Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Včera jsem chvilku gůglil, teď po ránu zas, ale vysvětlení o co konkrétně vlastně šlo jsem taky nenašel. Deset odkazů z deseti poukazuje na samotnou bitvu a to je vše.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

To si asi byl napřed unavený a potom rozespalý. :wink: "Admin box" je zkráceně "administration and supply point" 7. divize a tedy se jedná o místo, kde jsou umístěny administrativní divizní jednotky a dochází zde k distribuci zásob.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Jo, a teď to tedy napasuj na tu novou defenzivní taktiku o které píše Michan, ty chytrej :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

To je snad jasné a nemusím být ani tak super chytrý, jak jsem. :wink: Pokud bránící jednotky 7. divize "obklopily" zmíněný Admin box, měly snadný přístup k zásobování, která měly jednoduše "za zády". To následně umožnilo jejich snažíš zásobování letecky, protože zde měly místo, kam jim mohli být shazovány zásoby.

Taková novodobá obdoba karé se zásobováním ve svém středu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Nu, včíl to musela být supr čupr novinka. Česky bych ji nazval "nechoď tak daleko, aby jsi stihl večerní výdej menáže".
, aby vytvořily několik obranných čtverců s velitelským stanem v uspořádání „Administrativa Box (AB - Admin Box), což byla tehdy nová defenzivní formace, při které mohla každá jednotka jakékoli velikosti odolávat silnému japonskému útoku a současně mohla být také zásobována ze vzduchu.
?

Takže těch karé se stanem bylo více, nebo jedno velké?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Obklíčená/odříznutá 7. divize zaujala obranu tak, že měla v centru zmíněný AB a kolem něj rozmístěné svoje bojové jednotky.

Co se týká té "novinky", šlo spíše o to, že to není běžné obranné postavení, kdy divize brání nějaký úsek a v týlu má zmíněné AB.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6814
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Já jsem logicky dospěl k stejnému vysvětlení jako kolega Dzin.
AB - Administrativní Box, je kombinace Velitelství a Týlu i se sklady a jídelnami - v době zaujetí kruhové obrany na větším prostoru, které je zásobováno letecky a používalo se později i ve Vietnamu atd.
Jiné vysvětlení mě nenapadá. A ani jsem se dál o to nezajímal, neboť to bylo i ve Vietnamu běžné.
Kolega Dzin to asi vysvětlil srozumitelněji než já.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Ale já to pochopil také tak, jen jsem hledal zdali to neni někde popsáno blíže, tj. jak velkou plochu ta krychle zabírala, jakým způsobem a jak daleko od centra byly samotné jednotky na linii dotyku. Jestli to byl jeden box, nebo více. Což mi z tvých slov tak nějak vyplynulo. No ale fakt jsem k tomu nic bližšího nenašel, pouze jen to co popisuješ.

Edit: no měl jsem hledat podle mapek :idea:
Bez názvu.png
Za Evanse byl Box přeměněn na bráněnou oblast. Mýtina měřila holých 1200 yardů (1,1 km) v průměru. Skládky munice byly nahromaděny na úpatí západní stěny centrálního pahorku, 150 stop (46 m) vysokého, pojmenovaného „Muniční kopec“. Když generálmajor Messervy dorazil do Admin Box, následován několika zaměstnanci jeho velitelství, kteří se dostali do malých skupin přes japonské síly, přenechal obranu Boxu Evansovi, zatímco se sám soustředil na obnovení kontroly a řízení. zbytek divize.

Mezitím spojenecké transportní letouny Dakota shodily příděly a munici odříznutým jednotkám, včetně obránců Admin Boxu. Uskutečnili celkem 714 bojových letů a shodili 2300 tun zásob. Japonci tento vývoj nepředvídali.
Zdroj: https://alchetron.com/Battle-of-the-Admin-Box

Taková mýtinka, muselo to praskat ve švech. V podstatě pevnost v džungli. S tím Vietnamem je to přesné.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Zemakt píše: 16/11/2022, 06:57 Edit: no měl jsem hledat podle mapek :idea:
Vidíš, skvělá práce! :up:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od parmezano »

Jenom bych připoměl, že o těchto bojích , píše syn malíře Alfonse Muchy , Jiří Mucha v té době válečný zpravodaj BBC na bojišti v Barmě. Ve své knize Oheň proti Ohni ve vydatelství Naše Vojsko 1966
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Páni, to jsem nevěděl, zkusím sehnat. Doporučil bys jí?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 552
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od parmezano »

Dzin: určitě, píše tam taky o bojích v Severní Africe , Číně a na západní frontě .
Obrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Tu Muchovu knihu má v nabídce spousta internetových antikvariátů: https://muj-antikvariat.cz/kniha/ohen-p ... -jiri-1970
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

michan píše: 12/12/2022, 06:40 K tomu již zde vzpomínaný historik David Rooney, ve své knize - Vítězství v Barmě, str. 125., vypisuje své hodnocení těmito větami, cituji:
„Toto tragické vyústění celé činditské operace, kdy byly stovky vojáků dopraveny do lazaretů v Indiii, způsobily krátkozraké a mnohdy zcela nepochopitelné předsudky generála Stilwella, zvláště jeho nesmírná nenávist ke všemu britskému.
Tohle byl samozřejmě extrém, ale ty neskrývané antipatie k Britům se projevovaly i u jiných amerických vojenských činitelů. Vím, že silný anglofob byl i velitel Amerického námořnictva admirál King. I jeho zásluhou se námořnictvo od začátku války neřídilo dohodnutou zásadou "Německo první" a soustředilo se hlavně na válku v Pacifiku, což urychlilo porážku Japonska.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Ovšem v Kingově postoji nesmíme vidět (jenom) vliv jeho anglofobie podobně jako v Rooseveltově postoji vliv jeho germanofobie. Admirál byl představitelem amerického proudu, velmi silného, který prosazoval naopak strategii "Japonsko první". Jeho ideovou základnou bylo jednak morální hledisko odplaty za věrolomné napadení Pearl Harboru a hlavně také realistický globální pohled. V něm byl pro Americké zájmy prostor Indo-Pacifiku včetně Číny naprosto klíčový a bez neutralizace nebezpečí japonské agrese nebylo možno pomýšlet na konsolidaci americký pozic ve světě. Navíc zde nebylo možno těžit takovou měrou z Východní fronty, protože fronta v Číně a Indii neměla na válečné úsilí Japonců tak zásadní dopad, jako ta v případě Německa.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Tak ono by ani nemělo smysl, aby se polovina (nebo dokonce většina) Amerického námořnictva v letech 1942-43 soustředila na Atlantiku a nechala Japonce aby si na Pacifiku dělali co chtějí a čekat na porážku Německa. Ale USA a Velká Británie na akcích proti Německu a Itálii úzce spolupracovaly a King tato jednání komplikoval nejspíš i proto, že prostě neměl rád Brity a nedokázal se přes to přenést.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

jarl píše: 19/12/2022, 17:35Ale USA a Velká Británie na akcích proti Německu a Itálii úzce spolupracovaly
Spíše bych to nazval snahou o úzkou spolupráci. Bylo to dost problematické spojenectví a musím říci, že mu velmi přispěla osoba generála Eisenhowera. Postupem času stále víc a víc oceňuji jeho roli a myslím si, že bez něj by to bylo daleko složitější. Jestli byl Rooseveltem jmenován proto, že v něm prezident viděl tyto jeho diplomatické schopnosti, tak opět klobouk dolů před jeho schopností odhadnout lidi (a o to víc je zarážející jeho neschopnost vcítění se do Stalina).
a King tato jednání komplikoval nejspíš i proto, že prostě neměl rád Brity a nedokázal se přes to přenést.
To asi ano, ikdyž si nemyslím, že to byl jeho primární motiv. Ostatně i z britské strany byl patrný přezíravý postoj k Američanům.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Vestly píše: 27/12/2022, 19:31Podobne to mas s Chuchillom, ktory tiez zapricinil hladomor, pri ktorom zomreli miliony ludi.
Předpokládám, že se naráží na hladomor v Bengálsku. Potom je to ale naprostá lež, která byla už nesčetněkrát vyvrácena a jak vidno stále se vrací. Churchill rozhodně v Bengálsku žádný hladomor nerozpoutal. Vše bylo způsobenu ekonomickou situací, která nastala v důsledku válečných situací a neschopností místní provinční vlády. Naopak, poté co britská armáda převzala kontrolu nad oblastí, začala se situace zlepšovat. Vinit z tohoto Churchilla lze leda ve smyslu, že nevyvolal dřívější zásah proti místní vládě, což je dost plytké a neberoucí v potaz procesy v rámci státu.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Právě dokončuji článek o bitvě u mysu sv. Jiří, které se z americké strany účastnila 23. eskadra torpédoborců pod velením námořního kapitána Burkeho. Zaujala mě fotografie Burkeho (třetí zleva) a velitelů torpédoborců Dyson, Charles Ausburne, Converse, Claxton a Spence. Podle tmavší barvy pleti soudím, že fregatní kapitáni Gano (druhý zleva) a Stout (druhý zprava) jsou Hispánci, což tehdy asi nebylo obvyklé.

23. eskadra torpédoborců.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Co jsem tak hledal, tak bych řekl, že Gano (Roy Alexander) je běloch a jen je zde opálený. Co se týká Stouta (Heralda Franklina) tak to vypadá, že jeho otec je běloch (Franklin Lee) a matka Asiatka (Jemima Mae Tong Stout)
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“