Knihy

Filmy, dokumenty, knihy, publikace s válečnou tématikou, TV tipy.

Moderátor: jarl

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Celá série kapitán Báthory je skvělá a vřele jí doporučuji. Nejvíc se mi zatím líbil pátý díl nazvaný Hradba západu líčící obléhání uherské pevnosti Ujvár (Nové zámky) Turky. Bohužel neměla takový úspěch jako série Černý Rogan a Bohatýr, což byl asi jeden z důvodů proč se další díl už čtyři roky na trhu neobjevil a Červenák se přeorientoval hlavně na psaní komerčně veleúspěšných historických detektivek ze série Stein a Barbarič. Škoda, historickou fantasy mám rád, takže mi tím radost neudělal.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 4897
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Knihy

Příspěvek od Juraj Tichý »

Sériu Stein, Barbaric a Jaroš (na syna pražského kata nezabudajme ;-) ) som prečítal celú. Tiež super, ale Bathory je top.
Uživatelský avatar
danny1691
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1416
Registrován: 20/10/2005, 19:24

Re: Knihy

Příspěvek od danny1691 »

Max Hastings- Vietnam 1945–1975: Podrobné dějiny tragické války
tip z jiného fóra
https://www.databazeknih.cz píše:Podrobné dějiny tragické války.
Kompletně zpracovaná kronika jednoho z nejtragičtějších konfliktů dvacátého století. „Charakteristicky vytříbené, monumentální dílo, které skvěle vykresluje politické, kulturní, vojenské a sociální faktory, jež vedly k jednomu z nejkontroverznějších a nejničivějších konfliktů v historii USA.“ GENERÁL DAVID PETRAEUS Vietnam je místem, kde byl západní svět zatažen do jednoho z nejkontroverznějších střetů moderní doby, který začal ponižujícím vojenským fiaskem Francie v roce 1954 a vyvrcholil mnohem potupnější porážkou Spojených států amerických v roce 1975. Max Hastings tři roky shromažďoval materiály, včetně rozhovorů s mnoha přímými účastníky konfliktu na obou stranách a velkého množství amerických a vietnamských dokumentů a memoárů, aby tento zdlouhavý a složitý konflikt mohl zachytit ve vší jeho spletitosti. Žádná dřívější publikace dosud nedokázala politickou a vojenskou historii vietnamského konfliktu věrně skloubit se strhujícími osobními příběhy jeho účastníků. Max Hastings se tohoto úkolu dle očekávání zhostil výtečně. Svědectví vojenských vůdců i rolníků, státníků i vojáků, která se mu podařilo získat, spoludotváří toto výjimečné faktografické dílo.
Tomáš Stejskal- Bitva o Ořechov 1945
Publikace je zaměřena na bitvu, jež významným způsobem ovlivnila vývoj osvobozovacích bojů na jižní Moravě v roce 1945 a do českých dějin se zapsala jako největší tanková bitva na našem území.
Obrázek
Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3504
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Knihy

Příspěvek od seabee »

danny1691 píše: 31/12/2022, 21:56 Max Hastings- Vietnam 1945–1975: Podrobné dějiny tragické války
tip z jiného fóra
Mám už z části přečtené. Americká zvěrstva jsme znali z Rudého práva dostatečně podrobně, Severovietnamská a partizánská se dozvídáme teď.
Víte třeba, že v Severním Vitnamu nebyly od roku 1954 dodnes volby?
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

seabee píše: 1/1/2023, 18:56 Mám už z části přečtené. Americká zvěrstva jsme znali z Rudého práva dostatečně podrobně, Severovietnamská a partizánská se dozvídáme teď.
Víte třeba, že v Severním Vitnamu nebyly od roku 1954 dodnes volby?
Takže bys doporučil? Přemýšlím o dárku.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3504
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Knihy

Příspěvek od seabee »

Dzin píše: 3/1/2023, 10:54
seabee píše: 1/1/2023, 18:56 Mám už z části přečtené. Americká zvěrstva jsme znali z Rudého práva dostatečně podrobně, Severovietnamská a partizánská se dozvídáme teď.
Víte třeba, že v Severním Vitnamu nebyly od roku 1954 dodnes volby?
Takže bys doporučil? Přemýšlím o dárku.
Je to dost drsný, ale objektivní čtení. Hodně čerpané z osobních rozhovorů s přímými účastníky ze všech zůčastněných stran.
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
bat
podporučík
podporučík
Příspěvky: 664
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Knihy

Příspěvek od bat »

@Dzin Myslím, že se dá "najít" PDF v angličtině na internetu přes strejdu Gooogla a prolistovat... (Vietnam Epic tragedy) jestli se bude líbit. Má to asi 1000 stran. (nečetl jsem; díky za tip a posunu to v žebříčku "k přečtení" výš)
Obrázek
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Mě se Hastings obecně dost líbí, přijde mi, že v současné době je to asi nejlépe píšící britský historik. Třeba jeho Armagedon je naprosto skvělý. Jako dárek to tedy asi vezmu. :wink:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Už je v prodeji i druhý díl Salv pod plachtami od Jiřího Kovaříka. Tentokráte pojednává o námořních válkách v období koaličních válek s revoluční Francií a Napoleonem. Jádro tvoří akce britského, francouzského a španělského loďstva, ale najde se tam prostor i pro ostatní účastníky. Škoda, že se autor pro komplikovanost tématu nakonec rozhodl do knihy nezařadit i britsko-americkou válku z let 1812-1815, ale třeba se jí bude věnovat někdy v budoucnu.

ImgW.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Chci se zeptat, má v knize i početní stavy jednotlivých loďstev v rámci určitých historických okamžiků?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Celkové početní stavy jednotlivých loďstev tam myslím podrobněji rozebírané nejsou. Ale dozvíš se třeba stav francouzské Ponantské či Levantské eskadry k určitému datu a samozřejmě výpis lodí i počet nesených děl v každé větší bitvě. Pro mě bylo zajímavé zjištění, že ani za Napoleona Francouzi nezanedbávali budování nových řadových lodí, které stavěli nejenom v tradičních francouzských loděnicích, ale i v Belgii, Nizozemí a Itálii. Co s nimi Napoleon zamýšlel není známo, ale až do r. 1812 šly na loďstvo značné prostředky. To znamená, že i když po Napoleonově pádu přišla Francie o třetinu floty, pořád měla i přes všechny utrpěné ztráty v r. 1816 úctyhodných 9 trojpalubních řadových lodí (110-120 děl) a dalších 46 dvoupalubních (74-80 děl).
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

To je škoda, docela mě tyhle informace zajímají, abych měl představu, jaké byly celkové početní stavy. Něco málo bylo v Plachty v ohni od Františka Novotného. Ale jak píšeš ty informace ohledně francouzské floty po Napoleonovy, tak to je opravdu zajímavé. Škoda, že tam není porovnání s dalšími loďstvy. Nebo je?
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Knihy

Příspěvek od jarl »

Není. Ta informace o počtu francouzských lodí je tam uvedena jenom jako poznámka pod čarou na úplném konci knihy. Ale přidám elespoň tabulku britských obchodních lodí a jejich tonáž na konci 18. a začátkem 19. století. Už jí mám dlouho připravenou, ale pořád jsem se nemohl dokopat k jejímu zveřejnění:

Brit, obch. loďstvo 1787-1818.png
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Knihy

Příspěvek od Dzin »

Super. :up:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Po dvoudílné knize Jana Solpery Československá Druhá armáda, pojednávající o vzniku, organizaci a působení čs. domobraneckých praporů z Itálie, zde máme další pokus o zpracování tohoto nedoceněného tématu:
Obrázek
https://www.epocha.cz/kniha/jozef-spani ... ni-vazana/

PS: mám objednáno. Po přečtení sem dám malé vzájemné porovnání.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Moskevskaja
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 3/1/2008, 19:53
Bydliště: Brdy über alles!

Re: Knihy

Příspěvek od Moskevskaja »

Zdravím! Kdo by ještě jako já sháněl opožděně výtisky michanových prací z Palby, tak toho informuji o možnosti koupit několik výtisků Pravdy o západní frontě (dvojka ve více kusech, jednička už jen v jednom či dvou) v antikvariátu na Dělnické 45 v Praze Holešovicích. Prodává to pan Novák a tady je na něj kontakt https://morbido.cz/. Východní fronta se dá taky sehnat, ale asi jen dvojka.
"Nevěšte hlavu; co se nepodaří dnes, může se podařit zítra"
Alexander Dubček
Uživatelský avatar
vbn78
svobodník
svobodník
Příspěvky: 29
Registrován: 25/5/2010, 06:39
Bydliště: Bory

Pomozte vydat knihu Vojenské malorážky

Příspěvek od vbn78 »

Čistě náhodou jsem narazil na knihu, která sice neexistuje, ale mohla by a snad trochu souvisí se zdejší tématikou:

Drobná, leč unikátní kniha 35 českých i zahraničních malorážek používaných v armádě. Mnoho let jsem pátral po informacích o vojenských malorážkách napříč světovými i menšími konflikty a poznatky poctivě zapisoval. Pomozte prosím mou práci dokončit.

odkaz:
https://www.hithit.com/cs/project/11661 ... -malorazky

Dovolím si zdůraznit, že s panem autorem nemám nic společného, třeba mu jen tímto pomohu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Nemá někdo z Palbáků LK Speciál č. 6 pls.?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17708
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Knihy

Příspěvek od skelet »

no musel bych prošňupat archív..
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11465
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Knihy

Příspěvek od Zemakt »

Prosím prosim
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Filmy, dokumenty, knihy“