1. září 1943
Dr. Ing. Hans Kammler se stává šéfem skupiny úřadu C v rámci organizace SS – administrativně-ekonomická sekce, zajišťuje raketový program A4, především finančně, zajišťuje stavební práce, zbrojní materiál, stroje, dělníky.
1. březen 1944
Kammler přijímá oprávnění zajistit práci a rozběh výroby v podzemní továrně Mittelwerk (největší podzemní továrna na světě), má rychle zajistit vězně a personál.
8. srpen 1944
Kammler se stává Himmlerovým zplnomocněncem pro A4 (neboli V2), zřízeno vrchní velitelství pro A4 –Militaereinsatz.
27. březen 1945
Kammler přijímá od Hitlera veškerou pravomoc na vývoj, testování a výrobu proudového
letadla Me 262.
Der SS Sonderstab Kammler (Kammlerův speciální štáb SS) měl na starosti mimo jiné
i vybudování těchto podzemních továren:
Jonastal, pseudonym "Olga" – Jonastal je zahalen tajemstvím, není přesně známo co se zde mělo vyrábět, spekuluje se o nukleárním vývoji a výrobě atomové bomby.
Nordhausen, pseudonym "Mittelwerk" – rozsáhlé podzemní prostory, výroba raket V1 a V2.
Riesengebirge, pseudonym "Riese" - nukleární výzkum
B1 - Ebensee, pseudonym "Zement" – výzkum a vývoj mezikontinentální rakety A9/10
B8 - Gusen, pseudonym "Bergkristall" – výroba Me 262
B9 - Melk, pseudonym "Quartz" – továrna Messerschmittu, resp. Steryerwerke AG
B10 - Roggendorf, pseudonym "Quartz II" - plocha 85 000 m2, výroba proudového Me 262.
Zipf, pseudonym "Schlier" – hnací agregáty pro V2 a testování raketových motorů.
a další ... mimo jiné měl patronát také nad plzeňskou Škodovkou "Skodawerke" nebo dolem Richard u Litoměřic.
Pracovní síla pro budování podzemních fabrik Gusen, Ebensee, Melk byla k dispozici koncentračního tábora Mauthausen. Asi do léta 1939 bylo většina vězňů nasazená při stavbě tábora a ubytovaní pro stráže, poté hlavně v kamenolomech v Mauthausenu a Gusenu.
Od podzimu 1943 musela většina vězňů pracovat v otrockých podmínkách na výrobě zbraní. Při stavbě podzemních továren a štol umírali tisíce vězňů.
V rámci stahování výroby a výstavby podzemních zbrojných továren v regionu Dunaj a Alpy (to byl tehdy oficiální název Rakouska) bylo při Mauthausenu zřízeno 49 podtáborů, které se nazývali pobočkami. Některé nesli oficiální označení pracovní tábory Waffen SS – tři největší pobočky byly: Gusen, Ebensee a Melk. Tam, kde se vyráběli tzv. zázračné zbraně byly filiálky označované krycími jmény: Quartz, Solvay, Zement, Kalk, Kalkenwerke, Bergkristall, Marmor, Julius, Santa, Kalksteinwerke, atd. I města, kde se v rámci vedlejších táborů vyráběli, či montovali zbraně měly krycí jména.
Pobočný tábor Ebensee
Pobočný tábor Ebensee vznikl na základě přímého Hitlerova nařízení. Po tom co v noci ze 17. na 18. srpna 1943 britská letadla napadla a těžce poškodila hlavní místa produkce německých raketových zbraní (oficiální název „Aggregat 4“, neoficiální název V2 jako Vergeltungswaffe – zbraň pomsty) dal Hitler ministrovi zbrojního průmyslu Speerovi příkaz: „ ... musí se podniknout veškerá opatření, aby se ve spolupráci s Reichsfuhrerem SS, Himmlerem, za silného nasazení pracovních sil z koncentračních táborů, znovu připravily náležitá zařízení, přičemž je třeba preferovat lokality jeskyň a jinak vhodných bunkrů a štol ...“
Na základě tohoto příkazu rozhodla rada pro zbrojení o zřízení továrny na výrobu V-zbraní
ve skalní štole, kterou je třeba vybudovat „ve skále při Traunsee pomocí výbušnin.“ O dva
měsíce později, 8. listopadu 1943 přišli první vězni na místa jižně od obce Ebensee a postavili vězeňské baráky a dílny. Jako krycí jméno byl zvolen název "Zement".
Vězni pracovali v otrockých podmínkách, rychle vyhloubili štolu až do hloubky 250 metrů. Vznikli velké montážní haly, kanceláře. Tunely byli mezi sebou propojené. Vznikl podzemní labyrint ke kterému vedly železniční koleje. Mělo tam vzniknout vývojové středisko a zkušebny pro rakety. S prodlužující se válkou tam měla být vyvinutá a postavená mezikontinentální raketa s kódovým označením A9. Toto monstrum, porovnatelné s dnešními balistickými raketami by umožnilo zasáhnout z odpalovacích ramp v Evropě největší města v USA. Přestože se na projektu usilovně pracovalo k samotné výrobě rakety nikdy nedošlo.
Na konci roku 1944 se pod krycím jménem „Vápenka Bruckner“ začalo pracovat na zřízení rafinérie, která by produkovala mazadla. Ta začala pracovat v únoru 1945. Začátkem roku 1945 mělo zařízení v některých štolách produkovat motory do tanků a letadel.
Pobočný tábor Melk
Tento tábor s 500 vězni byl otevřen v dubnu 1944 v Dolnorakouském městě Melk. Fungoval přesně rok. Byli v něm vězni ze všech evropských zemí, hlavně Sověti, Poláci, Francouzi, Jugoslávci, Italové, Maďaři a Řekové. Bylo mezi nimi také děti a mladiství, ale žádné ženy. Za barbarských podmínek museli hloubit štoly blízko obce Roggendorf a Loosdorf. Tyto vrchy se skládaly převážně z křemene a tak krycí jméno znělo „Křemen“ ("Quartz"). Měly tam vzniknout podzemní zbrojní fabriky. Šest štol (A-F) bylo zařízeno jako tovární haly Steryerwerke AG a v zimě 1944/45 začaly s produkcí kuličkových ložisek. Vězni pracovali ve třech směnách, bez jakýchkoliv bezpečnostních opatření, přičemž štoly byly celkem nedostatečně podepřené.

Mapa odpalovacích základen a míst útoku raket V2.

Mezikontinentální raketa A9.