
I.díl. Italský fašismus. Č 5.
Díl I.
Část 5.
K pochopení doby vzniku italského fašismu se musíme seznámit s hospodářskou situací Itálie po skončení 1. světové války.
Když řekneme chaos, říkáme jen slabá slova. Všechno co v hospodářství italská vláda po 1. světové válce začínala, to se jí hroutilo pod rukama.
Přestože italští podnikatelé na 1. světové válce, na vojenské výrobě, vydělali miliardy lir, mnozí z nich nedokázali přejít na civilní výrobu (konverze). Řadu z nich právě tato konverze zahubila, přivedla na mizinu. Problémem též byla demobilizace. Konverze a demobilizace s sebou nesla ohromný nárůst nezaměstnaných dělníků. Do toho se samozřejmě ozvali i rolníci, protože jim král Viktor Emanuel III. slíbil po událostech u Caporetta, když spojoval národ, že rozdělí půdu.
V Itálii se také částečně zhroutil bankovní systém, který byl personálně spjatý s podnikatelskými kruhy. No a samozřejmě italská vláda nemohla reagovat na záruky a subvence podnikatelů, protože nevěděla kam dřív skočit, a kterou díru v italském hospodářství ucpat dřív. A to vlastně ještě měla nedostatek finančních prostředků.
V té době italské tiskárny chrlí nové peníze a to samozřejmě znamená vzrůstající inflaci. Hospodářství Itálie se v té době ocitá v dezolátním stavu. To samozřejmě znamená ohromnou radikalizaci všech vrstev společnosti, především těch nejchudších.
Nejvíce se aktivizují socialisté, jejichž vedení ovládnou tzv. maximalisté (sociální stranu ovládl advokát Giacom Matteotti), kteří požadují rozsáhlé politické a sociální změny – proto dostaly název maximalisté. Proti socialistům vznikla Lidová strana (vede ji Don Luigi Sturzo), která je reprezentantem katolického nesocialistického obyvatelstva pod patronací papeže.
Své řady pevně semknou také bývalí liberálové, od pravého až po levé křídlo. Do toho všeho ostře řvou nacionalisté. V té době také velice samostatně a militantně vystupují odbory.
K Všeobecné konfederaci práce (CGL), která měla po válce 1 milion členů se narodí Italská konfederace pracujících křesťansko-sociálního typu.
Zvláštností Itálie té doby je dohoda mezi CGL a Socialistickou stranou o tom, že odborům přísluší boj za sociální požadavky pracujících, zatímco na politický boj má monopol Socialistická strana.
Radikalizace celé italské společnosti vede k vlně stávek (od jara 1919), které Itálie do té doby nikdy nepoznala. Například v Miláně je jeden den ohlášeno 200 stávek.
Stojí továrny, nepracuje se na polích. V přístavech kotví nenaložené a nevyložené lodi. Nefungují veřejné služby.
Státní úředníci si neví rady, sahají po výhrůžkách a samozřejmě někdy i k násilí. To však ještě více hrotí situaci v zemi.
Podnikatelé si na svou obranu a na obranu svých továren začínají najímat celé skupiny bývalých vojáků a Arditů.
Právě v tomto chaosu Itálie se potácí nově založení fašisté, jednou jsou nahoře, jednou jsou dole.
Benito Mussolini se svými fašisty je nejprve na straně bouřících se pracujících. Fašisté vyhlásí „bezmeznou solidaritu s lidem italských provincií, pobouřeným těmi kdo způsobili hlad“. Volá po konkrétních důrazných činech lidové pomsty. V Popolo d’Italia napíše jak si své činy fašisté představují, když říká, cituji, že je naděje, že:
„při výkonu svého svatého práva lid potrestá zločince nejen na jejich majetku, ale začne také s hrdelními tresty, protože – několik lichvářů pověšených na lucernách a několik chamtivců topících se v bramborách a ve slanině, které chtěli ukrýt, by bylo dobrým výstražným příkladem.“
Ale v létě a na podzim 1919 to fašistickému hnutí moc nepomáhalo ať říkali co říkali.
Itálii muselo být ještě mnohem hůř, aby Italové začali Benita slyšet. Aby si všimli jeho programu, kterému mají naslouchat jak bohatí tak chudí. V té době jim nabízel program, jehož podmínkou je to, že se každý musí vzdát přehnaných představ a požadavků. V té době začíná Mussolini své plány prezentovat pomocí pojmů národ a Itálie. Říká zrovna tak ať platí bohatí, jako to, že vyjadřuje obavy z rudého nebezpečí, z revoluce – která boří a netvoří. K Italům hovoří slovy, že jsou loajální pouze v boji o Itálii a o vlast.
Předzvěstí spojení té agresivnější části Itálie v boji o vlast „o Itálii“ byly tzv. „fiumské nešpory“, což bylo „nové italské řešení“ - anexe města Fiume – Rjeka (Rieka).
Fiumský přístav (přístav v Rjece, Riece) byl od listopadu 1918 okupován mezinárodním expedičním sborem. V tomto mezinárodním expedičním sboru Dohody byly menší britské a americké jednotky a většinu mezinárodního sboru tvořili Italové a Francouzi.
Versailleská konference měla rozhodnout o tom komu bude Fiume – Rjeka (Rieka), toto město na pobřeží Jaderského moře, patřit.
Když v dubnu 1919 odjel Orlando a Sonnino, na protest proti Wilsonovi z Paříže, začaly se ve Fiume „dít věci“.
Městští radní města Fiume zvolení italskými obyvateli oznámili, že uznávají připojení města k Itálii a veškerou svou moc přenáší na zástupce italského krále v městě Fiume, kterým byl generál Grazioli, velitel expedičního sboru Italů. Ten to sice odmítl, ale zároveň přijal pověření, že do Říma předá toto „přání obyvatel Fiume“.
Pro oficiální místa v Římě a v Itálii (krále, předsedu vlády a ministra zahraničí) to bylo velice nepříjemné, ale zrovna například ministr zahraničí Sonnino se domníval, že toto je právě ten správný postup, který může donutit Dohodu, aby přistoupila na italské požadavky.
Ovšem ve vedení státu Itálie se situace měnila, předsedou vlády Itálie se stal za Orlanda – jeho odpůrce Nitti – v červnu 1919. Nacionalisté Nittiho znali, věděli, že mohou očekávat Nittiho odpor v otázce Fiume.
Mezi koncem června a začátkem července 1919 se situace v městě Fiume velmi vyhrotila. Italští civilisté a vojáci začali pořádat ve Fiume hony na Francouze, což zdůvodňovali tím, že Francouzi sympatizují se Srby a pomáhají jim.
V Paříži zatím Nejvyšší spojenecká rada Dohody nechává celou záležitost ve městě Fiume, která byla nazvána „fiumské nešpory“ – prošetřit.
Viník je samozřejmě zjištěn a je konstatováno, že jsou to samozřejmě Italové.
Nejvyšší spojenecká rada Dohody ihned nařídí, aby italští důstojníci byli potrestáni a dále aby byl rozpuštěn italský prapor fiumských dobrovolníků. Zároveň dostane italská vláda pokyn, aby zmenšila svůj expediční sbor.
Italové mají koncem srpna 1919 stáhnout „sardinské granátníky“. Jejich velitel odmítne rozkaz splnit a nabídne sebe a své vojáky k dispozici městské radě ve Fiume – Rjeka (Rieka). Tento velitel sardinských granátníků také zároveň jedná s nacionalistickým básníkem a Mussoliniho partnerem Gabrielem d’Annunziem (po celé Itálii byl znám svými divokými kousky z 1. světové války a okázalými nacionalistickými akcemi), aby se postavil do čela expedice, do Fiume.
Básník Gabriel d’Annunzio, tento jednooký literát (o oko přišel, když v 1. světové válce, v soukromé akci, bombardoval Vídeň) vůbec neváhal a okamžitě nabídku přijal. V Itálii ho přes své noviny Popolo d‘Italia podněcoval k akci jeho přítel Benito Mussolini, kterému d’Annunzio stačil před odjezdem strčit lístek, na kterém byla tato výmluvná slova, cituji:
„Můj drahý příteli, kostky jsou vrženy. Odjíždím. Zítra se zmocním zbraněmi Fiume. Bůh Itálie ať stojí při nás.“
V prvních chvílích podporoval básníka Mussolini způsobem, že to vypadalo na propagandistickou kampaň, když napsal, cituji:
„Revoluce se dělají s armádou, nikoli proti ní, se zbraněmi, nikoli bez nich, s hnutím pevných oddílů, ne s beztvarými masami.“
V dalších krocích již však byl Benito Mussolini velice opatrný a d’Annunziovi již víc pomáhat nechtěl. Dokonce si vypočítavě ponechal 2,5 miliónu lir, což byla část sbírky na pomoc básníkovi a přivlastnil si část dobrovolníků, kteří měli odjet do Fiume, z těch pak učinil zárodek své „pretoriánské gardy“.
Když d’Annunzio dorazil dne 12. září 1919 do Fiume, okamžitě vyhlásil připojení města k Itálii. Postavil tak italskou vládu a krále v Římě před hotovou věc. Král i vláda v soukromí proti kroku d’Annunzia nic neměli, oni vlastně ani mít nemohli. Kapitulantskému panovníkovi a premiéru Nittimu totiž hrozilo to, že část italských generálů a nacionálů udělá v Itálii vojenský puč.
V době „nerozhodnosti“ (italského vedení státu) se zatím do Fiume vypraví stovky italských dobrovolníků, kteří jedou podpořit d’Annunzia. Velmi brzy počet italských dobrovolníků dosáhne čísla 12 000.
Italští dobrovolníci ve Fiume jsou většinou Arditi v černých uniformách. Tyto černé uniformy pak převezmou, jako svůj znak „Fašisté“.
Takzvané „Fiumské vojsko“ je velice dobře vyzbrojeno veškerou tehdejší moderní technikou. Má křižníky, má ponorky, má děla, tanky a letadla.
Italská vláda velice pomalu a liknavě vyjednává s d’Annunziem a v té době mu také vůbec nebrání v zásobování jeho vojska, což velice nahrává nacionálům a fašistům, kteří takto povzbuzeni křičí svá hesla do Itálie.
Poeta d´Annunzio dekoruje vlajku Arditů.

A „romantický“, jednooký poeta Gabriele d’Annunzio (o 20 let starší než Benito Mussolini) se ve Fiume opravdu snaží. Ihned po převzetí moci ukáže, jak jednou bude vypadat fašistická diktatura, i když ve Fiume je to jenom v malém a je to novinka. Také srovnání bude možné udělat až za 3 roky.
D’Annunzio ihned po převzetí moci vyhlásí válečný stav a zavede vojenské předpisy i pro civilisty. Ve výnose, který vydá se jasně říká, že trest smrti dostane každý, kdo by byl proti připojení Fiume k Itálii. Má však zprávy, že přece jen všichni obyvatelé města Fiume s připojením k Itálii nesouhlasí a tak udělá takový zdánlivě demokratický čin, že si svá rozhodnutí nechá schválit lidovým hlasováním. Ve Fiume „smělo“ hlasovat jen 10 000 voličů. K volbám jich přišlo jen 7 000.
Pro připojení Fiume k Itálii hlasuje 6 999 voličů, jen 1 člověk se našel, který s připojením nesouhlasil (nedopátral jsem se co se s ním stalo – můj odhad byl popraven, nebo vyhnán z města).
V této době pozorují ve Fiume d’Annunziovi Arditi, i jejich bojový kamarádi v Itálii, se stále větším znepokojením, jak se hroutí demokratická Itálie. Tito fašisté pak vážně uvažují o tom, že by se „fiumská metoda“ měla provést v celé Itálii
Jak mocně o tom uvažují, o tom svědčí slova jednoho z d’Annunziových zástupců, budoucího fašisty Giovanniho Giuratiho, když říká, že, cituji:
„… akce zahájená ve Fiume musí skončit v Římě.“
Tehdy tato slova mají sílu hromu, ale bouřka přijde až za 3 roky, při pravém „pochodu na Řím“. Nyní jsou to jenom ještě velice silná slova, která u některých nezapadla bez povšimnutí.