Vyrovnávání se s tmou při nedostupných zdrojích světla

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Uživatelský avatar
Vlastimil Čech
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 575
Registrován: 3/12/2012, 16:49
Bydliště: vesnice nedaleko F.-M.

Re: Vyrovnávání se s tmou při nedostupných zdrojích světla

Příspěvek od Vlastimil Čech »

To pravé skutečné, lokální, sluneční (boží) poledne ukazují sluneční hodiny, ne? Strojní, hodinářský (kdysi dávno "německý") čas ukazují hodiny... je to tak? Který čas se jmenuje "astronomický"? Kdysi jsem četl reklamu: "naše hodiny jsou přesnější než Slunce" :-)
------------------------------------------
A ještě k dráze: Jako malý chlapec jsem na kterémsi nádraží viděl hodiny, které měly dvě minutové rafije, ovšem pevně spojené. Ta jedna -podle mého dědečka- ukazovala místní čas a ta druhá čas na dráze. Rozdíl byl podle všeho jen několik minut.
Asi místní přednosta stanice byl astronom amatér :-)
Ale je to už velice dávno, nevím kdy a kde to bylo... ale zaujalo mne to vysvětlení dědečka o čase a taky to, že ta jedna dlouhá ručička byla červená. :-)
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4161
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Vyrovnávání se s tmou při nedostupných zdrojích světla

Příspěvek od Alfik »

Vlastimil Čech píše: 26/11/2022, 10:44 To pravé skutečné, lokální, sluneční (boží) poledne ukazují sluneční hodiny, ne?
Ano, Přesně tak.
No a při navigaci to ukazuje např. sextant, dříve tzv. jákobova tyč, nebo v arab. světě (a po převzetí i v Evropě) astroláb, a na dálném severu a jihu pak oktant (dvakrát = kvadrant, a čtvrt kruhu je 90 st., což je maximum na pólu :) ), nebo kvadrant. Ten by ale byl moc velký a nepraktický, takže se používá oktant na němž si nastavíme aby ukazoval dvojnásobek :)
Pro určení přesného okamžiku poledne jsou totiž sluneční hodiny málo přesné (málo zřetelné).
Strojní, hodinářský (kdysi dávno "německý") čas ukazují hodiny... je to tak?
Ano. Též je někdy zván "temperovaný" a "fixní". A podobně.
Který čas se jmenuje "astronomický"? Kdysi jsem četl reklamu: "naše hodiny jsou přesnější než Slunce" :-)
Který je myšlen pod pojmem "astronomický"?
Astronomické hodiny ukazují ten co jsem popisoval - viz např. zde: https://kalendar.beda.cz/astronomicke-hodiny
Ta zmínka je asi o tzv. "atomových" hodinách. Dnes se čas nedefinuje pom. pohybů Slunce, ale podle SI jednotek, a tedy podle kmitů atomu Cesia.
Ovšem i běžné náramkové hodinky - jak qartz tak mechanické - jsou dnes tak přesné, že registrují i tu "přestupnou vteřinu".
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“