Díl I.
Část 17.
Ještě jednou se pod Mussolinim zachvělo křeslo, ještě jednou fašisté pocítili co znamená demokratická opozice. Bylo to ještě jednou a fakticky to ve svých důsledcích znamenalo - „zničení opozice“.
Tou situací byl tzv. „Případ Matteotti“!
Giacomo Matteotti – socialistický poslanec.

Nová Poslanecká sněmovna zvolená dle legge Acerbo se poprvé sešla 24. dubna 1924. Mussolini očekával, že dostane plné moci a vše půjde hladce.
Ale ouha!
Proti volbám, že nebyly svobodné a demokratické, se postaví socialistický poslanec, otec 3 dětí, právník Giacomo Matteotti (zakladatel „maximalistů“). Požaduje anulování výsledků voleb a jejich opakování.
Matteotti fašisty dobře znal! V předvolební kampani se na něho vrhla jedna skupina squadristů, unesla jej a pak propustila. Chtěli ho zastrašit!
Matteotti se však nedal!
Ve svém vystoupení obvinil fašisty z volebních podvodů a před poslaneckou sněmovnou je obvinil z jejich zločinů proti italskému lidu. Matteottiho projev trval 1,5 hodiny z čehož poslanec mluvil jen 25 minut čistého času. Fašisté ho přerušovali invektivami, nadávkami a pokřikem. Předseda Parlamentu Alfredo Rocco (teoretik nacionalismu) Matteottiho vyzýval, aby hovořil opatrněji. Matteotti odvětil, že hovoří tak, jak situace v italském Parlamentu vyžaduje. O sobě, o své budoucnosti, si Matteotti nedělal žádné iluze. Svůj projev zakončil slovy, cituji:
„A nyní můžete připravovat mou pohřební řeč.“
Matteotti nepřehání, dobře ví, co si Mussolini myslí a co ve skutečnosti ve fašistické straně říká, cituji:
„Strana nedisponuje proti pánům poslancům žádnou legální zbraní. Odsuzujeme je, vyháníme je, požadujeme demise, ale oni jsou jako přibití: a tak jsme to my, kdo je nucen jednat. Můžeme je jen bez slitování mlátit.“
Matteotti se ještě ozval 30. května 1924, to měl před sebou již jenom pár interpelací a jen 11 dní života.
Když vyšel dne 10. června 1924 ze svého římského bytu do Parlamentu, bylo to naposledy!
Venku na ulici jej dopoledne přepadne 5 mužů, surově jej zbije a odvleče do připraveného auta.
Zmizení Matteottiho, svého nepřítele, komentuje Mussolini tak, jak je u něho obvyklé, cituji:
„Lidé se znepokojují, že nemohou Matteottiho najít. A on šel do bordelu.“
V Poslanecké sněmovně Mussolini hovoří jinak. Chce od sebe odvrátit podezření a tvrdí, že nemá nic společného se zmizením Matteottiho a vůbec „neví“, jak se mohl Matteotti ztratit. Čím více Duce hovoří, tím míň mu poslanci věří. Stále více jsou přesvědčeni, že to byl Mussolini, kdo na Matteottiho poslal vrahy.
Na rozkaz velitele policie, fašistického generála de Bona, jednali fašističtí kati. Vůdcem těchto katů byl Amerigo Dumini, jeden z velitelů „černých košil“, kteří se tak neslavně vyznamenali v létě 1921 ve městě Sarzana. Tehdy 9 karabiníků a 3 vojáci zaženou na útěk 500 squadristů. Nyní ten „hrdina“ Amerigo Dumini ukáže co umí.
Tentokrát, nejprve zmizení a později dokázaná, bestiální smrt jedince, vytrhne z apatie řadu opozičních poslanců, kteří se chtějí bránit stále silnějšímu diktátu fašistů.
Proti Mussolinimu útočí poslanci nevybíravými slovy a obviněními.
Mussolini je překvapen odvahou opozice, neudrží se a vyhrožuje, že je připraven, cituji:
„Nasázet olovo do zad těch, co jsou proti němu.“
Mussoliniho nervová soustava se hroutí, Duce se cítí sám. Uzavírá se v paláci Chigi, který sousedí s palácem Montecitoriem, Poslaneckou sněmovnou. V prvních dnech po Matteottiho smrti neví co podniknout.
Mezi svými pak nadává na ty své fašisty, kteří ho svým postupem v případu Matteotti ohrozili. Tak například nemůže pochopit, že si squadristé nezměnili poznávací značku auta, které použili k únosu. Je doslova zaznamenáno, že řekl (omlouvám se za sprosté slovo), cituji:
„Do prdele… stačilo počůrat číslo.“
Když ho jeho spolupracovník uklidňuje, že je gigant, kterého se to netýká, Mussolini zareaguje slovy, cituji:
„i gigant padne, když je zasažen do týla.“
Dne 27. června 1924 přijmou opoziční poslanecké kluby rozhodnutí – zdržet se na protest proti vládě práce v Poslanecké sněmovně. Položí si podmínku, že se do jednacího sálu vrátí jedině tehdy, až budou rozpuštěny fašistické milice a tajná policie. K dalším krokům si opozice vyhrazuje, že se zachová až podle toho, zda a v jakém stavu bude nalezen Matteotti. V Itálii je to začátek hluboké vnitropolitické krize.
Parlamentní „stávka“ dostane název Aventin.
Aventin je jeden ze 7 římských pahorků, kam se kdysi uchýlil lid Věčného města (v době říše Římské), aby si bez násilí prosadil svou v konfliktu s Patricii.
Opoziční poslanci si mysleli, že toto připomenutí historie pohne s králem Viktorem Emanuelem III. a ten zakročí ve prospěch demokracie a zákonů. Ovšem tady se přepočítali.
Král Viktor Emanuel III. nezasáhne, ani když jsou předloženy důkazy o Mussoliniho odpovědnosti v „Případu Matteotti“!
Další opoziční poslanci se také snaží dostat mnoho fašistů za jejich zločiny před soud.
Ale i ve fašistické straně není vše akorát, někteří fašističtí poslanci vpadnou do zad Mussolinimu, když ten se od činnosti svých přátel distancuje.
Matteottiho mrtvola je konečně nalezena dne 16. srpna 1924. Byla pohozena v jámě 23 km od Říma.
Zde bylo nalezeno tělo Giocoma Matteottiho v srpnu 1924.

Tehdy se Mussolini vyjádří tak, jako kdyby za nic nemohl a říká, když se obrací k veřejnosti, cituji:
„Pouze můj nepřítel, který by připravoval dlouhé noci něco tak ďábelského, by mohl spáchat takový zločin.“
Mussolini se skutečně v této době obával dalších událostí a toho, že na něho může zaútočit i italský národ. Svědčí o tom slova, která v té době pronesl, cituji:
„Dvacet mužů rozhodnutých dostat se až ke mně, by nenarazilo na odpor jediného obránce.“
Mezi svými známými řekl také, že se v té době viděl vyhozený z okna na dlažbě náměstí Colonna.
To vše na Mussoliniho působí tak, že neváhá a obětuje své nejvíce zkompromitované spolupracovníky.
Tak musí odejít šéf tiskového odboru premiéra Cesare Rossi. Ten samý Rossi, když je na něj vydán zatykač, se pak svému šéfovi Mussolinimu pomstí tak, že na něho prozradí vše, co o něm ví.
Odvolán je také fašistický státní podtajemník na ministerstvu vnitra Aldo Finzi, tajemník fašistické strany Giovanni Marinelli a velitel policie generál de Bono.
Jen svého věrného Roberta Farinacciho si Mussolini ponechá. Farinacci, bývalý železničář spojuje s Ducem svůj osud i život a neopustí ho ani ve chvíli, kdy jejich společná loď nabírá vodu.
Nakonec si opoziční poslanci vynucují soudní přelíčení s Matteottiho vrahy. Pro tento proces si zajišťují nejlepší právníky a mluvčí, aby dostali na lavici obžalovaných i další fašisty. Fašistické vrahy Matteottiho - Duminiho a spol. obhajuje právě sám Roberto Farinacci.
Bohužel k procesu dojde až v roce 1926. To už je jiná doba a tresty vrahů jsou směšné a navíc je anuluje amnestie vyhlášená v roce 1925.
Ale v létě, koncem srpna 1924, musí ještě Mussolini tvrdě bojovat s opozicí. Také noviny obviňují vládu z nemorálnosti a popírání principu demokracie. V italských městech vznikají skupiny „liberální revoluce“, jako šiřitelé myšlenek Aventinu. Zakladatelé těchto myšlenek Piero Gobettiho nechá Mussolini nakonec zatknout. Piero Gobetti pak skončí v emigraci ve Francii.
Teprve když se Mussoliniho protivníkům nepodaří uskutečnit generální stávku, se Duce trochu vzpamatovává. Začne tím, že vyzve všechny fašisty, aby se připravili ho následovat ho do velkých bitev.
Opozice však ještě stále tlačí a situace není ještě přehledná. Tak si Mussolini v dopise d’Anunziovi v září 1924 stěžuje, že mu, cituji:
„hodili pod nohy mrtvolu. Byla těžká. Klopýtal jsem přes ni a trpěl.“
Doslova v hodině dvanácté mu přijdou na pomoc fašisté z Bologne. Tito „Černí rváči“ najdou svého Duceho unaveného, bledého a zarostlého. S těmito „černými rváči“ přechází Duce do protiofenzívy. Zjistil, že parlamentní opozice je přes svou halasnost bezzubá. Už koncem srpna opozici vyhrožoval, že pokud se opoziční síla odváží přikročit od protestů k akci, budou rozsekány na, cituji:
„seno pro tábory černých košil.“
Rozuzlení pak přijde 12. září 1924 a to čistě náhodně.
Jeden dělník, jako odvetu za vraždu Matteottiho, zabije v jedoucí tramvaji fašistického poslance Armanda Casaliniho.
Opozice tím ztratí vše, co do této doby získávala.
Ti, kteří donedávna (před případem Matteottiho) podporovali fašisty a spojovali s nimi naděje na „klid a pořádek“, se teď znovu cítí ohrožováni „rudým chaosem a revolucí“. Znovu se přidávají k fašistům.
Aventin místo toho, aby se situaci pokusil vyhrotit, ustupuje. Čím víc ustupuje, tím víc zase znovu sílí fašismus a Mussolini podporován svými černými oddíly, zaujímá své částečně ztracené pozice.