Sturmkolben a Pechlanzen

Moderátoři: Pátrač, Tkuh, kacermiroslav

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Sturmkolben a Pechlanzen

Příspěvek od Rase »

316805462_3454627881526193_6798431618538077104_n.jpg

Sturmkolben a Pechlanzen

Často se mě ptáte, jaký má vlastně smysl recyklovat. Dlouho jsem nad tím uvažoval a obrátil se o radu na ty největší světové odborníky. Došli jsme k závěru, že nejlepším příkladem znovupoužití staré věci je tato úžasná vícehlavňová zbraň - zvaná Sturmkolben nebo Ježek (Igel). Tento neobyčejný kousek vznikl pravděpodobně za třicetileté války (1618-1648) a znovu využívá staré hlavně vyrobené v 15. a 16. století. Je uložen v Armádním muzeu ve Stockholmu.
Sturmkolben se patrně používaly na jakési lafetě, tedy podobně jako starší typy děl, ale vzhled je docela podobný i poněkud jiné zbrani. Tou byl Pechlanzen (smolná kopí) - tedy více než dvoumetrový oštěp, který byl metán pomocí speciálního zařízení (jakéhosi katapultu), přímo do obléhaného města. Na konci byl kovový hrot opatřený zpětnými háčky, za němž byl dehet se smolou. Často zde byly i přidány krátké hlavně ze starých palných zbraní. Koncept byl ten, že hrot se zachytil o šindelovou střechu domu, hořící dehet se rozstříkl kolem a oheň postupně odpaloval nabité hlavně. Po lepší zachycení byl oštěp doplněný i o další hroty se zpětnými háčky. Aby to nebylo všechno, tak kousek od hlavice, byl jakýsi dřevěný talíř, který usměrňoval šplouchající hořící dehet přímo vpřed na střechu. Dva zachované exempláře "smolných kopí" z 16. až 17. století najdeme v městské zbrojnici v Emdenu na severozápadě Německa.

Zdroj:
http://www.vikingsword.com/vb/showthread.php?t=7927
http://forums.nitroexpress.com/showthre ... age=0&vc=1
https://bildsuche.digitale-sammlungen.d ... &lv=1&l=en

Bellifortis,1405, Multirohr-Geschütze. 1 kl.jpg
Pechlanzen. 3 kl.jpg
Vreretrtrýstřižek.JPG
Naposledy upravil(a) Rase dne 5/12/2022, 23:21, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sturmkolben a Pechlanzen

Příspěvek od Rase »

Moderní replika Sturmkolben a jak mohla fungovat:

316415269_5867828489949647_1463516548458326720_n.jpg
318203380_10229425257233046_8664038824597869989_n.jpg
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Sturmkolben a Pechlanzen

Příspěvek od hydrostar »

Ty hlavně tam byly kvůli tomu, aby to nikdo nemohl lehce odhodit? Nebo to mělo jinou funkci? Na hoření byl přece ten dehet.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 12968
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Sturmkolben a Pechlanzen

Příspěvek od Rase »

Celý smysl takového zařízení mi jaksi nejde do hlavy a pořád koumu jak by to mohlo fungovat. Ona "ohnivá kopí" snad ještě ano - nějak vnést víc zmatku mezi obránce, ale ten Sturmkolben ("útočná palice" nebo jak to přeložit) je už horší. V podstatě zapíchnout do země (nebo nějak na lafetě), zapálit, nechat automaticky střílet a doufat že něco trefí? Fakt zvláštní koncept. Ještě co mi napsal jeden člověk:
Jaroslav Heretik píše:V inventári hradu Lietava z roku 1633 sa uvádzajú aj nasledovné zbrane:
"1300 orechov rohatych železnych, 100 krčjaškov vapnom napuštenych, 300 praznych krčjaškov, 1415 krčjaškov ohnivych, 83 kuly ohnivych, 37 bozeganov (budzogáňov) ohnivych, 61 dardov (kopijí) ohnivych a 60 kolačov ohnivych."
Obrázek

"Účelem života není být šťastný. Účelem života je být užitečný, čestný a soucitný"
Uživatelský avatar
t.hajek
7. Major
7. Major
Příspěvky: 442
Registrován: 26/2/2009, 12:03
Bydliště: Praha

Re: Sturmkolben a Pechlanzen

Příspěvek od t.hajek »

"1300 orechov rohatych železnych, 100 krčjaškov vapnom napuštenych, 300 praznych krčjaškov, 1415 krčjaškov ohnivych, 83 kuly ohnivych, 37 bozeganov (budzogáňov) ohnivych, 61 dardov (kopijí) ohnivych a 60 kolačov ohnivych."
to je na delší rozbor, jednotná terminologie neexistovala, teď ani nevím co je vlastně krčjaš - hrnec, hrnek, nádoba?

ale počítám, že "kolač ohnivý" bude smolný věnec

já mám rozepsaný článek o využití hořících materiálů při obraně opevnění, tak to tam zkusím zakomponovat.
Uvidíme, kdy to bude.
ObrázekObrázekObrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 936
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Sturmkolben a Pechlanzen

Příspěvek od vodouch »

Obrázky z Bellifortis nejspíš znázorňují varhanové zbraně, to podporuje popisek "Multirohr-Geschütze". Na fotografii originálu Sturmkolbenu i jeho repliky mě zaujalo, že některé krátké hlavně jsou v zákrytu, i když na replice jsou odkloněné od osy zbraně. Na obou fotografiích jsem si nevšiml zátravek, i když je předpoklad, že uvnitř Sturmkolbenu je větší hlaveň a zátravky malých hlavní jsou zavedeny do hlavně větší. Obrázek "Abbrand des Sturmkolbennachbaus" (Abbrand - opalování, spalování; Nachbau - kopie, replika) budí dojem, že velká hlaveň vystřelila zápalný projektil a malé hlavně střílejí do prostoru dopadu zápalného projektilu, aby jej někdo nezneškodnil (neuhasil).
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Výzbroj, technika, taktika, armády“