čtenáři Palby, dovolte, abychom Vám představili zrod budoucí knihy, na které jsme začali pracovat vložením prvního článku - v pondělí 5. března 2018, a jejíž název schválilo a pojmenovalo Nakladatelství BVD. Její první článek je možno nalézt na tomto odkaze: Dálný Východ:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=128
dále pak:
http://www.palba.cz/viewforum.php?f=393

tam právě jako Č 1., Č 2 a Č 3., je její odkaz:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=393&t=8036

Není však záruka, že přesně takovéto věty, které v tom prvém článku, stejně jako pak i v dalších článcích jsou, že je všechny naleznete i v budoucí knize.
Za celé tři a čtvrt roku bylo zatím připraveno více než 448 článků (včetně různých experimentů s ukázkou, jak se o které historické události psalo, kdy a v kterém období – což samozřejmě v knize také nebude a ještě asi tak 6 až 8 článků se stále dopisuje, když v pondělí dne 5. července 2021 bude pan kolega Jarl na Palbu vkládat Č 429., což bude první článek z – Bitva u ostrovů Santa Cruz (předpokládáme, že na Palbě bude celkem něco ke 460ti článků vždy tak 3 x 460 - A 4, ale do knihy se jich bude dávat mnohem a mnohem méně….).
Předpoklad, a také to co asi víme je, že články budou na Palbu dávány do druhé poloviny září 2021.
Ale již od konce třetí dekády července se kniha bude připravovat do formy dát ji postupně na CD-ROM v konečném znění i s asi 150ti obrázky, či mapami (víc Nakladatelství nemůže spolknout při výrobě, stejně jako, že kniha smí mít asi – dohromady – tak „sakumprásk“ – 450 stran…. Což znamená spousty práce.)
Jak je možné, že na knize budeme pracovat?
Tak tomu napomohl fakt (kterému předcházela mnohá jednání, samozřejmě se souhlasem velení Palby, pro kterou je to též i reklama, když jedno bylo již předběžná dohoda /rok 2020/, že Nakladatelství má o knihu zájem, a že jsme minulý týden /pondělí 28. červen/ slavnostně – kdo? – Michan, Jarl, RAYTHEON a kolega Zemakt, podepsali, i trochu slavnostně a nechyběli nám všem, dvě, nebo tři sklenky „šampusu“, LICENČNÍ SMLOUVU, s panem ředitelem Mgr. Šteflem, na knihu.
Zároveň byla vytvořena, díky všem, ale především díky panu uměleckému řediteli Mgr. Šteflovi - tato Reklama knihy – její 1. Díl.

Kniha s názvem -
PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU
aneb Japonsko, USA, Čína 1931 – 1945. (Díl 1.).

a později (Díl 2.).



Vážení přátele a čtenáři,

Petr Michálek, autor ojedinělého cyklu čtyř historiografických publikací o druhé světové válce, které si získaly publikum především detailním rozborem klíčových bitev a vyšly pod názvy Pravda o východní frontě (I. a II.), a Pravda o západní frontě (I. a II.), připravuje se svými spolupracovníky nový projekt.
Jak už titul výše napovídá, autorský tým Petr Michálek, Roman Košák, Vojtěch Klofec a Tomáš Zeman budou v dvoudílné publikaci analyzovat dějinné příčiny, ale zejména okolnosti a průběh války v Pacifiku, která je zejména pro Japonsko a USA historickým traumatem.
Podobně jako v případě knih o válce v Evropě, které jsou unikátním přehledem vývoje bojů, včetně detailního popisu stavu vojsk a techniky a hlavně jednotlivých bitev, takřka den po dni, bude i nový projekt pracovat se smyslem pro detail. Knihy vycházejí z materiálu, které čtveřice autorů publikuje na webu Palba.
Je přirozené, že také seznámí čtenáře i s historií Japonska a jeho militarizaci, které bojům v Pacifiku předcházely.
Kniha (Díl 1), vám odhalí okolnosti zrodu militarismu v Japonsku a detailně vás provede přepadením v Pearl Harboru, ukáže slavný Doolitlův nálet na Tokio, obsazení Filipín, Malajsie, Singapuru a Barmy, stejně jako i boje v Korálovém moři, přes legendární bitvu u atolu Midway, až po boj o Guadalcanal.
První díl pak bude završen japonskou agresí do roku 1942. Zároveň bude i ukončen bojem na vzpomenutém ostrově Guadalcanal, v lednu 1943.
Rozšířeny autorský tým je v tak náročné publikaci logický. Roman Košák obohatí knihy o detaily námořních bitev, Vojtěch Klofec se mimo jiné zabývá rádiovou a radarovou technikou a Tomáš Zeman doplní knihy o pohled do zázemí jednotek USA a popíše již také vzpomínaný, slavný, Doolitlův nálet na Tokio.

Druhý díl pak rozkryje období od roku 1943, přes tehdejší slavné bitvy, až po finále datované svržením atomových pum na Hirošimu a Nagasaki v roce 1945.

Pravda o válce v Pacifiku tak naváže na Michálkův cyklus o válce v Evropě i podobnou grafikou a v knihách nebudou samozřejmě chybět ani dobové fotografie a řada ilustraci a map.

První část dvoudílné publikace vyjde už v roce 2022 a nakladatelství očekává, že o tento projekt bude stejný zájem, jako tomu bylo u Východní a Západní fronty.
Naposledy upravil(a) michan dne 5/7/2021, 09:49, celkem upraveno 3 x.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Malej Achil
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 118
Registrován: 7/10/2009, 11:52

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU. (Díl 1)

Příspěvek od Malej Achil »

Pánové, hodně zdaru s tímto počinem!
Snad s tím tentokrát nebudete mít takovou kalvárii, jako měl michan s jeho poslední knihou.
Voják bez humoru je žoldnéř.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-

Příspěvek od Lord »

Pánové, blahopřeji vám!
Vaše rozsáhlé počínání by vydalo klidně na čtyři knihy, takže to budete muset značně osekat.
Možná by to vyřešila nějaká elektronická verze, ale ta je v podstatě na Palbě.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-

Příspěvek od michan »

Kolego Malej Achil, dík, snad se zadaří.
Jinak k Tvé vzpomínce - "To nevymyslíš, to musíš zažít" - máme oba na mysli operaci mozku "skvělé výtvarnice", za kterou se musela hledat náhrada, neboť nikdo to z "fleku" neuměl tak dát dohromady. Nakonec to stejně, po nějaké rehabilitaci dělala až zase opět ona a opět skvěle. Dle uměleckého ředitele je snad již připraveno i náhradní řešení, nebo co. Nebylo mě to zatím zcela, v tom "fofru", vysvětleno. Jen je již prý vše zajištěno.


Díky i Tobě Lorde.
I díky Tobě, který jsi byl také vždy informován a souhlasil, je možno vše zde realizovat. Vždy jsi byl ochoten mě osobně, více jak 15 let, pomoci v mnohém, a nyní i svým souhlasem pomáháš i nám - nám v současné době čtyřem.
I dobré slovo je pomoc.


Čeká nás skutečně velká práce.


Jo a málem jsem zapoměl, pan kolega Jarl již skládačkou knihy začal před několika měsíci, když mě již poslal shrnutí starého dění v Japonsku - jako budoucí Úvod, kde, jak jsem si přečetl měl také velice mnoho práce. A výsledek je skvělý.
Pane kolego Jarl promiň, že jsem to také hned nepřipomenul. Již se to nikdy nestane.

Takže jsem již založil budoucí sérii, která bude součástí knihy určitě.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU. (Díl 1)

Příspěvek od jarl »

Malej Achil píše:Pánové, hodně zdaru s tímto počinem!
Snad s tím tentokrát nebudete mít takovou kalvárii, jako měl michan s jeho poslední knihou.
Snad ne. Záměr je vydat první díl co nejrychleji, ale kdoví co bude za pár měsíců. Kdyby se zase na podzim měla dlouhodobě zavírat knihkupectví, byla by to pro nakladatele tvrdá rána a všechny plány by mohly přijít vniveč.
Lord píše:Pánové, blahopřeji vám!
Vaše rozsáhlé počínání by vydalo klidně na čtyři knihy, takže to budete muset značně osekat.
Možná by to vyřešila nějaká elektronická verze, ale ta je v podstatě na Palbě.
Osekávat samozřejmě budeme. Ale chtěl bych zdůraznit, že kniha nebude čistě jenom výtah toho co jsme zveřejnili na Palbě, protože některé kapitoly budou silně přepracované a v textu přibudou i další informace. Naopak něco bude úplně vyřazeno a další texty budou podle potřeby zkrácené.
michan píše:
Jo a málem jsem zapoměl, pan kolega Jarl již skládačkou knihy začal před několika měsíci, když mě již poslal shrnutí starého dění v Japonsku - jako budoucí Úvod, kde, jak jsem si přečetl měl také velice mnoho práce. A výsledek je skvělý.
Pane kolego Jarl promiň, že jsem to také hned nepřipomenul. Již se to nikdy nestane.

Takže jsem již založil budoucí sérii, která bude součástí knihy určitě.
Nic se neděje. Kdo konkrétně udělá něco navíc oproti původním textům z Palby teď není tak důležité. Až tu knihu dáme alespoň z větší části dohromady můžeme čtenáře průběžně informovat co je nového.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Hmota
Příspěvky: 3
Registrován: 10/10/2018, 10:24

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-

Příspěvek od Hmota »

Ahoj Michane,
ať se práce daří a těším se až budu držet knížku v prackách :)
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-

Příspěvek od michan »

Pane kolego Hmota, děkuji za povzbuzení.
Cesta k tomu, abychom drželi knihu v ruce bude hodně náročná.
Asi tak v pondělí, lépe řečeno příští týden, pokračuji tam, kde kolega Jarl u Úvodu skončil.
ObrázekObrázekObrázek
kik
četař
četař
Příspěvky: 72
Registrován: 24/1/2008, 14:38

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-

Příspěvek od kik »

Tohle zni velmi zajímavě. Tak už se začínám pomalu těšit.
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Kniha s pracovním názvem – Pravda o válce v Pacifiku, aneb Japonsko, USA, Čína 1931-1945 (I. díl).

Vážené kolegyně, kolegové a i příležitostní čtenáři Palby.
Dovolte, abych Vás seznámil s faktem, že byl předán rukopis v podobě „flešky“ panu řediteli nové firmy - Lammel a syn (z původní BVD). Rukopis, „flešku“, převzal její stejný ředitel (BVD) Mgr. Štefl.
Dohoda zněla, že rukopis má být předán do konce května 2022, já jsem "flešku" předal osobně panu řediteli Mgr. Šteflovi v úterý dne 17. května 2022. Autoři – Michan, Jarl, RAYTHEON a Zemakt.

Ostatně zde je přesný zápis, který jsme s panem ředitelem, o předání rukopisu, provedli 17. 5. 2022 v 19,00:

- BVD bylo předěláno na novou firmu, která se jmenuje - Lammel a syn.

- Zatím byla konečná verze knihy převzata v podobě "flešky" a v průběhu léta dojde ke "zlomu" (z programu Word do programu pro potřebu tiskařské podoby), tak, aby mohla vyjít jako kniha (musel jsem se podržet, neboť to jsem ještě nevidělˇ, ani nezažil – tu rychlost, s jakou má jít do výroby) na začátku října (2022 - já se zeptal raději dvakrát) letošního roku (tedy prý skutečně v říjnu 2022).

- Formát knihy bude stejný (A 4) jako v případě řady minulé (Východ 1,2 a také Západ 1, 2).

- Cena knihy bude určena v průběhu léta, maximálně v průběhu podzimu.



Asi si dovedete představit nejen mou radost.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od jarl »

Tak jsme se po čtyřech letech práce přiblížili k cíli, a pokud nedojde k nějakému zvratu, kniha bude na podzim v prodeji. A je to hlavně Michanova zásluha, protože nejenže napsal největší část textu, ale hlavně strávil spoustu času úpravami našich kapitol do konečné podoby.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11466
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od Zemakt »

V podstatě je to několikaměsíční práce na plný úvazek.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Tak za sebe musím říci, že u Tebe kolego Jarl mě těšilo Tvůj text upravovat jako rukopis. Upravené a doplněné texty jsi vždy dodal včas a bezchybně. I na obrázkách jsme se pak také shodli. Stejné to bylo i u kolegy Zemakta a i RAYTHEONA. Takže díky páni kolegové.

Až budu mít nějaké odezvy od grafika nakladatelství, který na knize pracuje ozvu se Vám. Stejně tak bych, po dohohodě s panem ředitelem nakladateství, sem dal i jak se kniha "rodí". Vše záleží na nakladatelství, které ví co si může dovolit.


Jinak se zatím pracuje i na Osnově pro případnou knihu Pacifik 2 - tj. od událostí konce roku 1942 až do konce 2. světové v Pacifiku, v září 1945.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Schůzka, kniha Pacifik 1.

Vážené kolegyně, kolegové, Palbačky, Palbáci, příležitostní čtenáři Palby, slíbil jsem, že až budu něco vědět více o pracích na knize, pracovní název – Pravda o Pacifiku 1, že se zde o to podělím, že se prostě ozvu.

Takže včera, ve středu 9. listopadu 2022, v 15 hod odpoledne, jsem měl schůzku s panem ředitelem Šteflem a dozvěděl jsem se následující:

a) V současné době je text knihy i s obrázky (ve formě flešky), Pacifik 1, v grafickém studiu.
b) Je předpoklad, že první verze zlomu (předtiskové přípravy knihy) bude dokončen do konce roku 2022.
c) Po korektuře jde kniha do výroby.
d) Termíny vlastní výroby knihy Pacifik 1 a distribuce knih Vám oznámíme ke konci roku 2022.


Když se pan grafik této knihy neozve do konce listopadu 2022., znamená to, že je vše v pořádku a zlom proběhl bez dalších vyjasňování a úprav a pak se tedy dodržují body
a), b), c, a d).
Jinak by byla schůzka v grafickém studiu a opravy, či úpravy.



O dalším napíši až zase budu vědět více.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od jarl »

Díky, Michane! Tak už se snad opravdu jede do finále a doufejme, že vydání už je záležitostí jenom několika měsíců.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Schůzka, kniha Pacifik 1., prosinec 2022.

Vážené kolegyně, kolegové, Palbačky, Palbáci, příležitostní čtenáři Palby, slíbil jsem, že až zase budu něco vědět více o práci na knize, pracovní název – Pravda o Pacifiku 1, že zde vše co vím, napíšu.

V pátek dne 16. prosince v 17,00 se konala schůzka s panem uměleckým ředitelem Šteflem.
Ze schůzky, která měla být nejprve spíše předvánočním posezením, se postupně stala schůzka o knize Pacifik 1, a pan ředitel řekl následující postup i s přibližnými termíny, jak kniha bude vznikat.

1/ Přibližně v polovině ledna 2023 bude proveden tzv. Zlom knihy Pacifik 1 (převod z flešky, kde je kniha ve Windous, do tvaru ve kterém se pak bude kniha tisknout).

2/ Jazykový korektor provede korekturu asi tak 470 stran. Tedy opravy nejen zjištěných chyb ale i prostorového rozvržení textu a obrázků a další opravy a úpravy. Následovat má 14 dní až tři neděle přečtení.
V konci února by mělo být sehnání právě volné tiskárny.

3/ V měsíci březnu 2023, by měl začít tisk knihy.


Byl jsem upozorněn, že je tak v průběhu bodu za 1/ až za 2/, pravděpodobná má schůzka s grafikem.

Probrali jsme s panem uměleckým ředitelem Šteflem i ceny knih, a i této knihy, v dubnu, květnu 2023. Pan umělecký ředitel konstatoval, že v tu dobu bude kniha Pacifik 1 - tato 470ti stránková kniha, v důsledku zvednutých cen všech energií a prací stát v obchodě s knihami - 699 Kč.

Je tady však určitá naděje, že se s panem uměleckým ředitelem domluvíme a pro věrné palbáky, čtenáře Palby a ty kdo již odebírali Východ 1 a Východ 2, bude pro Palbu cena knihy Pacifik 1 snížena o 200,- Kč, tedy na 499,- korun.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Vážení Palbáci, čtenáři Palby, příležitostní čtenáři Palby, přeji jménem všech nás čtyřech autorů -Jarl, RAYTHEON, Zemakt a michan, všem příjemné prožití zbytku Vánoc. Spěchám sem nyní s oznámením, že jsme všichni čtyři autoři Pacifik 1, knihy vzniklé na Palbě, dostali malý dárek, a to těsně před dny Vánočními, v podobě nahlédnutí do tvaru dvou Kapitol, té úplně prvé formy knihy. Je na ní ještě nejméně dva až tři měsíce práce.

Podělit se s Vámi o tom jak kniha bude vypadat, ještě nemůžeme. Je totiž majetkem Nakladatelství a nemůže se nic publikovat, dokud nebude hotova konečná verze a po opravách, jak nám sdělil umělecký ředitel Mgr. Štefl.


Určitě, až bude po dvou až třech měsících vše hotovo, bude sem dána podoba některých, jednotlivých stránek a asi též obálka knihy.
Zatím jsme šťastni, že se již několik týdnů na knize pracuje.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4079
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od jarl »

Pro mě byl opravdu pěkný vánoční dárek.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od michan »

Od Vánoc do dnešních dní opět kniha Pacifik 1 pokročila.
Včerejší pro nás příjemná a radostná zpráva od pana ředitele Mgr. Štefla pak říká:

- Kniha Pacifik 1 je ve stádiu předtiskové formy a je jasné, že bude mít 483 stran.

- Předtiskové stádium znamená v tuto dobu, že se bude na dvou místech 12 až 14 dní číst a budou se odstraňovat technické a pravopisné chyby.

- Poté dojde k tzv. "Zlomu", kniha bude převedena do stavu, kdy bude připravena k tisku (hotová forma pro tiskárnu).

- Následuje předání do domluvené tiskárny a poté tisk.

- Distribuce.


Moc nás všechny čtyři, Jarla, Zemakta, RAYTHEONa a michana, tato zpráva potěšila.
ObrázekObrázekObrázek
Hmota
Příspěvky: 3
Registrován: 10/10/2018, 10:24

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od Hmota »

Ahoj Michane, kniha dnes dorazila tisíceré díky tobě i ostatním, věnování je pro pana pana Petra Hřebíčka :) pokud by náhodou měl problém a měl knihu s věnováním pro mě (Musil Filip) (v případě že do záměny nebude zapletený někdo další) tak se domluvíme...jinak já nemám problém nechat to tak jak to je :)

Edit: Domluveno po telefonu s Michanem, neřešit přeposílání knížek :) díky.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3507
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: PRAVDA O VÁLCE V PACIFIKU aneb Japonsko, USA, Čína 1931-45.

Příspěvek od seabee »

Jsem neposlušný, takže řeším:
Pánové Josef Šmíd a Radek Blahout kdyby chtěli knihu se svým věnováním, ať se ozvou na mail: seabee@email.cz
. Pořešíme doslání :D
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Odpovědět

Zpět na „Knihy, recenze knih“