Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Tichomoří, Čína, Indočína, Mandžusko

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 11563
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Zemakt »

Podle jména matky to vypadá na Thajku.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Je pravda, že delší pobyt v tropech může udělat s barvou pokožky divy. Podle toho jména Stoutovy matky bych se přikláněl k Zemaktově interpretaci, ale každopádně je to zajímavá informace už jej proto, že dostal příjmení po matce a ne po otci.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Pravděpodobně byl nemanželský, protože se jeho matka 11. 5. 1900 provdala za Johna Lorenzo Peifera a žádný další záznam o sňatku nemá. V USA ve jednotlivých státech platí zákon, že rodiče mohou pojmenovat dítě prakticky jak se jim zachce, tedy nejen příjmení po otci či matce nebo jejich kombinací.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3613
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od seabee »

No každopádně je rozhodující toto:
Kromě Námořního kříže se zlatou hvězdou, Medaile za vynikající službu, Medaile se stříbrnou hvězdou a stuhy za prezidentsou citaci jednotky byl kontraadmirál Stout vyznamenán Druhou medailí za Nikaragujskou kampaň, Medailí za službu v Jang-c'-ťiang, Americkou medailí za obranné služby s hvězdou, Medailí za americkou kampaň, Medailí za asijsko-pacifickou kampaň s jednou stříbrnou hvězdou a dvěma bronzovými hvězdami (sedm bojů), Medaili za vítězství ve druhé světové válce, Medaili za okupační službu námořnictva se sponou pro Asii, Medaili za službu v Číně, Medaili za službu v oblasti národní obrany s jednou bronzovou hvězdou, Pamětní medaili Pearl Harbor, Medaili za službu v Koreji, Medaili za službu OSN, Stužku za osvobození Filipín a Korejské prezidentské vyznamenání. [1]

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

A byl po něm pojmenován torpédoborec třídy Arleigh Burke. Mimochodem tuto třídu máme zpracovanou i na Palbě: viewtopic.php?t=3824


DDG-55-USS-Stout-013.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

I viceadmirál Gano se může honosit medailí námořnictva Za vynikající služby a dvojnásobným držením Námořního kříže, Záslužné legie a Bronzovou hvězdou. Jen ten torpédoborec po něm nepojmenovali.

V bojích o Šalamouny se na místních torpédoborcích sešli kapitáni, kteří se následně významně zapsali do análů US Navy.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

A jednomu torpédovému člunu velel muž, který se významně zapsal do historie nejenom USA, ale celého světa.

Lt._John_F._Kennedy_skipper_aboard_the_PT-109.jpg
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

V knize Na mořích a oceánech (Ivan Hrbek) vyšel povídkově zpracovaný příběh člunu PT-109 a jeho kapitána, za který mu bylo uděleno Purpurové srdce a hlavně nejvyšší nebojové vyznamenání za statečnost, Medaile námořnictva a sboru námořní pěchoty (Navy and Marine Corps Medal).
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

jarl píše: 23/1/2023, 10:11 A jednomu torpédovému člunu velel muž, který se významně zapsal do historie nejenom USA, ale celého světa.
Albert Einstein? Albert Schweitzer? Aaa ne, jenom nějaký politik... :mrgreen:
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 554
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od parmezano »

J. F. Kenedy
Obrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4208
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Alfik »

Tvl Parmezano - to byl vtip. Na politiky. Kdo to je, je napsáno v popisku obrázku - a navíc je pro mě, starého protřelého cypa, známý jak zavazování šňůrek u bot. Doslova. No, možná že jsem se uzel naučil o rok či dva dříve než jsem viděl tu fotočku poprvé... to už si nepa :twisted:
Fakt ti musím vysvětlovat, co je vtipného na tom, že Jarl napsal tu větu tak jak ji napsal??? 8-)
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Asie, Pacifik 2, Japonsko, Čína, USA, VB 1931-1945. Č 46.

Příspěvek od jarl »

michan píše: 13/2/2023, 06:03 Co se dělo na samotném vrcholu hřebene pak z několika historických pramenů popisuje historik David Rooney, ve své knize - Vítězství v Barmě, na str., 154., cituji: „Během několika minut po dosažení vrcholu se rozpoutal krutý boj. Tanky popojížděly po centimetrech vpřed, ale čekala je zde pouze zkáza. Nejdříve jeden pak dva a nakonec pět velitelů přišlo o život, mnoho jich bylo zraněno. Uprostřed nejzuřivějšího boje se jeden z tanků při zdolávání hřebene převrátil a ke zděšení všech dole přihlížejících, včetně velitelů, spadl asi o 30 metrů níž. Je to div, že se osádce tanku nic vážnějšího nestalo, a že ani tank nebyl příliš poškozen. Bylo nutné jen vyměnit pás. Tento stroj pak hned druhý den vyjel opět do boje.“
Tohle mě zaujalo. Popravdě mi nepřijde pravděpodobné, že by osádka moderního auta přežila jeho skutálení se ze třicetimetrového svahu bez vážnějšího zranění, a u této ocelové krabice si to už nedovedu vůbec představit. Napadají mě dvě vysvětlení; buďto měli tankisté nehorázné štěstí a nebo David Rooney tu historku trochu přibarvil.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
michan
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 6824
Registrován: 28/10/2005, 13:43

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od michan »

Já tam nebyl, dávám jak jsem koupil.
Jinak to kutálení se z kopce lehkých tanků je tam dvakrát od Rooneyho z různých kopců a osádky přežily s pohmožděninami.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Jako laik bych řekl, že přežít v tanku kutálejícímu se z kopce bez zlomených končetin nebo naštípnutých žeber je skoro zázrak. Ale pokud se to dělo opakovaně tak jsem ochoten tomu věřit. Ale vyzkoušet to na vlastní kůži bych vážně nechtěl, protože mě se už povedlo zlomit si nos při štípání dřeva a nohu při pádu ze schodů, takže zorbing v tanku by byl dozajista můj poslední hrdinský čin.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

Co to bylo za tank? Shermany třeba měly na sedadlech bezpečnostní pásy. Takže pokud je tento tank měl a osádka je měla připoutané, jejich možnosti přežít bez větší újmy se rapidně zvyšovala.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Ano, pokud by osádka měla zapnuté bezpečnostní pásy, měla by mnohem větší šanci přežít to kutálení tanku bez vážnější úhony. Ale měly vůbec tehdejší tanky pásy a pokud ano používaly se v boji? Na jednu stranu by dobře zafungovaly při různých nehodách, ale zase by podle mě v bojové situaci omezovaly mobilitu osádky. Je to zajímavé téma, a kdyby se to tady rozrostlo, tak bych k tomu založil samostatné vlákno, ať to tady Michanovi neplevelíme.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

jarl píše: 20/2/2023, 19:21Ale měly vůbec tehdejší tanky pásy a pokud ano používaly se v boji?
Jak jsem psal, na Shermanech je měly. Jestli se používaly v boji je otázka, obvykle se o tomhle nepíše, ale to i o dost dalších rutiních činnostech. Viděl bych to asi na obdobu používání pásů v autě v době, kdy za to nehrozili takové pokuty. Tedy myslím, že to bylo asi individuální záležitost.
Na jednu stranu by dobře zafungovaly při různých nehodách, ale zase by podle mě v bojové situaci omezovaly mobilitu osádky. Je to zajímavé téma, a kdyby se to tady rozrostlo, tak bych k tomu založil samostatné vlákno, ať to tady Michanovi neplevelíme.
Čistě teoreticky by měly být navrženy tak, aby osádku v bojové činnosti neomezovali. Ale je fakt, že jsem tohle nikdy nezkoumal a ani nečetl, takže nevím, jak na tom za WW2 tankisté byli. Zkusím se po tom podívat.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
seabee
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3613
Registrován: 18/7/2013, 18:59

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od seabee »

Vojín Bernard Herzog po osvobození z japonského zajateckého tábora Santo Tomas v Manile na Filipínách.
Velký obrázek
Obrázek je vizuálně zmenšen. Zobrazit v plné velikosti
Zdroj: Alamy Stock Photo
Slyší-li nechápaví, podobají se hluchým.
Hérakleitos z Efesu, zvaný Skoteinos (Temný – asi 544-484 př.n.l.),
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4085
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od jarl »

Dzin píše: 20/2/2023, 09:49 Co to bylo za tank? Shermany třeba měly na sedadlech bezpečnostní pásy. Takže pokud je tento tank měl a osádka je měla připoutané, jejich možnosti přežít bez větší újmy se rapidně zvyšovala.
Nevím, jestli nám to pomůže, ale Michan mě informoval, že se jednalo o americké lehké tanky M3 Stuart.

Light_Tank,_M3A1.png
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11540
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Diskuze_ Asie, Pacifik, Japonsko, Čína 1931-1945.

Příspěvek od Dzin »

U nich zrovna tuhle informaci dohledat (zatím) nedokáži.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Odpovědět

Zpět na „Dálný Východ“